Skocz do zawartości
xan

Abit NF7 (S) = problemy, złote rady, itp. cz. 2

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie wartość EXT-P2P's Discard Time ustawia się tak aby działało ;) , u każdego może być inaczej.

Kiedyś jak użwałem starego dysku z przejściówką na SATA praktycznie z kazdym ustawieniem działało dobrze. Po kupieniu nowego dysku musiałem ustawić 30us lub 1ms inaczej sypało błędami i traciłem dane. Po kupieniu drugiego HDD i zrobieniu macierzy raid 0 każde ustawienie poza 1ms równało się utrata danych w bardzo krótkim czasie.

Pozatym przy usatawieniach 1ms i 30us nie widze zadnych różnic w wydajności.

HDTACH: P2P dis.... ustawiony ma 1ms

http://jg5.republika.pl/tweak/hdtach-a.jpg

 

(...) 30us

http://jg5.republika.pl/tweak/hdtach-b.jpg

 

Polecam porzadnie wytestować ustawienia EXT-P2P's Discard Time gdyż błędy nie zawsze występują natyle często aby się to rzucało w oczy.

Niekiedy sypie błędami tak że znikają całe partycje ;) niekiedy jest tak ze przekopiuje się 500GB i pojawi się jeden bajt uszkodzony. Ktoś kto często nie sprawdza sumy kontrolnej plików moze nawet nie wiedzieć ze błąd wystąpił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski faktycznie się smażą, bo uspokaja je dopny radiator z serwowego PII i 2mniejsze z cwelków slot1 + delta120@5V

Czekej czekej, fakt kiedyś było coś że waliły mi się po kolei instalki na jednej z partycji... myślałem że to wir... teraz mam nieco inne wrażenie :P

Sprawa godna zbadania, jeszcze się okaże że że być przyczyną mojej niestablności :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porobilem testy... pamiec dziala bez bledow na 430 Mhz ... ale juz na napieciu 2.9V ;-((( (timeingi 2.5-3-3-7) ... na 440Mhz nie wiem bo juz sie balem... nawet na 2.9V nie zrobilem pelnego testu tylko quick test... bo sie STRASNIE grzaly a nie maja zadnych radiatorkow...

 

Ale zalaczam screena z normalnych ustawien - 2.6V , 400Mhz, 2.5-3-3-7 ... Wyglada na to, ze to jednak bank poszedl a nie pamiec...

 

Btw... czy to normalne ze niecale 2 testy (normal test) robil 7h ???? A predkosc 1070mb/s ? Wydaje mi sie jakos malo... ?

post-13263-1112713855_thumb.jpg

Edytowane przez flasht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uncle, pamiętaj że czesto ludzie myla sloty... pozostaje się domyślać albo ... że się tak wyraże "gnoić"

1370059[/snapback]

Dobra moj blad... Sloty 2 i 3 sa obsadzone :( Tak czy siak slot 1 padl (chyba) :-(

Edytowane przez flasht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.widze ze jestescie niezli jesli chodzi o biosy i płyty wiec jako niedoswiadczony wasz kolega prosze was o pomoc w skonfigurowaniu systemu tak aby działał najbardziej sprawnie i wydajnie,pisze tu o podkreceniu tylko tak zebym nie popsssss.Gram bardzo duzo i zalezy mi na szybkosci oraz wydajnosci

TAK WYGLADA MOJ BIOS: troche ruszałem :) podkreciłem procka i w Adaned chipset features.

 

SOFT MENU III SETUP

STANDARD CMOS FEATURES

ADANEED BIOS FEATURES

ADANEED CHIPSET FEATURES

INTEGRATED PERIPHERALS

POWER MANAGMENT SETUP

PNP/PCI CONFIGURATION

 

wiec wszedłem w SOFT MENU III SETUP

 

- CPU OPERATION SPED 3200 +

X-EXTRENAL CLOCK 200 MHz

X-MULTIPLYER FACTOR x11

AGP FREQUNCY 66 MHz

CPU FSB/DRAM RATIO AUTO

CPU INTRFACE DISABLE

-POWER SUPPLY CONTROLLER SYSTEM DEFAULT

X-CPU CORE VOLTAGE 1.65v

X-DDR SDRAM VOLTAGE 2.6v

X-CHIPSET VOLTAGE 1.6v

X-AGP VOLTAGE 1.5

 

Posiadam sprzet :

-nF2 Abit NF7-SL

-AMD Athlon XP 2500+Barton

-Chiftec 420 W

-2xDDR 256 PC 400 TwinMOS,1xDDR 512 PC 400 TwinMOS

-Gigabite GF 6600 GT

-80 Cviar 7200 36m

-LG 700 P flatron

 

Bardzo was prosze o anapisanie mi czarno na białym co mam tam zmienic zeby podniesc parametry, nie znam sie na tym zabardzo wiec prosze o dosadne wskazowki.Zgóry dziekuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu już nic...

Możesz włączyć CPU Interface...

A tak poza tym to kręcić timingi RAM w zakładce advanced chipset features

i wylaczyc wszystkie spread spectrum oraz throttling a takze cpu disconnect agp fast write

a w integrated piripherals jesli nie uzywasz lpt i com'ów to wylacz onboard serial port 1 i 2 a takze parralel port.

mozesz tez wylaczyc IEEE1394 i ewentualnie sata controller

 

 

AHA... Jak kręcisz timingami RAM to i pewnie napięcie będzie trzeba na ram dać w górę.

 

Zmienić chłodzenie na NB i założyć chłodzenie na SB :D itp...

Poczytaj wątke to będziesz wiedział...

 

Jakby to powiedzieli inni:

 

SZUKAJKA NIE GRYZIE!!! :mur: :mur: :rtfm:

Edytowane przez Hirotaro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyjales mi to z ust ;) ale chociaz nowego topicu nie zalozyl i nalez mu sie slowa uznania ;]

 

Kolejne pytanko do speców (jak narazie nic na ten temat nie znalazłem, więc pewnie odpowieć bedzie negatywna):

 

Czy da się wyciągnąć wyżej na tej płycie zegar PCI (znaczy powyżej 33)?

1370517[/snapback]

nie bardzo zablkowane z poziomu chipsetu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi już trochę przeszkadza dźwięk wydawany przez wiatraczek na chipsecie tej płyty, więc przymierzam się do wymiany

 

co byście doradzili i czy trudny jest montaż. Ja znalazłem taką opcję:

 

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=6185

 

lub ten http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=10021

 

radiatorki, myślicie, że wystarczy któryś z nich??

Edytowane przez Dru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się zapytać czy ktoś z zwas posiada działające linki albo macie w swoich zbiorach biosy do abita na bazie d10 i d23 wypuszczone przez tictaca a potem jest jeszcze kilka wersji tratsa i zmodowanych d10 tictaca przez tratsa. linkiem pod tym jest lista ale linki zawarte na stronie w większości już nie działają. A jedynie te stare wersje biosów będą działać z moim abitem. Teraz mam D10 Mantarays XT 2T jest fajnie stabilnie ale na 250mhz wydajność jest słaba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo zablkowane z poziomu chipsetu

1370932[/snapback]

Grrr - niedobrzeniedobrzefuj :( czyli z kręcenia absolutnie na maxa nic nie będzie (wiem z poprzedniej płyty, że dla mojego tunerka TV podkręcenie PCI do 41mHz było zbawienne... nagle zaczynał na max jakości idealnie płynnie działać timeshift) :( :(

Edytowane przez Mighn Taghor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Tommek24

 

Linki do tratsów masz już w innym temacie.

 

@ Dru

 

Łatwo, tylko trzeba patrzeć czy Wiatrak z procka będzie pasował. A przy instalacji wytrzeć starego gluta (benzyna) i nałożyć odpowiednio dużo pasty => pamiętaj, żę chipy są wklęsłe. Może Zalman niebieski na NB a złoty na SB :)

 

@ Mighn

 

Ale to znaczy, że tunerek TV jest SZAJSOWNY... Bo zawsze się dąży do tego by PCI/AGP było 33/66...

Skoro on wręcz wymaga innego ustawienia to lepiej sobie go podarować...

A resztę komponentów => Pamięć, Procesor kręci się znacznie lepiej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tunerek jest bardzo dobry, problem jest z przepustowością PCI przy ustawieniu minimalnej kompresji (czyli jak najlepszego obrazu) Po prostu chce uzyskać lepszą jakość niż przewidziała to producent (co jest możliwe ale jak widać nie na każdym sprzęcie). W poprzedniej płycie wpadłem na to przypadkiem (stały dzielnik magistrala/PCI) i teraz troche mi tego brakuje :(

 

Ale jak sie nie da - to się nie da, ważne, że wiem o tym, więc musze sobie odpuścić :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO jedyna OC głupota na tej płycie - można kręcić AGP (co i tak prawie nic nie daje) zamiast dać możliwość kręcenia PCI (co potrafi dodać troche ognia) :(

 

Kolejne pytanie - zauważyłem ,że na rev 2.0 brakuje kilku kondensatorków koło PCI które widziałem na rev 1 - czy ktos wie do czego one są, i czy warto je wlutować? a jeśli tak, to jaka pojemność? (niestety rev1 oglądałem tylko na zdjęciu, więc nie miałem jak spisać wartości)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od czego jest w biosie opcja PCI Latency timer czy coś tam, ma wartość 32 zdaje się... Linoge jedzie na 66, ja chyba kiedyś złapałem zwicha przy ~50... za co ona odpowiada?

 

Kiedyś lutowałem wszystkie brakujące kondy... z tego co pamiętam pogorszyło to oc i chyba nawet miałem problemy z postem :| Nie pamiętam dokładnie już... napewno wynik był negatywny, bo usunołem je.

Wartość? ja brałem wyciągając wnoski z rozmiaru reszty kondów na mobo :) Jeżeli przeprowadzisz "rozpoznanie" :lol: to zauważysz że najmniejsze elektrolity mają wartość 10uF, pożniej większe już 100uF no i są jeszcze te po 1000uF bo inne nas nie interesują ;)

na tej zasadzie uzupełniłem ubytki

 

edit:

PCI Latency Timer: This item can let you set the PCI latency clock delay time. Witch means, you can set how many clocks you want it delay.

 

No nie moge zakapować o co chodzi :|

Edytowane przez OWIES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytuje: "Zegar Latency Timer określa, jak długo karta PCI może zajmować szynę. Wyższa wartość poprawia przepustowość karty, która w danej chwili przesyła dane, lecz oznacza dłuższe oczekiwanie dla pozostałych kart. W razie niepożądanych przerw podczas odtwarzania materiału dźwiękowego lub filmów DVD ustaw wyższą wartość od domyślnej."

 

Lub po angielsku:

 

"This feature controls how long each PCI device can hold the bus before another takes over. The larger the value, the longer the PCI device can retain control of the bus. As each access to the bus comes with an initial delay before any transaction can be made, low values for the PCI Latency Timer will reduce the effective PCI bandwidth while higher values improve it.

 

On the other hand, while increasing the value lets each PCI device access the bus longer, the response time of those PCI devices suffers as a result. That means every PCI device will have to wait longer before they can get access to the bus but when they do get access, they can conduct their transactions for a longer time.

 

Normally, the PCI Latency Timer is set to 32 cycles. For better PCI performance, a larger value should be used. Try increasing it to 64 cycles or even 128 cycles. Some PCI devices may not agree with longer latency times so if you start facing problems like stuttering sound or a less responsive system, reduce the latency. Higher values will actually reduce performance as too much time may be allocated to each PCI device to the disadvantage of other devices on the bus."

Edytowane przez Mighn Taghor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Merlin w BIOSach dawał zamiast PCI Latency AGP Latency => a to już dla niektórych było zbawienne.

 

Niektóre Radeony nie startują na AGP Latency 32 a takie są w D27 oryginalnym... Merlin to zmienił i dawał 64 a dodatkowo dawał tą opcję w BIOSie do zabawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmieniając to ustwaienie AGP latency mozemy tylko rozwiązać problem z tym ze nie działa lub działa nie tak jak trzeba, bo chyba nie wpływa to jakoś znacząco na jej wydajnośc?

no i jak z tym PCI latency - tyczy sięto tylko kart w PCI czy jeszcze czegoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...