Skocz do zawartości
xan

Abit NF7 (S) = problemy, złote rady, itp. cz. 2

Rekomendowane odpowiedzi

a ja mam takie pytanko-dlaczego kiedy np. przwijam stronę na necie rolką od myszki lub robię inne rzeczy,np. przesuwam dowolne okno w inne miejsce to głośniki mi bzyczą??

może coś w BIOS`-ie trzeba przestawić, a może to coś związanego ze sterami do SoundStorma??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS

1430586[/snapback]

fantastyczna odpowiedz, :wink:

napisał byś coś więcej, bo ja mam podobny problem,

jade na biosie od abita.

poczytałem troche o biosach do nf7, i nie bardzo wiem za co się zabrać

 

nabyłem twinmosy speed premium i nawet nie mam jak ich przetestować

przy 215x9.5 mój duron zaczyna odmawiać posłuszeństwa, niestety to jego max - tak około 2,05GHz

dałem mniejszy mnożnik, ale nic z tego, albo nie wstaje, albo zwisy w windzie, ogólnie niestabilnie.

I nieważne czy jest to 9, czy 8,5 - duronek po prostu ich nie lubi :D

a potrzebuje tak około 230 osiągnąć, żeby wykorzystać te pamiątki B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez bym zmienil bios. np na D26 ver.2.0.05C TaiPan lub d27 619R2 2T trats.

Moj poprzedni Abit nie chcial isc ponad 219 Mhz moj nowy po zmianie biosa chodzi na 225 spokojnie (na wiecej pamieci nie pozwalaja). Tazke zacznij od zmiany biosa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc... CZemu BIOS :?: . Już piszę :wink: . Jak pare osób na tym forum wie za pierwszym razem udało mi się uwalić kostke BIOSu i musiałem ją programować za bagatela 40 zeta. NIe jest co cena na jaką mogę sobie pozwolić codziennie( w przypadku padu BIOSu), tak więc postanowiłem kupić drugą taką samą(dla spokoju wewnętrznego- jak się okazało przydała się już 3 razy). Kiedy tylko do mnie dotarła zrobiłem sobie dzień wolnego od szkoły i zacząłem testy. Przeleciałem wszystkie BIOSy jakie miałem. Przeszły tratsy i tictaci(Merlinów wciąż nie przetestowałe z powodu braku czasu). Co się okazało :?: D10 pozwolił mi za prawie darmo( koszty zakupu kostki) osiągnąć cel jaki sobie narazie posawiłem- FSB 240-245. Odbyło się to nadzwyczaj szybko gdyż pamięci na innych krzaczyły się bardzo szybko(ledwie 4minty po starcie MemTesta z dosu) . Dlatego uważam, że zmiana BIOSu powinna Ci znacznie pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Jak mam wyedytować bios żeby mieć CPC=2T(off)?

Którym programem najprościej to zrobić?

 

Jeszcze jedno: Istnieje coś takiego jak odwrotny Serillel?

Tzn. czy da sie podłączyś dysk SATA pod gniazdo IDE?

 

TIA i pozdro.

Edytowane przez suchyjastrzab

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie posciongalem pare biosów z neta i teraz tylko sie zastanawiam czym je wgrac , czy tym programigiem abitowskim z płytki abit flashmenu, czy on dobze flasciach!e bios?? czu z dyskietki startowej win 98 probramem awdflash , co jest bardziej bezpieczne?? dodam ze nieznam sie na flashowani biosu bo nie robilem tego nigdy i boje się cos spi****lic zeby nie zostac bez kompa , co doradzacie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jak dotąd testowałem dobre kilka biosów i za każdym razem flashowałem przez abit flash menu, jak się bardzo stresujesz to porzycz od kogoś ups'a na dzień testów. pojawiają się głosy że lepiej flashować z dyskietki bo ponoć lepiej to flasciach!e bios (pomijając bezpieczeństwo, choc ja nie widze nic niebezpiczengo z flashowana z pod windy), ale ja nie wiem o co dokładnie chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie czujnik zawyza tylko raczej scalak winbonda. pozatym skad wiesz ze zawyza? masz jakis normalny czujnik? mi w co 2 uruchomieniu speedfan juz w windzie pokazuje temp nizsza od otoczenia.

1431650[/snapback]

Jeśli chodzi o zawyżanie temperatury to sugerowałem się ogólna opinią oraz własnym doświadczeniem (ten sam procek na innej płycie). Możliwe, że Winbond zawyża, ale poprzez odgiecie czujnika jest szansa, że będzie pokazywał mniej, przecież skądś musi te informacje czerpać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i sie udalo programikiem flashmenu , szybko , łatwo i przyjemnie,i mam nowego d27_619R2 trats , czemu nik niemuwil ze to bułka z masłem :D , biore sie za testy :) , thx za rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie rhezus :D , tyle ze jak testujesz 20 biosikó to jednak trochę stresu jest podczas flasha :D

btw - przy flashowaniu i generalnie testach biosów zdażyło mi się juz z moim abitem ze strzelał focha i nie wstawał przy braku jakichkolwiek podstaw ze coś zrobiłem źle, ale zawsze udawało się go na nogi postawić, tak więc nie łam sięjak mobo odmówi posłuszeństwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dajcie spokoj z tym upsem... ile razy wam padl w tym roku prad? mi ani razu a mieszkam w baardzo malym miescie. a bios na abicie pada co drugiej osobie.

 

ale winbond sam w sobie pieprzy te tempy a nie czujnik bo czujnik to bardzo proste urzadzenie ktore sie zepsuc nie moze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnożnik 10,5 x 220 wydajność pamięci większa

mnożnik 11 x 220 wydajność mniejsza (np o 200MB/s w AIDA32)

bez różnicy czy to bios tictac'a, trats'a lub merlina.

Czy ktoś ma podobnie czy tylko u mnie takie anomalie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie są anomalie, to optymalizacja pod dane mnożniki, u mnie występuje podobny efekt dot ogólnie róznych mnożników, dodatkowo różnie to wygląda na różnych biosach rzecz jasna

 

spoko - jak ktoś sie bardzo bardzo boi to czemu ma sobie nie podłączyć ups'ka? ja jak dotąd obywam się bez niego choć pady prądu zdażają się stosunkowo często u mnie, nawet kiedyś miałem hardcore - testowałem sobie biosiki, fslahowalem, zmieniałem ustawienia no i ok, podczas przebywania w windzie prąd się wyłączył->schodzę na dół a tam ojciec w najlepsze bawi się elektryką (mieliśmy remont w łazience, on w tym czasie robił instalacje całą..., fajnie ze dał znać ;P )

 

dokładnie co do temp - skąd będziesz wiedział Yacko czy zawyża czy też zaniża, i jak twoja zmiana wpłynie na odczyty - czy staną się jeszcze mniej wiarygodne czy zbliżą się do prawdy - jednyum słowekm k.u.p.a

ROBIŁ KTOŚ Z WAS FAKERSKI MOD NA 3-CIĄ TEMP??? świder zapodawał projekt i zdjęcie, gdzie trzeba lutować ale nie powiedział co ;p :D - ja np nie wiem, jeśli to możliwe to prosiłbym o dokładny opis - bo ja sam raczej teog nie zrobie patrząc na wymiary pkt lutowania, więc muszę wiedzieć czego dokładnie chce jak bede szedł do elektronika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem bo sie boje.

boje sie bo nie wiem ile dolozyc.

 

Ile moge podbic napiecia na nastepujacych pozycjach

DDR 2.6V

Chipset 1.6V

AGP 1.5V

CPU, standard 1.65V ale mam 1.75 a ponoc max to 1.9V

Proc jak z podpisu.

 

Wlasnie zmienilem na 9x220 i chodzi ale mi w 3D wywala czasami.

Wiem ze to nie proc bo np. gre dalej slysze ale widze pulpit. Mysz dziala jak zrobie Alt+Tab.

Teraz mu dalem 210x9.5 ale tez w ktoryms momencie wywali sie. Nie od razu ale w koncu cos sie mu pomiesza. Na 10x200 dziala stabilnie.

 

Wnioskuje ze to problem grafiki. Albo sie przegrzewa, bo tego bloku to nie jestem pewien czy dobrze przylega, albo nie wydala przy wysokim FSB. Amoze pamiec ?

 

Czy podniesienie napiecia pomoze ? Ile moge podniesc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć to masz raptem do 2.9V... więc raczej nie ma się czego bać...

Chłodzić NB i SB i Mosfety trzeba no i PLLe też przy wysokim FSB i napięciach...

A na procek też dajesz tyle ile trzeba... Byle był chłodny i nie przekraczał 55 stopni w stresie.

 

Skoro podejrzewasz grafikę, to hmmm:

 

A ) Testuj resztę za pomocą SuperPi (16M i 32M) oraz Prime95

 

B ) Zmień chłodzenie na poprzednie??? Albo spuść jej zegary???

 

Jeśli będzie Ci wywalał Prime95 albo SuperPi to dochodzi Procek i/lub RAM

Edytowane przez Hirotaro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie NB i SB, bo grzeją się.

A mosfetów i PLLi chyba nie trzeba

1438218[/snapback]

mosfety i plly trzeba chlodzic na vcore powyzej 1,75-1,8v. pochwale sie moim wynikiem w FSB:D w rankingu jestem trzeci i wynosi 270FSB, ale juz osiagnalem stabilne 9x273, jak dojde do 9x275 to zamieszcze na rankingu:) bo teraz to tylko 9x273 albo 8x276. na mniejszym mnozniku niestety mala wydajnosc. pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem z moim NF7-S rev2 i dyskiem Maxtor 120GB SATA .

Podczas instalacji Windowsa po zgraniu z dyskietki sterowników SI3112 zaczyna sie proces kopiowania na dysk. Po skończeniu kopiowania restart i i wyskakuje błąd. O co chodzi ?? Nie bawiłem sie jeszcze z dyskami SATA.

Dzieki za wszelką pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie dyskietka jest do bani - zrób nową, ten sterownik jest też na CD od mobo.

1444849[/snapback]

Spróbuję z inną dyskietką

Mozę faktycznie coś z nią nie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) :) Udało sie panowie

sformatowałem dyskietkę skopiowałem sterowniki z z cd-romu producenta (tak jak poprzednio bo nie miałem oryginalnej dyskietki) i zaskoczyło bez żadnych przeszkód

Wielkie dzieki :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ze wiele ludzi niedocenia wagi szyny FSB... postanowiłem przybliżyć Wam ile mocy może dać sama szyna (z pamięciami synchronicznie - oczywiście).

 

Założenie było proste... Procesor ma miec identyczną częstotliwość, ja przyjąłem wartość 2000mhz.

Zestaw testowy to:

Athlon Xp-M 2000+@2000mhz

Radeon 9500@9700

256Mb A-Data Vitesta 566 (single channel) - ustawiana zawsze synchronicznie

Timingi pamieci 3-3-3-11 T1 (zawsze takie same)

 

Procedura testowa to:

3D Mark 2001Se - bardzo dobrze obrazujacy zmiane wydajnosci polaczenia Procesor<->Ram

Everest - testy odczytu/zapisu/latency

Si Soft Sandra - test pemieci

Oto wyniki:

 

Athlon Xp - 2004,5mhz (167mhz*12)

 

3D Mark 2001 Se

 

Everest:

Odczyt: 2424MB/s

Zapis: 900MB/s

Oczekiwanie: 108,1ns

 

Si Soft Sandra:

ALU: 2489MB/s

FPU: 2288MB/s

 

Athlon Xp - 2004,6mhz (200mhz*10)

 

3D Mark 2001 Se

 

Everest:

Odczyt: 2930MB/s

Zapis: 1068MB/s

Oczekiwanie: 91,8ns

 

Si Soft Sandra:

ALU: 2972MB/s

FPU: 2697MB/s

 

Athlon Xp - 2004,5mhz (250mhz*8 )

 

3D Mark 2001 Se

 

Everest:

Odczyt: 3708MB/s

Zapis: 1303MB/s

Oczekiwanie: 73,2ns

 

Si Soft Sandra:

ALU: 3667MB/s

FPU: 3238MB/s

 

 

 

PODSUMOWANIE

 

Mam nadzieje że pokazałem Wam jaki wpływ ma FSB porównując szynę 166mhz i 250mhz, można zauważyć ze sam 3D Mark przyspieszył o całe 14,1% co jest przecież olbyrzymią różnicą !!!

 

Do tego można oczywiście zauważyć że komputer sie ciut szybciej uruchamial na 250fsb :)... i ogólnie patrząc na wyniki czasu oczekiwania pamięci i ich prędkość łatwo wywnioskować że praca jest o wiele płynniejsza... chociaż nasz procesor ciągle jest NIBY 2600+... (albo ile to tam jest...)... do tego mogę powiedzieć ze procesor na szynie 250 hz z zegarem 1750mhz i tak był szybszy w 3D Marku niż 166x12=2000mhz.

 

Więć zasada jest jedna FSB nigdy za dużo...

 

WALCZCIE O JAKNAJWIEKSZE FSB :).

 

moze Was zmotywowalem :).

 

Pozdrawiam Sector :)

Edytowane przez Sector19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta informacja powinna byc w jakims FAQ wlaczona jako "must read" :idea:

Szkoda tylko, ze jesli chodzi o nf2 to w konfigu z 2x512 juz nie jest tak rozowo :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta informacja powinna byc w jakims FAQ wlaczona jako "must read"  :idea:

Szkoda tylko, ze jesli chodzi o nf2 to w konfigu z 2x512 juz nie jest tak rozowo  :/

1446975[/snapback]

No w sumie skontaktuje sie z kims kto faq a prowadzi i zamieszcze to... wlasnie wiem jakie to wazne bo wiele osob pyta :). Wiec Wkoncu znalazlem czas :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedy kupilem nowe hynixy sprawdzalem je memtestem i wszystko bylo wporzadku. pozniej bawilem sie w wykrecanie sprzetu .

teraz po kilku tygodniach sprawdzajac mem testem zaczal sypac bledami :( na jednym bloku 128,2MB.

Niemam za bardzo jak sprawdzic pamiec . Wiec wrzucilem do K7S5A z Duronem 800 na 100MHz i pzeszlo bez problemow.

Pozniej wrzucilem juz spowrotem do NF7 ustawilem na 100MHz i dalej bledy :(

 

Czy mozliwe ze jest uszkozony kontroler pamieci ???

Czy plyta jest moze bardziej wrazliwa na bledy ???

 

W windowsie niema wiekszych probleomow. Zadnych bluescreenow .

Edytowane przez luki_pc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...