Skocz do zawartości
xan

Abit NF7 (S) = problemy, złote rady, itp. cz. 2

Rekomendowane odpowiedzi

A two-tone siren, generally caused by overheating or out of specification voltages.

ciekawe :|

 

ja sie mogło zrobić zwarcie? w ogóle jak sie robi zwarcie? :D ja wiem na pewno że nie dotknąłem żadnego innego elementu niż trzeba było :( :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@theboo

przy odrobinie szczescia uwaliles tylko mosa jesli tak to mobo jest jak najbardziej do odratowania, zapewne przylozyles nozke do srodkowej nie podpietej i tej na obrzezach, mosy sa bardzo wrazliwe doslownie i w przenosni moze je zabic zly dotyk, tam pojawia sie bardzo duzy prad przy niskim napieciu wiec mogla pasc jakas sciezka na mobo co juz jest praktycznie nie mozliwe jesli nie znajduje sie ona na powierzchni, zobacz dokladnie czy pomiedzy mosami a 4pinem nie ma jakis przebarwien, potem odpal samo mobo bez niczego i zobacz czy na wszystkich cewkach jest napiecie jesli na ktorej sie pojawil znaczy ze sterownik pewnie jeszcze zyje jesli nie to nalezy zaczac od jego wymiany ;]

 

Witam,

  Nabyłem niedawno NF7-SL 2.0 i mam problem z flashowaniem Biosu. Od 2 dni przeglądam to forum, szukałem też w Necie (Google) i nie znalazłem rozwiązania. 

Wygląda to tak, że przy biosach opartych na 24 i niższych, nie ma problemu. Przy ładowaniu jakiegokolwiek opartego na 25,26,27 (też oryginalny od Abita) wygląda to mniej więcej tak, że przy wstawaniu systemu mam komunikat Checksum error, Load default. I OK. Do wyboru jest continue i Enter to Bios. Po wybraniu wejścia do biosu, mam CZARNY EKRAN Z NIEBIESKIM PASKIEM na dole ekranu i migającym kursorem i zwis. I tak jest za każdym razem. Wtedy robie reset i wybieram "continue". Wchodzi do windy. Tam  mogę flashmenu z powrotem do <=24 i wszystko jest OK - bios widać bez problemu.

Flashowałem z windy i z dos-a (wg rad z tego forum - wyłaczanie na 10 minut, reset CMOS itp, itd...)

 

Może ktos miał to samo? A może mam coś padnięte w kości ?

Pozdrawiam

 

Shaft30

1642715[/snapback]

jezeli te parametry :

a:/awdflash.exe bios.bin /py /sn /cd /cp /cc /cks /r /f

to mozliwe ze kosc jest uszkodzona albo nie w pelni kompatybilna z mobo ;) uwierzcie cos takiego istnieje na u kolegi nie dalo sie przeprogramowac mojego jego kostki na mojej mobo poszly obie ...

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogliście napisać że to jest niebezpieczne :cry:  :cry:  :cry:

Rozumiem że mody są ryzykowne... ale pomiary ;(((

w BIOSie miałem ustawiony Vcore 1,9V -> cpu-z pokazywało 1,84V chciałem sprawdzić które podaje dobrze... jedną nóżke włożyłem w mase w molexie, drugą najpierw do jednego mosfeta -> pokazało 1,66V co mnie bardzo zdziwiło, postanowiłem sprawdzić w na drugim mosfecie...

W czasie dotknięcia miernikiem płyta wydała ostatnie tchnienie ;/ próbowałem na wszystkie sposoby -> poodłączałem wszystkie komponenty, robiłem clear cmosy, wyciągałem bateryjke...

Co ciekawe na zasilaczu Sirtec po wciśnięciu power na chwile zapala sie ta zielona diodka obok czerwonej i zaczyna wydobywać się dźwięk (ciągły, o zmiennym tonie co ok. sekunde), nie startują żadne wiatraczki ani nic :P Natomiast po podłączeniu zasilacza Fortron również na chwilke zapala się zielona diodka ale tego dźwięku nie słychać oO

Czy jest szansa na uratowanie płyty? :(

 

apdejt:

wszystkie inne części kompa są sprawde tj zasilacze procek etc, tylko płyta wariuje :(

1644401[/snapback]

 

Musiales cos zle dotknac... i pewnie przez przypadek dotknales mosfeta i pewnie to ons ie spalil... MYsle ze wystarczy wymienic mosfeta i powinno sie ta plyte uratowac (ja spalilem sekcje NB :P).... po wymianie mosfeta dziala :P... (tylkoz e moja wymiana byla gwarancyjna to mi za darmo zrobili).

 

Takie moje zdanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qrcze jestem pewien że nie dosknąłem miernikiem nic innego oprócz zaznaczonej nóżki mosfeta :cry: a robiłem to naprawde ostrożnie...

Na płycie nie ma najmniejszych śladów, zero przebarwień, nic :|

Przejde sie chyba z płytką do jakiegoś serwisu, zobaczymy co powiedzą :/

dzięki wszystkim za pomoc :*

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@theboo

 

jezeli te parametry :

a:/awdflash.exe bios.bin /py /sn /cd /cp /cc /cks /r /f

to mozliwe ze kosc jest uszkodzona albo nie w pelni kompatybilna z mobo ;) uwierzcie cos takiego istnieje na u kolegi nie dalo sie przeprogramowac mojego jego kostki na mojej mobo poszly obie ...

1645357[/snapback]

No i próbowałem jeszcze raz z tym ustawieniem:

a:/awdflash.exe bios.bin /py /sn /cd /cp /cc /cks /r /f

robiłem kilka razy + reset CMOS-a i za którymś razem było tak:

flaskuje i jak sflashował przedostatni blok, to się zresetował !!!

Co jest w mordę - myślę - bios się poszedł paść...

...ale nie! On sobie wstał i przy check sum error po wciśnieciu DEL, wszedł do biosu. No i bios nowy, bo doszło kilka opcji, tak na pierwszy rzut oka. Ale przy zakładce Healht zrobił się reset i przy następnym wejściu do biosu było już tak jak dawniej - czarny ekran, niebieski pasek i migający kursor. Klawiatura reaguje na NUM i CAPS, więc jakby nie wisi ?!

Tak było raz na 10 prób. Najdziwniejsze jest to, że każda zmiana na wersję <=24 działa bez problemu - nawet bez resetu CMOSU.

 

Chyba to jednak padaczka tej kości :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześc all

 

Mam pytanko oczywiście odnośnie NF7-S :)

 

Czy udało się wam zdiąć osłonę wentyla z NB? Każdy posiadacz nf'a wie, że po jakimś czasie on zaczyna borować o tą osłonkę :blink:. NF'a kupiłem tylko do o/c :) i wszystko było by ok gdyby nie ten wentyl, bo jak się przytnie o osłonkę to staje i nie chłodzi, hoć wydajność to tylko niewiele ponad 5CFM; a wtedy 37-38*C newet na idle, wyskoko nie jest ale lepiej zeby utrzymać ja na jakimś ludzkim poziomie. Śróbki są fatalne, bardzo płytkie "łebki" i nie sposób je wykręcić :mur: wam się to udało?

 

Mój config to : Athlon Thunderbird :lol: 1000@1255 (7.5x 166) mnożnik mam zablokowany [powyzej 176 nie rusza-prawdopodobnie za niskie napięcie ale ja juz go nie podniose, bo usmaże wkońcu mojego Athlonka :) ], chłodzony Arcticiem 2TC: idle 50-52, stres 55-57 - wysoko, ale to chyba dlatego, że mi jakims szajsem zasmarowali proca, albo jeszcze lepiej, wogole tam nic nie ma <_<, obudowa b.dobrze wentylowana. Pytaanie jest takie: standard napięcia dla takiego Athlona to 1.75v, ja obniżyłem do 1.675-bios (w rzeczywistości podaje ok 1.65-1.66v) Czy za niskie napięcie może powodować zamulenie proca? nic takiego się nie dzieje ale czy z niedostatku prądu mogą być jakieś problemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Czy udało się wam zdiąć osłonę wentyla z NB? Każdy posiadacz nf'a wie, że po jakimś czasie on zaczyna borować o tą osłonkę  :blink:. NF'a kupiłem tylko do o/c :)  i wszystko było by ok gdyby nie ten wentyl, bo jak się przytnie o osłonkę to staje i nie chłodzi, hoć wydajność to tylko niewiele ponad 5CFM; a wtedy 37-38*C newet na idle, wyskoko nie jest ale lepiej zeby utrzymać ja na jakimś ludzkim poziomie. Śróbki są fatalne, bardzo płytkie "łebki" i nie sposób je wykręcić :mur:  wam się to udało?

 

Czy za niskie napięcie może powodować zamulenie proca? nic takiego się nie dzieje ale czy z niedostatku prądu mogą być jakieś problemy?

1646928[/snapback]

ad1. Mi się udało, śrubokrętem zegarmistrzowskim połączonm z obcążkami elektrycznymi.

ad2. brak napięcia może powodować niestrawność i bule menstruacyjne, a konsekwencje to częste zwiechy i brak stabilności :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po założeniu wc , to juz zgłupiałem odnośnie temp cpu w w idle mi pokazuje 33 a w stresie 37 w speedfanie co mi sie wydaje troche mało , proc chodzi na 2200mhz , czy takie niskie temp są mozliwe ???? wiadomo że abit zle pokazjue temperatury , może mam sobie dodać pare stopni??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Jestem nowy na tym forum i zwracam sie z Prozba o pomoc w rozwiazaniu mojego problemu A mianowicie Zakupilem Sobie Plyte Abit NF7-S i procek AMD Barton mobil 2800+ oraz Pamieć Kingston 400MHz - 512 Mb (wiem wiem - nie jest to najlepsza pamiec do OC ) Ogólnie wszystko jest OKI z tym że FSB mam ustawione na 166 MHz i mnożnik 13x Poniewaz przy FSB 200 MHz Komp mi sie nie podnosi nawet jesli zmniejsze mnoznik na 9x - A chciałbym zeby pamieć chodziła mi na 200 MHz- czyli zeczywistych 400 Mhz - Może trzeba ustawic Dzielnik - (chyba tak to sie nazywa) W tej chwili mam ustawione na AUTO - moze trzeba to zmienic Ale Brak mi Wiedzy w tej Materii i zwracam Sie do was z zapytaniem :

) - Jak to odpowiednio ustawic ??? Zeby CHodziło mi na FSB 200 MHz??? HELP

 

 

DODAM ze Procek Dobrze i stabilnie chodzi przy FSB 166 i Mnozniku 13,5 = 2241 Mhz Pod napięciem rdzenia 1,7 V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

512 Kingstona CL3 może na 200x2 Ci się wieszać niestety. A poza tym szybciej komputer chodzi na synchronicznym ustawieniu Pamięci i Procesora. Nic nie zyskasz ustawiając samą pamięc na 200x2 ==> komputer będzie wówczas musiał nadrabiać asynchroniczne ustawienie i RAM będzie (tak naprawdę) działał (166+33)x2

Dopiero 2 stopnie wyżej (i więcej) daje rezultaty => czyli gdy miałbyś procka na magistrali 133 a pamięci na 400. Przy Twojej sytuacji albo postarać się wykręcić procka na 200MHz albo zostawić tak jak jest (możesz dzięki temu obniżyć timingi pamięci i nie będziesz się martwił o niestabilność przy 512MB module i CPC ON)

 

Gdybyś jednak bardzo chciał ustawić to pewnie będzie 5/6 bo 166 jest o 1x33 mniejsze od 200 ;) => zresztą jak w BIOSie się zmienia dzielnik w dobry sposób to pojawia się w nawiasie FSB pamięci.

Edytowane przez Hirotaro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc Wieczorkiem Sie tym zajme tylko Ogolnie chodzilo Mi Aby Procesor tez chodzil na szynie 200 MHz razem z Pamiecia A tego niemoge uzyskac Wiec DZielnik Sprobuje pozostawic takim jaki jest CZyli na Auto I Bede FSB probowal Cos Wymodzic Moze Podniesienie napiecia Troszke Cos pomoze.

 

Dzieki i czekam Na kolejne podpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie płyty na 200 Mhz powiodlo sie i z testów w programie everest wychodzi ze warto bylo : ) Tak wiec wielkie Dzieki :) Niema to jak Specjalisci :)

 

Mam jeszcze jedno pytanko Mój Barton 2800+ Mobil Nie ma blokady mnoznika - jak to w mobilach bywa - Ale interesuje mnie to czy dziala W mojej plycie Abit NF7-s Funkcja rodem z Laptopów Ze procesor Kiedy nie ma Stresu Zmniejsza Swoja CZestotliwosc przez co Wydaje mniej Ciepła CZy Ta płyta to wogóle obsługuje A jesli tak To gdzie to sprawdzić czy ta opcja jest włączona.

 

 

PS: Kiedy Odebrałem kompa ze Sklepu To mało w domu nie umarłem Heee poniewaz osoba ktora W srewisie go składała ustawiła mi procek na 1800 Mhz Hee A procek ma znamionową czestotliwośc 2133 Mhz Ahh te serwisy..... i to nie tylkko Komputerowe...... :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Mam jeszcze jedno pytanko Mój Barton 2800+ Mobil Nie ma blokady mnoznika - jak to w mobilach bywa - Ale interesuje mnie to czy dziala W mojej plycie Abit NF7-s Funkcja rodem z Laptopów Ze procesor Kiedy nie ma Stresu Zmniejsza Swoja CZestotliwosc przez co Wydaje mniej Ciepła CZy Ta płyta to wogóle obsługuje A jesli tak To gdzie to sprawdzić czy ta opcja jest włączona.

...

1654816[/snapback]

Nie płyta tego nie obsługuje i jest to niewykonalne z poziomu windowsa( dosa też nie :wink: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogliście napisać że to jest niebezpieczne :cry:  :cry:  :cry:

Rozumiem że mody są ryzykowne... ale pomiary ;(((

...

W czasie dotknięcia miernikiem płyta wydała ostatnie tchnienie ;/

...

Czy jest szansa na uratowanie płyty? :(

 

1644401[/snapback]

ad1. :P

ad2. zwarłeś dren mosa ze żródłem :/ czyli skrajny pin ze środkowym. te sterowniki są stare bardzo i w zasadzie nie samo zwarcie zjarało mosa co sterownik który chcąc "ratować" systuacje docheblował napiecie Ugs takie że zabiło biednego mośka :/

 

ad3. w servisie naprawią, wymienią feta i zgłowy, jak co mozna odcinać faze :P

[kto pamieta jeszcze all eXtreme :> ? ]

 

eclip jesteś mioim idolem :D

 

znikam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do pomiarów i mosfetów. kiedys bawilem sie rowniez przy swoim NF7, mierzylem sobie VDIMM, VDD i sobie mowie, ze czas na VCORE :) ten mosfet najnizej (najbardziej na "poludnie" ) dotknalem, poszla iskra :D czyli zwarłem pomiarową z odcietą, srodkową. naszczescie nic sie nie stalo. a i tak potem kilka dni pozniej mobo padlo :lol:

Edytowane przez Camel-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc,a co daje podniesienie/obnizenie napiecia na czipsecie?

1656747[/snapback]

 

Pozwala podniesc stabilnosc przy wyzszych FSB :).

 

Choc czasami bywa tak ze na 1,5v dziala 250mhz FSB a przy 1,7v nie dziala stabilnie :)... Sa rozne anomalie :)

 

No i to chyba koniec filozofii...

 

A i jeszcez podniesienie napiecia na chipsecie powoduje sie jego wieksze nagrzewanie... dlatego trzeba dbac o jego chlodzenie :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bodajrze 2,3V, nie chce mi się do Biosu wchodzić, tak czy siak i tak nigdy nie dasz maxa:)

 

@Lukasz bułka

AGP lepiej nie ruszaj, czasami przy kręceniu karty popraiwało to stabilnośc przy max OC, ale to nie ma bezpośredniego wpływu na napięcie GPU więc NIE RUSZAĆ!

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę Abitowców o pomoc, bo już skończyły mi się pomysły. Problem wziął się głównie z dziwnej oporności mojego procesora na ustawienie 200x11. Otóż jak wiadomo większość bartonów 2500+ osiąga te ustawienie bez ruszania napięcia V-core. Niestety w moim przypadku procesor ustawiony na 3200+ potrafi być niestabilny nawet przy 1.8V (ustawionym w biosie). Co prawda bootuje na 3200 na wet na 1.65V ale przy wejściu do windy jest bluesreen. Postanowiłem ustalić czy rzeczywiście miałem takiego pecha i trafiłem na tak słabo podkręcający się egzemplarz czy może winna jest płyta.

 

Jako że stabilność jest uzależniona od napięcia zasilania procesora trzeba sprawdzić jakie napięcie rzeczywiście dostaje procesor. Tu pojawia się sprawa pomiaru napięcia V-core, jako że opinie na ten temat są różne. Jedni mówią, że napięcie mierzy się na nóżkach mosfetów, inni że prawidłowy odczyt jest z tego placka lutowniczego w rogu socketa. Najlepiej jakby wartości mierzone w obydwu wymienionych miejscach były te same i dodatkowo pokrywały się z ustawieniami biosu. Problem w tym, że tak nie jest.

 

U mnie sytuacja wygląda tak, że wartość mierzona z punktu lutowniczego przy socketcie co prawda pokrywa się z ustawieniem biosu, ale jest przeważnie o 0.2V większa od wartości napięcia zmierzonej na nóżkach mosfetów.

 

Czyli:

Bios – Placek – Mosfet

1.6V – 1.6V – 1.4V

1.8V – 1.8V – 1.6V

itd.

 

Więc pierwsze pytanie to: Który pomiar jest prawidłowy? Programom pokazującym napięcie raczej nie wierzę, chociaż te pokazują akurat wartości porównywalne z tymi mierzonymi na mosfetach. Jak u Was wyglądają te różnice?

 

Jeżeli prawidłowy jest pomiar z nóżek mosfetów to być może to jest problemem niestabilności, jako że przy ustawieniu w biosie 1.8V procesor faktycznie otrzymuje tylko 1.6V.

 

Zaznaczam, że na NB mam niebieskiego zalmana, na SB również radiatorek homemade przyklejony na silikon biały. Cooler na procu jest boxowy, jednak w budzie jest stosunkowo dobry obieg powietrza. Dla ustawienia 200x11 przy 1.8V w biosie, temperatura proca to 56st, a NB 30st (wszystko w stress). Tu też ciekawa rzecz. Mianowicie po uruchomieniu kompa mam w idle na procu 44st lecz już po ponownym uruchomieniu kompa w idle jest już tylko 40st. Wtf?

 

Próbowałem już różnych kombinacji. Dawałem pamięci asynchronicznie czyli 166 przy procu 200, próbowałem także luźnych timmingów i podwyższania napięcia dla pamiątek, za każdym razem sprawdzałem czy przechodzą 8 testów memtesta więc raczej wykluczam ich winę. Dawałem również 1.7V na Chipset chociaż nie sądzę, że przy FSB 200 może się sypać przy 1.6V. Próbowałem też w biosie wyłaczania system/video bios shadowing oraz fsb spread spectrum i thermal throtling. Nic nie dało.

 

Jedyne co nie ma w tej chwili radiatorów to mosfety. Sądzicie, że przy 200MHz wymagają już jakiegoś chłodzenia oprócz obiegu powietrza w budzie?

 

Czy przyczyną moich problemów może być bios? Jade na oryginalnym 2.2. Nie interesuje mnie hardcore OC, więc nie bawiłem się w podmiany. Wydaje mi się, że ten powinien wystarczyć.

 

Jeżeli okaże się, że to niestety toporny procesor to będę chciał zmienić chłodzenie w nadziei na to, że na 200x11 przy powiedzmy 1.85V (w biosie) będzie już w pełni stabilny (jak dotąd nie robiłem testów przy takim napięciu). Teraz pytanie. Pomiędzy brzegiem płyty a zasilaczem mam ok. 1cm odstępu. Sądzę, że z zamocowaniem pentagrama 80Cu nie będzie problemów, ale czy zmieści się 100Cu? Ostatnie pytanie: Czy napięcie 1.85V i wyżej znacząco wpłynie na żywotność procesora nawet jeżeli jego temperatury będą utrzymywane w okolicach 50 – 55 stopni w stresie, czy już samo napięcie będzie dla niego szkodliwe bez większego znaczenia temperatury?

 

To chyba wszystko. Mam nadzieję, że ktoś podejmie się przeczytania tego nudnego posta i coś zasugeruje. Będę wdzięczny za każdą wskazówe. Wiem że sprawa dostyczy podkrecania procesora, ale dałem to tutaj bo mam wrażenie że zwyczajnie robie coś nie tak i nie jest tu winny procesor chociaż mogę się mylić. Pozdrowiska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień BIOS na Tratsa D27 (ten z CPC ON) to tak na początek.

Jeśli chodzi o spadek temp po resecie to sie nei przejmuj, Abit tak ma.

Poprawa chłodzenia powinna poprawić OC, 56C to jednak sporo. Najlepiej jakbyś miał możliwośc sprawdzić na lepszym chłodzeniu (zima idzie, otwórz okno i budę, to powinno dac kilka stopni mniej).

Jeśli nie robiłeś L12 moda to albo BIos albo rób moda, moze to poprawi OC.

Piszesz że procek jest nie stabilny, sprawdzałeś SP2004 co sie sypie (RAM, CPU)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam takie pytanie do tej pory używałem biosu

D26_ver.2.0.05C_TaiPan_0.1_25.09.04.rar, a wczoraj wgrałem sobie D27_TaiPan_0.3_ED_Bpl_3.19_28.12.04.rar i w sumie wszystko działa tak jak powinno tylko, że niestety jest całkowicie wyłączona obsługa IRDA, czy we wszystkich biosach z serii d27 jest wyłączona? wiecie może? nie chce mi się wgrywać każdego z osobna :)

dzięki za info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...