Skocz do zawartości
xan

Abit NF7 (S) = problemy, złote rady, itp. cz. 2

Rekomendowane odpowiedzi

no taki mix... nie zdrowy widać ;)

 

Jak dual... to już.. 2x256 w dualu... i 512 osobno...

 

A do co voltów na NB... ich zwiększenie daje własnie większe (niezawsze) OC :D

 

Tutaj mam na myśli FSB...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wczesniejszych wypowiedzi wynika ze ... 3 kosci to kiszka ? ja mam 3x 256 twinmosa i max stabilne fsb to 212 a powinno wiecej bo chlodzenie w budzie mam przeciązyste czytaj niezly przeciag, czyli teoretycznie jak wyciagne jedna kosc to powiino mi szybciej smigac zgadza sie ?

 

Btw moze takie lamerskie pytanie czy podniesienie napiecia na mostku polnocnym daje cos jesli chodzi o OC i jesli tak to co ?

1408067[/snapback]

Przeciez mozesz sprobowac... jak tego nie zrobisz, to sie nie dowiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uporałem się z problemem nieuruchamiania się kompa na 12,5*200.

Wystarczyło zetrzeć troche grafitu i jest git, przy okazji trafiłem tak, że na cewce mam takie napięcie jakie ustawie w biosie :D.

Ale pojawia się kolejne pytanie: gdzie był błąd :?:

Pozdro...

Edytowane przez suchyjastrzab

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja teraz nie wiem co sie dzieje z ta plyta (lub calym kompem :? )

 

Zakupilem jakies dwa miechy temu nowe memki vitesty 566 no i zabralem sie za podnoszenie szyny i doszedlem do 246.6 wedlug ClockGen. Wszystko bylo super stabilne (superpi, prime, 3dsmarki...) B)

 

Po jakims czasie (moze 2-3 tygodnie) zaczely sie dziwne resety :? No to zaczalem zmniejszac fsb i w tej chwili mam juz 240.97. Jak tak dalej pojdzie to bede musial dalej zmniejszac bo juz w tej chwili 3dsmark lubi sie wykrzaczyc, ale superpi i prime chodza :mur: i to nawet na wyzszym fsb :mur:

 

Nic w konfiguracji nie zmienialem. Probowalem rozne biosy i jest tak samo... O co chodzi :huh: Brakuje mi pomyslow co moze byc i co z tym zrobic :-| HELP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jakikolwiek sposób na wyłączenie duala na 3 kościach?

Wiem ze przy dwóch kosciach wystarczy przełożyć pamięci do slotu 1 i 2, ale co zrobić jak mam 3 sloty zajęte, przeciez juz nie mam gdzie przekładać...

Wcześniej jak miałem 2 x 512MB mogłem spokojnie wycisnąć 225MHz w dualu, po dokupieniu 3 kostki 512 nawet 166MHz nie działa stabilnie, musze zjechać drastycznie z timingami. Pamięci są dobre i pojedyńczo działają nawet do 230MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie zrozumieliśmy... Przy dwóch kościach aby niebyło duala trzeba wpiąć ram do slotu 1 i 2... aby dual był do slotu 1 i 3.

Moje pytanie było jak wyłączyć dual przy 3 kościach pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja teraz nie wiem co sie dzieje z ta plyta (lub calym kompem  )

 

Zakupilem jakies dwa miechy temu nowe memki vitesty 566 no i zabralem sie za podnoszenie szyny i doszedlem do 246.6 wedlug ClockGen. Wszystko bylo super stabilne (superpi, prime, 3dsmarki...) 

 

Po jakims czasie (moze 2-3 tygodnie) zaczely sie dziwne resety  No to zaczalem zmniejszac fsb i w tej chwili mam juz 240.97. Jak tak dalej pojdzie to bede musial dalej zmniejszac bo juz w tej chwili 3dsmark lubi sie wykrzaczyc, ale superpi i prime chodza  i to nawet na wyzszym fsb 

 

Nic w konfiguracji nie zmienialem. Probowalem rozne biosy i jest tak samo... O co chodzi  Brakuje mi pomyslow co moze byc i co z tym zrobic  HELP

Może to banalne ale mi to wygląda jakby albo napięcie gdzieś spadało, bo coś może się grzać. A jak nie napięcie, to nie wiem. Może coś ma zły chumor?

Edytowane przez DaRoN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy 3 kościach zawsze bedzie dual... bo jeden slot jest obsługiwany przez jeden kontroler 64bit a dwa pozostałe poprzez drugi kontroler 64bit. i właśnie to połączenie ze działajądwa kontrolery daje tryb dual. jeśli masz obsadzone 3 sloty to zawsze używane bedą dwa kontrolery -> zawsze bedzie dual.

jesli masz 2 kości to wkłądając je w sloty 1 i 2 (najbliżej procka, blisko siebie) będziesz miał singiel. wkłądając jednądo 1 a drugą do 3 bedzie dual. wkłądając jedną do 2 a drugą do 3 również bedzie dual.

jak juz się tak rozpisuję to dopisze ze mając 1 kość niezależnie w którym slocie zawsze bedzie singiel - to jest tak proste jak kilometr sznurka w kieszeni, ale niestety widać ze od czasu do czasu trzeba o tym przypomnieć.

zaznaczam jeszcze bo wielu tą sprawę myli - sprawdźcie sobie jak są numerowane sloty pamięci na płycie, zeby nie było nieporozumień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy 3 kościach zawsze bedzie dual... bo jeden slot jest obsługiwany przez jeden kontroler 64bit a dwa pozostałe poprzez drugi kontroler 64bit. i właśnie to połączenie ze działajądwa kontrolery daje tryb dual. jeśli masz obsadzone 3 sloty to zawsze używane bedą dwa kontrolery -> zawsze bedzie dual.

Taka odpowiedz mi wystarcza...

 

jak juz się tak rozpisuję to dopisze ze mając 1 kość niezależnie w którym slocie zawsze bedzie singiel - to jest tak proste jak kilometr sznurka w kieszeni, ale niestety widać ze od czasu do czasu trzeba o tym przypomnieć.

Nie widze tu nikogo któremu trzeba to przypominać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Posiadam płyte NF7 i nie działaja mi w niej porty COM a są mi bardzo potrzebne. W biosie mam ustawione na auto. mimo to w windowsie nic. Kto pomoze i powie jak ewentualnie skonfigurowac je w biosie? :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz znalazłem znalazłem na forum :D Mea Culpa :)

 

Dla reszty ktorzy dalej nie wiedza chodzi o to aby w menedzerze urzadzen przestawic irq z automatycznego na obojetnie wybrane (wolne) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przejzalem wszystko o nf7, czyli cale 260 stroinic, lekko miesiac mi to zajelo;) I nie znalazlem tam nic w moje sprawie, coz,

nic poz tym ze nforce2 nie lubo cl3, ale o tym dalej.

Mam problem, a tyle tego jest ze nie wiem od czego zaczac:(

Niedawno kupilem hynixy,DT oczywiscie;( no i zaczynamy krecic, na poczatek bios discovery cpc off.

Zobaczymy ile mhz pojda na cl2,5, wiec poszly 227 na w/w biosie. 3dmarki i pi 16 stabilne. No to ucieszony poczatkami stabilnosci zapuszczam

Goldmemory...a tam lipa przy 33%sypie bledami jak sniegiem w Boze Narodzenie;) No to zjade z fsb, zostawiam cl2,5, i tak se zjezdzam,

zjezdzam... i przy fsb 210 jak tez sypnelo bledami, postanowilem zmienic bios, nie probujac z cl3.

 

Poszedl na warsztat d26 MantaRays XT C, puszczam 221 cl3-4-3-11 i Glodlmem szedl 4h i znalazl 3bledy. Ok mysle, nie jest zle,

zapuszczam 3dmarka, przechodzi. Juz troche ucieszony siedze sobie

w windzie, jakis winamp, opera, photoshop i tak ni z gruchy ni z pietruchy

freez 8O, po chwili puszcza i znowu, no to reset robie:( Po restarcie

zapuszczam PI16 i wywala raz w 1loop'ie, raz w 7 loop'ie:(

O!!!Mysle, jak to?3dmarki stable, GM 3bledy na 4h,WTF?A Pi nawala?!

 

Zwiekszanie napieci na procku nawet do 1,8 nic nie daje,

mosfety mam chlodzone nawiew 80, nb i sb z zalmanem,

w stresie tak kolo 51C w budzie 29-30, wiec za cieplo chyba nie jest.

 

Po dalszej zabawie z biosami tratsa i tictaca, zachaczylem o dalej o

taipana od merlina i nic, bez zmian, Gold lata,3dmarki lataja a PI16 sypie:(

Zaczalem bawic sie timingami, i tu SZOK, przy 3-3-3-9 PI dalej

sypie nawet na 225 (a udalo mi sie zrobic 16M przy 231 cl2,5-3-2-8 na Vc 1,775@bios, ale samrk wywalil), i ogolnie przy timingach z cl3

PI sie krzaczy, raz zwis, raz blad, a na 2,5 lata jak trza, ale za to GM sypie:(

 

Teraz zszedlem do 216mhz 3-3-3-8 (bo na 3-3-3-9 PI sie sypie

nawet na tym fsb, taka mala zmiana i sie krzaczy) i mam PI, GoldMem 4h

i 3dmarki stabilne. Wiem ze podobno nf2 nie lubi cl3, ale zeby az tak?

I czy to nie dziwne ze PI sie dobrze trzyma, a Goldmem sypie i na odwrot,

jak mam cl3 to Goldmem smiga a pi krzaczy?

 

Jak myslicie? Czego to wina?

Aha, pamiatki na 2,6@bios, zwiekszanie nic nie daje, Vdd na 1,6, 1,7 nic nie daje, a czasami nawet zachodzil dalej w PI przy 1,4.

Czyzby mostek sie grzal i jak mu zmniejszam to jest stabilnieszy? Macie Vmoda na odjecie Vdd ;) I druga dziwna rzecz, przy fsb 217 i Vcore 1,75 PI zalicza zwis,

a jak zmniejsze napiecie do 1,725 to leci dalej.

Teraz mam to co w podpisie i proc leci juz 3h w prime small fft-s stabilnie. Czyli jak zmniejszam napiecia to jest jakby lepiej z PI.

Spotkal sie ktos z czyms takim?

O co chodzi z tym cl3? I niestabilnoscia PI przy tym ustawieniu?

 

PS: zasilka cheftec 420W DF, plytka kupiona w sierpniu/ wrzesniu tamtego roku, wiec chyba nie ma w niej tych slabszej jakosci skladnikow;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to banalne ale mi to wygląda jakby albo napięcie gdzieś spadało, bo coś może się grzać. A jak nie napięcie, to nie wiem. Może coś ma zły chumor?

1410200[/snapback]

A moglbys bardziej sprecyzowac co :wink: Czy to NB czy SB (oba so chlodzone niebieskimi zalmanami bez wentylkow ale jest nawiew z boku)? Czy jeszcze cos innego... Dziwi mnie tylko to ze chodzilo i przestalo :? Tak nagle zaczelo sie przegrzewac :?

 

Możesz spróbować z biosami z CPC off.

1410335[/snapback]

Na razie chce wrocic do tego co mialem wiec jak na razie odpada :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie zrozumieliśmy...  Przy dwóch  kościach aby niebyło duala trzeba wpiąć ram do slotu 1  i 2...  aby dual był do slotu 1 i 3.

Moje pytanie było jak wyłączyć dual przy 3 kościach pamięci.

1410187[/snapback]

Masz racje, za szybko czytalem Twojego posta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzać wsio, najlepiej organoleptycznie. Mosy? a może jest coś źle posmarowane/ przyklejone?, zasiłak wyrabia?

1410938[/snapback]

No to jechalem tak wszysztko no i stwierdzam ze najcieplejsza jest grafa :lol: Ale wrocmy na ziemie bo to nie o nia chodzi (choc sie zastanawiam czy nie podgrzewa zalmana na sb :? )

 

Oba zalmany (na nb i sb) sa cieple ale nie gorace i mniej podgrzewaja przylozony organ niz grafa :wink:

 

Mosy sa chlodzone radiatorkami i jakis tam nawiew na nie jest (SI97 + zalman 90) i stwierdzam ze one to chyba sie wogole nie grzeja

 

Co do przyklejenia/zlego posmarowania to sprawdzilem wszystko

1. radiatory na mosach - przyklejone tasma termoprzewodzaca dwustronnie klejaca i ruszyc sie ich nie da :wink:

2. proc i montowanie SI97 (proste jak bajka dla dziecka) - z reszta temperaturki rewelacja :D

3. zalman na nb - sprawdzony i poprawnie przesmarowany

4. zalman na sb - nie mam jak sprawdzic bo przyklejony kropelka na rogach (ale zanim przykleilem to mierzylem chyba ze dwie godziny :wink: )

 

Co do zasilki to mam chiefteca 420df i napiecia w normie. Pasta wszedzie uzyta to arctic ceramique.

 

Zapomnialem dodac ze l12 mod jest zrobiony. Moze by tak zapodac moda vdd :? Tylko tego to ja sie sam nie podejme chyba ze po skrzynce browca :wink: :lol:

 

Wyeliminowalem chyba przegrzewanie bo wykorzystalem jeszcze panujace zimno za oknem i nic to nie dalo :sad: Jak sie ma zwiesic czy resetnac to i tak to zrobi :sad: Brak juz pomyslow :mur:

Edytowane przez Disruptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej chyba nie :? Proc posmarowany od 2/3 miechow i nie stwierdzilem wzrostu temp :? Nawet jak sprawdzalem mocowanie i robilem l12 moda to zostawilem stara paste tylko ja troche poprzemieszczalem :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kardas gratulacje za przeczytanie wszystkiego. reszta nowych powinna z ciebie brac przyklad. (o starych nie wpspominajac:D)

 

a czego to wina? na moje oko ilosci ramu. mi na 2x512 na 2 roznych biosach z cpc off cl3 nie smiga w ogole nawet fsb 100 sie wywala. chociaz na jednej kostce z cl3 smigalo az do 258. poki co jestem skazany na fsb 227 czyli max z 2.5 lub na wieksza ilosc testow, ale za te sie zabiore jak zloze porzadnie wszystko. na razie wc w czesciach wiec vcore max to 1.7, chieftec w naprawie, wiec vcore max to 1.4:] a lenistwo ma sie jak najlepiej wiec to potrwa nim ja cokolwiek ze sprzetem zrobie. najbardziej z podkrecania to lubie jechac nowych za niesuzkanie:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kardas gratulacje za przeczytanie wszystkiego. reszta nowych powinna z ciebie brac przyklad. (o starych nie wpspominajac:D)

no ktoś w końcu zrobił to co sam ongiś zrobiłem. Jeśli to prawda to respect.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to od początku:D

@kardas - mi to wygląda poprostu na granicę ramców - spowodowaną być może również ich konfiguracją (dual), mam podobną sytuację tyle ze na 2x256mb twinmosa - pracuję na nich nawet na 245 2,5-3-3-11 - robię spokojnie PI, ale np prime się sypie, zwiększanie napięcia na: procku, ramcach (niezależnie czy 2,7 czy 2,9), chipsecie (1,6 i 1,7, nie testowałem mniej) nic a nic nie daje. wg mnie super pi jest kiepskie do testowania stabilności - ja mogę lecieć z superpi na245 a moze i więcej, zato wszystko powyżej 240 (241?) prime sięwywala, równiez 3d marki. kolejna sprawa to że mam stestowane 240 2,5-3-3-11@2,7v 3hprime stablo (blend), pi32M, wszystkie smarki (01se,03,05), memtest z flopa 5xnormal i 1x full (5hstablo)-czyli wszystko śmiaga - a goldmemory sypie błędami. zeby było śmieszniej sypie błędami nawet na 220:D :D :D. tak więc moje wnioski co do tej sprawy są takie - superpi niebardzo to testów przynajmniej ramców, goldmemory świruje - przestałem brać go praktycznie pod uwagę,

co do twojego problemu - podejzewam jak zresztą wspominałem ze to kres możliwości ramu w w dualu.

co mozesz zrobić:

-dalej szukać i testować biosy

-spróbować poprzekładać pamięci w slotach - u mnie daje to nawet dobre efekty jak dobiorę slot do pamiątek który one najbardziej polubią

-oczyścić pamiątki i gniazda z kurzu - moze to smieszne ale to teżmoże pomóc, jeszcze jakbyś przetarł styki środkiem odtłuszczającym

-spróbować zabawy z nf2tweaker i alphatimings - efekty potrafią być naprawde dobre:D

-popróbować tych samych ustawień na różnych mnożnikach - u mnie np nie lubią mnożnika 9, na innych chodzą jak cza:D

-obradiatorować mosfety

-robienie moda na vdimm i radiatoraowanie ramu raczej niewiele pomoże

-z tego co piszesz to temp nie jest tu problemem...

-zapodaj l12 moda

-popróbuj z biosami z t2 i cpcoff

-zmierz napięcia miernikiem - a nuż sięgorszy szef trafił

jeszcze co do moich ramców - to jest teżfajna sytuacja - one nie robią ani 1mhz więcej w singlu niżw dualu:D

timingów już nie zwiększałem bo z moich testów wynika że nie opłaca sięto wcale pod kątem wydajności, btw nawet cl3 nie pomaga - fajne sąte ramce - mająswoje humory

dodam ze ja też sięjeszcze nie poddaje, choć 240 to nie mało, ale będe robił prawie wszystko z tego co ci podpowiadam, prawie - bo dużo mam juz z tego zrobione

a - możesz jeszcze spróbować "wygrzać' pamięci - choć dokłądnie nie wiem ja kto sierobi, ale mogą ponoć być efekty, chicąłbym się dowiedzieć jak to się robi konkretnie

i jeszcze co do cl3 - to zależy od wielu czynników - np od modelu ramu, u mnie np śmigały kingmaxy na 250 3 3 3 11

 

next please:D

@disruptor - jest dużo możliwości takiego stanu rzeczy:

-pasta się zestarzała/spłynęła (zdażały siętakie przypadki) i się zaczęło przegrzeawć

-zasiłka się spracowała i zaczęła zapdawać gorszej charakterystyki prąd

-moze ramce się sypnęły - moze stać sięto w każdej chwili

-coś sięwrypało w sloty - ramce sięza mocno zapaskudziły (mało prawdopodobne:D)

-robi się mimo wszystko coraz cieplej - moze temp juz nie te

masz trochę do sprawdzenia...

kurka teraz doczytałem ze temp sprawdziłęś - coś mi się pomieszaliście z kardasem, mimo wszytko moze coś ci sięprzyda z tego co napisałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@unckle

 

zaraz sprobuje odkurzacza, zamiany bankow i obradiatorowac mosfety, akrat mam pikne i wysokie radiatorki

mnoznika nie zmienie bo moj to nie mobil, i co do l12, to juz nie wiem,

ale on nic nie daje przy moim procku, przeca ja mam szyne 166 na nim standardowo, zreszta ta Manta Xt ma l12 soft moda, w sumie teraz mnie tknelo,

czy to on moze powodowac jaks niestabilnosc? czy spotakliscie sie z tym ze l12 pogarszal stable?

 

reszte rad posprawdzam w ten dlugi weeknd

 

to co widze na temat wygrzewania pamieci

 

ent

Sprobujcie wygrzac te memki - tzn. ustawcie je na 200 i dajcie im ze 3.4 V, potem memtest lub Goldmem na kilkanascie godzin, nie przejmujac sie bledami.

jeszcze co do wygrzewani to nie wiem czy widziales to

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...533;entry545261

 

_Vip_ daje tam ladny obrazek, tylko jakos nie moge przypomniec sobie mocy tej zarowki, bo to tez jest wazne, nie tylko sama odleglosc

 

@DaRoN

 

no ktoś w końcu zrobił to co sam ongiś zrobiłem. Jeśli to prawda to respect.

no bez bicia przyznam sie ze w chwili kryzysu przy natloku tych pytani o roznice miecy versja SL a S to przeskoczylem z 15 stron :rolleyes:

ale za to odpokutowalem czytajac caly temat o biosach by merlin tu i na hslab'ie, i tez te ciagle pytania o to tajemnicze cpc :mur:

Edytowane przez kardas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no popróbuj kardas, co do l12 softmoda - nie zawsze on działa tak jak powinien, a jak włożysz druciki to będziesz miał pewność, dodatkowo jak masz druciki to mozesz również mieć softmoda to nic nie szkodzi, skoro ma standard 166 to cza zrobić l12 na 200.

thx za info o wygrzewaniu

 

@drajwer

tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...