Skocz do zawartości
xan

Abit NF7 (S) = problemy, złote rady, itp. cz. 2

Rekomendowane odpowiedzi

@luki pc - cholera robie to juz po raz [ciach!]a enty! moze by to sobie w siga wkleić? ODCZYTY TEMP, NAPIĘĆ Z PROGSÓW/BIOSU NA NF7 SĄ O KANT [gluteus maximus]! tak więc nie sugeruj się odczytami z płyty, uratować cię może tylko jedno w tym momenicie - jak mi wypalisz ze mierzysz termometrem elektronicznym/czujką z panela

 

@daron - hej mam te same twiny:D nie mogłem z nich dosłownie nic wydusić, a teraz: dual 240 2,5-3-3-11@2,7v stablo, pamięci zimne, pracują niestabilnie na 245 2,5 3 3 11@2,8 jeszcze z nimi nie skończyłem :blurp: :blurp: :blurp: przyznam - pamięci są conajmniej dziwen: są zimne niezależnie od napięcia i taktowania, nie skalująsię prawie wcale z napięciem, totalnie nie trawią cl2 powyżej 200fsb, nie robią mi ani mhz więcej w singlu niż w dualu!, i teraz najdziwniejsze - choć do końca nie przetestowane z timingami, ale - goldmemory wywala mi sięjuz na fsb 200, podczas gdy memtest, prime, super pi, 3d marki wszystkie, memtest windowsowy i praca windowsa wszystko mi śmiga na 240... takze dziwna sprawa

DAJ ZNAĆ JAK KONKRETNIE JE WYGRZEWASZ I JAKIE TEGO EFEKTY

I CO TO JEST DIRTY PUNK?

 

@luckyls

moze to ci pomoże:

A two-tone siren, generally caused by overheating or out of specification voltages

Four beeps then machine shuts down. This is because this version of the BIOS will shut down your machine if no fan tachometer signal is detected on the fan header. Make sure you attach a fan to the FAN1 or FAN4 header or clear CMOS to reset to default (no checking).

spróbuj resetu biosu zworką,

sprawdź jeszcze raz czy dobrze założyłeś l12 moda

sprawdź czy blok dobrze przylega, nie za mocno/słabo/krzywo?

spróbuj innej zasiłki, wywal wszysto co nipotrzebne

jak dal mnie to nie pamięci, ale testuj z jedną kościa

przeczyśćstyki i połączenia

sprawdź innego procka

ps - pisałem tego posta 1h :lol: :lol: - robiłem w tym czasie 10 innych rzeczy przy okazji więc pewnie mnie ktoś :lol: :lol: wyprzedził

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@luki pc - cholera robie to juz po raz [ciach!]a enty! moze by to sobie w siga wkleić? ODCZYTY TEMP, NAPIĘĆ Z PROGSÓW/BIOSU NA NF7 SĄ O KANT [gluteus maximus]! tak więc nie sugeruj się odczytami z płyty, uratować cię może tylko jedno w tym momenicie - jak mi wypalisz ze mierzysz termometrem elektronicznym/czujką z panela

apropo czego to bylo ???

 

wiem ze odczyty sa dupne.

nie parzy to znaczy ze bedzie zyl :D

Edytowane przez luki_pc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

apropo tego: "narazie mam 230Mhz FSB proc 2,2GHz 1,6V temp. 43-49C Temp w budzie <30C . Mem na 2,6V

jak pojade dalej i bede sie trzymal niskich napiec (CPU np. do 2375 MHz 1,75V przy 250MHz FSb) to powinna plyta wytrzymac bez dodatkowego chlodzenia np. Mosfetow ?"

pytasz o bezpieczne ustawienia które są mocno zależne od temp i sugerujesz sięprzy tym tempami z progsów - ta tak jak byś dopalał kompa i patrzył w progs - o jest dobrze, za jakiś czas reset i 10 stopni w górę - i co - już jest źle?

nie chcę cie broń boże atakować w rzaden sposób w tym momencie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

apropo tego: "narazie mam 230Mhz FSB proc 2,2GHz 1,6V temp. 43-49C Temp w budzie <30C . Mem na 2,6V

jak pojade dalej i bede sie trzymal niskich napiec (CPU np. do 2375 MHz 1,75V przy 250MHz FSb) to powinna plyta wytrzymac bez dodatkowego chlodzenia np. Mosfetow ?"

pytasz o bezpieczne ustawienia które są mocno zależne od temp i sugerujesz sięprzy tym tempami z progsów - ta tak jak byś dopalał kompa i patrzył w progs - o jest dobrze, za jakiś czas reset i 10 stopni w górę - i co - już jest źle?

nie chcę cie broń boże atakować w rzaden sposób w tym momencie

1421751[/snapback]

nic innego mi niezostaje :(

mam termometr, ale mozna nim tylko spradzac temp radiatora.

dlatego sprawdzam tez "paluchem" i jezeli mozna sie dotknac to jest jeszcze dobrze.

wentyl i radiator nie jest moze rewelacyjny w polaczeniu z dobra wentylacja budy temp nie jest za wysoka bo radiator jest tylko cieply, a jest dobrze zalozony z Ceramiqe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no cóż jesteśmy na to skazani, pozostają inne rozwiązania jak termometry cyfrowe, panele, czujki inne, lub ten mod na 3 temp, btw - ktoś robił?

ale generalnie do tego co powyżej to nieraz lepiej jest nic nie wiedzieć niż wiedzieć źle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ unckle.

Widizsz, u mnie jest zupełnie inaczej. Moje Twiny bardzo zareagowały na zmianę o 10FSB w górę. One od początku jechały u mnie na 2.9v :twisted: . no i byly zimne. Teraz mam FSB 240 i są już dosyć Ciepłe. Mam zerową cyrkulację powietrza w budzie i one są w dosyć ciepłym miejscu :wink: , przez to grzeją same siebie. Jak będę zmieniał budę to pomyśle o grzaniu żarówką :twisted: . To daje czasem niesamowite efekty.

 

 

Chyba zaraz zgasze kompa i zobaczymy czy moje potrafią coś więcej.

 

Aha a "dirty Punk" to jest mod który daje 3.3v Twojego zasilacza na RAMY. Przydaje sie na ABICIe bo jak wiem mamy tylko 2.9(~3.00v real)

Edytowane przez DaRoN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W koncu odpalilem płyte, ale jeszcze nie wszystko gra, prawdopodobnie jest to problem z biosem ale walcze juz z tym kilka godzin i nic, dlatego pisze tutaj. Po clear CMOS komputer sie odpala i zaraz po pokazaniu jakie napedy siedza w kompie zatrzymuje sie i wyswietlana jest informacja "CMOS checksum error" procek wykrywany jest wtedy jako 600 Mhz, po wejsciu do biosu i wczytaniu optymalnych ustawień komputer wykrywany jest jako 800 Mhz na FSB 133 i mozna wejsc do windowsa, jednak po chwili wiesza sie, czasami powiesi sie juz przy wchodzeniu do windowsa. Przypuszczajac ze jest to kwestia biosu postanowilem sflashowac go. Jednakze awdflash wiesza sie w momencie jak podam mu nazwe biosu ktory ma sflashowac, nawet nie dochodzi do sprawdzenia sumy kontrolnej. "DEVICE=a:\HIMEM.SYS" mam wpisane w config.sys. Uniflash gdy opdaje mu nazwe biosu mieli troche dyskietka, a nastepnie wyskakuje blad "#152 Unable to read" nie moze odczytac dyskietki, sprawa ma sie tak samo w przypadku odczytu i bootowania z CD. Moze ma ktos pomysl jak sflashowac tego BIOSA. Obecny bios to oryginalny PG 6.0 czy jakos tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy któryś z obecnych użytkowników Abitów NF7(s) miał poprzednio styczność lub sam posiadał FICa Au13?? Zastanawiam się w sumie na razie nad zamianą, ale nie wiem czy jest jakiś większy sens...

W FICu nie pasuje mi jedna rzecz, mianowicie skaszanili obsługę IrDy, niby bzdet, ale razi. Pozostałe parametry mi zupełnie odpowiadają. Nie kręce nic maniakalnie, także zastanwiam się czy jest sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luckyls - spróbuj tzw hotflasha - ale do tego potrzeba drugiej sprawnej nf7 bądź innej z takim biosem (nie wiem czy są...).

robi sięto tak: bierzesz sprawną płytę>wyjmujesz z niej kostkę>w gniazdko wkładasz dwie niteczki>wkładasz kostkę>uruchamiasz kompa>zabootuje się>ciągniesz za nitki tak aby kostka wyskoczyła>wkładasz swoją>flasciach!esz z pod winodwasa programem abit flash menu> i masz zdrową kostkę, chyba ze jest w jakiś inny sposób uszkodzona

pozatym sugerowałbym mimowszystko sprawdzić inne psu

albo pozostaje jeszcze: kubić zapasową kostkę

lub zaprogramować ją programatorem

 

@Daron - ja natomiast mam ładny przeciąg w budzie, pewnie dlatego twiny są zimnie

również i u mnie jechały na 2,9v

moze też spróbuje z wygrzewaniem jak bym wiedział co i jak konkretnie robić i czy w jaiś sposób moze zaszkodzić taka operacja

acha a o tym modzie wiem, tyle ze nie wiedziałem ze to się tak poetycko nazywa dirtypunk:D ten mod owszem będzie przydatny ale imo nie przy tych ramkach... chyba zeby zapodać z raila 5v i moze wtedy powyżej 3,3v by coś się ruszyły:D

 

 

edit:

jeszcze do John M. Kane: jeśli tylko to to nie widzę najmniejszego sensu, juz lepiej sobie kupić osobny moduł irdy pod usb - mniej bedzie z tym roboty

edit#2: choć widze ze masz fajnego procka, pamięci moze też coś pujdą więc moze zainteresowałbyś siękręceniem i wtedy nf7 by się bardzo przydała, albo wziąć np SL i wtedy byś miał na plus: soundstorma, tą irde, oc. więc jeśli chcesz siępobawić i dorzucićtrochę kaski to czemu nie? :rolleyes:

Edytowane przez unckle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi sie sflashowac bios, sflashowałem awdflash, nie było żadnych problemów z tym, jednakże nie wiem czy do konca wszystko sie udało ponieważ nie widze zadnych róznic w biosach :mur: !!! :mur: Nowo wgrany bios to d27_619R2 a pozniej inny d26_MantaRays-XT. Te biosy maja prawdopodobnie L12 moda. Pierwsze pytanie to jak rozpoznac czy wszysko poszlo dobrze i jest to nowy bios a nie stary?? Procesor spokojnie idzie na 200x11 ale tylko jako ustawienia uzytkownika, bo ustawienia automatyczne typu 600(100) 650(100) i maximum to mam tam 1800(133), wiec chyba cos nie tak bo skoro ma l12 moda to powinno isc na 2000(200) itp, tak mi sie przynajmiej wydaje. To sie tyczy pierwszego pytania, a teraz druga sprawa. Jak robie Clear CMOS to po odpaleniu komp wstaje jako 6x100 i moge wejsc do biosu albo nacisnac F1 i jechac dalej ale rowniez jest informacja CMOS checksum error - defaults loaded.

 

P.S. Zwisów na windowsie na razie nie zauwazylem tak jak mialo to miejsce poprzednio poprzednio. PSU bedzie wymieniane za jakis czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi sie sflashowac bios, sflashowałem awdflash, nie było żadnych problemów z tym, jednakże nie wiem czy do konca wszystko sie udało ponieważ nie widze zadnych róznic w biosach :mur: !!! :mur:  Nowo wgrany bios to d27_619R2 a pozniej inny d26_MantaRays-XT. Te biosy maja prawdopodobnie L12 moda. Pierwsze pytanie to jak rozpoznac czy wszysko poszlo dobrze i jest to nowy bios a nie stary?? Procesor spokojnie idzie na 200x11 ale tylko jako ustawienia uzytkownika, bo ustawienia automatyczne typu 600(100) 650(100) i maximum to mam tam 1800(133), wiec chyba cos nie tak bo skoro ma l12 moda to powinno isc na 2000(200) itp, tak mi sie przynajmiej wydaje. To sie tyczy pierwszego pytania, a teraz druga sprawa. Jak robie Clear CMOS to po odpaleniu komp wstaje jako 6x100 i moge wejsc do biosu albo nacisnac F1 i jechac dalej ale rowniez jest informacja CMOS checksum error - defaults loaded.

 

P.S. Zwisów na windowsie na razie nie zauwazylem tak jak mialo to miejsce poprzednio poprzednio. PSU bedzie wymieniane za jakis czas.

1422580[/snapback]

"CMOS checkcum error" wyskakuję po kazdym clearcmosie! przecież to normalne i nie powinno Cię dziwić-chyba że naprawdę z Ciebie taka LAMA :wink:

Który bios masz to możesz sprawdzić np. Everestem albo jakimś innym softem do id biosu a jak podkręcasz proca to zawsze na ustawieniach użytkownika a nie na tych co tam masz na sztywno-600,650 itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@natan33

Dzieki za informacje. Bios flashowałem wczesniej raz w zyciu, dlatego sie pytałem o to, ale jeszcze raz dzieki za info, teraz tylko PSU zmienic i mozna sie bawic w krecenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

l12 moda wyczujesz czy jest po tym jak ci komp wstanie - jak bedzie to 100 lub 133 to kupa, 166/200 to ok w zależności jakiego robiłeś, co do tych biosówych to jest różnie i niezawsze działają

cholerak mi po clear cmos lub po wgraniu nowego biosu nie pojaiwa się bios checksum error, jestem tego prawie pewien, btw, czemu miałoby wogóle wyskakiwać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwa krótkie pytania :

1. dlaczego komp nie wstaje mi jak dam mnożnim 9 albo 10 , na 11 normalnie wsio działa ???

2. dlaczego mije geil przy timingach orginalnych 2-2-2-5 nie chcą się podkręcic nawet o 5 mhz min że daje im max V ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwa krótkie pytania :

1. dlaczego komp nie wstaje mi jak dam mnożnim 9 albo 10 , na 11 normalnie  wsio działa ???

2. dlaczego mije geil przy timingach orginalnych 2-2-2-5 nie chcą się podkręcic  nawet o 5 mhz min że daje im max V ????

1424311[/snapback]

ad.1 Taki kaprys może być...pobaw się biosami...

ad.2 Może na tym BIOSIE co masz więcej już nie pójdą?. J/w zmień bios i popatrz co się będzie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy płyta abit NF7-S2 jest rownie dobra w podkrecaniu athlona 2500XP-M jak NF7 i NF7-S?

 

i co daje to że kontroler sata nie jest zintegrowany z chipsetem?

 

czy warto ją kupić czy lepiej normalne NF7

 

prosze o pomoc bo juz nie wiem sam co kupic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy płyta abit NF7-S2 jest rownie dobra w podkrecaniu athlona 2500XP-M jak NF7  i NF7-S?

 

i co daje to że kontroler sata nie jest zintegrowany z chipsetem?

 

czy warto ją kupić czy lepiej normalne NF7

 

prosze o pomoc bo juz nie wiem sam co kupic

1425218[/snapback]

Nawet nie myśl o NF7-S2 - kompletny kastrat.

Zwykły NF7 o niebo lepszy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ rhezuz

 

 

Geile Ultra-X są na TCCD i na NF7 cienko się kręcą... Jeżeli chcesz jechać wysoko to tylko na 3-4-4-11...

 

Pamiętaj, że na tej płycie nawet 2-2-2-11 jest szybsze niż 2-2-2-5... Chyba chodzi o Alpha Timingi, ale tak naprawdę to nikt nie wie... Nie wierzysz??? Zrób test przepustowości pamięci na 2-2-2-5 i 2-2-2-11, a się przekonasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że na tej płycie nawet 2-2-2-11 jest szybsze niż 2-2-2-5... Chyba chodzi o Alpha Timingi, ale tak naprawdę to nikt nie wie... Nie wierzysz??? Zrób test przepustowości pamięci na 2-2-2-5 i 2-2-2-11, a się przekonasz.

1425330[/snapback]

mam pamiątki a-data vitesta ddr600 na tccd, proc. xp-m 2.5Ghz i nf7-s. Własnie zrobilem test w everlaście i podaje wyniki (przy 0% oc):

 

2-2-2-5

od:1974MB/s

zap:808MB/s

 

2-2-2-11

od:1969MB/s

zap:803MB/s

 

z czego łatwo można wywnioskować że jednak się mylisz....

Edytowane przez mos84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pamiątki a-data vitesta ddr600 na tccd, proc. xp-m 2.5Ghz i nf7-s. Własnie zrobilem test w everlaście i podaje wyniki (przy 0% oc):

 

2-2-2-5

od:1974MB/s

zap:808MB/s

 

2-2-2-11

od:1969MB/s

zap:803MB/s

 

z czego łatwo można wywnioskować że jednak się mylisz....

1425339[/snapback]

Popieram 2-2-2-5 u mnie tez wydajniejsze jest.

 

A co do TCCD to... u mnie spokojnie smigaja

 

2-2-2-5 do 225Mhz...

 

Potem 2,5-2-3-11 do 243mhz

 

potem sukcesywne opuszczanie timingow do az do 2,5-4-4-11 przy czestotliwosci 268 mhz...

 

A do 271mhz juz musze miec 3-4-4-11 :/. Oczywiscie wszystko T1 Zaniedlugo pobawie sie w dovoltownie ramow i powiem co i jak :) !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie ma Linoge...

 

On by wam wyjaśnił:

 

u mnnie jak i u wielu ludzi:

na 2-2-2-5 w Sandra (Memory Bandwidth):

2994/2825

na 2-2-2-7:

3007/2864

2-2-2-10:

3016/2841

2-2-2-11:

3021/2880

2-2-2-15:

3000/2815

 

I jest to bardzo częste.

A kości TCCD poprostu nie kręcą się najlepiej na NF7. Sam mam Geile-UltraX... I do 250 mogę je dokręcić, ale na zluzowanych timingach... W tej chwili myślę, że mogłem łapać Hynixy D43...

Na innych płytach ludziom dużo łatwiej z TCCD idzie...

 

@ Sector

Czy w opisie dobrze widzę, że Twoje A-DATA są PC566???

Mos teżma pamiątki z serii PC600 więc o kręceniu dużo mówić nie możecie przy NF7, która dociąga do 27XMHz (stable)...

Edytowane przez Hirotaro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mos84 - twoje testy są słąbe ponieważ:

a)są z everesta - mała powtarzalność wyników

b)są przy za małych taktowaniach

 

kolejne sugestie:

do rhezusa - co do pkt1 to moze sięta sugestia okazaćgłupia ale nic nie piszesz o np obniżeniu w tym momencie szyny - moze procek nie wytrzymuje, choć piszesz ze na 11 śmiga; pozatym był jeszcze taki motyw ze początkowo nf7 nie trawił najczęściej mnożnika 10, nie wiadomo było dlaczgo, aż w końcu któryś bios tictaca to naprawił i od tego czasu chyba sprawa została zażegnana, więc popróbuj z biosami.

mi przy większym oc zdażyło się ze byłą niestabilnoiść na 9 a na 9,5 wszsytko latało dobrze więc moze problem w jakiś sposób pozozstaje

 

co do dovoltowywania tccd to ponoć one nie lubią high voltages i niekiedy nawet podniesienie v pogarsza nieco oc. pozatym one ząbki bardziej pokazują na a64 i pentawkach. mówięponoć bo niestety opieram to tylko na przeczytanych textach w siecie, sam nie miałem nigdy tych pamięci nawet na testy, ale moze to cośkolwiek pomoże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to mam problem.

otóż zatarł mi się wiatrak NB :mur:

komp się zawiesił, no to go wyłączyłem

wywaliłem wiatraczek wstawiłem zalmana nb32j (ten złoty) na NB

włączam kompa - ok wstał, ale po 3min reset,

wchodze do biosu a tam takie szlaczki - nie da rady nic odczytac, ale poruszac się po menu mogę,

zrobiłem clear cmos - to samo. :sad:

nie bardzo wiem co zrobić.

i teraz proszę powiedzcie, że to jescze nie koniec mojej płyty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz 66GT na dodatek, założyłeś only złotego zalmanika......FSB 210......zrób mu nawiew a od razu będzie lepiej.

1426285[/snapback]

taa, czytaj uważnie :D

teraz to już po wszystkim chyba

moge tylko wejsc do biosu, a tam szlaczki.

nawet po dłuższej przerwnie na wychłodzenie NB...

chyba się abit przegrzał... :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...