Skocz do zawartości
Świder

*new* 5v Vdimm Mod [abit Nf7] [lipne Foty ;) ]

Rekomendowane odpowiedzi

"5V" vdimm mod

 

Jako, że udało się nam wymyślić nowego moda...( dokładnie jest to wersja Owsa, moja jeszcze wymaga testów ;] ) Sam ma jeszcze pomysł do auto Vtt do tego moda... ;] postanowiliśmy napisać taki guide co i jak... jest to mod troszkę bardziej skomplikowany niż np. 3in1, ale dla wprawnego modera to żaden problem ;]

 

Jak narazie są dwie wersje "Owsianego" :P moda... Ja testowałem pierwszą... OWIES u siebie jeszcze drugą... jeszcze będzie trzecia jak mój pomysł wypali ;]

 

Wersja 1.0 : *Pisał Świder*

 

-5V to Vdimm section

-Standard Vdimm mod

-Vtt mod

 

Zacznijmy od podziału na mosfet dolny Vdimm, oraz górny i dolny Vtt... TU i TU [sorry za jakość... będą lepsze ;) ]

Na górnym Vdimm mierzymy napięcie... dolny znajduje się pod nim... ( do niego idzie 5V ) Co do vtt, to napięcie mierzymy na górnym Vtt (do niego także 5V), dolny to ten pod środkowym slotem.

 

Pierwsza część polega na odcięciu linii 3.3+... i podpięcie w jej miejsce linii 5+... W tym celu usuwamy diodę shottky`ego [ zaznaczą na rysunku ], a potem podnosimy razem 3 nóżki => Pierwszą nóżkę od dolnego mosfeta Vdimm FOTA, ciągniemy do niej kabelek z 5V z tyłu mobo... [uważajcie aby nie urwać tej nóżki !!] i także aby ta nóżka z dolutowanym kablem nie stykała się ze ścieżką !! , Potem tą samą operacje wykonujemy na dwóch nóżkach (5tej i 6tej) górnego Vtt... FOTA

Dolny Vtt zostawiamy w spokoju ;]

Pierwszą faze moda mamy za sobą ;]

 

Teraz pozostaje nam tylko wykonanie standardowego Vdimm moda, aby móc regulować napięcie... regulacja w zakresie od 2.9V do 5V... [ lub ile macie na 5+ rail :> ] Obecnie badamy także jakiego potka najlepiej użyć... do najpłynniejszej regulacji...

 

Trzeci etap:

Robimy Vtt moda... wersja dowolna ;]

 

Jest to zarazie mod powiedzmy wersja Alpha... trzeba trochę więcej testów... oraz jakieś "gratisy" ułatwiające wykonanie moda...

 

Oczywiście nie można zapomnieć o dobrym chłodzeniu mosfetów !! Jest to bardzo ważne, ponieważ przy oc większe napięcia przepływają przez te komponenty więc wszystkie mordowane elementy muszą mieć chłodzenie !!

 

Oczywiście nie ponosimy odpowiedzialności... ble, ble, ble... to w końcu OC :>

 

W najbliższym czasie dorzucę wszystkie bajery... szczegółowe wyniki testów... nowe wersje... poprawki... na dokładne testy trzeba trochę czasu...

 

Na zechęte wynik owsa na jego twinach... przed modem 250 @ 3.8V superPI 16MB, a teraz 255 @ 3.41V z 5V Vdimm mod, więc obiecująco :D

 

 

 

Wersja 2.0 : *Pisał OWIES*

 

W sumie prawie to samo jak w pierwszej, jednak... troche mniej roboty i troche wiecej bezpieceństwa ;)

 

Równiez chodzi o odcięcie 3.3v ;) i podpięce w jej miejsce 5V => Dioda shottky`ego usunięta poprzednio musi wrócić jednak z mobo będzie się stykać tylko jedną nóżką (tą z kreseczką ;)) umieszczoną bliżej slotów dimm. Do drugiej montujemy kabel z 5V rail (teraz to przez nią będzie szło główne zasilanie do sekcji z wiadomych powodów).

W dolnym fecie Vdimm tak jak poprzednio podnosimy pierwszą nóżke i dajemy jej 5V. Mosfety Vtt zostawiamy w spokoju.

 

No i tradycyjnie jeżeli mało wam 2.9v należy wykonać klasycznego Vdimm moda.

 

Jeżli idzie o podążanie Vtt za Vdimm Świder obadał trik który dla mnie osobiście jest nie zrozumiały tzn. aby nie trzeba bylo wykonywać Vtt moda podłączył kablem wyjście mosfeta Vdimm z pinem na plecach mobo (pin od zasilania Vdimm przez 3.3 rail) który jest normalnie wykorzystywany w modzie 3in1, co w efekcie spowodowało że Vtt normalnie podąża za Vdimm.

 

Ostanio występują jakieś problemy z tym trikiem... albo nie działa :/ albo coś się jara :/ Dziwna sprawa... trzeba coś obmyśleć... więc narazie odradzam wykonywanie tego trika...

 

Praktycznie samo zapodanie na sekcje Vdimm lini 5v zamiast 3.3 znacząco redukuje w niej spadki i różnice napięć pomiędzy idle a stresem.

 

Tak przy okazji, jeżeli ktoś nieszczęśliwie uwali nóżkę 1 od dolnedo mosfeta Vdimm to jeszcze nie wszystko jest stracone, mobo będzie działć dalej, tak samo z regulacją napięcia... czyli wszystko powinno być jak wcześniej... ale i tak nie polecam :P

 

W obu wersjach można zastosować trika z vtt... pamiętajcie o dobrym chłodzeniu mosfetów :> i o zimnej krwi podczas modowania :D

 

Mody były testowane i wszystko działało... jednak 100% pewności nigdy nie ma ;]

 

"Poradnik" będzie edytowany... oraz w najbliższym czasie pojawią się foty... ;]

 

Jeśli ktoś chciałby umieścić to w jakimś serwisie... to niech skontaktuje się z nami...

 

Wg nas "lepsza" metoda to wersja 2.0... czekajcie na nowe :D

 

Pozdr. OWIES&Świder lub Świder&OWIES :D

Edytowane przez Świder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze zajebista robota! ile czasu na to poswiecili!:)

"Na zechęte wynik owsa na jego twinach... przed modem 250 @ 3.8V superPI 16MB, a teraz 255 @ 3.41V z 5V Vdimm mod, więc obiecująco" nie no to jest zajebiste! tak dalej!

 

ale ile frajdy jest zapewne jak sie juz zrobi:)

moje gratulacje i respect!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trzeba było troche czasu... i cała goła mobo... thx for raven... :D za mobo... => można oblookaćjak idą ścieżki itd...

Poszła oczywiście moja zasiłka... ;] Dosyć dużo testów z duszą na karku czy wszystko działa... także spalomych kilka elementów... ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... zależy na jakich innych :D

W Abitach musi ;) ale jeśli chodzi o inne marki... to zależy jakie tam są kontrolery... gdybyśmy mieli inne mobo to sądze, że taki bajer jest również mozliwy, o ile ma sens... DFI ma z 5V :D

A jesli o Abity to spoko... było testowane u nas... ja także potestuje jak tylko dostane zasiłke...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna robota :P

O ile dobrze rozumiem zmieniliście zasilanie dla przetwornicy z 3,3V na 5V. W chweili obecnej cewki w przetwornicy obliczane na zasilanie 3,3V pracują przy 5V co powoduje, że się przesycają i gwałtownie skoczyła na nich moc strat. Dodoatkowym plusem tego bajeru jest fakt, że mośki sterowane przez układ elektroniczny, który musi sobie poradzić z nowym zasilaniem dostają krótsze impulsy sterujące przez co również na nich zwiększyła się moc strat. Wydajność całej przetwornicy spadła w dół, ale nie to jest problememem. Problemem jest temperatura na mosfetach i cewkach w stresie.

 

PS> Właśnie zauważyłem ten dopisek o temperaturze w opisie Świdra. Ja również radziłbym modowiczom zadbać o dobre chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tyle : biedne memorki ]:-> ...

boje sie pomyslec... jak moje bh5 przy ~3V parza... a co dopiero wyzej ;]]]]]] ... Za niedlugo bedzie trzeba wc na pamieci zakladac ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie gadac tyle... tylko modowć ;)

@Excray

Wow

 

@odbytorq

Dla kazedj płyty tzeba osobno badać, ale ogólnie koncepcja ta sama

 

@Sheep

No właśnie tu jest problem... moje twiny prawie sie nie grzeja, nawet kontwnka niemaja i nawiewu...

 

p.s. z kafeji pisze i "o" się zacina ;(

 

edit:

już w domku, tak wogóle to podziekowania dla RaVena za podesłanie mobo i świdrowi za poganianie mnie :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polak potrafi :mrgreen:

 

Teraz pozostaje nam tylko wykonanie standardowego Vdimm moda, aby móc regulować napięcie... regulacja

w zakresie od 2.9V do 5V... [ lub ile macie na 5+ rail :> ] Obecnie badamy także jakiego potka najlepiej

użyć... do najpłynniejszej regulacji...

Jeśli mówisz o potencjometrze do klasycznego vdimm mod (dolutowanie potencjometra do nóżki SMD obok

slotu DIMM), to przy równoległym podłączeniu jest jedna zasada - im większy zakres regulacji potencjometra,

tym mniejsze są różnice w rezystancjach i jednocześnie napięciach między wyłączonym a włączonym i

ustawionym na maksymalną rezystancję potencjometrze. Nie warto dawać zbyt dużego zakresu, kalibracja

rezystancji mogłaby być czasochłonna, a to nie jest wygodne. Myślę, że 15Kohm byłby w porządku.

 

Mam dodatkowo parę pytań/uwag :

 

1). Czym podnosiliście nóżki, igłą, hm?

 

2). Proponuję użyć gorącego kleju w celu usztywnienia tych podniesionych nóżek. Gwarantuję, że bez tego

łatwo jest połączyć te nóżki z ścieżką. Ew. jakaś podkładka albo taśma izolacyjna.

 

3). Co powiecie na temat zasilania pamięci za pomocą +3.3V przy modyfikacji sekcji vdimm +3.3V->+5V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Nom, igła moze być

Ad2. Wedle własnego uznania... narazie Świder podpierdzielił mi mobo testowe bo swoje oczywiście znów zjarał...

Ad3. Świder nad tym pracuje, ale zbyt wysokie napiątka tez nie robią zbyt dobze a czasem nawet pogarszają sprawe... dowodem może byc oc które kiedyś robiliśmy...

 

Edit:

Polak potrafi

No ba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak to bywa... :/ święta, a ja sprzętu nie mam :[[[

Obecnie pisze na resztkach mojej [Ravena] mobo... 2 fazy... jeden mosfet wariuje... a płyta OWSA... sam nie mam pojęcia... działała... pożyczył mi... podłączam wsztystko i nie działa...

Dwa dni zabawy... i wkońcu odpaliłem kompa... powiem wam... MASAKRA ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie.. w sumie to na tweak.pl takich "zajawkowiczów" z NF-7 znam tylko dwóch,

Hipo i RaVeN155 i pewnie mają powody, dla których nie korzystają z waszych

modów (Hipowi to takie zabawy znudziły mu się, albo sam nie ma ochoty ;) ,

a Raven chyba się obawia o gwarancję). Z mojej strony powiem, że gdyby wasze

mody ujrzały światło jakieś kilka miesięcy temu, to zapewnie pokusiłbym się o

to, a, że teraz dostałem od serwisu nowy egzemplarz z nową gwarancją, mam taki

"okres", że chcę spokojnie i w kulturalny sposób użytkować płytę główną, ni, tylko

wrzucam od czasu do czasu biosy, kręcę tu i tam, przestawiam opcje w biosie i

tyle..

 

Nie czuję pociągu do modów, nie mam motywów (rozmontowane chłodzenie wodne

od miesiąca, pamięci nie cierpiące wysokich vdimm, czyli hynix'y), może to się

kiedyś zmieni, głowy nie dam, mam swoję inne priorytetowe cele (FC #1, autokaskada,

silnik do poduszkowca i inne, drobiazgowe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko nie chce mi sie jechac do sklepu po potencjometr :P, pozatym racja rozmontowywanie tego wszystkiego znowu to tez problem.

 

No i poza tym ze sie troche boje tego moda to chcialbym najpierw sprubowac mrozu na nb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh.....

Gdybym wcześniej zlokal że Świder tak blisko mieszka to pewnie wcześniej mobilizował by mnie do działania. Ja sam osobiście nie wierzyłem że ziana zasilanka sekcji da coś więcej poza większym zakresem napięć. Bynajmniej za kilka tygodni zostane dumnym posiadaczem działającej i wpełni zmodowanej NF7-S :)

 

Edit.

Dioda shottky`ego usunięta poprzednio musi wrócić jednak z mobo będzie się stykać tylko jedną nóżką (tą z kreseczką ) umieszczoną bliżej slotów dimm. Do drugiej montujemy kabel z 5V rail (teraz to przez nią będzie szło główne zasilanie do sekcji z wiadomych powodów).

Żeby formalności stało się zadość daje tą pseudo fotke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, że sam się nie spodziewałem, że ten mod tyle daje ! :D

Owies ma 512Mb BH6 od Rapry... 235MHz 2-2-2 na nF3... niestety na nF2 nie sa one stabilne nawet na 200 2-2-2 na napięciu od 2.5 do 3.6V...

Potem Owies testuje je u siebie... na mobo z modem... i co... okazało się, że ramy robią 200 2-2-2 na 3V :D więcej narazie nie próbował... widać tutaj stabilniejsze napięcia.... i ten amperaż 5+ :D

Widać, że mod może dodać skrzydeł :>

 

I jeszcze dzisiaj postanowiliśmy z Owsem zacząć robić zasilanie do NF7 (vcore) na nowej płytce... i przypadł mi zaszczyt... jak zwykle hardcore :D cięcia kontówką jednej z naszych NF7 :D było mi troche żal... ale :D

Przy lutowaniu mosfetów... kondensatorów i hipów... ;) niestety musiała odejść od nas (z hukiem) moja lutownica... :( stara dobra lutola... z czego jestem bardzo niezadowolony... :( bo z nowu czeka mnie wydatek... nowa lutownica... a nie będe kupował jakiegoś syfu co nie lutuja za 5zł... :/

 

No cóż.. lipa.. :( I przypomina mi się scooter... I always hardcore :D

 

PS. Owies zrobił jakieś foty przez fona... mobo i tego wyciętego vcora... jak wezmie do mnie irde... to zrzucimy foty i zapodamy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh :rolleyes:

Ten to zawsze przedemną wykracze wszystko...

Jutro foty bo dziś już hdd nie chce mi się podpinać

 

Edit.

JA wcale nie mowie że sami oftopicujemy <_<

Btw. one u rapry robiły 225 przy 3V na DFI NF3 a nie 235, niedłogo do wzięcia :D mam te foty, słaba jakość bo ja znów pod wpływem środków odużających byłem :D no i oczywiście fon też zrbił co mógł w czeimnościach świdrzanej jamy:

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

Trza topic założyć, jak znajdę troszke czasu to coś naszkrobie

Edytowane przez OWIES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać... niestety przy operacji "lutuj mosfeta" moja llutownica wyzioneła ducha ;[

 

Ja Ci dam z podpisem :> Jestem taki jak inni, tylko z tą różnicą, że sprzęt się sam jara u mnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...niestety przy operacji "lutuj mosfeta" moja llutownica wyzioneła ducha ;[ ...Jestem taki jak inni, tylko z tą różnicą, że sprzęt się sam jara u mnie

Coby rozjaśnić tę sprawę śp. lutownica była w twoich łapkach ;) i żeczy które się "same" jarały również :razz:

Aż boje się cokolwiek do ciebie teraz zabrać :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...