Skocz do zawartości
Torwald

Student zakłada własna firmę - czyli co i jak...

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuje informacji na w/w temat, czyli jak zalozyc wlasna firme ;]

Wiem ze to temat rzeka, ale poniewaz studenci maja preferencyjne warunki (cokolwiek to znaczy, zwlaszcza w Polsce :P) to myslalem nad taka mozliwoscia.

Jak pomysl by wypalil, to sprowadzanie sprzetu zza granicy nie stanowiloby problemu (bo o to chcialbym oprzec swoja dzialalnosc).

Majac REGON, NIP, PUK, PIN i cala reszte tych "niezbednych" numerkow :lol: kontakt z hurtowniami stalby przedemna otworem...

 

Jesli ktos otwieral wlasna firme, bylbym wdzieczny za wszelkie porady i wskazowki...

 

UPDATE:

Na poczatek znalazlem taki poradnik:

http://www.bankier.pl/centrum/multiarticle...7321&position=1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się, ZUS cię szybko dobije. Chociaż przez 1 rok nie będziesz płacił emerytalnego to jest jeszcze dobre, ale i tak trochę kasy zedrą. No i tylko pomyl się w deklaracji VAT dla skarbówki to kara 100zł minimum nawet za 1 dzień spóźnienia ze złożeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Torwald, poleciłbym jeszcze lekturę niektórych artykułów (właściwie referatów) tworzonych przez Studentów ze strony: studenci.pl. Część z nich, w dziale np. Marketing, posiada dosyć dobre info nt. zakładania własnej firmy.

 

Przykrością, z jaką musi się człowiek, który zakłada Firmę spotkać jest ZUS... Jeżeli nie masz na starcie dobrego zaplecza pieniężnego na działalność, to może być ciężko ;/ Ale nie od razu Rzym zbudowano :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linkow Ci nie bede dawal :) sporo juz dostales powiem cos od siebie.

Dobrze sie zastanow czy warto - zalozenie firmy to pewne koszta a potem troche nerwow.

 

Nie wiem jak u Ciebie w miejsowosci wyglada konkurencja ale u mnie walka jest ostra :) jak patrze na ceny w hurtowni (nie mam jeszcze zbyt wielkiego upustu pracuje nad tym :) ) a ceny w niektorych sklepach (dokladnie w 2, jakich nie bede mowil "tutejsi" sie pewnie domysla) to roznice sa minimalne a czasem w sklepie niektore podzespoly sa taniej.

Z takimi sklepami mozna rywalizowac jedynie jakoscia obslugi (rowniez gwarancyjnej zgodnie z zasada zadowolony klient to najlepsza reklama) bo cenowa Cie zajada. Dochodzi jeszcze ta nieszczesna norma "CE" w przypadku kompletnych zestawow i.... rece opadaja-znowu kombinacje.

 

Zakladam, ze kapital jakis masz i mozesz zainwestowac kupujac sprzet wiec zadam pytanie komu chcesz to sprzedac ?

Na znajomych nie zarobisz musisz sprzedac obcym wiec pomysl jak, allegro to fajna sprawa ale musisz miec jakies sloneczko ;) sam mam 20pare transakcji (wiekszosc na kompy czyli transakcje na 1000zl i wiecej nie jakies tapety) a ludzie i tak sie stresuja (komentarzy moglo byc wiecej ale sa ludzie, ktorzy kupuja poza aukcja, mi to pasuje nie place allegro a klient ma w zamian zamiast badziewnej myszki jakas optyczna albo placi mniej albo...rozwiazan jest sporo).

 

Na koniec jeszcze jedna sprawa, ktora mnie osobisci strasznie w****a jesli jestes uczciwy i nie "walisz sciemy" to masz mniej klientow. Dlaczego ? Maly przyklad:

Wystawiam aukcje komp ze zintegrowana grafika (nadaje sie do worda i netu pograc mozna conajwyzej w pasjansa-wydajnosc 3d na poziomie GF2MX200/400 64bit jednym slowem badziewie ale sie sprzedaje :( ) dostaje pytanie:

 

"czy ten zestaw wystarczy mlodemu czlowiekowi do obslugi nowych gier?

 

no to odpisuje:

 

"Wbrew temu co pisze wiekszosc sprzedawcow zaden zestaw ze zintegrowana karta grafiki (ten nie jest wyjatkiem) nie wystarczy do obslugi NOWYCH gier,

znajda sie zapewne tytuly, ktore jakos dzialaja, jednak zdecydowana wiekszosc bedzie wymagala wydajniejszej grafiki.......itd."

 

i co ...? pare dni pozniej patrze a koles kupuje dokladnie to samo u innego sprzedawcy, ktory okresla ten zestaw jako: doskonaly do gier :evil: ..........." rece opadaja (nie mowie ze sprzedawca jest oszustem ot poprostu zapomina dodac ze mysli o baaardzo starych grach :( ).

O takich sytuacjach jak namawianie czlowieka, zeby dolozyl 50zl (zrezygnowal z obudowy z bajerami obnizajac koszta /zasilacze te same) i kupil zamiast R9200SE R9550 juz nie wpomne bo to jest nierealne :( raz gosc mi powiedzial "ze chyba go naciagam czy aby czasem nie chce sie ich pozbyc bo mam ich za duzo" - podziekowalem mu za wpolprace i wyladowal na "czarnej liscie" -mialem zly dzien.

 

Reasumujac w tej chwili ciezko wystartowac wiec pomysl czy chcesz.

Jesli sie zdecydujesz to zycze powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba powinenem powiedziec jaki rodzaj dzialalnosci planuje, to moze bedziecie mogli mi pomoc ;]

 

Konkretnie chodzi o jednoosobowa firme i prosta zasade "kup taniej, sprzedaj drozej". Zeby to bylo wykonalne planuje sprowadzac towar zza granicy (nie tylko sprzet elektroniczny...).

Odpadaja mi wiec koszty lokalu i oplat z tym zwiazanych. Sklep elektroniczny otworzyc to zaden problem, serwer na www mam.

W poniedzialek mam dostac od znajomej caly plik dokumentow na temat zakladania wlasnej firmy, gdzie z jakim podaniem isc, ile to mnie bedzie kosztowalo, itp. itd.

Poza tym pogadam z kumplem ktory juz skonczyl studia i zalozyl firme, wiec bede mial wiadomosci "z pierwszej reki".

 

Relacje bede zdawal na bierzaco, moze komus sie to pozniej przyda (moze nawet FAQ skrobne jak to wypali...)

 

Stay tuned ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to widze ze mam co czytac przez weekend ;]

@Saabotaz - dlaczego ma mnie dobic ? Firma bedzie jednoosobowa, poza tym jestem studentem :D A niech ktos powie ze student nie da rady :lol:

Zarobiłeś czy nie zarobiłeś co miesiąc płacisz 700zł ich nie interesuje że nie masz i skąd weźmiesz (jak akurat będziesz miał kiepską sprzedaż). Ze swojego doświadczenia to ci powiem tyle że możesz mieć mega wypas towar, bajer ceny i wogóle ale jeśli nie masz gdzie tego sprzedać to leżysz. Bardzo dobrze przemyśl gdzie chcesz to sprzedawać bo teraz to jest największy problem. Jeśli już będziesz sprzedawał to sie zastanów czy zarobisz miesięcznie minimum 700zł na ZUS co przy tych minimalnych marżach na sprzęt może być trudne jeśli nie sprzedasz tego duuuużej ilości, a dobrze by było gdybyś jeszcze coś zarobił na tym.

Jeśli nie musisz wystawiać faktur to sprzedawaj narazie wszystko bez, jak się rozkręcisz i będzie to szło to się zarejestruj. Bo jeśłi nie będzie szło to jak napisałem ZUS cię zniszczy dość szybko.

 

Ja mam tylko problem ze sprzedażą. Mogę wyprodukować praktycznie każde ciach!o (zwykłe lub elektroniczne) ale albo nie ma tego gdzie sprzedać, albo chcą ale 100 sztuk w cenie jak przy zamówieniu 1mln sztuk. Teraz jeśłi coś mam robić to się poważnie zastanawiam gdzie to sprzedać, jeśłi wiem gdzie to się pytam czy będą brali i ile, jeśli mi pasuje to robię, jeśli nie to pomysł idzie do śmieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Saabotaz - dla jednoosobowej firmy zalozonej przez studenta nie ma warunkow ulgowych ?

Poza tym jak sprowadzam sprzet w ilosciach przekraczajacych normalne dla pojedynczego usera (np. 20 paneli, 20 kosci RAM, itp. niezaleznie od towaru) to moge miec problem z celnikami. I to wlasnie chcialbym jakos obejsc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz ulgę, przez rok nie płacisz składki na emeryturę, czyli nie pamietam ile ale na początku będziesz płacił ze 60-130zł. Po roku będziesz płacił około 700zł. Czy jesteś absolutnie pewien że po roku albo nawet teraz swoją małą marżą zarobisz żeby wyjść chociaż na 0?? Nie wiem ile na sprzęcie się zarabia (niektóre sklepy np tylko 5zł na cd-romie) ale te 20 ramów, 20 paneli, 20 czegokolwiek więcej będziesz musiał sprzedać na miesiac żeby to szło. Czyli tak jak pisałem, musisz znaleźć dobre źródło odbiorców, i to dość duże. Spróbuj np zaoferować się hurtownią jeśli będziesz coś sprzedawał taniej niż oni. Action wcale nie jest tani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info. Poza tym mam zamiar handlowac glownie sprzetem sportowym (konkretnie skateboarding) a na to jest spory zbyt. Ceny elektroniki maja u nas naprawde konkurencyjne, wiec nie planuje raczej otwierac ciaglej sprzedazy, raczej wykorzystywac okazje cenowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...