Skocz do zawartości
Crazy_Ivan

Kolejny temat o LCD ale z innej beczki

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcę Was pytać o to jaki model wybrać, co kupić, gdzie, ect. bo o tym zadecyduję sam :]. Nurtuje mnie natomiast inna sprawa, rozważam zakup monitora TFT 17", którego jednym z zastosowań bedą gry i tu pojawia się problem bo takie monitory mają "domyślną" rozdzielczość 1280x1024, a ja posiadając kartę FX5200 Ultimate gram z regóły w 800x600 (ew. 1024x768). I tu pojawia się pytanie, czy na 17" LCD będzie można grać w tych rozdzielczościach? Czy też utrata jakości obrazu będzie duża? Jeśli tak to zdecyduję się na 15" :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strata jakości na pewno będzie widoczna. Ale to byłby chyba straszny błąd gdybyś zrezygnował z tego powodu z 17. Ja mam 15 za którą dałem kupę kasy i teraz z chęcią wolałbym 17 cali. Poczytaj sobie o ile procent masz większą powierzchnie ekranu ! Dla tej straty jakości nie warto rezygnować z 17. Zresztą w grach przy dynamicznych akcjach, ta strata nie jest aż tak widoczna. Chyba najbardziej ją widać przy pracy w edytorach itp, mniej natomiast w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najbardziej ją widać przy pracy w edytorach itp, mniej natomiast w grach.

Yyy ja mam Soniacza i jak daje na 1024 np w NFS:U2 nie widze roznicy pomiedzy 1280... a co do edytorow to wachales japa jakis klej czy cos ? :lol: Przeciez normalnie bedzie pracowal w rozdz. 1280 wiec zadnej straty w wyswietlaniu obrazu nie bedzie, a na pewno nie w edytorach hehe :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym klejem kolego to sie tak nie spiesz. Są ludzie, którzy wskutek słabszego wzroku używają innej rozdzielczości niż tej optymalnej dla danego LCD. I wtedy w edytorach mają stratę jakości obrazu, ale za to większe szczegóły.Po prostu zmusza ich do tego życie... Czy u Ciebie każdy kto ma inne zdanie jest wąchaczem kleju :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crazy_Ivan

 

nie ma sie nad czym zastanawiac teraz tylko 17" (a nawet 19" tylko jeszcze takiej do FPP dobrej nie widzialem) :(

 

co do pracy w nizszej rozdzielczosci to wszystko zalezy od elektroniki - im bardziej markowy sprzecik tym (zazwyczaj) przeskalowanie odbywa sie z mniejsza utrata szczeg - vide EIZO lub te drozsze modele SONY z wbudowanym "procesorem" obrazu (nie pamietam juz jak go SONY nazwalo) odpowiedzialnym m.in. za wyostrzanie czcionki przy mniejszej rozdzielczosci - dziala sprawdzalem

 

a i moja rada - jak przy wszystkim sprawdzaj jaki serwis oferuje dany producent (ale ten realny a nie w ulotkach marketingowych) bo z tym np u SONY jest bardzo krucho :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

benek: co do 19 to obejrzyj choćby Acer 1921hs.

Ja używam 2021M, gram dużo w BFV i nic mnie nie wkurza :-) a malkontenciłem straszliwie przy wyborze LCD i zajeło mi to 1,5 roku :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

benek: co do 19 to obejrzyj choćby Acer 1921hs.

jak bede mial okazje to sobie potestuje :P

bo cos kolo stycznia/lutego (jak dobrze pojdzie) bede "wymienial" moja Iiyame E431S na cos wiekszego :] wiec czekaja mnie testy jak rok temu :?

 

...a malkontenciłem straszliwie przy wyborze LCD i zajeło mi to 1,5 roku :-)

pamietam :roll: :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim temacie zapytałem i nikt nie odpowiedział. Może tutaj ktoś będzie miał jakieś informacje na temat tego monitora,

 

Belinea 101735B

Matryca TN/AU

plamka 0.264 mm

Czas reakcji 13 ms

Kontrast 500:1

Kąty widzenia 150 / 135

Odświeżanie poziome 30 - 80 KHz

Odświeżanie pionowe 56 - 76 Hz

D-Sub, DVI

 

Cena 1345.00

 

Będzie się nadawał do gier , filmów i standartowych zastosowań.

Myslę właśnie taki kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Matryca TN/AU

...

Czas reakcji 13 ms

...

Kąty widzenia 150 / 135

...

 

Będzie się nadawał do gier , filmów i standartowych zastosowań.

...

do szybkich strzelanek itp powinien byc wlasnie na matrycy TN

do filmow gorzej bo male katy ale nie dyskwalifikuje to monitorow na tym typie matrycy

najgorzej jest z obrobka zdjec - poniewaz monitory na TN oferuja niepelna palete barw tzn 16.2 mln a nie 16.7 mln

 

a i tak kazdy monitor trzeba obadac organoleptycznie przed zakupem - chociazby pod katem martwych pikseli :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hu. benku teoria teorią, niestety dla mnie teoria nie sprawdziła się w _żadnym_ przypadku.

 

Przypadek 1 - używam na codzień - Acer 2021M PVA/MVA czas reakcji teoretycznie 25ms na zapalenie!

gra się rewelacyjnie, smużenia nawet najmniejszego 0, kolory bardzo soczyste, rewelacja dla mnie

 

Przypadek 2 - używam sporadyczni (w drugiej chacie) - Acer 1715sm - teoreytcznie 12ms

 

smuży, czego nie widzę na codzień na matrycy PVA (ten ma TN+), pomimo teoretycznie malutkiego czasu reakcji/akcji czy czegokolweik tam.

kąty patrzenia - oj trzeba się przyzwyczaić do jasnej góry ciemnego dołu itp itd.

filmy oglądac się da ale BFV troche pograłem i się rozczarowałem...

 

więc - LCD moim zdaniem trzeba obejrzeć, gusta są niestety różne, wymagania co do LCD większośc ludzi ma ZBYT duże moim zdaniem, a rozpisywać się nie ma co chyba więcej.

 

co do kolorów, to chyba jest tak że nie od matrycy to zalezy a od układów które są zamontowane, większość i tak ma 6 bitów a i to w większości przypadków to modulacja 3bitowa pwm, co rozpiętość tonalną ogranicza straszliwe :-(( widze to niestety po swoich fotkach, i porównując do CRT jakiekolwiek LCD by nie było to... nie licząc oczywiście wynalazków takich firm jak Barco czy Formac ale to dyskusja na zupełnie inny temat

 

więc reasumując IMO do tematu LCD trzeba podejść z rozwagą i nie oszukiwać się że zawsze będzie lepiej niż na CRT, do zdjęc wybierac modele z "szybą" bo bardziej błyszczący obraz jest jakoby dla oczu bardziej plastyczny.. a w moim przypadku i tak zdecydowały wymiary zewnętrzne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego zadałem pytanie na forum, czy ktoś już miał doczynienia z tym monitorem. Jak on się sprawuje itp. Nie pójdę przecież do sklepu nie każe sobie zainstalować jakiejś gry lub puszczać filmów na różnych monitorach i sprawdzać jak chodzą. Nie każdy pracuje (lub ma znajomych) w sklepie lub serwisie komputerowym, żeby móc żąglować monitorami co 3-4 dni. Poza tym wiąże się to ze stratą czasu i kosztami na odwożenie i przywożenie sprzętu.

 

Jeśli chodzi o mnie to kompa używam do grania, neta, . Filmy oglądam sam (do rzadkości w 2 osoby). Obróbka zdjęc u mnie polega na wklejeniu obrazka w wordzie lub wybranie tapety na pulpit i poszukanie takowej w necie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Nie pójdę przecież do sklepu nie każe sobie zainstalować jakiejś gry lub puszczać filmów na różnych monitorach i sprawdzać jak chodzą...

a myslisz ze jak ja kupowalem moja Iiyame - chyba z 1.5 miecha stracone na porownania na zywca :? ale przynajmniej mam to co chcialem :]

 

co do filmow, demek gier itp to w normlanym sklepie nie powinno byc z tym problemu - zazwyczaj jest jakis komp testowy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...