Skocz do zawartości
vowthyn

Uwaga! Abit NF-7-SL Masakra :-/

Rekomendowane odpowiedzi

no więc po kolei. Zaczeło sie tydzień, czy dwa tygodnie temu, jak składałem kompa koledze. Abit NF-7SL + Barton 2500M + Kingston 512 400MHz + Chieftec 360W. Płyta zawieszała się podczas wchodzenia do biosu, a jak już weszła, to zawieszała się w menu PC Health. Kombinacji alpejskich było 1000 (testowane na innych pamięciach, innym procu i innej zasiłce z wszelkimi możliwymi ustawieniami biosu - kupa). W sklepie wymienili płytę od ręki. Nowy egzemplarz ruszył bez najmniejszych problemów od kopa i chodzi do dzisiaj (proc na 3200, pamięci na 400).

 

Wczoraj zakupiłem takiego samego Abita SL. Komp jak w podpisie. Podpinam - zonk! Identyczne objawy jak u kolegi zwiechy przy wejsciu i w PC health. Znowu zabawa, odpialem wszelkie urzadzenia powodujace konflikt, zmieniałem wszystkie ustawienia jakie sie dalo - nic, komp zawiesza sie nawet na ustawieniach fail safe. Zasuwam do sklepu, ludki podpięły Abita na Sempronie 2800 - Zwis. drugi zwis. Już mieli wymienic, ale serwisant jeszcze coś tam namieszał i zawołał mnie ponownie - działa. Pytam co zrobił - nic, rzekomo wcześniej nie podpiał dodatkowego zasilania (tej kwadratowej wtyczki). No więc z powrotem do domu, podpinam - zwis. Szlag mnie trafił - stwierdziłem, że jak nie chcą działajacej płyty to dostana spalona i pobawiłem sie chwilke śrubokretem :evil: Zaniosłem złoma - wymiana. Wracam do domu, podpinam - to samo! (Nowa płyta) Zagotowało mnie. Z powrotem do sklepu (3 Raz!!) Goś w serwisie popatrzył nienawistnie i podpiał płytę - zwis. Pomruczał coś i poszedł na magazyn, przyniósł ostatni egzemplarz. Tym razem zabrałem do sklepu swojego proca i pamięc, więc od razu na moim sprzecie podpieli - działa. Uradowany wracam do domu z 3 już dzisiaj egzemplarzem płyty, podpinam - gówieno, z powrotem to samo. Już nawet nie miałem siły sie zdenerwowac. Stwierdziłem, że sprawdzę system, jak będzie ok jestem w stanie ostatecznie przeżyc te zwisy, w końcu nie wchodze do biosa 10 razy dziennie. Zainstalowałem XP, 3Dmark 01 przeszedł, 03 sie wykrzaczył, restart, znowu to samo 03 nie działa. Odpalam Prime95, wywalił się już po 2 minutach. Odpalam Far Cry, nawala dzwięk (nie słychac niektórych obiektów). (Proc w czasie tych testów ustawiony na 166x11, temperatury jak najbardziej w normie, a nawet poniżej)

 

Reasumując, przez moje ręce w ciągu ostatniego tygodnia przeszło 5 egzemplarzy Abita NF7-SL, z czego 4 były identycznie uszkodzone. Płyty były testowane na 3 zasilaczach (2xChieftec 360 i 1x ten, który mieli na serwisie), 3 procesorach (2xBarton 2500M i 1xSempron 2800) I 3 kościach pamięci (Kingston i 2 inne których marki nie sprawdzałem) i 4 wentylatorach (w tym pentagram QC 80)

 

Wyleczyłem się z Abita, jutro rano jadę do sklepu i będę się starał wyprosic wymianę na Epoxa 8rda3Ipro, odżałuje sound storma, chcę miec po prostu sprawnie działającego kompa i nareszcie zacząc z niego normalnie korzystac. :-//

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamięci sprawdzane GoldMemory (mówię że na 3 różnych kościach płyty chodziły i 3 zasilaczach) Napięcia, jakie mam w tej chwili na Ostatnim egzemplarzu na chieftec 360W:

 

+3,3 - 3,33V

+5 - 5,11V

+12- 11,86V

-12 - -12,12V

-5 - -5,10V

 

Proca ustawiałem w zakresie od 1,45 do 1,6V

 

Z ostatniej chwili - update'owałem Bios'a z 2.6 na najnowszy dostępny na stronie Abita 2,7 (podobno "updated CPU microcode") Niestety - bez zmian. Wywala sie nawet w idle przed chwila, tego posta pisze 2 raz :-/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak, skoro to już kolejny wymieniony to muszą Ci oddać kasę jak sobie zażyczysz. Kup gdzie indziej, i tak polecam Abita ale weźniesz co zechcesz :) Jak sklep ma pecha to lepiej go omijać :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to padnięta seria, to niewykluczone, że znajdzie się i na innych hurtowniach/sklepach. Nie chce ryzykowac i nie mam już na to siły, bo już 2 miesiąc, jak bawię sie z tym szitem (zaczęło się od tego, że trafił mi się 8RDA3I z wadliwym układem zasilania) - poszedł na serwis miałem nadzieję na wymianę, ale po prawie 4 tygodniach przysłali go z notką "usterka naprawiona". Nie chciałem ryzykowac kolejnego padu i co za tym idzie czekania następne 4 tygodnie :-/, Więc stwierdziłem że kupię Abita, a epoxa sprzedam skoro działa i jest na gwarancji. No a tu taki zonk. Już 2 miechy zajmuję się konfigurowaniem kompa, chciałbym w koncu zacząc z niego korzysta. Dodatkowo ta za... płyta blokuje mi cały czas WC. Mam już wszysko skompletowane i gotowe do założenia, bloki śniedzieją na półce, pompka się kurzy a ja nie moge tego skończyc przez te cholerną płytę. Dlatego jestem gotowy zrezygnowac z plusów abita (głównie sound storm jak dla mnie). Na rzecz stabilnej, bezawaryjnej pracy w rozsądnej cenie. Dlatego wezmę tego Epoxa, nie mam nic do zarzucenia tej płycie (poza tą serią z wadliwym zasilaniem, ale w tej chwili nie jest już dla mnie problemem rozpoznanie jej przy zakupie, poza tym nie dotyczyło to wersji pro)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz 512 MB ram... A może bios z CPC OFF???

Ja na Kingstonach 512 miałem zwisy ciągle i po 5 dniach testów doszedłem do przyczyny. Kingston 512 nigdy nie chodzą na CPC ON. Dopóki nie zmienisz biosa daj 2.7V na RAM i zniż taktowanie z 166(333) na 133(266)... Test nie zaszkodzi.

 

Ale nie mówie też, że płyta nie wialnięta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hipoteza: stawiam na ramy .... jesli to KINGSTON Value ram CL3 ustawione na SPD. Płyta jakby czasem miała problem z CL3.

 

polecam wymusić CL2.5 tRCD=3 tRP=3 tRAS=11 Vdimm=2,7V (podbijane na 2.8V ) w trybie EXPERT w biosie.

 

 

A jakie pozostałe wszystkie ustawienia w biosie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hipoteza: stawiam na ramy .... jesli to KINGSTON Value ram CL3 ustawione na SPD. Płyta jakby czasem miała problem z CL3.

 

polecam wymusić CL2.5 tRCD=3 tRP=3 tRAS=11 Vdimm=2,7V (podbijane na 2.8V ) w trybie EXPERT w biosie.

 

 

A jakie pozostałe wszystkie ustawienia w biosie?

Popieram Maversa. Miałem podobny problem na DFI (już chciałem mobo wymieniać) pomogło przełożenie RAMu do banku 2 i 3 i ustawienie cl 2.5 i napięcia na 2.8V. Popróbuj bo warto.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem. Poza tym tylko jedna z tych 3 kości to Kingston. Te które mam teraz maja domyślnie CL 2.5. Nie przeszkadza im to chodzic poprawnie na Asrocku K7VT4A i Epoxie 8RDA3I. Oprócz tego patrz --> 1 akapit mojego pierwszego posta. Wymiana płyty pomogła, bez zmiany innych komponentów i ustawień -> wnioskuje, że to jedyny dobry egzemplarz na jaki trafiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezły ze mnie samobójca :-) Pod tzw "wpływem chwili" Zamiast wziąc Epoxa wziąłem Asusa A7N8X :-) Samobójca, bo w zasadzie nic o tej płycie nie wiedziałem, oprócz tego co napisane na pudełku. I po pierwszych testach czuję, że nie będę żałował. Plusy jak dla mnie "na pierwszy rzut oka" : Nieporównywalnie lepiej przemyślane rozłożenie elementów (taśmy się nie krzyżują, grafa nie blokuje pamięci jak na Abicie, generalnie takiego porządeczku w budzie jak teraz to jeszcze nie miałem), Odczyt temperatury z diody procesora (zawsze to bezpieczniej), gameport (na abicie musiałbym doliczyc do kosztów wymianę joysticka, a to jakieś 300 zeta w plecy), no i bios się nie wiesza na dzień dobry ;-) acha i cena 25 zeta niższa. Minus to oczywiście brak sound storma. Więcej wyjdzie dopiero w czasie eksploatacji, ale mam nadzieję, że będzie to na czym mi najbardziej zależy - stabilnośc. Największym jak do tej pory widocznym minusem jest zbyt wysoki dolny próg napięcia dla CPU, więc mój Bartonik zamiast na 1,45 smaży się na 1,6V :-/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przepraszam ze tak troche off topic ale chcialem sie spytac czym sie charakteryzuje EpoX z uszkodzonym zasilaniem? Mam 8rda3I (nie pro). Mozna to rozpoznac po wygladzie o ile dobrze pamietam ale.. czy wszystkie plyty wygladajace w pewien sposob sa _NA PEWNO_ uszkodzone? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=84132&start=0

 

Tutaj masz opis wadliwej serii i fotki. (gdzieś na dole pierwszej strony topicu)

 

A co do mojego Asusa, to dziwna sprawa. Pomimo tego, że benchmarki chodzą przyzwoicie (5600 w 03, 15000 w 01) przy procku 12x166, to far cry skacze (wczesniej na Asrocku chodził superpłynnie na procku 11x166), A Vampire Bloodlines sie wywala. Bedzie trzeba chyba system od nowa postawic, ale to po swietach bo zaraz mam pociag i zostawiam kompa na tydzien niestety :-//

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe w tym sklepie chyba nie pokaże sie przez najbliższy rok conajmniej. W ostatniej chwili zmieniłem zdanie i wpadłem do nich z prośbą o wymianę na 8RDA3Ipro. Niepokoiły mnie te zaciachy, i poczytałem troche o Asusie, m.in. tego, że nie lubi się z niektórymi pamiątkami, nie ciągnie mnożnika 10 i 10,5 itd. a po świętach nie miałbym już możliwości wymiany. Stwierdziłem że zostaję przy sprawdzonej płycie i już nie kombinuję. Na dzień dobry dostałem widoczną poprawę płynności wyświetlania grafiki i o 1500 więcej marków w 2001. Martwi mnie tylko to zasilanie. Tranzystory na płycie są ułożone w jednej linii i jest ich 6 obok cewek (a nie 4 tak jak na starym modelu), więc chyba wszystko ok, tyle, że same tranzystory są mniejsze. niż te ze zdjęć płyty poprawionej. Więc jeśli ktoś się orientuje to poroszę o podpowiedź, czy mogę spać spokojnie, czy znowu wdepnąłem w g...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i sam powiedze jak Ci dogodzic :?: abit nie ma fajnego ulozenia tasiemek ale po co one jak sie ich nie uzywa ;) wedlug mnie to masz problem z jakims podzespolem skoro asus sie sypal pewnie na epoxie wyjdzie to samo tylko ze w trakcie sam ocen i sie zastanow co moze byc tego przyczyna bo to wyglada na moje archiwumX :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=84132&start=0

 

Tutaj masz opis wadliwej serii i fotki. (gdzieś na dole pierwszej strony topicu)

 

A co do mojego Asusa, to dziwna sprawa. Pomimo tego, że benchmarki chodzą przyzwoicie (5600 w 03, 15000 w 01) przy procku 12x166, to far cry skacze (wczesniej na Asrocku chodził superpłynnie na procku 11x166), A Vampire Bloodlines sie wywala. Bedzie trzeba chyba system od nowa postawic, ale to po swietach bo zaraz mam pociag i zostawiam kompa na tydzien niestety :-//

Nie wiem skąd się wzięło to że ta seria jest 'wadliwa'. Skoro jest wadliwa to powinna zostać wycofana i zastąpiona inną. A prawda jest taka że jest to zasilanie dwufazowe (i jest nowsze), które zastąpiło wg moich obserwacji trzyfazowe, które było o niebo lepsze. 3-fazowe miałem ponad półtora roku temu w 3 płytach 8RDA, rok temu w 8RDAE i dopiero w obecnie posiadanej mam to nieszczęsne dwufazowe (świeże rev. 3.3).

Inna sprawa że to dwufazowe ma tragiczną opinię jeśli chodzi o o/c (chociaż u mnie po testach wyniki mam identyko jak na trzyfazowym).

Może czepiam się semantyki, ale mam nadzieję że wiesz o co mi chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Semantyka to dyscyplina badająca relacje pomiędzy znakami a przedmiotami, do których się one odnoszą. Semantyka zajmuje się badaniem znaczenia słów, czyli interpretacją znaków oraz interpretacją zdań i wyrażeń języka. Semantyka logiczna (nazywana też czasem teorią modeli) bada języki sztuczne, gdzie badany język nazywany językiem przedmiotowym jest interpretowany za pomocą metajęzyka.

Semantykę nazywa się teorią znaczenia lub teorią oznaczania (Quine) zależnie od określenia pojęcia znaczenia.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do szukania dziury w innym podzespole, to pisalem kilka razy już - komp chodził bez problemu na epoxie 8RDA3I i nie było mowy o błędach dopóki płyta nie padła(zasilanie). Przez 4 tygodnie bardzo intensywnie męczyłem go far cry, ił2, Pacific Fighters i Bloodlines na Asrocku k7vt4a i również superstabilnie i bardziej wydajnie niż się spodziewałem Far cry i cała reszta full details +AA i AF. Prime full stable. (Przy okazji nie dam na tę plyte złego słowa powiedzieć - za te pieniądze oferuje naprawdę dużo). NA TEJ PODSTAWIE uważam, że nie ma sensu szukanie usterek w innych podzespołach niż płyta- patrz również 1 akapit mojego 1 postu --> na sprzęcie kolegi problemy były identyczne i ustąpiły po wymianie płyty. Czytajcie trochę dokładniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...