Skocz do zawartości
fit

Nareszcie Cicha Pompka ! (topic O Obiegowkach Cwu)

Rekomendowane odpowiedzi

rez bedzie pod 2x3,55 a pompka bedzie pod nim, i wlot pompki bedzie połączony z rezem.

 

EDIT: To jak mam napełnic układ z taką pompką?? czy jak zaleje ciecz do reza który jest przed wlotem i włącze pompke to bedzie smigac??

Tak. Pod warunkiem, że między rezem, a pompą nie będzie powietrza.

Dasz radę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytałem sobie troszke ten temat i dowiedziałem sie ze niektóre c.w.u są słabiutkie..

Ja sobie upatrzyłem taką http://www.allegro.pl/item92332273_pompa_c...15c_tanio_.html

Czy pociągnie 3bloki, reza 2x3,5" i kadeta który bedzie 80cm nad budą stał?? Aha i układ bedzie miał pełno kolanek, tzn konkretnie to z 8-9sztuk, bede łądował węze 12/15 i nie bede ich uginał tylko na kazdy zakrent bedą kolanka, a węzyki proste, tak mi sie wydaje najestetyczniej, tylko czy to mi uradzi pompka, dlatego pomyslałem o c.w.u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mkwd40

ta z Towjego linka na pewno słaba nie jest (31 WATT) pytanie tylko czy nie warto dołożyć te 50pln i mieć niezużytą c.w.u. ?

Ja kupiłem na allegro 2 tygodnie temu,

potargowałem się przedtem ze sprzedawcą, wyszło mi 190 pln z przesyłką za nówkę Leszna- te same gwinty (1/2 cala),

moc odrobinkę mniejsza, działa bardzo ładnie.

 

btw: gdzie sie dowiedziałeś że c.w.u (które??) są słabiutkie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mkwd40

 

nominalnie pompy opisywane w tym wątku mają wydajność 700-800 l/h,

przy podnoszeniu 0m (odpowiednik zerowych oporów).

 

Po zastosowaniu np. trzech bloków, iluśtam kolanek 90stopni, odpowietrznika w kształcie T (duże opory, z rezem mniejsze!) nie można się dziwić że wydajność spada do 200l/h.

Inna sprawa, że mniejsze akwariówki mają w takim układzie 40-60 l/h(zmierzone!).

 

A z innej beczki - do końca kwietnia będę dysponował precyzyjnym układem do mierzenia oporów elementów WC

(od 0,5 do 20 l/minute, dokładność +/- 1.00 %, powtarzalnośc wyników +/- 0.30 %) - nie omieszkam się wtedy podzielić wynikami!

(uwzględniając także wydajność c.w.u.)

Edytowane przez bok_RN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mkwd40

 

nominalnie pompy opisywane w tym wątku mają wydajność 700-800 l/h,

przy podnoszeniu 0m (odpowiednik zerowych oporów).

 

Po zastosowaniu np. trzech bloków, iluśtam kolanek 90stopni, odpowietrznika w kształcie T (duże opory, z rezem mniejsze!) nie można się dziwić że wydajność spada do 200l/h.

Inna sprawa, że mniejsze akwariówki mają w takim układzie 40-60 l/h(zmierzone!).

 

A z innej beczki - do końca kwietnia będę dysponował precyzyjnym układem do mierzenia oporów elementów WC

(od 0,5 do 20 l/minute, dokładność +/- 1.00 %, powtarzalnośc wyników +/- 0.30 %) - nie omieszkam się wtedy podzielić wynikami!

(uwzględniając także wydajność c.w.u.)

jakby te pompy tracily wydajnosc do 200 l/h to by sie zalamac szlo. Te pompy maja przepompowac wode przez kilkanascie grzejnikow, taka sama jak w wc, mam w ogrzewaniu i na pewno nie spada jej wydajnosc w zwyklym wc.

 

po za tym dla tych pomp rez jest "zabojca" prtzeplywu (i o to zapewne chodzilo w problemie o ktorym pisal mkwd) i na pewno trojnik ma duzo mniejszy "opor" niz rez. To co napisales (do bok_RN) moze tyczyc sie akwariowych pomp, ale nie CO, CWU.

 

@mkwd: allegro i poluj, nowej nie dostaniesz za tyle w sklepie, na allegro moze jak ktos bedzie robil "wyprzedaz".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakby te pompy tracily wydajnosc do 200 l/h to by sie zalamac szlo. Te pompy maja przepompowac wode przez kilkanascie grzejnikow, taka sama jak w wc, mam w ogrzewaniu i na pewno nie spada jej wydajnosc w zwyklym wc.

 

po za tym dla tych pomp rez jest "zabojca" prtzeplywu (i o to zapewne chodzilo w problemie o ktorym pisal mkwd) i na pewno trojnik ma duzo mniejszy "opor" niz rez. To co napisales (do bok_RN) moze tyczyc sie akwariowych pomp, ale nie CO, CWU.

Szanowny kszonku, to ja mam dla Ciebie publiczną propozycję:

do końca kwietnia zmontuje układ do mierzenia przepływu w układzie,

zawierający miernik - tak jak wspomniałem poniżej - zdolny do:

pomiaru od 0,5 do 20 l/minute (30 do 1200 l/godzinę),

z dokładnością +/- 1.00 %, powtarzalnością wyników +/- 0.30 %.

 

Dysponując pompą Leszno, model 15PWr14 (afair),

zmierzę - razem z Tobą (mieszkam niedaleko, w Gdańsku, zapraszam) jej wydajność.

 

Następnie - albo lepiej tu i teraz - proponuję zakład (występując tu jako osoba prywatna) :

po dodaniu do "gołej" pompy c.w.u. o wydajonści nominalnej, przypomnę, do 800 l/h, opisanego powyżej zestawu,

jej wydajniość spadnie do 200-300 l/h.

Dodatkowo, kiedy wyrzucę z obiegu trójnik (używany jako odpowietrzacz, "przewrócone T") a dodam rezerwuar,

przepływ w układzie wzrośnie.

 

stawka: flaszka JW Gold Label (jeśłi jesteś niepijący a uważasz że masz racje to posłuży Ci w WCooling jako chłodziwo)

Stoi ?

 

ps. mam nadzieje że nie potraktujecie tego jako OT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli dodasz rezerwuar za pompa to raczej trojnik bedzie lepszy jezeli przed pompa (i stojacy powiedzmy 0,5m nad nia) to moze byc różnie bo ta pompa lubi cisnienie po stronie ssawnej - jeżeli chodzi o przepływ to mam w węzu ID 12mm predkosc bombelka powietrza (zupelnie na oko) więcej niż 1 m/s - co daje jakies 400l/h (3bloki +zasilacz +hdd z trójnikiem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kszonku, to ja mam dla Ciebie publiczną propozycję:

do końca kwietnia zmontuje układ do mierzenia przepływu w układzie,

zawierający miernik - tak jak wspomniałem poniżej - zdolny do:

pomiaru od 0,5 do 20 l/minute (30 do 1200 l/godzinę),

z dokładnością +/- 1.00 %, powtarzalnością wyników +/- 0.30 %.

 

Dysponując pompą Leszno, model 15PWr14 (afair),

zmierzę - razem z Tobą (mieszkam niedaleko, w Gdańsku, zapraszam) jej wydajność.

 

Następnie - albo lepiej tu i teraz - proponuję zakład (występując tu jako osoba prywatna) :

po dodaniu do "gołej" pompy c.w.u. o wydajonści nominalnej, przypomnę, do 800 l/h, opisanego powyżej zestawu,

jej wydajniość spadnie do 200-300 l/h.

Dodatkowo, kiedy wyrzucę z obiegu trójnik (używany jako odpowietrzacz, "przewrócone T") a dodam rezerwuar,

przepływ w układzie wzrośnie.

 

stawka: flaszka JW Gold Label (jeśłi jesteś niepijący a uważasz że masz racje to posłuży Ci w WCooling jako chłodziwo)

Stoi ?

 

ps. mam nadzieje że nie potraktujecie tego jako OT

hmmmm, spradzenie - jak najbardziej, ale zakladac sie nie chce :> szczegolnie, ze pewnie ten trunek co podales kosztuje pewnie sporo ;) (a jestem niepijący, niepalacy itd)

 

co do tego spadku - nie wierze, zeby w przypadku prostego ukladu pompa-->blok-->chlodnica3x120-->trojnik-->pompa przeplyw znacznie spadl, chociaz moge sie oczywiscie mylic, ale spadek do 200-300 jest dla mnie nierealny.

 

proponuje zaklad, ale nie o cos wartosciowego, moze o przekonanie ;)

 

co do roznicy z rezem - oj tutaj juz wogole nie chce mi sie wierzyc. Moja CO strasznie tracila na przeplywie w przypadku uzywania wiadra (pierwsze testy) to samo cwu grundfosa, ktore po odpieciu weza z uklady pompa-trojnik--pompa dawala bardzo duze cisnienie, ktore po chwili spadalo - z powodu zasysania wody z reza, a nie z popychania wody w ukladzie.

 

Aczkolwiek, uwazam, ze test wykarze, ze mam racje, nie chce sie zakladac.

 

Mam nadzieje, ze nie odebrales mojego postu jako atak na Ciebie, poprostu wyrazilem opinie. Mozesz zdradzic szczegoly co do budowy urzadzenia do pomiaru przeplywu :>

 

pozdrawiam

kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może trochę pomogę. Otóż robiłem kiedyś pomiary dla pompki Grundfos C.W.U. http://forum.purepc.pl/index.php?s=&showto...dpost&p=1397279

Na jednym bloku i kilku metrach węża 10/12 wyszło około 250 l/h.

Podkreślam jednak, że woda była przelewana z jednego naczynia do drugiego. W układzie zamkniętym bez rezerwuaru może mieć inny przepływ. Jednak przepływ 250 l/h czy nawet mniej w zupełności wystarcza do dobrego chłodzenia.

Edytowane przez Jamin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może trochę pomogę. Otóż robiłem kiedyś pomiary dla pompki Grundfos C.W.U. http://forum.purepc.pl/index.php?s=&showto...dpost&p=1397279

Na jednym bloku i kilku metrach węża 10/12 wyszło około 250 l/h.

Podkreślam jednak, że woda była przelewana z jednogo naczynia do drugiego. W układzie zamkniętym bez rezerwuaru może mieć inny przepływ. Jednak przepływ 250 l/h czy nawet mniej w zupełności wystarcza do dobrego chłodzenia.

no tak, ale pompuje z naczyc, mialem dokladnie tak samo, przy uzyciu trojnika T tak sie nie stanie, bo pompy te sa przystosowanedo pracy "w popychaniu" wody w rurkach, a nie pompowaniu ich z naczynia do naczynia ;) mi na pierwszym biegu mojej CO wyszlo jeszcze mniej, ale moj pomiar byl jednominutowy, wiec za dokladny nie byl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym chciał sie dowiedziec czy pompa c.o nie wytwarza jakiegos pola elektromagnetycznego i czy lezący koło niej dysk bedzie pracował normalnie. Bo pompke chce umiescic w budzie.

a mnie ciekawi jak by sie zachowywała karta telewizyjna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ty masz c.w.u a ja mam w domu jakąs c.o i pomyslałem sobie ze zrobi układ z dwoma nagrzewnicami (bo mam) i trzema blokami, oczywiscie bedzie i rez (2x3,55") Wszedzie kolanka i weze 12/16, nie bedzie łuków tylko weze po prostej a kolanka na zakręty. Poprostu mam małą bude a narazie nei stac mnie na bigtowera jakiegos sensownego. Pompka oczywiscie zmiesci sie do budy, jedna nagrzewnica tez, a dróga na zewnątrz. Nie mam miejsca na pakowanie dysku w kartony. Poprostu bedzie sobie lezał w miejscu 5,25". ok 20cm nad pompką. I dlatego sie pytam, czy pompka nie zakłuci jego pracy,

POmpka bedzie pracowac na najmiejsztm biegu (ok 55W) i na obnizonym napieciu przez sciemniacz do żarówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dysk leżał "goły" jakieś 10-15cm pod pompką tzn nie było miedzy nimi żadnej przegrody/blachy itp. Nie wiem jakich anomalii miałem oczekiwać ale nie zauważyłem żeby coś się działo. Teraz dysk jest w silent boksie więc tym bardziej jest ok.

pozdr.

 

a, też mam cwu a nie c.o...

Edytowane przez bart3d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze jak bedzie mnie stac to kupie jakiegos Cm cooldrive'a

A co myslicie o pomysle podłączenia pompki pod ściemniacz do światła?? Zalezy mi na tym zeby straciła na mocy.

jeśli na mocy to ci nic nie da

z tego co wiem to pompa po skreceniu ściemniaczem na minimum bedzie brać tyle samo prądu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze jak bedzie mnie stac to kupie jakiegos Cm cooldrive'a

A co myslicie o pomysle podłączenia pompki pod ściemniacz do światła?? Zalezy mi na tym zeby straciła na mocy.

to nie zarowka, tak nic nie zrobisz, potrzebowal bys falownik (elektryk/onik ze mnie zaden, ale takmi sie wydaje - to co powinien wiedziec 17 latek :P )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale energie bedzie brać (chyba)

ale tu nie chcodzi o energooszczednosc (chyba) tylko o zmniejszenie "mocy" (przeplywu) potwora

trzeba by to sprawdzic, ale wydaje mi sie ze po podlaczeniu do sciemniacza, bedzie zawsze pompowac z tak samo, lecz przy pewnej wartosci wirnik sie zatrzyma. Przy uzyciu falownika/falownicy (jak zwal tak zwal) efekt powinien byc porzadany

 

co do ilosci pradu przy uzyciu sciemniacza to spada U wzrasta I w ten sposób W jest takie samo i obroty sie nie zminiejszają.

 

Jak sie gdzies myle to niech wpadnie ktos i mnie poprawi.

Edytowane przez kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale tu nie chcodzi o energooszczednosc (chyba) tylko o zmniejszenie "mocy" (przeplywu) potwora

trzeba by to sprawdzic, ale wydaje mi sie ze po podlaczeniu do sciemniacza, bedzie zawsze pompowac z tak samo, lecz przy pewnej wartosci wirnik sie zatrzyma.

Taa to sie zgadza .... moj atman na pół gwizdka pracuje nadal tak samo, z tą jedną różnicą ze cichuteńko (o wiele spokojniej ) ... tzn. nie terkocze (na max to juz prawie jak traktor)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boze, kazdy mowi cos innego, dopiero po kilkunastu odpowiedziach ktos wpadl na to, ze samo napiecie to nie wszytko, ze trzeba Hz zmienic :/

 

//edit

 

falownik niezbedny, nie ma sensu sie w to pakowac, puscic ja na pierwszym biegu najlepiej i sie nie martwic, w koncu co to robi ze jest mocna.

 

(najlepszy byl tekst goscia co napisal, ze trzeba zmienic kasztalt sinusoidy przez zmiane napiecia :blink: :lol2: faaaajnie)

Edytowane przez kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

pytałem sie jednego elektronika to mie powiedział ze jak obnize jej V sceimniaczem do światła to bedzie ok. Każdy ma swoje zdanie, pasowałoby załatwić pompe co i ściemniacz oraz miernik przepływu i zobaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

bede kupował w najblizszym czasie rez z miernikiem przepływu. mozeby dało sie sprawdzic tym, sam jeszcze nie wiem czy bede mniec c.o w układzie czy c.w.u. nie wiem co jest lepsze. ale mysle ze tak samo powinny zareagowac na sciemniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...