Skocz do zawartości
DomBros

Czy dysk twardy może pracować w pozycji (do góry nogami) ??

Rekomendowane odpowiedzi

skąd więc w wielu markowych komputerach (w szczególności HP i compaq w przeszłości), dyski twarde były fabrycznie zamocowane do góry nogami ??

 

po to żeby było bardziej awaryjnie ? chyba nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masakra... mój sąsiad ma składaka z Niemiec z niemiecką obudową w której dyski twarde montuje się na boku (pionowo), jak to zobaczyłem to go zbrechtałem ( a tak sie chłopak chwalił, że ma fajnego kompa)

 

przecież wiadomo, że dysk leżący "na plecach" pracuję 10x krócej, na boku 2x a na "twarzy" (pionowo) też 2x - to zabójstwo dla głowic - najlepszym położeniem jest normalnie na płasko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo stare dyski były mniej wrażliwe na pracę w różnych dzikich pozycjach, na upadki też.

A co do HP i COMPAQ to były prawdopodobnie dyski produkowane specjalnie dla nich aby przy wymianie dysku trzeba było kupić od nich sporo drożej, a nie normalnie w sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skąd więc w wielu markowych komputerach (w szczególności HP i compaq w przeszłości), dyski twarde były fabrycznie zamocowane do góry nogami ??

 

po to żeby było bardziej awaryjnie ? chyba nie...

1206048[/snapback]

Akurat w HPkach to była stała praktyka... bo jak mi powiedzial ktos zaufany... komp sie zawiesza dostajesz Door to Door... itp... ale HDD... HDD zwykle pada kilka miesiecy po zakonczeniu gwarancji .... O_O :mur:

I wtedy juz sie buli :P i to slono :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel kilka lat temu kupił kompa w Optimusie z obudową ów firmy.

Kiedys jak rozgrapciłem mukompa to dysk (Samsung U6) byl przykrecony do budy pionowo z przodu zaraz pod flopem.

Dziwna sprawa. Dysk chodzi mu chyba do dzisiaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale fajny topic

- wróżenie z fusów

- przesądy i zabobony

- teorie spiskowe

 

Mam proste pytanie: Czy ktoś z was kiedykolwiek "udał się" na stronę producenta dysku w celu sprawdzenia w/w teorii? Albo wysłał maila z zapytaniem o konkretny model?

... coś mi się zdaje że nie.

 

Fajnie jak piszecie o dyskach "w ogóle", tylko że jest kilka modeli ... może nawet więcej niż kilka. Głupia sprawa, ale dla każdego modelu (serii, typu) producent przewiduje pewne typowe warunki pracy - w tym położenie robocze. Położenie to "małe piwo", istnieje jeszcze coś takiego jak "kategoria klimatyczna" - dyski na rynek ... powiedzmy "południowy" ... mają zupełnie inny zakres temperatur roboczych.

 

Wystarczy drobna zmiana w mechanice dysku (robiona przez producenta - żadne "zrób se sam") żeby konkretny model był przystosowany do pracy w polożeniu np. pionowym. Albo dowolnym innym. Jak sobie Dell czy inny Gateway zamówi u Seagate dyski do montowania ukośnie, to takie też im wyprodukują.

 

Głowice nie mają nic do rzeczy, są po obu stronach talerzy i zawsze część z nich "wisi" (jeśli jest więcej niż jedna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IchBinIdiot - ale żeś teraz wyjechał... ile razy producent dysków twardych pisał o tym, że urządzenia rpzez niego produkowane nie powinny pracować w pozycji innej niż zalecana (czyli na "brzuszku")? mnóstwo!!!

mi sobie tego nie wysysamy z palca, tak jest naprawdę, to nie jest żaden mit podtrzymywany przez kółko wzajemnej adoracji :/

 

a fakt, że pewni producenci obudów komputerowych rozprowadzają towar, który może tylko zaszkodzi podezpołom (dyskom twardym) świadczy tylko i wyłącznie o doświadczeniu producenta w tej dziedzinie oraz jego widzy na dany temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IchBinIdiot - ale żeś teraz wyjechał... ile razy producent dysków twardych pisał o tym, że urządzenia rpzez niego produkowane nie powinny pracować w pozycji innej niż zalecana (czyli na "brzuszku")? mnóstwo!!!

mi sobie tego nie wysysamy z palca, tak jest naprawdę,  to nie jest żaden mit podtrzymywany przez kółko wzajemnej adoracji :/

przeczytaj, i wskaż miejsce w którym producent zaleca (nie: nakazuje, tylko zaleca) montaż w pozycji "horizontal".

1207977[/snapback]

... a to są właśnie teorie spiskowe. Ci "niedobrzy" producenci to m.in. Lian-Li, TASK i CaseTec (dostawcy dla największych na świecie montowni komputerów). Jak nie wierzysz, to zapraszam do siebie - mam "firmowe" kompy z nietypowym montażem dysków. Więcej niż jeden, i wszystkie dyski działają. Zresztą wystarczy jak przejdziesz się do SCK albo Polkomu/Polbitu :lol: tam też mają niezły przegląd sprzętu z niemieckiego śmietnika.

 

Ta dyskusja niebezpiecznie zbliża się poziomem do konwersacji w piaskownicy. Nic osobistego (znamy się, i wiem że dasz się przekonać), po prostu od jakiegoś czasu nie ma już na Tweak merytorycznych dyskusji. Najpoważniejszy argument to : " tak, bo TAK!" ... czego nie lubię, i z czym nie da się polemizować przy użyciu argumentów. Ale mnie to w sumie nie powinno obchodzić, róbta co chceta.

:lol:

 

 

PS. sailence - wiesz że pisząc odyskach ogólnie (bez rozróżnienia na konkretne modele) sam się "pokładasz"? Przecież wystarczy że podam jeden link do instrukcji montażu w której producent zaleca np. pionową pozycję dysku. A jest takie coś, seria Seagate przenaczona do urządzeń morskich - konkretnie montowane w radarach z "superbajerami" (mam do tego książeczkę, nie chciało mi się szukać w necie - pewnie jest).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dysk twardy może pracować w pozycji (do góry nogami) ??

Dziękuje,

Pozdrawiam.

1193429[/snapback]

Koledzy maja racje w 100%, od siebie tylko dodam ze praca pod jakims kątem jest wogole "kamikadze" , do gory brzuchem moze pracowac... pod jednym warunkiem... ze nigdy nie bedzie wylaczany "np. serwer"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Best-boyem w 100% i reszta chlopakow . A co do wypowiedzi IchBinIdiot - to na przyklad jesli chodzi o Dell to mam ich tutaj ponad trzysta na pietrze i wszystkie sa przystosowane do pracy w pionie i poziomie tylko niestety dyski nie .I nie ma takiej opcji ze sobie dell zamowi co sobie zamowi np zmiane grawitacji sobie zamowi . O czym ty piszesz . Wszyscy userzy na tym pietrze ktorzy postawili kompy na boku maja juz w 60-70 % dyski powymieniane i sa to model WD i SEAGATE rozne partie duzy przedzial czasu ale popadaly jak muchy. Wiec o czym tu mowa kolego IchBinIdiot. A dla porownania jak bys sie upieral to mamy jeszcze kompy IBM i FS ktore maja takie same objawy. A tak na marginesie ostatnio mialem kilka nowiotkich laptopikow IBM pod reka i tam jest taki programik ktory sobie chasa w tle on mianowicie zatrzymuje prace dysku podczas odchylenia laptopa od pozycji standartowej poczym wznawia prace po powrocie do standartu to cacko ma jeszcze tryb graficzny ktory pokazuje jak wychylony jest laptop niezle co fajna zabawa . Mozna to oczywiscie wylaczyc jesli sie chce .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

praktyka pokazuje że dyski pracujące w innych pozacjach niz std mają skłonności do padania ;-) z drugiej strony ... popatrzcie tutaj (pdf) na rys. 14 (figure 14) ,,, tutaj (znowu pdf) na stronie 10 (nueracja na str dokumentu, w acrobacie 13 ;) ) znajduje się wiele mówiące zdanie.. Podobnie zresztą jak tutaj na stronie 26 (numeracja dokumentu) i tutaj na str 40 pkt 8.2

w tym momencie teoria rozjechała się z praktyką ;-)

żeby rozwiązać sprawę do końca proponuję skrobnąć meila do supportu ktoregos z producentów dysków z pytaniem o relację teoria/praktyka ;-)

 

co wyczytałem jeszcze - dyski pracujące w innych od std pozycjach mogą generować mocniejsze wibracje - a to się przekłada na zywotność,, seagate dosyć lakonicznie napoomina że hdd mogą pracować inaczej niz std i to bez wychozenia poza spec i szacowany mtbf (a więc bez znaczeia dla żywotności) ale jaśli wibrace nie przekroczą jakiegoś tam poiomu,, w praktyce z tymi wibracjami może być najróżniej..

sporo się można dowiedzieć przez 15 minut ;)

 

Pozdro 8)

 

btw tak ot - mam w domu starego kompa z dyskiem montowanym w pionie,,, i działa <_<

 

EDIT - idąc tokiem rozumowania - gdzie najbardziej liczy się niezawodność zaszedłem na www ibm'a by sprawdzić jak w rozwiązaniach biznesowych montowane są dyski - kilka broszurek ibm abaut rozwiązań do przechowywania danych :huh: znowu fakin pdfy... i robi się jeszcze niejaśniej ;)

pierwsza,, patrz na fotki na pierwszej stronie

druga - duże foto

i chyba tyle wystarcz każdy chętny znajdzie więcej - większość rackowych rozwiązań d przechowywania danych produkcji ibm'a ma dyski montowane pionowo :blink:

 

EDIT 2 - Tutaj możecie wirtualnie pobawić się raczkiem Della ;-) naciśnijcie "Hard Disk" ew. "blade",,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w koncu ktos dal jakies konkrety - dzieki forest kila zbila. BTW jakos nie wierze zeby np SilverStone w swojej topowej obudowie popelnil blad grozacy uszkodzeniem sprzetu usera.. Cos takiego na zachodzie sadem sie skonczyloby!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a ja w pracy mam cały przegląd na przełomie ostatnich 5 lat, serwerów IBM'a, i wszystkie backplainy' do raidów, są tak ustawione że dyski są bokiem. więc ? :-))

 

ps. w ostatnich lowendowych serwerach ibma jakie przewineły się przez moje łapy były zwykłe diamondmaxy 9+ zamontowane, też bokiem. zwykłe, nie żadne obrandowane dla IBM'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka pozycja w racka'ch czy innych rozwiazaniach typu mass storage wynika chocby z faktu ze w pozycji pionowej na tej samej przestrzeni latwiej jest im upchnac wiecej napedow. A tak swoja droga szukajac po instrukcjach do dyskow przy dyskach IBM jest podawny (dla dyskow z serii DeskStar 7K250, dla innych jest podobnie) taki parametr jak wibracje i wyglada to tak ze dla pozycji poziomej wynosi on 0,67 G, natomiast dla pionowej 0,58G - jednym slowem dysk wpada w mniejsze wibracje jesli jest ustawiony na boku. Link do specyfikacji dysku. W pozycji na boku mamy zatem mniejsze wibracje, czyli mniejsze obciazenie dysku pod tym wzgledem, jednak patrzac na to pozycje z punktu widzenia fizyki, ta czesc lozyzska dysku znajdujaca sie na dole jest bardziej obciazona i szybciej sie wyciera, wiec cos za cos.

Edytowane przez Martin_TP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

taki temat juz byl! wrzucilem tam nawet linki podone do tych od "dubistidiot" ;)

ostatecznie ktos stwierdzil, ze dysk powinien pracowac w jednej pozycji, niewazne w jakiej horyzontalnej, wertykalnej... wazne zeby raz ustawionej nie zmieniac, choc i nawet do tej teori nie jestem przekonany!

producent chyba wie lepiej w koncu to mu zalezy zeby jak najmniej dyskow wracalo do niego na wymiane gwarancyjna, a wasze wrozenie z "fuusuufff" jest guzik warte!

 

IchBinIdiota fakt, że pewni producenci obudów komputerowych rozprowadzają towar, który może tylko zaszkodzi podezpołom (dyskom twardym) świadczy tylko i wyłącznie o doświadczeniu producenta w tej dziedzinie oraz jego widzy na dany temat

1207977[/snapback]

"fachowiec"

:blink:

Edytowane przez artur.c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masakra... mój sąsiad ma składaka z Niemiec z niemiecką obudową w której dyski twarde montuje się na boku (pionowo), jak to zobaczyłem to go zbrechtałem ( a tak sie chłopak chwalił, że ma fajnego kompa)

 

przecież wiadomo, że dysk leżący "na plecach" pracuję 10x krócej, na boku 2x a na "twarzy" (pionowo) też 2x - to zabójstwo dla głowic - najlepszym położeniem jest normalnie na płasko...

1206331[/snapback]

A np. nowy Lian-Li ma koszyk na dyski umieszczane pionowo. I co ty na to? Niefajna obudowa???

 

Co do kompow markowych np. HP, mamy w firmie akurat takie (dyski tez pionowo) i tam sa montowane NORMALNE np. Maxtory z dodatkowa naklejka HP. A gwarancja to bajka - dzwonisz, mowisz, ze padl dysk (w 7 hp sprzed ponad 4 lat padl tylko 1) i nastepnego dnia rano jest juz paczka od kuriera z nowym dyskiem, instrukcja wymiany, srubokrecikiem i opakowaniem do odeslania starego HDD na zlom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie odkopac. Minelo 5 lat, czy autor tematu w koncu ustawil ten dysk w pozycji innej niz "standardowa" ? No i czy przez 5 lat dysk chodzi jak trzeba ? Zrobilem wlasnie bitumboxa i wyszlo, ze w budzie jedynym miejscem gdzie go wcisne jest miejsce, w ktorym bedzie stal pionowo (kablami do gory)... Dysk to Samsung HD502HJ F3.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jak samsung f3 będzie się sprawował w tej pozycji mogę tylko powiedzieć ze mam dysk 320GB hitachi dwa talerze zamontowany kablami do góry aktualnie ponad 10 tys.godzin pracy i nie widać by coś mu dolegało post-177304-1270384409,89_thumb.jpgpost-177304-1270384561,19_thumb.png

Edytowane przez seweryn18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

DziubekR1:

pion "boczny": :)

2xWD800JD po 13500h każdy, 2xWD5001AALS po 3600h każdy = najmniejszych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale niektórzy brednie wypisują....dyski moga pracowac w kazdej pozycji..większość macierzy ma dyski w pionie i pracuja po kilka lat.....wpływu pozycja na zywotność nie ma żadnego i żaden z was tego nie udowodni....więc darujcie sobie bajki.

Teoretycznie głowica powinna mieć trudniej w pionie niz w poziomie(do góry nogami to wciąż poziom a głowica jest dobrze zabezpieczona przed skutkiem odrócenia dysku) ale jest na tyle lekka i wywazona że nie wpływa to w żaden sposób na pracę.....

Podobnie łożysko talerzy jest tak zbudowane że nie ma to wpływu czy będzie normalnie czy do góry nogami...a kolega piszący o wpływie na łozysko podczas pracy w pionie to pewnie fizyki nigdy sie nie uczył bo by z siebie posmiewiska nie robił......zreszta te łożyska sa bardzo trwałe więc i grawitacja nie jest w stanie wpłynąć na szybsze zuzycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...