Skocz do zawartości
łysyjacek

Problem z wydajnością

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam dość poważny dla mnie problem, być może jest łatwy do rozwiązania, taką mam przynajmniej nadzieję :wink:

 

Gdy kupiłem nową kartę, tzn. Radeona 9800SE 256bit 4x1 (nie modowana, szachownica :cry: ) postanowilem zobaczyc jaką wydajnośc ma ta karta w 3dMark'u 2003... i tu pojawił się problem... niby wyświetla się płynnie, a jednak obraz zwalnia... nie skacze, tylko zwalnia, jest to dość trudne do opisania, nie jest to takie typowe tracenie plynności... w związku z tym, że przesiadłem się z GF420MX, postanowiłem zrobić format... posadowiłem wszystkie sterowniki (od płyty głownej, potem reszta, na samym końcu directx) właczam 3Dmark'a i dalej ten sam problem... pomyślałem, że może to występować tylko w benchmarku... Więc zainstalowałem NFS'a : U2... no i co ? dalej to samo... na 100% nie jest to wina słabego sprzętu, bo mało wymagający NFS: U1 też nie chodzi normalnie... to samo występuje w SpellForc'ie i każdej innej grze wymagającej akceleracji 3D...

 

Proszę o pomoc :wink:

 

Wiem, że niezbyt to opisałem, ale trudno to wytłumaczyć dokładniej, liczę na to, że ktoś kiedyś mial podobny problem :)

 

Konfiguracja sprzętowa jak w podpisie :wink:

 

Pozdrawiam 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R4aven, ale musisz przyznac, ze NFS_U1 nie jest wymagajacy i na takiej karcie powinien smigac jak zloto. Sprobuj zainstalowac jakies inne Catalysty. Nie mialem nigdy ATi, wiec poczekaj na opinie innych uzytkownikow ktore stery beda najlepsze dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NFS 1 to wprawdzie nie doom3, ale swoje wymagania ma.Jak miałem 9500pro, tu musiałem go mocno kręcić, żeby na high detalu pograć z AAx4 i Anisox8.Architektura 4x1 to jak na dzisiejsze czasy raczej mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość jurasjo

sprubój ustawić rozdziałkę powiedzmy 800x600 i detale nie na maxa i zobacz czy dalej będzie płynęło, jeżeli nie to może być ram lub stery. zobacz nowe omegi, są dopracowane i może pomogą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem, nie są to objawy typowego tracenia plynności... NFS_U1 to płynnie mi chodził na GF4MX420...

 

instalowałem już Catalysty i Omegi... stare i nowe... ma ktoś jeszcze jakieś pomysły ? przypominam, że system jest świeżo po formacie... przed formatem to samo bylo, ale na starej karcie nie występowało... ale wpadlem w sumie na pomysł jak to wytłumaczyć :wink: na starej karcie, NFS_U2 mi się ciął... normalnie, "skakał" jak to się mówi... a teraz, chodzi płynnie, lecz co sekundę, tak jakby zwalnia...

 

jeszcze jedno... nie chodzi na pewno o wymagania gry... bo występuje to w każdej grze wymagającej akceleracji 3D... a może to za mała ilość ramu do tej karty ? czy ilość ramu w wypadku posiadania lepszej karty jest ważna ?

 

może to Wam troche pomoze :wink:

 

Pozdrawiam 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jurasjo, kiedy pisalem poprzedniego posta, nie zauważyłem twojego... w rozdziałce 800x600x16 to samo

 

już wchodze do biosa...

 

EDIT:

w biosie nie znalazłem opcji FastWrite (przejrzałem wszystkie zakładki)

 

czy dołożenie ramu coś tutaj pomoże ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jurasjo, kiedy pisalem poprzedniego posta, nie zauważyłem twojego... w rozdziałce 800x600x16 to samo

 

już wchodze do biosa...

 

EDIT:

w biosie nie znalazłem opcji FastWrite (przejrzałem wszystkie zakładki)

 

czy dołożenie ramu coś tutaj pomoże ?

Jak mówisz, że na GF 420 NFSU chodził płynnie to jest coś nie tak więc trzeba znaleźć przyczynę.

Nie no musi gdzieś być :wink:

W sterownikach wyłącz opcję VPURecover, FastWrite w biosie znajduje się w opcjach AGP (tak jest u mnie :D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

psychodeliczny :wink:

 

wiem, że musi to gdzieś być ale ani opcji VPURecover (w sterownikach), ani FastWrite (w biosie) nie mam... :wink: w najbliższym czasie dorzucę ramu i zmienię zasilacz...

 

tymczasem może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły ???

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AGP FastWrite powinno być w biosie w Advanced Chipset Features, a dalej Agp & P2P bridge Control. Nie mówię, że na twojej płucie będzie podobnie, ale możesz zobaczyć, bo włączony Fast Write może powodować takie problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz co, mi sie wydaje że to może być wina słabego chłodzeni karty.Spróbuj zmniejszyć taktowanie rdzenia i zobacz wtedy jak będzie działała :!: :!: :!: pozdro

coś takiego mnie denerwuje własnie, karta jest nieprzetaktowana, z chłodzeniem, które by schłodziło o wiele potężniejszą kartę... prosze, czytaj ze zrozumieniem :wink:

 

@Waldek82 <--- dzieki za info, zaraz sprawdzę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. mialem cos podobnego w NFS U i strasznie mnie to wnerwialo - wyglada to, jakby sie wlaczalo cos na styl Bullet Time z Maxa - tyle, ze w NFS nie ma BT. Nie wiem, co to moze byc.. ale i ile dobrze pamietam, to problem sprowadza sie do grzebania w ustawieniach - moze sprobuj wylaczyc V-synchronization (czy jak to sie nazywa)

 

Gdyby tylko w 1 grze, to mozna by latki do gry szukac..

 

Moze reset ustawien bios tez cos da.. jakies Video BIOS Shadow, ECC Checking itp..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uaktualnienie bios to calkiem niezly pomysl.. czasami rozwiazuje problemy.

 

Nie wiem, gdzie to jest w przypadku ATI, ale w NVIDIA jest to w ustawieniach sterownikow. Ekran-> Wlasciowsci-> Ustawienia-> Zaawansowane-> Nazwa_karty-> Performance & Quality-> Vertical sync - dajesz na Off

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uaktualnienie bios to calkiem niezly pomysl.. czasami rozwiazuje problemy.

 

Nie wiem, gdzie to jest w przypadku ATI, ale w NVIDIA jest to w ustawieniach sterownikow. Ekran-> Wlasciowsci-> Ustawienia-> Zaawansowane-> Nazwa_karty-> Performance & Quality-> Vertical sync - dajesz na Off

Uaktualnienie bios to calkiem niezly pomysl.. czasami rozwiazuje problemy.

 

Nie wiem, gdzie to jest w przypadku ATI, ale w NVIDIA jest to w ustawieniach sterownikow. Ekran-> Wlasciowsci-> Ustawienia-> Zaawansowane-> Nazwa_karty-> Performance & Quality-> Vertical sync - dajesz na Off

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ULLISSES, dzieki wielkie, wyłaczyłem V-Sync... ale to nic nie dalo... FastWrites też wyłączyłem (za pomocą PowerStrip'a)... również nic... pozostaje za mała ilość ram'u... no i uaktualnienie biosu :wink:

 

Po zmaganiach z biosem odezwę się :wink:

 

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nowego nie wniose,ale chciałem powiedzieć że mam ten sam problem,w nfs u2.

Moja płyta to abit is7-e2,grafa radeon 9250pro,a procek celeron D325,a no i pamięć 512ddram na 400MHz.

Nic nie jest podkręcone i gdy gram na 800x600 i połowa detaki wszystko jest ok,natomiast kiedy dam albo wyższa rozdziałke albo nieco więcej detali to mam ten sam problem co kolega,poprostu wszystko zwalnia,ale nic sienie tnie.Zauważyłem tez że od razu w menu głównym wskażnik myszki się tez przesuwa wolniej.

U mnie może być problemem coś z kartą,bo gdy ją chciałem ustawić na taktowanie nominalne,czyli 250MHz to zaczeła od razu przekłamania robić,a bios sam se ja ustawia na 237MHz,co jest poniżej zalecanego.

:(

P.S.Cały czas myślałem że to wina zbyt słabej karty,dopiero gdy przeczytałem ten post to pomyślałem że poprostu mam cos zwalone.

:(

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do ramu to mam pomsł.

Zainstaluj jakąś starą grę np. kangruek kao 1. i zobacz czy ci sie będzie w tedy zwalniało.

U mnie sprzęt taki jak w podpisie i jest takie zwalnianie tylke w menu głuwnym NFSU2 kursora myszy gdy odpale ALL na max detalar Aizo itp przy zozdielczości 1280*1024. Ale gdy wezme na 1024*768. wszystko jest ok. ale u mnie jest to tylko w tej grze i tylko w menu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że za odkopanie tematu o 4 dni nie zostanę ukarany :D tymbardziej, że mam powody, by coś wnieść do dyskusji... <_<

 

Otóż problem rozwiązany... pozyczyłem od kolegi 512MB Ram'u... wszystko działa pięknie... teraz pozostaje mi tylko kupić własny ram... dziekuję wszystkim za podpowiedzi, itd.

 

Pozdrawiam :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...