Skocz do zawartości
KaziQ

Gigabyte Ga-k8nf-9 Nf4

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos moze mi napisac albo dac link jak ustawic optymalnie wydajnie bios dla tej plyty? Wersja biosu F2.

Pozdrawiam

1454353[/snapback]

Może coś znajdziesz tutaj (niestety nie po polsku, ale...)

http://www.rhcf.com/sis-bin/ultimatebb.cgi/forum/41.html

 

pozdrowienia

Edytowane przez yahu72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Pomoże mi ktoś zainstalować dysk SATA?? bo działa jako ATA5 ale strasznie wolny jest jak przegrywam pomiedzy partcjami zaczyna od 18MB/s a potrafi zejść do 2MB/s pomiędzy dyskami SATA i ATA jest ok 40-45Mb/s. Pozdr.Paju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbował ktoś zamontować Zalmana na procka

Mam tego o ile dobrze pamiętam Q-80Cu cały miedziany i używałem go do Athlona XP, ale teraz przesiadłem się na tą płytę Gigabyta i Athlona 64 i nie wiem czy mogę go tam zamontować.

Co prawda w pudełku Zalmana mam podstawkę i wkręty, ale ktoś coś pisał o tych seryjnych plastikowych zaczepach.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"ZALMAN Q-80 Cu" ???????????  :lol:  :lol:  :lol:

1461846[/snapback]

O sorki, jasne że Pentagram Freezone QC-80 Cu :lol:

Zresztą już zamontowałem wczoraj i jest ok.

Nie wiedziałem tylko czy będzie pasował bo mam na pudełku napisane że pasuje pod Socket A (462), Socket 478, Socket 754.

Procka mam na 939, ale to się różni chyba tylko układem nóżek a wielkość procka jest taka sama.

Edytowane przez Pitt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem początkujący w OC. Chciałem spróbować na ile pójdzie mój procek(athlon64 3000 winchester) na tej płycie. Gdy HT ustawiłem na x2, a mnożnik na x4, to FSB mogłem podnieść nawet do 300. Gdy mnożnik zmieniłem na x9 to FSB 250(stabilne) to max. Próbowałem podnieść napięcie i nic nie dało. Pamięci mam ustawione na 166, co po podkrędce daje jakieś 210, a jak je wcześniej próbowałem to dawały 225 bez problemu, więc to nie ich wina. Czy z tej płyty nie da się nic więcej wycisnąć czy możecoś innego ma jeszcze wpływ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ;) mam ta plyte, do tego winne 3000+ i przy takim OC 9*235 a ram na 166 w cpuz pokazuje mi Voltage 1,6 to normalne?? nie powinno byc 1,4 ?? a i tem max to 53C duzo ?? czy moze byc??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ta same plytke... tam chyba tak jest (bo zauwazylem to tez u siebie) ze jak napiecie w biosie jest na Normal, to daje ok 1,63 V zamiast 1,4 V. Na innych biosach tez mialem to samo. Ale jak recznie dasz na 1,4 V (tyle ile powinien miec Winchester) to C'n'Q nie dziala. Ale powiem szczerze, osobiscie to laske klade na to C'n'Q :) Mam procka ustawionego na 2,4 GHz na napieciu wlasnie Normal (czyli wg. mojej plyty 1,63~1,65 V, do tego chlodzenie PENTAGRAM QVC 120 CU+, i max temp w 'stresie' to 49 stopni (32 w spoczynku). Procek niestety z troche lipnej serii i kiepsko sie kreci (w dodatku napieciożerny).

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat dziwnych napięć, czyli ponad 1,6V przy overclockingu na ustawieniach normal dla Vcore CPU znany jest i na K8N Ultra-9 (jak ustawie na sztywno 1.400V to mam 1.392V - odczyt z CPU-Z). To samo USB mouse support "ON" = brak klawiatury w Win XP (BIOS F2, F3) :angry:

Na razie nie kręce go zbyt mocno (9*210), ze względu na boxowy wiatrak i pasywnie chłodzenie na NB.

Wiekszość progsów w stylu Sandra 2005.3.10.50 eg. Everest podaje jakieś z [gluteus maximus] parametry albo się wiesza (w Prime stabilny), przykład z Sandry:

Voltage Sensor(s)

CPU Voltage : 1.39V

Aux Voltage : 2.56V

+3.3V Voltage : 3.39V

+5V Voltage : 3.52V

+12V Voltage : 11.92V

-12V Voltage : -5.20V

-5V Voltage : 1.38V

Standby Voltage : 4.25V

Battery Voltage : 4.08V

Btw, jaki wiatrak na proc i NB polecacie? Obawiam się troche o NB w związku z niezbyt szczęśliwym umiejscowieniem (karta graficzna zachodzi nad NB).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat dziwnych napięć, czyli ponad 1,6V przy overclockingu na ustawieniach normal dla Vcore CPU znany jest i na K8N Ultra-9 (jak ustawie na sztywno 1.400V to mam 1.392V - odczyt z CPU-Z). To samo USB mouse support "ON" = brak klawiatury w Win XP (BIOS F2, F3)  :angry:

Na razie nie kręce go zbyt mocno (9*210), ze względu na boxowy wiatrak i pasywnie chłodzenie na NB.

Wiekszość progsów w stylu Sandra 2005.3.10.50 eg. Everest podaje jakieś z [gluteus maximus] parametry albo się wiesza (w Prime stabilny), przykład z Sandry:

Voltage Sensor(s)

CPU Voltage : 1.39V

Aux Voltage : 2.56V

+3.3V Voltage : 3.39V

+5V Voltage : 3.52V

+12V Voltage : 11.92V

-12V Voltage : -5.20V

-5V Voltage : 1.38V

Standby Voltage : 4.25V

Battery Voltage : 4.08V

Btw, jaki wiatrak na proc i NB polecacie? Obawiam się troche o NB w związku z niezbyt szczęśliwym umiejscowieniem (karta graficzna zachodzi nad NB).

1482002[/snapback]

Na +5V nie patrz, bo pokazuje z dup..., sprawdzalem miernikiem, jest u mnie ok.

Na NB zmiesci sie zwykly wiatrak 40x40, przykrecilem go na 2 srubki do radiatora - zmiescil sie obok grafiki.

Na proca AC Freezer 64 :). Mam 9x245 aktualnie i 31 stopni w win, a w grach 41.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na +5V nie patrz, bo pokazuje z dup..., sprawdzalem miernikiem, jest u mnie ok.

Na NB zmiesci sie zwykly wiatrak 40x40, przykrecilem go na 2 srubki do radiatora - zmiescil sie obok grafiki.

Na proca AC Freezer 64 :). Mam 9x245 aktualnie i 31 stopni w win, a w grach 41.

1482009[/snapback]

Zauważyłeś może jakiś wpływ na stabilność po założeniu tego wiartaka na NB?

Może wyżej da się wyciągnąć FSB?

W tej chwili mam 9*220 Vcore 1.392 (Prime stabilne) temp 34 C w stresie :) na boxowym coolerku.

Na poprzedniej płycie Abit AN8 na FSB 215 MHz i Vcore 1.450V proc już był super niestabilny. Blue screen w Windzie. Płytke miałem tylko tydzień bo mimo tych wszystkich bajerów OTSU itd, srogo się zawiodłem na tej płycie. Ale przyznać musze, że Winda ładowała się 2 razy szybciej. Ciekawe dlaczego? Coś na Gigabyte jest nie tak z obsługą dysków? Wiesz coś na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do stabilnosci to nie wiem, bo ja lekko krece (V nie ruszalem nawet), a wiatrak przykrecilem sobie wczesniej, bo na poczatku przetestowalem "organoleptycznie" ze najcieplejszym elementem kompa jest NB (nie moglem go nawet dotknac). Teraz wiatrak 40x40 leci na 7V (troche glosny, bo znalazlem jakis stary z proca pentium100 :), ale zalatwie sobie cos cichszego ) i jest radiator mocno cieply, ale moge trzymac na nim reke.

Co do dyskow, to slyszalem tylko na tym forum o problemach z SATA, ale nie mam takiego dysku, to nie wiem, czy to prawda. U mnie winxp laduje sie bardzo szybko i bez problemow.

Edytowane przez mateuszs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do problemow plyki gigabyte z dyskami SATA to u mnie nie bylo zadnych. Wczesniej czytalem ze gdy wystapia problemy to tyko z wlaczonym RAIDEM. U mnie w wlaczonym jak i wylaczonym bez problemow. Instalowalem Win XP. Obecnie RAID wylaczony.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh :? nie bardzo wiem o co chodzi, ale jakoś mi się przestał procek kręcić :blink:

Było 9*225 MHz na default vcore, w prime95 stabilny (teścik ok. 2 godzin) a teraz nie przechodzi POST-u. Pojawia się jakiś komunikat w stylu "CPU overclocked bla, bla, bla" i zwis. Zwiększyłem napięcie vcore od 1.425 V - bez efektu. Nie bardzo wiem o co chodzi. Procek przestał się kręcić po wyłączeniu kompa :angry:

 

i jeszcze kilka pytań na temat BIOS, może ktoś wie do czego służą te opcje:

CPU spread spectrum [DISABLE/ENABLE]

SATA spread spectrum [DISABLE/DOWN SPREAD]

PCIE spread spectrum [DISABLE/DOWN SPREAD]

 

Linear R.G.B clock% [ENABLE/DISABLE]

R.G.B core clock %

R.G.B memory clock %

 

Err94Enh [ENABLE/DISABLE]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten komunikat to informacja, ze masz krecona szyne i ze jak chcesz wrocic do standardu to nacisnij "del" i popraw w biosie.

I ten komunikat jest zawsze, gdy masz szyne inna niz 200.

 

Tez mialem takie zwisy przed wyszukiwaniem dyskow. Sprawdz czy nie masz mnoznika HTT zbyt wysokiego (chyba jak zmieniliem z x2 na x3 to zaczelo mi sie wieszac).

Edytowane przez mateuszs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten komunikat to informacja, ze masz krecona szyne i ze jak chcesz wrocic do standardu to nacisnij "del" i popraw w biosie.

I ten komunikat jest zawsze, gdy masz szyne inna niz 200.

 

Tez mialem takie zwisy przed wyszukiwaniem dyskow. Sprawdz czy nie masz mnoznika HTT zbyt wysokiego (chyba jak zmieniliem z x2 na x3 to zaczelo mi sie wieszac).

1485082[/snapback]

HT 2x, 3x, 4x efekt ten sam. Największy ból to taki, że wszystko śmigało pięknie a teraz nie chce wstać :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ustawiasz w biosie ustawienia domyslne i krecisz od poczatku i patrzysz, czy sie kreci ? :) Moze jakas inna opcje w biosie ruszyles ? A moze wentyle cieplejsze w obudowie ? (albo ktorys padl)

1485172[/snapback]

Buda otwarta, temp proca 32 stopnie (właśnie stresuje go prime) na NB założyłem fan od GF 4 :). Ram ustaiwiony na 166 MHz, HT x3 proc 9x225MHz vcore na sztywno 1.400 V w tej chwili chodzi w tej konfiguracji. Problem w tym, że po restarcie nie zawsze chce się podnieść. Taka loteria, raz wstanie a 10 razy nie. CPU-Z podaje, ze napięcie na rdzeniu waha się od 1.392 (!) do 1.408V a EasyTune skoki 1.42 do 1.43V (mimo wszystko w prime95 stabilny) zasiłke mam do du** może tu jest problem? Jakieś szemrane 350W :/ rozgladam się za czymś poważnym ale musze i tak zaczekać do wypłaty :D

 

zapodam screena

screen1

Edytowane przez P!xelek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw Timingi RAMU na 3,3,3,8 i sprawdz czy wsataje.

 

PS.

jest nowy beta bios F5b --> 1485317[/snapback]

Jakie bym nie ustawił to nie wstaje :? próbowałem nawet 4, 4, 4, 10 nic z tego, przed sprawdzaniem dysków zwiecha.

Chyba wylecze się z płyt Gigabyte <_<

Ad. biosu, moja płytka jest troche inna :) nie wiem czy pasuje, u mnie staneło na F3 (obecnie mam F2) na obydwu ten sam problem. Jakoś nie znalazłem do tej pory jakiś sensownych informacji (włączając w to strone Gigabyte, która jakoś nie chce poprawnie działać) na temat K8N Ultra-9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie bym nie ustawił to nie wstaje  :?  próbowałem nawet 4, 4, 4, 10 nic z tego, przed sprawdzaniem dysków zwiecha.

Chyba wylecze się z płyt Gigabyte  <_<

Ad. biosu, moja płytka jest troche inna :) nie wiem czy pasuje, u mnie staneło na F3 (obecnie mam F2) na obydwu ten sam problem. Jakoś nie znalazłem do tej pory jakiś sensownych informacji (włączając w to strone Gigabyte, która jakoś nie chce poprawnie działać) na temat K8N Ultra-9.

1485463[/snapback]

 

Zainsaluj F1 - jest najlepszy!!

Mialem DOKLADNIE te same problemy co Ty...

Tylko na nim nie ma problemow ze wstawaniem kompa przy podkreceniu i tylko na nim u mnie udalo sie najwiecej podkrecic!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainsaluj F1 - jest najlepszy!!

Mialem DOKLADNIE te same problemy co Ty...

Tylko na nim nie ma problemow ze wstawaniem kompa przy podkreceniu i tylko na nim u mnie udalo sie najwiecej podkrecic!

1486719[/snapback]

Dzięki :D F1 faktycznie rozwiązuje problemy ze startem kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw Timingi RAMU na 3,3,3,8 i sprawdz czy wsataje.

 

PS.

jest nowy beta bios F5b --> 1485317[/snapback]

i jak sprawdzales? dodali w koncu dzielniki, czy tylko poprawili poprawili kompatybilnosc z tunerami tv?... bo na rebels haven nic konkretnego nie pisza...

 

EDIT:

 

ok juz sprawdzilem, dzielnikow nie ma

Edytowane przez RaKLeZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano, dzielnikow jak nie bylo tak nie ma. Co do stabilnosci, to chyba jest taka sama jak w F5a.. jedyne co sie zmienilo, to opcje regulacji obrotow wentyla, ktore u mnie i tak nie bardzo dzialaja :)

 

Raklez, mozesz mi napisac jaki masz teraz bios u siebie i (jesli pamietasz) z jakiego tygodnia masz procka? (ew. jaka seria)

zauwazylem ze na F5b stabilny max jaki wyciagam to 2430MHz przy 1,65V (procek Winni 0508 LBBID)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano, dzielnikow jak nie bylo tak nie ma. Co do stabilnosci, to chyba jest taka sama jak w F5a.. jedyne co sie zmienilo, to opcje regulacji obrotow wentyla, ktore u mnie i tak nie bardzo dzialaja :)

 

Raklez, mozesz mi napisac jaki masz teraz bios u siebie i (jesli pamietasz) z jakiego tygodnia masz procka? (ew. jaka seria)

zauwazylem ze na F5b stabilny max jaki wyciagam to 2430MHz przy 1,65V (procek Winni 0508 LBBID)

1487935[/snapback]

zostawilem F5b... tak jak pisales to F5a + cpu speed fan control... roznicy w oc nie widze...

zdjecie dla niewtajemniczonych;)

 

Dołączona grafika

 

procek 0501 dalej nie pamietam...: ) tak czy siak kreci sie przecietnie, jak widac w podpisie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos ma dosc mocno podkreconego proca, slabe wietrzenie w obudowie i jedzie na samym radiatorze na mostku ?? :D

Bo zastanawiam sie czy martwic sie goracym radiatorem, czy zostawic wentyl 40x40 na 7V i miec troche glosniejszego kompa (na 5V wentyl nie zawsze startuje).

Edytowane przez mateuszs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam tą płytke i pare pytań:

1) jak sie aktualizuje bios, czy przebiega automatycznie z poziomu windows (tzn. połączy sie z serwerem, ściągnie bios i tylko restart i już jest bez problemów) i czy można wybrać sobie wersje jaką się chce np. F5a i jakim programem to się robi?

2)chyba się nie traci gwarancji po akt. biosu nigdy jeszcze tego nie robiłem i troche boję się bo jednak troche kasy taka płyta kosztuje i czy moge zepsuć płyte gł. jeżeli coś nie pójdzie OK?

3)czy warto jest aktualizować bios z F2 na F5a lub b czy to coś odczuwalnego daje oprócz paru opcji więcej i czy podnosi to jakoś osiągi płyty?

4) Gdzie na dołącoznym CD sa sterowniki do dysków SATA bo w czasie ponownej instalacji systemu trzeba je mieć na dyskietce?

 

może byc prv lub tutaj

Edytowane przez marcin.mb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znowu nowy bios F5c --> tutaj

 

Co do pytan marcina.mb

1.

a) - Na plytce Cd dostarczonej z plyta glowna GIGABYTE jest taki program @BIOS dzieki ktoremu z poziomu windy mozna update zrobic (trzeba sciagnac tylko plik z biosem gdzies na dysk i jazda)

B) - Mozesz plik z biosem nagrac na jakas sprawna dyskietke, uruchomic ponownie kompa, wejsc do biosu i w biosie wcisnac F8 (Q-Flash). Dalej dac enter zeby lecial z dyskietki i reszta juz sie zrobi. To takie aktualizowanie biosu z pozimu biosu :)

 

2. Z ta gwarancja to chyba jest tak, ze na pewno nie stracisz jesli wgrywasz bios oficjalny (czyli taki zatwierdzony przez producenta... w tym przypadku firme GIGABYTE), ale jak wgrywasz jakies zmodyfikowane biosy czy BETA wersje to nie wiem juz jak jest... niech ktos inny sie wypowie.

 

3. Podobno troche pamieci sa stabilniejsze (choc ja na F2 nie zauwazylem zeby byly jakies niestabilne:). Ale zauwazylem ze po wgraniu F5a (i pozniej F5b), radiator na chipsecie bardzo sie ochlodzil. Na biosie F2 nie moglem dotknac radiatorka, bo tak mocno parzylo... terraz na F5 jest chlodniej

 

4. w plytkach GIgabyte nie potrzeba zadnej dyskietki z SATA (tak jak w innych plytach glownych). Ustawiasz w biosie SATA na ENABLED i dziala (jak nie masz RAIDa, to pamietaj zeby to wylaczyc)

 

pozdroofki

jutro (tzn w piatek lub sobote) zapodam F5c, bo teraz sciagam wazny pliczek z netu i nie chce sie rozlaczac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...