Skocz do zawartości
nitz

Geforce 6600 / Gt

Rekomendowane odpowiedzi

Mam gf6600GT AGP, ale musze zmienic chlodzenie bo mi sie przegrzewa.

Upatrzylem sobie AC Silencera NV 6, ale napisali ze to do 6600GT PCI-E,

Pytanie czy te karty sie roznia i nie bedzie pasowalo czy moge spokojnie kupowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze powiedzcie mi jeszcze szybko czy aby na pewno dobrze zrobilem

 

Otworzylem jakis tam bios przez NiBitora

 

Zrobilem Autoselect Timings i wybralo mi TimingSet 1

 

Potem zrobilem Test Timings a nastepnie Get Timings

 

Wpisalem wyzej podane trzyy pierwsze timingi

 

Zapisalem i wgralem ten bios

 

dobrze zrobilem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkleiłem to z 6600GT-tu też sie przyda- i dopisze jeszcze coś pożniej.

 

Małe FAQ.

1.Co to jest timingset?

Jest to numer zestawu ,który odczytuje z BIOSu i z którego korzysta sterownik.

W zależności od typu karty odczytane moga być różne zestawy tzn.i np.Leadtek 6600 GT (to tylko przykład) korzysta z zestawu pierwszego(timingset 1),ale już Galaxy 6600GT mogący dysponować/dysponujący innymi pamięciami może już korzystać z innego .To samo dotyczy innych typów kart -GF6800/7800 itd.

Należy edytować tylko i wyłącznie ten -wykryty- zestaw i żadnego innego.

Nibitor-->file->open BIOS->timings->autoselect timings->test timings->get timings->wpisać inne(lużniejsze)->set timings.

 

2.Jak sprawdzić z którego zestawu korzysta moja karta.

Najprościej-

Nibitor(2,6a lub nowszy)->file ->open BIOS->plik z BIOSEM->timings->Autoselect timings(pojawi się jeszcze okienko z wyborem karty).

lub

nibitor->read bios->select device->read into nibitor->timings->autoselect timings

albo

Riva Tuner->Graphics subsystem diagnostics report->NVIDIA graphics processor registers->odnajdujemy NV_PFB_TIMING 0(oraz 1 i 2).

timingi podane są po prawej stronie NV_...

W ten sposób mozna zweryfikować ,czy timingi ustawione(i zmienione) przez nibitora faktycznie są w użyciu.

 

3.Które Timingi edytować?

Najbezpieczniej te w zakładce "Detailed timings",pozostale są jeszcze niewiadomą(jeszcze).Zaznaczyc trzeba ,że jest to zaledwie kilka z kilkudziesięciu opóżnień na których pracują pamieci DDR.Za pomocą hex edytora można poszukać wartości odpowiadającym pozostałym timingom-ale z uwagi na ich ilość i często identyczne wartości jest to trudne.

 

4.Skąd mam wiedzieć jak własciwie dobrać timingi?

Najprościej :

Spisać oznaczenia kości oraz ściągnąć ze strony producenta "Data Sheet".W dokumencie tym, można znależć b.dużo informacji ,część z nich jest bardziej przydatna np.inżynierom ,ale jest tam wiele innych jak np.pobór mocy przez moduł,jego temperatura max. pracy,napięcie,oraz to co nas najbardziej interesuje -TIMINGI.

B.często specyfikacja dotyczy wielu kości o identycznym oznaczeniu a rózniących się jedynie czasem dostępu,dzięki temu, dysponujemy fabrycznymi(prawidłowymi) timingami dla kości o podobnych czasach dostępu,które to można zastosować,wpisując opóznienia dal lepszych pamieci(np.mamy 2.ns i zmieniamy @ 1,6ns).

 

5.Czy to jest bezpieczne?

Jeżeli poluzowujemy timingi to w zasadzie możemy liczyc się z utrata wydajności,bardziej ryzkowne jest ich zaostrzanie,grozi bowiem niestabilnościa lub błedami w obrazie lub b.dużą stratą wydajności (klatkowanie).

 

 

6.Co mi to da?

Trudno jednoaznacznie odpowiedzieć.Bywa tak,że po poluzowaniu timingów OC wzrasta w większym lub mniejszym stopniu,ale czasem skutkuje utratą wydajności lub też nie da się zauważyć żadnej róznicy.Analogicznie jak w przypadku zwykłych modułów DDR ,poluzowanie timingów może wplynąć na większe OC pamięci dzięki czemu można uzyskać wyższe FSB ,ale nie zawsze DDR-y zachowują się tak jak powinny i OC nie wzrasta.Generalnie zależy to od jakosci modułów,ich układu zasilania(pojemność kondensatorów),od producenta itd.itp.Bywa i tak ,że pomimo większej szybkości VDDR nie przeklada się to na np.wynik w 3dmarkach.Zyskuje się za to przepustowość,dzięki czemu można sobie pozwolic na wyższy tryb FSAA lub wogóle na FSAA.Nie zawsze szybsze pamięci z poluzowanymi timingami bedą szybsze od standartowych z agresywniejszymi.Ale przy szynie 128bit w wielu kartach każde kilkaset MB/s to zawsze coś.Każdy sam musi ocenic co mu bardziej odpowiada.

 

To chyba wszystko-mam nadzieje że to mini FAQ komuś się przyda.

Edytowane przez BezbronnyPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pioorek

Friko - ja robie tak jak ty, daje get timings, zapisuje timingi i nie wgrywam biosu nowego.

Omg a moze jade na zwylkych timingach? Ale nie jak biore zeby mi wykrylo moje to wykrywa zmodyfkiowane.

 

karte idzie 500/710 (moze wiecej pojdzie) pamieci juz arty wywalaja wyzej, a core nie dawalem narazie wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BezbronnyPL

swietna robota z tym FAQ do timingow, choc znajac zycie pytanie o timingi dalejsie beda pojawiac :)

Ten monitoring temp i fps w czasie gry to za pomoca jakiegos programiku czy to moze opcja tej gry? nigdy sie w sumie nie bawilem w takie cos ale to sie moze okazac pomocne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze zrobic faq na pierwszej stonie tego tematu ??

co z tego ze tu jest faq jak za tydzien zap[iszecie kolejnych 20 stron i tego faqa nikt juz nie znajdzie ....

zredagowac jakis tekst o flashowaniu biosow dac pare linkow + ten faq i wkleic to wszystko na pierwsza strone

zrobic tez podpis tematu tak jak o 6800 i 7800 jest ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Friko, @Pioorek Wy wiecie, że to nie zapisuje timingów do pliku biosu, tylko daje możliwośc przetestowania bez wgrywania go? :-P

No kurka-to żeś podal nowość-właśnie w tym cały bajer ,można potestować timingi,sprawdzić czy w ogóle coś dają,i EWENTUALNIE wpisać je na stale do BIOSU i dopiero po tym zflashować karte z wyedytowanym BIOSEM.Na gorze masz FAQ-widze ,że musze je uzupełnic...

@jarifari

THX-Co do FAQ-musialem juz coś napisać(akurat w wątku 6600GT)bo ciągle te same pytania potrafią zaśmiecic każdy topic,jak ktoś rzeczywiście będzie czegoś chcial się dowiedzieć to przebicie się przez kilkadziesiąt stron to mordęga.A z takiego coś jak na gorze może przynajmniej spowoduje ,że mniej będzie domysłów,mniej pytań itp.

Poderzjewam ,że te wszystkie mody itp.kiedyś trzeba bedzie skompilować do jakiejś jednej lekkostrawnej wersji ,w której będzie wszystko -lub prawie-co zawarte jest na tych stu pare stronach.

Zaraz napisze co zrobić by uzyskać ,to co na tym screenie.(temp,FPS,pamięć)

Edytowane przez BezbronnyPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam gf6600GT AGP, ale musze zmienic chlodzenie bo mi sie przegrzewa.

Upatrzylem sobie AC Silencera NV 6, ale napisali ze to do 6600GT PCI-E,

Pytanie czy te karty sie roznia i nie bedzie pasowalo czy moge spokojnie kupowac

 

Polecam Jakis Pentagram XC-80 Al-Cu, bądz Cu,

dodatkowo radiator ZALMAN na mostek HSI - moge Ci sprzedac za grosze bo mam po starym 6600GT :P

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jarifari

Ten programik to...Riva Tuner.

Krótki config RT:

 

Wyświetlanie FPS w czasie gry.

 

RT->Customize->Hardware Monitoring->Setup->zaznaczamy "ptaszkiem" Framrate->Setup->Show framrate in on-screen display.

Żeby FPS był widoczny musi być uruchomiony Riva Tuner Statiscics Server.

jest w folderze Riva Tuner\Tools\RivaTunerStatisciscServer.exe

Warto umiescić skrót na pulpicie.(i uruchamiać razem z RT)

W przeciwieństwie do Frapsa RT nie wpływa na FPS w grach.

 

Wyświetlanie temperatury na ekranie w czasie gry.

 

RT->Customize->Hardware Monitoring->Setup->zaznaczamy Core Temperature->Setup->show temp in on-screen display.

Można dodatkowo zaznaczyć Show in tray icon-temperatura w trayu,nie trzeba uruchamiać wykresów na zakładce hardware monitoring by spojrzeć na temp w "windzie".

 

Wyświetlanie zajętości pamięci Video

 

j.w. tylko zazaczmy Video Memory Usage->show...

 

Żeby nie zaśmiecać sobie Traya systemowego,warto połączyc ikony RTStatiscics Server z ikoną Rivy.

RT->Power User->Riva Tuner 2.0 15.8(+)->User Interface->Disable Multiple Tray Icon Mode.Zaznaczyć żaróweczką(żółtą) i wpisać wartość 1.

 

Przyda się pewnie innym -więc umieściłem instrukcję.Pozdrawiam

Edytowane przez BezbronnyPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pioorek

Ej czemu nie moge wejsc w opcje biosu w winfoxie, biore "preferences" i nie mam tych opcji co zawsze, tylko jest "aobut winfox"...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timingi rzeczywiscie cos daly. Wczesniej arty juz byly powyzej 685mhz a teraz na 710 poszlo (wywali czasam pojedynczegi arta na chwile, ale mysle ze to kwestia temperatury i cos bede kombinowal z chlodzeniem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

BezbronnyPL - wielkie dzieki! Gdzies kiedys czytalem, ze Riva Tuner ma mozliwosc wyswietlania FPS na ekranie. Jesli ktos dysponuje jakims kompendium wiedzy o Riva Tuner chetnie zostalbym adresatem :)

 

Zmieniajac temat.

 

Od dwoch tygodni jestem szczesliwym posiadaczem garty Pine XTX 6600 GT (500/500) i testowalem ja bez reinstalki systemu (wyjalem poprzednia karte GeForce 5200 Ultimate i wsadzilem nowa) i optymalne czestotliwosci pracy dla tejze karty wykryte wowczas przez sterowniki to 547/545.

Po reinstalacji systemu optimum stanowily parametry 556/550. Jestem ciekaw czy taki wplyw miala reinstalka. Warunki temeraturowe otoczenia karty nie zmienily sie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kurka-to żeś podal nowość-właśnie w tym cały bajer ,można potestować timingi,sprawdzić czy w ogóle coś dają,i EWENTUALNIE wpisać je na stale do BIOSU i dopiero po tym zflashować karte z wyedytowanym BIOSEM.Na gorze masz FAQ-widze ,że musze je uzupełnic... (...)

Na razie tylko teoretycznie, wgram bios z luźniejszymi timingami i wtedy popróbuję :) Normalnie pamięć na moim asusie en6600 nie idzie dalej niż do 610 :mur: i nigdzie nie mogę znaleźć vmod-a do niego :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze zrobic faq na pierwszej stonie tego tematu ??

co z tego ze tu jest faq jak za tydzien zap[iszecie kolejnych 20 stron i tego faqa nikt juz nie znajdzie ....

zredagowac jakis tekst o flashowaniu biosow dac pare linkow + ten faq i wkleic to wszystko na pierwsza strone

zrobic tez podpis tematu tak jak o 6800 i 7800 jest ....

I tak trzeba będzie zrobić.To bedzie najlepsze wyjście.Bo to zaczyna byc irytujące.

Przy pomocy kilku osob można takie FAQ zmajstrować.Tylko teraz mam czas ale jutro może się to zmienić.tak czy inaczej trzeba cos z tym zrobic.Masz w 100% racje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jesli ktos dysponuje jakims kompendium wiedzy o Riva Tuner chetnie zostalbym adresatem :)

 

Od dwoch tygodni jestem szczesliwym posiadaczem garty Pine XTX 6600 GT (500/500) i testowalem ja bez reinstalki systemui optymalne czestotliwosci pracy dla tejze karty wykryte wowczas przez sterowniki to 547/545.

Po reinstalacji systemu optimum stanowily parametry 556/550.

Jeżeli chodzi o kompendium,to zajęłoby kilka stron.Używam RT od kilku lat i z prostego programiku przekształcił się w kombajn.Także napisanie instrukcji ,to żmudne zajęcie,zwłaszcza ,że przy wielu opcjach twórca Rivy sam umieszcza stosowne objaśnienia,więc w/g nie ma sensu tego powielać.

 

Co do wykrywania różnych częstotliwości-sterownik za każdym razem może wykryć inne,nieznacznie się różniące częstotliwości i nie należy tego wiązać z innymi czynnikami.Wykrycie optymalnych polega na automatycznym podnoszeniu zegarów co kilka/kilkanaście mhz,przeprowadzenie testu, i tak dalej aż do znalezienia stabilnych wartości.Te częstotliwości należy traktowac tylko jako ogólną wskazówkę jak podkręca się karta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sluchajcie pytanie do was:

Mam na stanie zajebiste miedziane radiatorki CoolerMastera i wlasnie sobie mysle, ze je zapodam. ALE one sa na klej termoprzewodzacy i potem trudno odklejic je od pamiatek, wiec czy dobrym pomyslem bylo by poprostu zdrapac z tych radiatorow ten klej, podsmarowac pasta termo. i w takiej fomie dac na moduly? Slyszalem jeszcze ze jak sie przykleji radiatory to potem moga byc problemy z gwara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc, kupielm sobie winfast A6600TD 256MB, GPU chodzi na 430MHz, mem niestety tylko na 550MHz na Athlonie 12,5*160Mhz mam 5800punktow w 3damrku2003. ogolnie jestem zadowolony z karty, kosztowala mnie 370pln. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem przedstawia sie następująco:

mam geforce'a 6600gt, amd 64 3000+, nie krecony, stabilny, zasilacz neotec 400w

zaraz po wejsciu na server gier na silniku quake'a, wykorzystujacych opengl, (et, q3) z wlaczonym punk busterem mam zawieche. przeczytałem gdzieś, że to wina pb, który gryzie się z moimi sterami karty graficznej (wersja 7.7.7.2), ale nie moge ich odinstalować, ze względu na dosyć skomplikowaną sytuację. w 'dodaj/ usuń programy' wszystkie sterowniki nvidii znajdują się pod jedną pozycją - nvidia drivers. gdy w 'zmień' zaznaczam do usuniecia sposrod pozycji: nvidia display drivers, nvidia ethernet driver components, nvidia IDE driver, nvidia nforce PCI system managment tylko display drivers i staram sie odinstalowac, to okazuje sie, ze odinstalowało wszystkie sterowniki nvidii. pc zmulił, a gdy probowalem zainstalowac sterowniki ponownie padł internet, wylaczyl sie c&q i zaczely sie dziac inne podejrzane rzeczy.

wiec moje pytanie brzmi: co zrobic, aby odinstalowac sterowniki do karty graficznej i tylko te, unikajac tych nieprzyjemnych sytuacji? probowalem juz zainstalowac nowe na stare, no ale efektu nie było. czytalem, ze moglbym sprobowac uzywajac driver cleaner'a, ale sami rozumiecie, ze nie chce testowac tego nie majac pewnosci, bo poprzednim razem nie obeszlo sie bez formatowania

Zmień ustawienia opengl za pomocą RT - może to poprawi sytuację.

co mialbym w takim wypadku w tych ustawieniach zmienic, co mogloby pomoc? mysle, ze zmiana sterow by wystarczyla, no ale ze wzgledu na okolicznosci :rolleyes: nie moge tego zrobic. w RT widzialem pliki .dll odpowiadajace za wersje sterow i kolejne moje pytanie brzmi, czy moge po prostu te pliki 'recznie' w system32 zamienic na sciagniete, z inna wersja? czy moga wystapic jakies problemy, np. niezgodnosc w rejestrze (jezeli, to czy da sie tego uniknac)? i ktore z tych plikow mialbym zamienic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

właśnie dostałem GF6600gt MSI i sprawdziłem jej parametry w EVEREŚCIE

a tam pokazuje częstotliwość taktowania układu graficznego-299,

sprawdziłem jeszcze raz a tam pokazuje 501,przeszedłem do innej zakładki i

potem wruciłem znowu do układu graficznego i znowu 299....to jest wersja EVEREST HOME 2.20,

czy to feler programu,czy karty?

 

aaa już wiem! w 2D ma 299MHz , a w 3D 501,...chyba tak

Edytowane przez adams35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BezbronnyPL

dzieki za opis dodatkowych funkcji RT, ja dogrzebalem sie (i to przy pomocy kumpla) do powiekszenia skali i wylaczenia testu sterownika, ale widze ze RT ma rzeczywiscie pokazny zasob funkcji i buzerkow :)

A co do FAQ'a to jak najbardziej nalezy zebrac wszystkie konstruktywne posty i wrzucic je na poczatku tematu, proponuje umiescic tam opis edycji biosow, flashowania, biosy do sciagneicia, opis podstawowej konfiguracji RT. hard vmody do roznych wersji, opisy chlodznie no i na koniec mozna zrobic maly ranking na np. najwyzsze zegary i najwyzsze 3dmarki :) tylko kto znajdzie na to czas? mysle ze z tym bedzie najwiekszy problem :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam karte Gigabyte 6600 z pasywnym chlodzeniem, i w programiku ktory dostalem z karta V-Tuner2 nie ma wogole opcji sprawdzenia temperatury karty (a widzialem na screenach ze powinna byc). Czy moja karta po prostu nie mierzy temp, czy tez da sie to jakos odblokowac, tudziez sprawdzic innym programikiem??

 

PS. Jesli chodzi o zalewanie cewek, to ja sobie poradzilem z tym w bardzo prosty i skuteczny sposob: nakleilem na nie taka gruba tasme klejaca, i nic nie smierdzi (jak przy lakierze), przed oddaniem do serwisu mozna odkleic, i siedzi karta cicho jak mysz pod miotla :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam karte Gigabyte 6600 z pasywnym chlodzeniem, i w programiku ktory dostalem z karta V-Tuner2 nie ma wogole opcji sprawdzenia temperatury karty (a widzialem na screenach ze powinna byc). Czy moja karta po prostu nie mierzy temp, czy tez da sie to jakos odblokowac, tudziez sprawdzic innym programikiem??

 

PS. Jesli chodzi o zalewanie cewek, to ja sobie poradzilem z tym w bardzo prosty i skuteczny sposob: nakleilem na nie taka gruba tasme klejaca, i nic nie smierdzi (jak przy lakierze), przed oddaniem do serwisu mozna odkleic, i siedzi karta cicho jak mysz pod miotla :D

Czujnik temperatury odblokowujesz w biosie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Asus nie chodzi ;/ Mam Solteka sl-75drv4 agp 4x zasiłke deer 400W Instaluje orginalne stery które dodaje asus niby wszystko spoko, wchodze do wlaściwości karty i komp pada. Najpierw wyłancza sie monitor później komp ... Instaluje stery normalne właściwości kart działają ale wchodze do gry znowu ta sama sytuacja ;/ Pomocy!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...