Skocz do zawartości
pawellec

Przygotowanie Do Sesji ...pomóżcie.:))

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

własnie przegladam tematy zagadnien na mój egzamin z Linuxa i proszę was o pomoc w odpowiedzi na pare pytań:

 

1. Wyjaśniej pojecie domyślnych uprawnień

2 Wyjaśnij co oznacza identyfikator "hdb2"

3. Wymień i omów różne sposoby uruchamiania systemu Linux

4. Omów wybrane narzędzia administracyjne trybu graficznego (chodzi mi tylko o nazwy tych narzędzi)

5. Omów programy użytkowe środowiska graficznego

 

 

To tyle..oczywiscie pytan jest duuuzo wiecej ale z reszta sobie poradziłem

 

proszę o pare zdan na kazdy temat wielkie dzięki

 

pawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

własnie przegladam tematy zagadnien na mój egzamin z Linuxa i proszę was o pomoc w odpowiedzi na pare pytań:

 

1. Wyjaśniej pojecie domyślnych uprawnień

2 Wyjaśnij co oznacza identyfikator "hdb2"

3. Wymień i omów różne sposoby uruchamiania systemu Linux

4. Omów wybrane narzędzia administracyjne trybu graficznego (chodzi mi tylko o nazwy tych narzędzi)

5. Omów programy użytkowe środowiska graficznego

To tyle..oczywiscie pytan jest duuuzo wiecej ale z reszta sobie poradziłem

 

proszę o pare zdan na kazdy temat wielkie dzięki

 

pawel

1219056[/snapback]

1. man chmod ?

2. 2 partycja na drugim dysku (slave) podlaczonym do pierwszego kontrolera hdd.

3. bootloader, dyskietka, cdrom (chroot) - o to chodzi?

4. webmin (wiecej nie znam)

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. man chmod ?

2. 3 partycja na drugim dysku (slave) podlaczonym do pierwszego kontrolera hdd.

3. bootloader, dyskietka, cdrom (chroot) - o to chodzi?

4. webmin (wiecej nie znam)

1219118[/snapback]

no tak ale co to jest ten man chmod..moze pare zdan zapodasz wogole z czym to sie je jak to działa itp, tak samo co to jest webmin, tez bym prosil pare zdan i te pozostałe xterm itd...o co chodzi ogólnie

 

Aha i prosze jeszcze o pomoc w takiej kwestii : nie mam linuxa wiec nie mam jak sie bawic...prosze napiszcie po kolei co trzeba wpisywac by zalozyc w trybie tekstowym katalog, przekopiowac do niego wybrany plik z katalogu /bin, oraz jak pozniej zrobic z tego archiwum przy uzyciu gzip oraz bzip2

 

Wielkie dzieki

Edytowane przez pawellec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

man chmod - komenda wpisywana w konsoli linuxa ( odpowiednik helpa z windy )

za pomaca chmod ustawiasz uprawnienia do plikow

 

 

xterm to wlasnie ta konsola, jedna z wielu

 

Katalog w trybie tekstowym: mkdir nazwa_katalogu

Kopiowanie: cp /bin/wybrany_plik /home/nazwa_katalogu - przy zalozeniu ze katalog, ktory stworzyles jest w /home

 

Polecenia gzip i bzip2 nie tworza archiwow tylko kompresuja ( sa to poprostu pakery ).

 

gzip jakis_plik to samo z bzip2 - to sa standardowe ustawienia

 

Archiwom:

tar cvf nazwa_archiwom lista_plikow_i_katalogow_ktore_maja_sie_tam_znalezc

odzyskanie zawartosci archiwom: tar xf nazwa_pliku.tar

 

Mam nadzieje ze jakos pomoglem i ze nigdzie sie nie pomylilem, dawno tego nie robilem B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak ale co to jest ten man chmod..moze pare zdan zapodasz wogole z czym to sie je jak to działa itp, tak samo co to jest webmin, tez bym prosil pare zdan i te pozostałe xterm itd...o co chodzi ogólnie

Google ! Google ! Google !

A tak ogólnie man to polecenie wyświetlające manuale systemowe, manuale są dostępne także w internecie.

 

Aha i prosze jeszcze o  pomoc w takiej kwestii : nie mam linuxa wiec nie mam jak sie bawic...prosze napiszcie po kolei co trzeba wpisywac by zalozyc w trybie tekstowym katalog, przekopiowac do niego wybrany plik z katalogu /bin, oraz jak pozniej zrobic z tego archiwum przy uzyciu gzip oraz bzip2

man mkdir

man cp

man tar ze szczegołnym uwglednieniem opcji z,c,f i j

 

Zapewne poszukanie jakiegos darmowego shella, założenie na nim konta i zdalna praca przez np. putty ułatwiło by ci poznanie linuxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. man chmod ?

2. 3 partycja na drugim dysku (slave) podlaczonym do pierwszego kontrolera hdd.

3. bootloader, dyskietka, cdrom (chroot) - o to chodzi?

4. webmin (wiecej nie znam)

1219118[/snapback]

@KrzychuG: hdb2 to raczej DRUGA partycja na Primary Slave - przecież partycje są od 1 a nie od 0...

3. I jeszcze bodajze loadlin - ladowanie z systemu plikow MSDOS...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KrzychuG: hdb2 to raczej DRUGA partycja na Primary Slave - przecież partycje są od 1 a nie od 0...

3. I jeszcze bodajze loadlin - ladowanie z systemu plikow MSDOS...

1219507[/snapback]

Racja, moj blad. Dopiero pozniej skojarzylem, ale nie moglem sie na forum wbic zeby poprawic. Grub stosuje numeracje od zera ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-- dygresja --

Nie żartujcie. Bootloader z FreeBSE r0xuje. :>

--

 

pawellec: masz egzamin z Linuksa a nie wiesz co to man?

Coś mi się wydaje, że się do nauki nie przykładasz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak ale co to jest ten man chmod..moze pare zdan zapodasz wogole z czym to sie je jak to działa itp, tak samo co to jest webmin, tez bym prosil pare zdan i te pozostałe xterm itd...o co chodzi ogólnie

 

Aha i prosze jeszcze o  pomoc w takiej kwestii : nie mam linuxa wiec nie mam jak sie bawic...prosze napiszcie po kolei co trzeba wpisywac by zalozyc w trybie tekstowym katalog, przekopiowac do niego wybrany plik z katalogu /bin, oraz jak pozniej zrobic z tego archiwum przy uzyciu gzip oraz bzip2

 

Wielkie dzieki

1219204[/snapback]

Cześć :)

 

Trochę późno zabieramy się do nauki, nieprawdaż?? :wink:

 

Jeżeli masz stały dostęp do Internetu powinieneś ściągnąć sobie i wypalić któreś LiveCD, tzn. Linuksa którego można uruchomić z płyty, bez potrzeby instalowania... Polecam Knoppix'a: http://www.knoppix.org

 

Man to Linuksowe wiem-wszystko, czyli po prostu pomoc :) Na przykład: wpisujesz w konsoli "man chmod" i wyświetlają się informacje o poleceniu chmod (służy ono do zmiany uprawnień). Ale bez znajomości angielskiego będzie cieniutko...

 

Chętnie pomogę Ci z wszelkimi pytaniami ale bez przećwiczenia na żywo niewiele Ci to da...

 

Pozdrawiam,

Crocodil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...