Skocz do zawartości
pimol

Podkręcanie... Myszki! Tak Tak...

Rekomendowane odpowiedzi

Temat ten powinien szczególnie zainteresować profesjonalnych graczy, dla których czas reakcji na to co dzieje się na ekranie jest priorytetem.

 

Każdy, kto choć trochę pogrywa w Internecie wie, jak bardzo uporczywe są popularnie zwane "lagi" - opóźnienia przy wysyłaniu/odbieraniu pakietów. Odgrywają one kluczową rolę w kwestii życia lub śmierci w wirtualnym świecie. Nie jest to jednak jedyny czynnik wpływający na czas naszych reakcji. Zliczmy:

lag internetowy (w zależności od łącza: 20-50ms) + lag monitora LCD (jeśli takowy posiadamy: 15-25ms) + lag myszki (przy standardowych ustawieniach rzędu 15ms) + reakcja naszego ciała (około 20ms).

Jak widać, ping jest tylko jednym z elementów tego łańcucha. Opóźnienie myszki, jak się okazuje, daje się łatwo wyeliminować.

 

Ostatnimi czasy na rynku pojawiła się nowa mysz jednego z najbardziej znanych producentów tego typo sprzętu - Razer. DiamondBack markowany jest jako najszybsza mysz świata - czas reakcji wynosi 1ms, co w porównaniu z 15ms flagowego produktu Logitech'a MX510 daje mu dużą przewagę. Jak się okazuje, w łatwy sposób można dogonić Razer'a.

 

W układzie optycznym myszki główną rolę za czas reakcji pełni częstotliwość odświeżania, która standardowo jest ustawiana przez Windows XP na poziomie 125Hz. Za pomocą programiku USB Mouserate Switcher jesteśmy w stanie zwiększyć tą wartość. Oczywiście mysz musi być podpięta pod port USB. Program pozwala na następujące ustawienia:

250Hz = 4ms

500Hz = 2ms

1000Hz = 1ms

Program należy odpalać w trybie awaryjnym - po restarcie ustawienia powinny zostać wcielone w życie. Aktualną częstośliwość odświeżania myszki można sprawdzić za pomocą programu Mouserate Checker. Za pomocą programu USB Mouserate Switcher można również przywrócić pierwotną częstotliwość - 125Hz w razie gdyby coś poszło nie tak.

 

Na mojej myszy - Logitech MX500 uzyskałem 1000Hz i widoczną różnicę w działaniu. Na innych myszkach również da się eksperymentować:

DiamondBack ~ 700 Hz

MX300 ~ 1000 Hz

MX510 ~ 450 Hz

MS Basic Optical Mouse ~ 200 Hz

Są to wyniki uzyskane przez autora programu. Z góry uprzedzam, że zmiana częstotliwości w myszce Microsoft IntelliMouse Explorer 4.0 jest niemożliwa - jest ona zablokowana hardware'owo.

 

UWAGA! Metody tej używacie na własną odpowiedzialność - nie działa ona ze wszystkimi myszkami i może uszkodzić twoją mysz oraz porty USB w płycie głównej.

 

na podstawie: http://www.tcmagazine.info/forums/index.php?showforum=91

Edytowane przez pimol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to czas ludzkiej reakcji jest na poziomie 150-200ms i te 10ms w bonusie jakos mi roznicy nie robi ;).

Btw podlaczajac mysz optyczna pod ps2 mozna ustawic odswiezanie 200 hercow czyli

opoznienie 5ms. IMHO gra nie warta swieczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to czas ludzkiej reakcji jest na poziomie 150-200ms i te 10ms w bonusie jakos mi roznicy nie robi ;).

1219741[/snapback]

Spisałem to po to, żeby pomóc tym, którym robi różnicę, jak również po to, by gracze nie napalali się bezsensownie na hasła reklamowe najnowszych produktów :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są to wyniki uzyskane przez autora programu. Z góry uprzedzam, że zmiana częstotliwości w myszce Microsoft IntelliMouse Explorer 4.0 jest niemożliwa - jest ona zablokowana hardware'owo.

No nie jest to nowosc, sam na swojej sie przekonalem, po podkreceniu czestotliwosci mysz przestaje dzialac. Na swojej starej myszce Microsoftu sie tym bawilem, gra nie jest warta swieczki naprawde, roznice sa naprawde nie wielkie a i tak 90% zalezy od czlowieka a nie od maszyny, wiec radze wam trenowac niz katowac swoje myszki i narazac je na niebezpieczenstwo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już od dawna korzystam z podkręconego USB. Moja myszka to A4 SWOP-80, port ustawiony na 400HZ i tyle owa mysz wyciąga.

Różnica jest baardzo duża. Po pierwsze kursor porusza się niesamowicie płynnie. Po drugie lepiej oddaje ruch ręki (także dzięki zmniejszonemu czasowi reakcji - to się czuje od razu po włączeniu!). No i najważniejsze - jak wiadomo A4 nie produkuje zbyt dobrych myszy, więc może taki efekt występuje tylko na takich tanich "konstrukcjach" jak moja mysz, mianowicie zmniejszenie efektu wstecznej akceleracji. Po prostu bez problemu można przeciągnąć mychę szybko po przekątnej ekranu bez zacięć czy gubienia kursora. Wcześniej było to niemożliwe. Do tego najlepiej wyłączyć przyspieszenie kursora w ustawieniach myszy w panelu sterowania.

Jedyna wada podkręcania USB, to zużycie procka - dochodzi do 6% na A64 3200+ :?

Tak czy siak polecam każdemu wypróbować

Edytowane przez piaskoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, odpowiedni sensor + podkladka (verbatim super sliska) + teflonowe slizgacze = minimalne tarcie, mysz plywa po podkladce, jest ultra dokladna, - proponuje w to zainwestowac :) jak ktos chce to na pw moge mu wyslac zdjecie mojej podkladki jest przezajebista, dalem za nia wczoraj 10zl, jest conajmniej 3x bardziej dokladna od zwyklych szmacianek a o lakierowanych kolorowych nie wspomne (chociaz ona tez jest kolorowa, tyle ze chropowata)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanko. Czy ten programi podkreca jeden konkretny port USB czy wszystkie, ja mam troche rzeczy podpietych pod USB(bluetooth, drukarka, aparat cyfrowy-czasami) i sie martwie o nie troszeczke. Dzieki za pomoc!!!!

1220688[/snapback]

na 250MHz mozesz dac sobie spokojnie, odczujesz duza roznice, bedzie ci sie lepiej gralo i mysz stanie sie przedluzeniem twojej reki :) i na 250MHz niebedziesz mial problemow z innym sprzetem po podkreceniu na 250MHz nie odczujesz juz takiej rozniicy jak z 125 na 250 wiec zeby nie ryzykowac zrob sobie 250MHz przy 500 i 1000 mzoesz juz miec problemy z innym sprzetem podpietym do usb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja mam razera diamondback i spokojnie moge sobie dac to 1000 ale szkoda mi epsona ;[

walic to na 250MHz jest miodzio, widzialem na jakims forum innym regi do podkrecania tych portow ale nie mam juz linka chyba, jak znajde to zapodam ;[

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie każde urządzenie, które jest wyposażone w złącze USB, powinno spełniać normy tego portu i działać z częstotliwością 1kHz. Jak jest w praktyce, to trzeba samemu sprawdzić...

 

Faktycznie, tak jak pisał piaskoon, przy podkręcaniu portu USB rośnie użycie procesora przy poruszaniu myszką. U mnie przy 1000Hz i konfigu z podpisu mam podczas ruchu 10% użycia proca. Z tego co wiem to u kumpla na D1600 użycie sięgało już 25%. Nie ma nic za darmo i niestety słabsze komputery mogą odczuć spadek wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie każde urządzenie, które jest wyposażone w złącze USB, powinno spełniać normy tego portu i działać z częstotliwością 1kHz. Jak jest w praktyce, to trzeba samemu sprawdzić...

 

Faktycznie, tak jak pisał piaskoon, przy podkręcaniu portu USB rośnie użycie procesora przy poruszaniu myszką. U mnie przy 1000Hz i konfigu z podpisu mam podczas ruchu 10% użycia proca. Z tego co wiem to u kumpla na D1600 użycie sięgało już 25%. Nie ma nic za darmo i niestety słabsze komputery mogą odczuć spadek wydajności.

1221372[/snapback]

O kurde! Nie wiedziałem o tym... W grach +20 % obciążenia CPU jakimś durnym modem myszki. Dopiero teraz zostałem uświadomiony. :)

Na tym, co w podpisie mam 30 % użycia CPU podczas poruszania kursorem! To bardzo dużo. W idle z Winampem w tle jest 0-2 %, więc konsumpcja mocy przez USB jest olbrzymia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym, co w podpisie mam 30 % użycia CPU podczas poruszania kursorem! To bardzo dużo...

1223463[/snapback]

Na Athlonie XP 2.5GHz masz 30% użycia? Mam podobny sprzęt i u mnie jest około 10... coś masz namieszane w konfigu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Athlonie XP 2.5GHz masz 30% użycia? Mam podobny sprzęt i u mnie jest około 10... coś masz namieszane w konfigu

1223854[/snapback]

Wszystko jest OK. :) Może mój shite-mouse MX310 coś miesza. ;/ Zresztą pod USB nie mam tylko myszki, ale i skaner, podłączony mp3 player (ładuje sobie baterie :D) i czasami aparat cyfrowy, kabel jest zawsze w slocie USB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to czas ludzkiej reakcji jest na poziomie 150-200ms i te 10ms w bonusie jakos mi roznicy nie robi ;).

1219741[/snapback]

moze i czas reakcji jest 150-200ms ale jesli chodzi o gry to kazdy ma podobny czas wiec jakos nie widze powodu zeby dodawac to do tzw "laga" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, jak wyglada ta podkładka za 10zł o której mówil ares?

 

moze ktos wie bo on sie prędko w tym temacie nie wypowie :D

 

Grupa:Banned :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam prosbe, niech ktos napisze jak "przyspieszyc" myszke na ps2

mam optyczna, w zestawie z klawiatura, zestaw bezprzewodowy

1238617[/snapback]

Na bezprzewodowe to nie działa. Ale jak chcesz spróbować, wpisz w google albo w forumowej szukajce "ps2rate".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz byl kiedys taki topic... nalezy pamietac ze jak sie uzywa portu usb to trzeba przed podlaczeniem innych uzadzen do portu zmniejszyc czestotliwosc portu... do tego zwiekszenie hz na usb = ze zwiekszonym zapotrzebowaniem na procka :) .... nic innego mi sie nie przypomina co bylo walkowane :P aha.. jestem za tym by ten topic przykleic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wlasnie ze zmniejsza, tylko trzeba wziac cancel zamiast OK i spyta sie o nowa czestotliwosc.

Ja swoja MX518 podkrecilem na 1000 Hz :), dziala bajecznie :)

Bardzo duza roznica w UT2k4 !!

Ale niestety z uwagi na karte muzyczna, skaner i podkladke pod mysz zmienie na 500 :D

Pozdrawiam

Edytowane przez semprini1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...