Skocz do zawartości
koniu997

Pasywne Chłodzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym sie dowiedziec czy jest mozliwe schłodzenie mojego radeona Asus 9550GE za pomoca tylko radiatora.

Wiem ze teoretycznie temat był juz poruszany na forum.Ale dotyczyło to innych kart a jak wiadomo kazdy model inaczje sie grzeje.

Mój radiator ma wymiary 90x50x42mm [szer/dłu/wys/] i jest wykonany w całosci z aluminium.Podstawa ma 9mm grubosci dopiero potem zaczynaja sie zeberka a liczy on sobie ich 15.

Chodzi mi o bezgłosne chłodzenie.I zapytam czy przy takim chłodzonku mozliwy jest overclocking?Teraz moja grafa idzie max 415/630 bez vmodów niestety takie taktowanie nie jest w pełni stabilne:( czy lekkie OC w granicy 400/550 bedzie mozliwe przy takim pasywnym chłodzonku?Czy tylko takie chłodzenie nada sie przy standardowym taktowaniu?

I czy zamontowanie na sruby bedzie dobrym rozwiazaniem?

Prosze o wyrozumiałosc nawet jesli temat kiedys był juz omówiony.

Dzieki z góry za pomoc.

Pozdro

Edytowane przez koniu997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chce robic vmoda mam za małe umiejetnosci elektroniczne :P

Chodzi mi o jedna kwestie czy taki pasyw pociagnie tego radka na standardowych zegarach oraz czy da rade na podkreconych.

Zaznaczam ze nie chciał bym uszkodzic sprzetu wiec ryzyko odpada.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu mozna tak pracowac nawet z vmodem. Wsyztkie radki 9550 (jak i 9600Pro) grzeja sie bardzo slabo, np w porownaniu z 9500 wzwyz. Widzialem juz kilka kart po ostrych vmodach na pasywnym chlodzeniu. Oczywiscie radiator bedzie cieply (z czasem bez nawiewu niemal kazda karta go nagrzeje), ale spokojnie wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może tak dorzucę coś. Radki 9550 i 9600 się grzeją. Nie wiem jak inne bo ich nie mam i nie miałem . Ale obydwa moje egzemplarze się grzeją i jak dla mnie to mocno. Na moim Radku 9600 mam założonego Zalmana niebieskiego i jak zdejmę obudowe to po minucie dwóch 3DMarka jest bardzo ciepły a nawet lekko gorący. Nie sprawdzam dłużej;). Dlatego w bocznej ściance mam wiatrak 92 Zalmana który to chłodzi. Dlatego uważam, że ciszy nie będzie bo pasywny radiator musi mieć nadmuch wiatraka a to juz słychac. ALe Twoja karta i Twoje ryzyko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Looknij do FAQ o 9550, tam dalem opis jak zamocowac radiator (2gi post). Dodam ze ta metoda sprawdzila sie tez na 9700pro gdzie dalem slicznego miedziaka (ma z 300g) i na to delte 60mm. Zapinki trzeba bylo juz na sile kombinerkami dociskac (bo ciezar je wyciagal) ale jak zaskoczyly to radiator mimo ze ciezki siedzi jak skala.

A grzanie sie 9550 to nic w porownaniu z radkami 9700-9800. Jak porownam 9700Pro (R300 stara technologia pradozerna) i to jak sie grzeje to roznica jest druzgocąca. To ze pasywny radiatorek po dluzszym stresie jest "cieply" albo lekko parzy... to wierzcie mi - nic... Dla przykladu ten 9700 w idle jest bardzo goracy, tzn tak ze nie da sie utrzymac palca np na golych pamiatkach. Inna sprawa ze ogromne radiatory na nich rowniez blyskawicznie sie nagrzewaja.

Wlasnie sedno polega na tym ze nie ma sensu za bardzo chlodzic cieplej, albo lekko cieplej karty zeby byla np zimna... to nic nie da. Karty moga pracowac z bardzo duzymi temperaturami, pamiatki np przy 80-90C potrafia dzialac bez zarzutu. Jednak w takich wypadkach ludzie robia modyfikacje szczegolnie gdy dokladaja vmody i ostre oc. Jednak przy 9550 jest to naprawde raczej psychologiczna kwestia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aerial rozumiem ze taki radiator jaki posiadam w zupełnosci wystarczy do schłodzenia radka 9550?A jak lekko podkrece tzn. 400/550 to tez da rade?Nie chce dawać nawiewu bo to zawsze hałas jakiś a ja chce ciszy.Chciałbym miec pewnosc zanim zaczne sie bawić bo nie chce spalic karty.

Czekam na rade

Pozdro

Edytowane przez koniu997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aerial rozumiem ze taki radiator jaki posiadam w zupełnosci wystarczy do schłodzenia radka 9550?A jak lekko podkrece tzn. 400/550 to tez da rade?Nie chce dawać nawiewu bo to zawsze hałas jakiś a ja chce ciszy.Chciałbym miec pewnosc zanim zaczne sie bawić bo nie chce spalic karty.

Czekam na rade

Pozdro

1224045[/snapback]

Chyba troszke przesadzasz... Chcesz koniecznie pasywne chlodzenie, chcesz cisze, chcesz podkrecac, chcesz zeby ci ktos powiedzial czy to na 100% bezpieczne - a jakby co to do tego kogos bedziesz mial pretensje jak ci karta padnie :?: :blink:

Nie ma co kombinowac - daj duzy radiator na grafe (ten co proponujesz sie pewnie spokojnie nada) i chocby minimalny nawiew (na 5V chyba kazdy wiatrak 80x80 bedzie nieslyszalny) - to wystarczy a gwarantuje, ze wiekszy halas bedzie robil twoj zasilacz, dysk i nie wiedomo co jeszcze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaz mi Dimek ze ja od kogos wymagam odpowiedzi pewnej na 100%

Ja nigdy tego nie robiłem to pytam mądrzejszych ode mnie to chyba normalne :!:

A Ty wpadasz tu i zaczynasz pisać gorzkie żale.

Nie chcesz pomóc to żegnam ale nie wqurzaj mnie takimi tekstami.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaz mi Dimek ze ja od kogos wymagam odpowiedzi pewnej na 100%

Ja nigdy tego nie robiłem to pytam mądrzejszych ode mnie to chyba normalne :!:

A Ty wpadasz tu i zaczynasz pisać gorzkie żale.

Nie chcesz pomóc to żegnam ale nie wqurzaj mnie takimi tekstami.

Pozdro

1224130[/snapback]

Mu po czesci chodzilo o to ze ten temat mozna uznac za zakonczony... Dajemy ci przyklady mocniejszych kart chodzacych na psywie, co jest wyrazna sugestia ze twoj 9550 spokojnie tez moze tak pracowac :)

A ty robisz wrazenie jakby to do ciebie nie docieralo. Zreszta proponuje pozukac w dziale o radkach 9550 bo tam znalazlbys ta wiedze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaz mi Dimek ze ja od kogos wymagam odpowiedzi pewnej na 100%

Piszac "(...) Chciałbym miec pewnosc (...)" tym samym dajesz do zrozumienia, ze chodzi ci o 100% pewnosci - sprawa nie jest pewna, jesli nie ma 100% :idea: to tak na marginesie...

Ja nigdy tego nie robiłem to pytam mądrzejszych ode mnie to chyba normalne :!:

To sie chwali... ale jest co najmniej kilka tematow, ktore moglbys wczesniej przeczytac - minimalnie sie tylko wysilajac...

A Ty wpadasz tu i zaczynasz pisać gorzkie żale.

1224130[/snapback]

Gorzkie zale to czytam w kazdym twoim poscie w tym temacie... Masz wiele odpowiedzi - skad inad pomocnych, a tobie wciaz cos nie pasuje... skoro jak wczesniesz pisales "pytasz madrzejszych", to moglbys ich sluchac :idea: ;-)

Nie chcesz pomóc to żegnam ale nie wqurzaj mnie takimi tekstami.

Uwazasz, ze moja odpowiedz wczesniejsza nie jest pomocna :?: Wiec po co w ogole zadales pytanie, skoro i tak zrobisz co juz z gory chciales :?: I masz racje - takim mokarub juz nie bede pomagal... EOT Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do Dimek

Chce poznać zdanie jak najwiekszej liczby osób ale Twojego napewno nie bede brał pod uwage :!:

Zrobisz mi przysługe nie piszac w tym watku wiecej :!:

A tak wogóle to za wróżke powinieneś robić bo widze ze wiesz lepiej niz ja o czym myśle i co chce zrobic...no comments

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na takim asusiku (karta na taktowaniach jak w podpisie) mam niebieskiego zalmanka (zm47) z bocznym nawiewem (92mm TC 1300-1700rpm) <span style="color:red;">ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ktury</span> wieje dodatkowo na pamięci, NB (tez niebieski zalman), SB (maly radiatorek z kt266 ;)). W dzien go nieslychac, lub tez slychac nieznacznie jak cieplejszy dzien jest, a na noc wylączam go calkowicie. Polecam takie rozwiazanie, ale jesli chcesz krecic to ja bym sie troche bał i jednak wrzucil tam ten wiatraczek jeden (np. wymieniony 80mm@5v, sam mam 4 takie najtansze w obudowie puszczone na 5v - są nieslyszalne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...