Skocz do zawartości
crazy_martin

Slackware, Debian, Mandrake Czy Freebsd?

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż czas sie przesiąść na coś nie - win$$$hit'owego. Problem w tym co wybrać, na maszynkę: Celek 366, 64MB RAM, rivka 1 i troche miejsca na HDD. Co polecacie lin-n00bowi. System ma być głównie do "nauki" rzeczy Unixowych, dłubniecia (ale max 5%) programowania, surfowania po necie (sory ale zawsze jak pisze/mysle linux to nasuwa mi sie myśl o HX :legal: :blurp:) i podstaw tego powyższego :twisted2:

 

z góry thx

 

 

P.S. jak był już taki/podobny topic to dajcie link'a a ten zamknijcie :( :26:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HX? jak masz na mysli nauke h4k0w4n14, to radzilbym sie przyjrzec live-cd Hackin9 ;)

a serio - jak na taki sprzet to moze byc cokolwiek (polecilbym oczywiscie Slackware, ale jak na poczatek to chyba raczej mandrake). problemem moze sie jedynie okazac ilosc miejsca na hhd, i wydajnosc 'okienek' (radzilbym zamiast kde machnac np. xfce)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek Mandrake, Fedora Core lub Aurox lub jakieś LiveCD, np. Knoppix, albo MandrakeMove. Potem: Slackware, Gentoo, Debian. Jak przejdziesz je wszystkie to spró”uj jakiś trudniejszy unix, np. freeBSD czy Solaris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek Mandrake, Fedora Core lub Aurox lub jakieś LiveCD, np. Knoppix, albo MandrakeMove. Potem: Slackware, Gentoo, Debian. Jak przejdziesz je wszystkie to spró”uj jakiś trudniejszy unix, np. freeBSD czy Solaris

1228399[/snapback]

A co to ma znaczyc ze trudniejszy? Niby w czym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i racja ja tez zaczynałem od Slacka i to jest dla mnie jedyna dystrybucja, ci co gadaja że jest trudny zazwyczaj go nie używali, albo nawet nie radza se za dobrze z Windowsem, a biora sie za Linuxy bo taka moda na bluzgi na MS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam ja zaczolem tydzien temu od slacka ;) Siedze na nim kompiluje programiki itp ; ] Troche poczytac i 0 problemow:) A system swietny win poszedl w odstawke ;]

1228862[/snapback]

To sie ciesz że narazie wszytsko elegancko działa :) Jak się schody zaczną to nie będzie tak miło ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sid: jak sie zaczna schody to przynajmniej mozna je latwo naprawic, a nie jak np. w mandarynce - schrzani sie cos to nie dojdziesz co i jak ;) pozatym w slacku latwo cos zepsuc jak sie nie zna na linuksiku, np. odinstalowac glibc ;D

 

"Ask 8 slackers how to do something, get 10 answers." ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sid: jak sie zaczna schody to przynajmniej mozna je latwo naprawic, a nie jak np. w mandarynce - schrzani sie cos to nie dojdziesz co i jak ;) pozatym w slacku latwo cos zepsuc jak sie nie zna na linuksiku, np. odinstalowac glibc ;D

 

"Ask 8 slackers how to do something, get 10 answers." ;]

1229607[/snapback]

No tak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde ainstalowałem slakca 10 po uprzednich kilkugodzinnych mekach z partycjami, a tu zonk. Kompletne zagubienie...

 

oj chyba zbyt wysoko jak na poczatek mierzyłem -->> przesiadka na Mandrake :evil:

1230276[/snapback]

LOL do linuxów tsza dużo czytać i miec cierpliwość, jesli jej nie masz to zostań przy Windowsie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Fedora Core 3. Przeleciałem wiele dystrybucji (ok. 15) i zostałem przy FC3. Szybka, łatwa i przyjemna. Środowisko graficzne tylko Gnome, lub XFCE gdy masz słaby komp. I jeszcze jedno ludzie. Nie dajcie się nacinać na coś co się nazyw Aurox. To jest chańba dla FC na której jest oparty. Na dodatek Aurox się komercjalizuje i niedługo aktualizacje będą płatne :mur:

Dla FC3 znajdziemy dużo więcej pomocy, paczek a wzamian dostaniemy mało problemów i wygodne narzędzia do zarządzania oprogramowaniem yum i apt-get(lepszy, produkcji debiana :D ).

 

Wsprarcie techniczne(darmowe :))

http://www.fedora.pl

FAQ

http://fedorafaq.org (niedługo będzie po polsku)

 

Dystrybucję polecam z całego serca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Moim skromnym zdaniem, jeżeli ktoś nie jest geniuszem komputrowym, to najlepiej zacząć przygodę z Linuksem od którejś z prostszych dystrybucji - takich które właściwie prowadzą użytkownika za rękę. Czyli warto jest zacząć od którejś z tych dystrybucji (wymieniam tylko najpopularniejsze i najlepiej mi znane):

- Knoppix (jeśli nie ma się ochoty niczego instalować)

- Mandrake

- Fedora

- SuSe

- Aurox

 

Urodzonym geniuszom ;) oraz osobom które zasmakowały już Linuksa i chciałyby poszeżyć swoją wiedzę można polecić:

- Gentoo (mój faworyt :D)

- Slackware

- Debian

- Linux From Scratch (ale to już prawdziwy hardcore ;))

 

Cóż, takie jest przynajmniej moje zdanie :)

 

Każdy, kto szuka dystrybucji dla siebie i zna język angielski powinien zajrzeć na: http://distrowatch.com

 

Pozdrawiam,

Crocodil

 

PS. Aha, natomiast wszystkim którzy mają dosyć problemów z odtwarzaniem filmów w Windowsie polecić mogę:

http://www.geexbox.org

Edytowane przez Crocodil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mogłem skonfigurować graficznego w slacku- XF86Cnfig jakoś nie działało. Btw zaistalowałem już MDK 10.1 i  na razie jest it. Tylko sterów do mojego DLinka 520+ poszukać msuze i drukarki. Ogólnie instalacja jest wg. mnie prostsza niż instalacja windy, pyk, pyk, pyk dalej i gites. Jak sie rozkrece w temacie linuxa to moze przesiąde sie na slacka czy cosik ingo ale na razie zostane przy MDK.

Pzodro

1236908[/snapback]

ło matko, jaki XF86Config ? toć to slackware 10 ma xorga i odpalasz xorgconfig :mur: jednak czasami sie gugle przydają

poza tym nie rozumiem, jak mozna sie zrazic do linuxa w momencie gdy nie działaja ixy ? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<span style="color:red;">[ciach!]</span>a!!! xorg?? To mnie qmpel ładował cały czas iż XF86Config jest wyjściem....fajnie... :twisted: :mur: Kuźwa mądry polak po szkodzie. Naszczęście iso'zy slacka jeszcze sa :)

 

@andriu

Można jak to jest sam początek to nie jest za ciekawie w tekstowym wszytko robić....

 

 

za to xorg BIG THX

 

EDIT

 

Wale to moze wyjde na *** (*** wstawić odpowiedni wyraz) ale slack już sie wypala :lol:

Edytowane przez crazy_martin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra Slack (10.0) zainstalowany, xorg skonfigurowany - i co dalej? Coś tam psize o XF86Config. gdzie to jest?? szukałem po większości katalogów i zonk. Może chodzi o co innego. Tak czy siak startx przynosi tylko mase errorów (domyślnie KDE) i zwiech monitora na 15-20 sekund. Help the N00B

 

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plik konfiguracyjny Xorg to "/etc/X11/xorg.conf".

 

>> Coś tam psize o XF86Config. gdzie to jest??

a co wypisuje?

 

>> startx przynosi tylko mase errorów

jakie? jakbys przytoczyl je to moze bysmy cos poradzili...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-konfiguracje Xorg mam już za sobą

 

-cod o XF86 to przy ostatnim kroku konfiguracji Xorg'a jest zapytanie czy skopiować Xorg do jakiegoś tam katalogu (chyba /etc/X11/) i przy okazji coś pisze o XF86Config żeby "zajżeć" do tego pliku po konfiguracji Xorg'a. tylko w tym problem że nigdzie XF86 nie moge znaleźć.szukam po /isr, po /etc/ i jajeczko. A przkopywanie wszystkich katalogów - sami wiecie- zbyt fajnym zajęciem nie jest...

 

- co do startx'a

1. wpisuje startx ( po konfiguracji Xorga, ale jescze bez "zajrzenia" w XF86 bo za cholere nie wiem kaj to jest)

2.no i zaczyna sie ładować (bzzz, bzzz)

3. Monitorek gaśnie (diodka nawet nie mruga tylko jest tak jakby no był wyłączony) tak jest z 15-20 sekund

4. Przęłaczam sie [alt+F2, F3] do innych konsoli, loguje sie i czekam aż bedzie mozna przejść do konsoli z startx, po chwili słysze znajomy dźwiek ładowania sie KDE, ale na tym sie kończy

5. Wchodze do konsoli z startX, wszystko tj. wcześniej, tylko text u góry <span style="color:red;">[ciach!]</span>ły typu "can't load bl bl ble KDE) (kurde przecież instalowałem pakiet z KDE, Gnome i wszytkimi środowiskami graficznymi)

6. w Konsoli 1 niw moge wydać żadnego polecenia, przed kursorem nic nie ma, jakby niereagował.

7. Przłączm sie do innj konsoli i tam daje -reboot- i do widy i na forum ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...