Skocz do zawartości
ror

Które Lepsze...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Jestem nowicjuszem. Jeżeli jest ktoś, kto może mi doradzić, to będę wdzięczny :D

Mam kartę - HIS Excalibur Radeon 9000 PRO (RV 250) 128 MB/128 bit, (2003-12-12, 6.14.10.6414. ATI Catalyst 4.1),

płyta - MSI KT4AV (MS-6712) v.1.0 -(z aktual. BIOS-em i sterownikami), procek - Athlon XP 2000+, RAM - 512 DDR.

Monitor CRT 17"

W niektórych grach "robią sie smugi", proszę mi doradzić, czy warto zmienić sterowniki,

które są lepsze Omegi, DNA, Catalyst ?

Może ktoś ma (miał) taką kartę jak moja i może mi doradzić co zrobić (co wybrać)

Proszę o wyrozumiałośc :-|

Pozdrawiam :D

Edytowane przez ror

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niektórych grach "robią sie smugi"

1226628[/snapback]

Możesz dokładniej opisać te "smugi"? I w jakich grach występują? Podkręcałeś może kartę? Im więcej napiszesz, tym łatwiej zdiagnozować problem. :wink:

Na obu kompach z podpisu chodzą najnowsze Catalysty - problemów z grafiką nie ma.

Edytowane przez JayT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie tego samego radka 9000 pro 128 mb HISa dzisiaj sie wzięłem za podkręcanie. Po pierwsze zauważyłem ze same Omegi dają duży przyrost mocy tej karcie:) na sterownikach ze strony producenta, dodam dość często odziwo aktualizowaniej miał mało fpsów :> (pewnie moj durak 850 nie daje rady:O ale go podkręcę w weekend dam mu magistrale 133 i moze pojdzie-jak myślicie tak bez podnoszenia napiecia??) Polecam Omegi jest dość póżno więc nie bawię się dalej w podręcanie ale poszedł ze standardowego core 275 na 301 i pamiątki ze 250 na 275 niby niewiele ale różnica w 3d marku była rzędu 300 pkt :P Jutro się pobawię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na sterownikach ze strony producenta, dodam dość często odziwo aktualizowaniej miał mało fpsów :>

1236344[/snapback]

Ze strony producenta - to znaczy od HISa (producenta karty) czy od ATI (producenta GPU) :?:

Ogólnie co do sterowników - najlepiej wybróbować wszystkie, pamiętając, aby np. sterowniki Omegi użyte do porównania były oparte na tej samej wersji Catalystów, z którą porównujemy... osobiście (jak już pisałem) używam Catalystów - bo tak mi wygodniej :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ze strony Hisa :-D musiałem obniżyć taktowanie pamiątek teraz mam core 310 i pamiatki 260 :) zapomniałem dodać ze oczywiście chłodzenie montowane na moim radku zostało zmodyfikowane(stary cooler master z mojego duraka :D) tylko pamiątki potrzebuja coś nowego :> pocą się troszke, muszę coś wyciąć dla nich :-P. na razie jade 275@310 oraz 250@261 wiem że to niby mało, ale jednak jest a trza prztyznac ze radiator z wentylatorkiem zamontowanym na 5 volt daje niezłe rezultaty w chlodzeniu :-) zimne nawet po 5 h grania w wolfa et. :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dokładniej opisać te "smugi"? I w jakich grach występują? Podkręcałeś może kartę? Im więcej napiszesz, tym łatwiej zdiagnozować problem. :wink:

 

Smugi to okeślenie, które przyszło mi do głowy :?

W Medal of Honor (Paciffic As...) od sylwetek żołnierzy ( najczęściej od karabinów) w górę ekranu -ciągną się "szerokie linie", "smugi" , czasem "idąc przez dżunglę" nie widzę co się dzieje, bo część ekranu jest zasłonięta tymi smugami, na okrętach też tak bywało - czasami. Prawdopodobnie w Call of Dutty (dodatek) też tak było.

Karty nie podkręcałem - wstyd się przyznać, ale nie mam bladego pojęcia, jak to się robi :cry: :D

Ściągnąłem; Catalysty 4.12, DNA -3.4.4.11, Omegi - 2.5.97, HIS - 4.0.100.1190 - ale nie wiem które zainstalować...

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem;  Catalysty 4.12,  DNA -3.4.4.11,  Omegi - 2.5.97,  HIS - 4.0.100.1190 - ale nie wiem które zainstalować...

1239193[/snapback]

Spróbuj na początek sterowniki od ATI - czyli Catalysty... Są już nowsze, niż te, które masz - sprawdź TUTAJ. Jeśli na Catalystach będzie się coś chrzaniło, to poszukaj najnowszych patchy do gier.

Jeżeli dobrze kojarzę, to podobne "smugi" miałem na zbytnio podkręconym Radeonie 9000 - pojawiały się podczas 3DMarka 03. Sprawdź, czy karta jest dobrze chłodzona - dotknij pamięci i okolic rdzenia, np. przy uruchomionym kilkakrotnie 3DMarku albo podczas grania w wymienione przez Ciebie gry. Oczywiście postaraj się uprzednio "rozładować" dotykając np. obudowy kompa lub kaloryfera :-) Może chłodzenie siada?

Daj znać, jak Ci poszły "badania" - będziemy kombinować dalej :wink:

Edytowane przez JayT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciągnąłem Catalysty 5.1 - nie mogłem zainstalować - jakiś bład, zainstalowałem Omegi 3.5.97a (też jakieś problemy "brak logo") - 3DMark03 nawet nie drgnął, zainstalowałem z powrotem Catalyst 4.12, w 3DMark03 - wynik = 1269 nie wiem co o tym myśleć, później sprawdzę temp. chwilowo mam dość.

Odezwę się.

Pozdr. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciągnąłem Catalysty 5.1 - nie mogłem zainstalować - jakiś bład, zainstalowałem Omegi 3.5.97a (też jakieś problemy "brak logo") - 3DMark03 nawet nie drgnął, zainstalowałem z powrotem Catalyst  4.12, w 3DMark03 - wynik = 1269 nie wiem co o tym myśleć, później sprawdzę temp. chwilowo mam dość.

1240476[/snapback]

Ho ho... no nie wiem, co o tym myśleć. Jak zaśmiecony masz system? Może usuń najpierw stare sterowniki Driver Cleaner'em? Albo w miarę możliwości postaw system od nowa... to powinno dać Ci odpowiedź na pytanie, które brzmi: czy moja karta graficzna nie jest przypadkiem uszkodzona mechanicznie/przegrzana?

Nie pytałem wcześniej, bo zapomniałem: jak długo masz tę kartę? Dopiero kupiłeś, czy wcześniej też jej używałeś? Jeśli masz ją już jakiś czas, to czy wcześniej były z nią jakieś problemy? Była podkręcana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reinstalkę robiłem z 3 tyg. temu, (bo oczywiście namieszałem :D ), ATI Display Driver - usuwałem w panelu sterowamia. Kartę kupiłem około 1.5 roku temu (nową) Podkręcana nie była. Wcześniej mało korzystałem z kompa. Dopiero niedawno załapałem się na LAN i zacząłem się interesować "co w trawie piszczy" Mówiąc szczerze nie pamiętam, czy były wcześniej jakieś problemy z kartą - tak naprawdę to się dopiero uczę, powoli poznaję tajniki, przedtem np. wszystkie sterowniki miałem z płyt, teraz już ściagam z internetu, no i co najwżniejsze- chyba gry były mniej wymagające (ja też :D )

Pozdr. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli karty nie męczyłeś... w takim razie sprawdź, czy się nie grzeje zbytnio i zapuść jakieś testy - np. 3DMarka03 itp.

Jeśli tam nie będzie żadnych przekłamań graficznych, spróbuj może sprawdzić kartę w innym kompie - u znajomego, w miarę możliwości na tych samych grach. Być może to nie jest wina Twojej karty!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady :D

Sytuacja wygląda tak; sprawdzałem grafę i jak zobaczyłem, ile jest kurzu na radiatorze i wentylatorze - mało nie zemdlałem :mur: - wyczyściłem, ( przy okazji na procku- też), jadę na Catalystach 4.12 - przy próbie zainstalowania 5.1 - wyświetlił mi się komunikat; - jakiś błąd, jakiś wirus,"cos tam-coś tam" (mój ang. jest super :D ) - dałem spokój.

Mój monitor to; Hyundai Image Quest Q770 (17"), chodzi na 1024/768 85 Hz. Na 3DMark03, wyniki kręcą się w okolicach 1270. :?

Zastanawiam się nad zmianą karty. Chciałbym mieć coś takiego, żeby można było- oglądać filmy z kompa w telewizorze i nagrywać z telewizora na hdd. Czy oznaczenie karty, gdzie jest napisane "VIVO" - oznacza, że można nagrywać ? czy trzeba kupować tuner tv ? Jaką kartę byś polecił ?

Weź, proszę, pod uwagę mój "sprzęt"

Pozdrawiam :D

Właśnie zainstalowałem ATI Catalyst 5.1 :D (ale ściągnąłem z innej lokalizacji i bez problemów)

3DMark03 - 1279

Edytowane przez ror

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...