Skocz do zawartości
Spawacz

Chłodzenie Azotem

Rekomendowane odpowiedzi

To tak :D mam ciekły azot :D i chcę zrobić chłodzenie na procka.

Czy ktoś z was (zapewne tak) robił chlodzenie ciekłym azotem ??

Jakie są problemy z tym związne np. słyszałem ze nalerzy zaopatrzeć się w silicon bo skrapla się para wodna. Tylko w którym miejscu osiada ta skroplona para i co nalerzy zabezpieczyć ??

No i oczywiście czy występują jeszcze jakieś inne problemy.

 

A i prosiłbym o zapodanie linkow do artykułów na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak :D mam ciekły azot :D i chcę zrobić chłodzenie na procka.

Czy ktoś z was (zapewne tak) robił chlodzenie ciekłym azotem ??

Jakie są problemy z tym związne np. słyszałem ze nalerzy zaopatrzeć się w silicon bo skrapla się para wodna. Tylko w którym miejscu osiada ta skroplona para i co nalerzy zabezpieczyć ??

No i oczywiście czy występują jeszcze jakieś inne problemy.

 

A i prosiłbym o zapodanie linkow do artykułów na ten temat.

1227849[/snapback]

hmm przede wszystkim para się nie sklapla tylko zamarza i osadza się szron :wink: własnie kończę swój parownik (zostało zaizolować całość). Uważaj też aby nie ułamać płyty, bo przy tym chłodzonku wszystko staje się dość kruchutkie ;)]

 

A tak wygląda instalacja scoona w pracy :)

 

http://www.ocm.pl/images/articles/ln2_cooling/ln2_36.JPG

Edytowane przez ZenFist

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz zajebiscie dokladnie zrobic izolacje jesli chcesz benchowac na tym dosc dlugo bo jak nie zrobisz tego dokladnie to beda "zimne przecieki" ktore moga ci rozne zeczy zamrozic co moze spowodowac nieprawidlowe dzialanie roznych czesci. Najbardziej powinienes chyba chronic kondensatory bo jak one zamarzna to dzialaja nie za fajnie i wtedy zasilanie proca masz nie stabilne = mniejszy oc. No i pinluj zeby ci sie azot nie skonczyl w kontenerze. reszte juz podpowiedzieli koledzy, gl hf ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak :D co do straty palców :P to napewno rekawiczki przydadzą się, ale jak azot sie wyleje na krutki okres czasu to nic np. 1s to mic sie niedzieje bo tak szybko paruje że tworzy poduszke powietrzną i niema styku z azotem w postaci ciekłej.

 

A co do ilości azotu to za dużo go niemam. Mogę wyciągnąć mniej więcej 1 termos na dzień :P:P najwyżej bede musiał bicie rekordu na parę prób podzielić.

Ale słyszałem, że taka ilość powinna spokojnie wystarczyć za jednym razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azot trujacy ??????

 

odsylam do google i byle jakiej ksiazki z chemii, biologii.... prawie 80% tego co oddychasz to azot

 

azot jest niebezpoieczny jesli wyprze cale powietrze z pomieszczenia dlatego powinno sie to robic w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak :D co do straty palców :P to napewno rekawiczki przydadzą się, ale jak azot sie wyleje na krutki okres czasu to nic np. 1s to mic sie niedzieje bo tak szybko paruje że tworzy poduszke powietrzną i niema styku z azotem w postaci ciekłej.

 

A co do ilości azotu to za dużo go niemam. Mogę wyciągnąć mniej więcej 1 termos na dzień :P:P najwyżej bede musiał bicie rekordu na parę prób podzielić.

Ale słyszałem, że taka ilość powinna spokojnie wystarczyć za jednym razem.

1232053[/snapback]

termos? termos taki zwykly na herbatke/kwake:) - bo jesli taki termos o pojemnosci okolo 1l to hehe nic nie wskurasz zreszta w takim termosie azot utrzyma ci sie przez pare/parenascie minut nie wime czy zdazysz z nim dojechac do domu :) -aha i nie waz sie szczelnie zamykac tego termosu :)

 

taka ilosc wystarczy? :|

ja w ciagu 4h stracilem ~20l no moze troszke mniej

 

 

zreszta termosik na herbatke wymiata :) o wiele latwiej jest przelac z takiego

 

http://www.ocm.pl/images/articles/klejnu_przy_pracy.JPG

 

niz takiego ^^

 

http://www.ocm.pl/images/articles/ln2_cooling/ln2_11.JPG

Edytowane przez Scoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w ciagu 4h stracilem ~20l no moze troszke mniej

nie podejrzewałbym, że zuyżycie tego azotu jest 5l na 1h :P Edytowane przez kukifas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie podejrzewałbym, że zuyżycie tego azotu jest 5l na 1h :P

1249826[/snapback]

uzywales kiedys ln2 pod obciazeniem ze kwestionujesz to co mowie/pisze?

Edytowane przez Scoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chociaz przesadzilem troche - ale 15l poszlo banko wliczajac w to pierwsze proby (bez obciazenia - podczas sprawdzania samego parownika) na ta zabawe poszly jakies 2l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chociaz przesadzilem troche - ale 15l poszlo banko wliczajac w to pierwsze proby (bez obciazenia - podczas sprawdzania samego parownika) na ta zabawe poszly jakies 2l

1249879[/snapback]

 

To masz już jaieś wyniki ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To masz już jaieś wyniki ??

1250296[/snapback]

yoto co do wynikow to narazie zadnych powaznych (poprostu wtedy jak i teraz nie mam zbyt powaznego konfigu) w niedlugim czasie przesiadka na a64 - moze wczesniej uda mi sie dorwac cos innego

no i mam zamiar jeszcze przed tym wszystkim pokatowac konfig na sockat A i zrobic pare mhz

 

UP.

tzn plany maja sie tak:

jakis porzadny wynik na socket A @ LN2 jestem w trakcie kolowanie procka i jakis pamieci

a jak dorwe A64 to na poczatek Dual DI (A64+6800GT)

a potem zobaczymy

Edytowane przez Scoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy to czasem głupoty gadacie :/ u mojego starszego w pracy ciekły azot jest na codzień używany i jakoś po wlaniu do zwykłego stalowego termosu wytrzymuje cały dzień.

1250856[/snapback]

rotfl

 

<span style="color:red;">[ciach!]</span>li farmazony jesli faktycznie tak jest to dawaj mistrzu czekam na peirwsze fotki i wyniki z tym 1litrem azotu na dzien

 

jakos mi zwykly termos tyle nie trzymal

w<span style="color:red;">[ciach!]</span>ia mnie nie ktorych ludzi podejscie do tego typu tematow

 

mam pytanie jeszcze jedno stalowy termos o jaki ci termos chodzi o herbaciany (stalowy to chyba nie herbacianka ^^) czy specjalny dewar (naczynie dewara - to w sumie termos) na LN2? bo to ogromna roznica

 

aha i jeszcze jedno bardzo mnie zdenerwowalo to ze napisales ze gadam glupoty zwlaszcza ze kolego nie masz zielonego pojecia o tym co piszesz (nie miales nawet z LN2 do czynienia) i probujesz zabrac sie za cos co przerasta chyba twoje mozliwosco - lol

poczytaj troche na ten temat i potem zadawaj pytania?

Edytowane przez Scoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.O termos to chodziło o zwykły metalowy.

2.Miałem styczność :/ np. dzis na kółku chemicznym i dla testu wlałem do puszki od piwa. I parował z niej pi razy drzwi 20min.

PS. W szkole azot stał też w zwykłym termosie nawet ceramicznym i jakoś przez 2h czyli tyle ile tam byłem niewiele wyparowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.ocm.pl/images/articles/klejnu_przy_pracy.JPG z tego termosu ktory widac na zdjeciu azot niestety parowal mi bardzo szybko

fakt ze potem gdy juz pare razy sie go napelnilo parowal on coraz dluzej ale nie tak dlugo bym mogl go potrzymac tam przez kilka godzin :|

aczkolwiek u mnie w robocie tez mowili ze w termosie powinien trzymac o wiele dluzej niz ja sugerowalem

 

Up.

 

Sorry gadalem glupoty teraz juz sobie wszystko przypomnialem

mi z samego parownika zalanego na full ln2 parowal okolo 30-45min (moze i nawet pare min dluzej)!!! tak wiec faktycznie w odpowiednim naczyniu @ termos bedzie trzymac ci o wiele dluzej (tylko czemu ja nadal utrzymuje sie w przekonaniu ze w moim termosie ln2 parowal bardzo szybko) a pod obciazeniem LN2 paruje 5x (jak nie wiecej) szybciej tak wiecej twoim problemem nie jest jak dlugo utrzyma ci sie ln2 w termosie ale ile go bedziesz mial bo niestety z 1litrem to nie zawojujesz choc mozesz sprobowac na "beszczelnego" zalac odrazu parownik odpalic winde i jakims softem krecic spod windy potem walnac screena - heh 5 minut i po zabawie - tylko czy to jest jakas przyjemnosc robic to w ten sposob - tak na fuksa z mysla a moze sie uda? ^^

Edytowane przez Scoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

~1zl za litr to juz nie aktualna cena - teraz jest drozszy okolo 3-4zl zeta za litr (tak mnie informowal znajomy) zreszta cena ln2 to pikus zastanawiam sie w czym chcecie transportowac/przechowywac ten azot ^^

 

nie wiem czy jest ktos kto jest w stanie wydac kilkaset euro za dewar a ciezko jest go (bez plecow) wypozyczyc :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...