Skocz do zawartości
djtomas

Wc Na Abicie Nf7-s - Katastrofa Pomocy !

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Skompletowałem WC, zakupiłem Abita NF7-S i hynixy D43 512MB...

...złożyłem i kiszka.

 

Komp nie odpalił :angry:

- blok na 99% dociska CPU

- WC nie przecieka

 

Próbowałem kilka razy odpalić kompa i nic :?

Świeciła się dioda na MOBO i tyle... ja power a tu nic...

i tak kilka razy próbowałem aż tu jeeeeb korki wyje*ało

zasilacz padł :(

 

Myślę żę mogą być takie oto przyczyny:

- jest na MOBO jakieś zabezpieczenie że jak nie ma wentyla na CPU lub NB to nie odpala kompa

- źle podłączyłem kabelki od przycisku power na froncie budy

- mogłem rdzeń na GPU ukruszyć (na CPU mam coopershima)

 

POzdr.

 

Proszę o jaknajszybszą pomoc, gdyż komp nie działa :mur:

a ja jestem teraz do 19:00 na kompie u starej w pracy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądze, że mogłeś... takiego zabezpieczenia na mobo chyba nie ma... na zasilaczu normalnie masz wtedy zabezpieczenie (czytaj nie każdy-> np. zrombany ener.. :[ ) a no mobo takigo cuś chyba nie ma... ale pewności nie mam...

Jesli nie masz wtyczki od zasilania wiatraków... to nie problem... mobo normalnie chodzi... od NB wiatraka nikt nie kontroluje.. więc także odpada...

 

Dla pewności można zdjąć coppera... oraz włączać mobo nie przyciskiem tylko ręcznie -> zwarcie tych dwóch pinów czymś metalowym.. np. śrubak...

Edytowane przez Świder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takich zabezpieczen zebys nie mogl kompa wlaczyc!

 

Teraz to juz troche za pozno, ale sprobuj tylko plyte+ram+grafa, bez dyskow bez innego shitu! Ja mam np. ciekawy problem ze w momencie wpiecia flopa do plyty komp sie nie podnosi :> Ciezko tak wrozyc z fusow, ale zacznij od minimum i krok po kroku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 100% jest takie zabezpieczenie, ale nie wiem czy jest domyślnie włączone

porzyczę wentylator 3pin i sprawdzę

ale narazie czekam na Topowera (wysłałem do serwisu)

 

 

jak sprawdzić gołym okiem czy procek się zjarał ?

 

POzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to czy na nowej plycie zabezpieczenie jest aktywne czy nie zalezy od wersji biosa. te nowsze biosy w 95% przypadkow maja je uaktywnione. niedawno znajomy przerabial to samo co ty ze swoja plyta :)

 

podepnij wiatrak, wlacz kompa, wylacz to badziewie i ciesz sie nowym abitem...

Edytowane przez Klost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Abitach czesto jest ustawione zabezpieczenie ... Plyta sie wylacza gdy nie ma wentyla podlaczonego. Ja tak mam na swojej i podejrzewam ze u Ciebie tez ta funkcja jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sie dzieje gdy ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: włancza</span>sz kompa?

Gaśnie czerwona dioda? Zasilacz startuje? Wiatraki jakieś się kręcą?

"głośniczek" masz wpięty? Jakąś melodyjke gra?

 

Mam D26 Tai Pan Merlina domyślnie to zabezpieczenie kompa gdy wiatrak nie chodzi jest wylaczone.

 

 

Sprawdź na ile blok się styka z rdzeniem. Mi przy źle zamontowanym chlodzeniu procek chodzil jakies 5sek. i gasła całość. Moze akurat blok na podstawke nachodzi ;)

Edytowane przez m-c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może byś tak wspomniał że przy awari coś jebło mobo i przed awarią diody sie świeciły a teraz już się nie świecą. Pewnie mobo padła

1235704[/snapback]

jeśli Misiu wie więcej niż my, czyli dioda już Ci się nie świeci.. to znaczy że rzeczywiście mobo poszło do piachu. Panie świeć nad jej NB i pozwól jej odejść w kraine dobroci i spokoju.. czytaj: ręce Świderka ;)

 

natomiast jeśli diodka się świeci to mam bardzo trywilną, wręcz prymitywną sugestię: może zworka od ClearCMOS jest w pozycji 1-2? nie bij proszę :lol: nie raz się przekonałem, że czasem najbardziej trywilne rozwiązania pomagają. obym się nie mylił :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W BIOSIE jest ta opcja automatycznie na wyłączonym, czyli jeśli nawet jakimś cudem miałeś ją włączoną to reset BIOSU wszystko naprawia. A czy ten sprzęt chodził na AC czy od razu jak kupiłeś skręciłeś WC. Bo może masz padnięty inny element a WC nie ma tu nic do rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli WC nie działa... a blok dolega cpu... to komp będzie spokojnie chodził... woda będzie się powoli ogrzewać (jej pojemność cieplna ;) )

przykład -> Hipo: Film 2h... cpu @ 1.55V... pompka wyłączona.. po 2h.. temp ~55C...

 

Jeśli blok nie dolega a reszta jest sprawna, to płyta włącza się i po około 2s sama gaśnie...

 

Jesli nie palą się diody... to nie dostaje wogóle zasilania... można sprawdzić miernikiem napiecia standby... vcore... 0,10... vdd 0... vdimm różnie... ale coś około ~ 1.5V

 

Zmień sloty... oczywiście reset biosu... start z insertem...

Szukać karty PCI...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche drogo ;)

Epox ma w standardzie :P

MSI tez ma swoje diody... ;)

 

Chętni mogą w abicie zamontować buzzera... jest wolne miejsce koło baterii... i wtedy po odczytywać piski jak co ;) [Abit NF7]

Edytowane przez Świder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ostatnio przypadek, nowy komp składam ze starym zasilaczem, i ten zasilacz nie miał tego kabelka 4 pin od zasilania, a na MB bylo, ale skoro moja GA7N400PRO bez tego sie uruchamiala, wiec nie podlaczylem. I bez tego kabelka nie dzialala. Miałem całe szczęście przejściówkę z molexa na te 4 pin i potem wszystko bylo OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Próbowałem kilka razy odpalić kompa i nic

Świeciła się dioda na MOBO i tyle... ja power a tu nic...

i tak kilka razy próbowałem aż tu jeeeeb korki wyje*ało

zasilacz padł" a to co to znaczy ze zasilke masz za slaba co to jest :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sytuacja jest taka...

 

jak zasilacz był dobry to dioda na MOBO paliła się i tyle... wciskając power nic nie ruszało

 

po kilku takich próbach włączania wywaliło korki i zasilacz padł (teraz jest w serwisie we Wrocławiu)

 

może w piątek będę miał spowrotem zasilacz to sprawdzę MOBO z wentylem 3pin i inną grafą

 

jak nic nie pomoże to zaniosę wszystko do serwisu aby sprawdzili wszystkie części oddzielnie (30zł :? )

 

POzdr.

 

 

resetowałem bios przed padnięciem zasiłki i nic :/

 

JAK SPRAWDZIĆ CZY PRZYLEGA BLOK DO CPU LUB GPU ??

Edytowane przez djtomas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dać pasty założyć, zdjąć i sprawdzić czy pasta jest odcisnięta... grafe można jakby jeszcze pod światło popatrecz i zobaczy czy jest ok... proc... tak jak pisałem... jak nie ma styku.. mobo po włączeniu wyłącza się sama po ~2 sekundach....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem podobnego zonka, tyle że jakies 3-4 dni po założeniu wc. Podczas jakiegoś marka ekran zgasł i komp sie już więcej nie podniósł.

Zacząłem od odłączenia wszystkich napędów, potem wyjąłem pamięci, potem grafe (cały czas z założonym wc) i ciągle nic.

Kilkukrotne czyszczenie biosu też nie przyniosło efektów.

 

W akcie desperacji poodkręcałem bloki z proca i grafy i chcąc zobaczyć czy w ogóle jest podawane zasilanie dotknąłem palcem rdzenia proca i włączyłem zasilanie (oczywiście druga ręka na wyłączniku). Niezła jazda była, bo zanim zdążyłem się zorientować, Barton trochę mi palucha przypalił B) , ale wniosek, że płyta i proc prawdopodobnie działają.

Tylko że ciągle nie miałem żadnych objawów życia !!!.

 

I nagle cud, przy którejś z kolei manipulacji typu włóż kartę, wyjmij pamieć, dołóż pamieć, wyjmij kartę nagle płyta głośnym piszczeniem okazała swoje niezadowolenie z powodu braku grafy. Od tego momentu komp uruchamiał się już normalnie, poskładałem wszystko i chodzi do dzisiaj.

BTW. przy okazji wywaliłem TT coppershima, bo przez niego blok nie dociskał dokładnie do proca (jedna strona była lekko uniesiona) - efekt to jakies 10-15 stopni w dół wg. czujnika z płyty.

 

Także, nie załamuj się, jak dostaniesz spowrotem zasiłkę, poświęć jeszcze trochę czasu na samodzielne testowanie zanim pobiegniesz do serwisu. Mi cała operacja zajęła niemal cały dzień i do dzisiaj ja ani nikt inny z moich znajomych nie mamy pojęcia co się stało i dlaczego znowu zaczęło działać.

Edytowane przez KloN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klon

kumpel tez tak mial na KV7

na drugi dzien poprostu plyta zaczela dzialac -polezala sobie przez noc w pudelku przygotowana do serwisu

pierwsze podejzenia ida na ladunki elektrostatyczne w takich przypadkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak stawiam na jakies zwarcie. Poprawcie mnie, jezeli pisze glupoty: zasilacze ATX sa na tyle inteligentne, ze w przypadku zwarcia nie uruchamiaja sie. Jednak wciskajac i przytrzymujac przycisk ok 5 sek. mozna wymusic uruchomienie zasilacza. To tak samo jak w przypadku zawieszenia kompa mozna wymusic jego wylaczenie przez przytrzymanie przycisku power, mimo ze krotkie przycisniecie nie daje rezultatu. Do takich wniosków doszedłem, gdy udalo mi sie kiedys w ten sposob spalic zasilacz - po uwaznych ogledzinach plyty stwierdzilem, ze przetarl sie kabelek od wentyla i powstalo zwarcie. Podobna przygode mial kumpel. Mysle, ze tu bylo podobnie. komp nie chcial odpalic, wiec przytrzymales za ktoryms razem przycisk dluzej. jeszcze raz podkreslam, ze nie wiem na pewno czy taka opcja w zasilkach ATX w ogole jest. To wynik moich obserwacji. Jesli chodzi o zabezpieczenie wylaczajace kompa przy niedzialajacym CPUFan, to komp musi ruszyc choc na chwile, zeby stwierdzic, ze ten wentyl rzeczywiscie nie chodzi. Zazwyczaj trwa to ok 2 sek i przed wylaczeniem komp piszcze. Tak wiec nie moglo to byc przyczyna niewlaczania sie komputera w ogole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...