Skocz do zawartości
Demonik

Playstation 3

Rekomendowane odpowiedzi

Gość sialala

Mam pytanko, pamiętam że był zestaw linuxa na ps2, a wie ktoś ile kosztował i czy były jakieś większe problemy z nim (oprócz niskiej ostrości ekranu :P )??

Zestaw kosztuje (nadal) ~70 GBP (~100 Euro) i mozna go kupic jesli posiadasz karte kredytowa na stronce, do ktorej odsylacz jest na www.playstation.com

Ewentualnie w sklepie (w Cardiff) z grami za 75 Funciakow.

Z tego co sie orientuje nie ma z tym problemow - nawet widzialem to w dzialaniu podpiete do monitora i tylko to 640x480 troche kluje po oczach (jest sprzedawane z przejsciowka umozliwiajaca podlaczenie zestawu pod monitor). Mozna uzyskac jakies znizki jesli jestes szkola/uczelnia bodajze. W zestawie jest: HDD 40GB, plyta instalacyjna z Linuxem, przejsciowka PS2 - monitor, myszke i klawiature trzeba zakupic osobno.

Dziala WYLACZNIE ze starymi wersjami PS2.

Jak bede mial chwilke to znajde Ci cos wiecej na ten temat. Ale z tego co wiem, to Linux ten wyszedl rowno z premiera PS2, wiec jesli teraz nic takiego nie zapowiadaja, to szanse na to, ze cos takiego sie ukaze na PS3 sa chyba niewielkie. W sumie szkoda ;)

 

edit:

Aha - LinuxKit wymaga tez do polaczenia z siecia Network Adaptera i MINIMUM 4 MB wolnego na karcie pamieci. Dziala znosnie - divxy w wersji 5 dzialaly bezproblemowo, chociaz te z dzwiekiem kodowanym w AC3 juz sie kaszanily - podejrzewam, ze konsolka nie wyrabiala z moca. Jak bede mial mozliwosc pogadac z kumplem z Polski ktory to cudenko ma, to poprosze go moze o jakies fotki czy cos ekranu. Z instalacja podobno najmniejszych problemow nie bylo (bo i jak mialyby byc skoro to byla instalka dedykowana PS2?), net dawalo sie przegladac, ale do uruchamiania piratow juz nie sluzylo ;) - ale dzialaly jakies proste gierki linuxowe typu jakies pasjanse.

Na wyspach to musialo byc w miare popularne, bo nie pierwszy raz widzialem to w sklepie. Gdyby nie fakt, ze mam slima, to pewnie bym sie tez skusil.

Edytowane przez sialala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sialala: nie rzucil Ci sie przypadkiem w oczy sam kabel do monitora?

 

W sumie z calego tego zestawu interesuje mnie tylko to (konsolke mam podpieta do kompa, a wolalbym bezposrednio do monitora - mniejsza strata jakosci), wydawac 100 euro na kupno calosci, zeby lezalo na polce mi sie srednio widzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość sialala

sialala: nie rzucil Ci sie przypadkiem w oczy sam kabel do monitora?

 

W sumie z calego tego zestawu interesuje mnie tylko to (konsolke mam podpieta do kompa, a wolalbym bezposrednio do monitora - mniejsza strata jakosci), wydawac 100 euro na kupno calosci, zeby lezalo na polce mi sie srednio widzi...

Nie, ale kabel RGB widzialem ostatnio za... 1.99 GBP :)

Podejrzewam, ze przerobic go na kabelek do monitora to kwestia przejsciowki tylko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość gladiac

Sony ponoc potwierdza ze nie bedzie hdd w standartowym zestawie ,oto news z netu

 

PS3 bez dysku w standardzie (Środa, 15 Lutego 2006)

PlayStation 3 nie będzie posiadać w standardzie twardego dysku, ani żadnej z kart pamięci służącej do zapisywania stanu gier czy własnych profili.

Czyli podobnie jak w przypadku Xboxa360 będzie trzeba sobie to wszystko dokupić osobno.

czy nie odebrac tego jako wzorowanie sie na microsofcie??, widac ze polityka Billa krytykowana przez wielu a szczegulnie przez fanow Sony zostanie tym ostatnim zaserwowana jako glowne danie ;)

 

edit: po zapoznaniu sie ze zrodlem newsa musze sprostowac powyzsza informacje ze sony potwierdzilo ta wiadomosc,na razie nie ma potwierdzenia ,ponizej wklejam caly news z witryny ps3portal.com

 

Since E3, a large bulk of talk has been around the idea about the PlayStation 3 coming standard with a HDD or not. Microsoft last year released two versions of the Xbox 360, the core system without the HDD and the premium system with the HDD and other accessories.

 

Well it looks to be that Sony would also do the same. According to the PlayStation product list, it indicates that consumers would infact have to purchase a HDD seperately from the PlayStation 3. The exact words shown are

 

Storage media (HDD, *Memory Stick*, SD memory card, and CompactFlash) are sold separately.

 

While this isn't an official confirmation by Sony as they haven't actually came out and spoke about it, it does give some concrete reasoning that the PlayStation 3 will ship in stores later on this year minus the HDD.

 

Hopefully more information on this matter will be revealed at E3 in the Spring.

Edytowane przez gladiac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sony ponoc potwierdza ze nie bedzie hdd w standartowym zestawie ,oto news z netu

czy nie odebrac tego jako wzorowanie sie na microsofcie??, widac ze polityka Billa krytykowana przez wielu a szczegulnie przez fanow Sony zostanie tym ostatnim zaserwowana jako glowne danie ;)

źródło jakieś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sony ponoc potwierdza ze nie bedzie hdd w standartowym zestawie ,oto news z netu

czy nie odebrac tego jako wzorowanie sie na microsofcie??, widac ze polityka Billa krytykowana przez wielu a szczegulnie przez fanow Sony zostanie tym ostatnim zaserwowana jako glowne danie ;)

Już na samym początku było mówione że tego dysku w PS3 nie będzie jako wyposażenia podstawowego. Polityka Sony już taka jest niestety. Trzeba będzie memorkę kupić albo dysk (o ile da się na nim sejwować :unsure: ). Nadmienię że w odróżnieniu od X360 w PS3 gry nie będą korzystać z twardziela jako źródła swap file'a, no chyba że mówimy o MMO albo o jakiś bzdetach jak zapisywanie np. fotki z gry na dysku (moja spekujacja). Dlatego ja np. uważam wersję Core X360 za mały "wybryk" (mieć dysk w X360 jest naprawdę warto bo gry na tym zyskują). A Sony...no cush nie mogę powiedzieć żeby to było "miłe" z ich strony ale na dobrą sprawę zawsze tak było (co nie znaczy że mi sięto podobało...i nadal mi się nie podoba). Kupujesz konsolę a tu zonk, żeby sejwować potrzebujesz memorki.... Edytowane przez TrueVanDal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość gladiac

wyzej znajduje sie edit wczesniejszego posta na temat hdd w ps3 ,jednak jestem przekonany ze Sony potwierdzi ta wiadomosc poniewaz biorac pod uwagie technologie umieszczona w ps3 + B-R + hdd podnioslo by sporo cene,rozsadnie wiec bylo by wydac konsole w wersji dla zamoznych i dla tych oszczedniejszych,bo przeciez taki hdd mozna zawsze dokupic

Edytowane przez gladiac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość gladiac

nowe wiadomosci z netu z portalu gram.pl

 

PlayStation 3 we wrześniu z usługą sieciową?

Czwartek, 16 lutego 2006, godzina 13:51

Serwis Next Generation, powołując się na dobrze poinformowane źródła, podał trochę informacji na temat konsoli PlayStation 3 i usługi sieciowej, mającej stanowić konkurencję dla Xbox Live Microsoftu.

 

Według Next Generation, zintegrowana usługa sieciowa Sony nosiła będzie nazwę PlayStation HUB i zaoferuje wszystko to, co od dawna obecne jest w Xbox Live - czyli możliwość prowadzenia rozmów pomiędzy graczami, dostępne do pobrania wersje demo i gry niezależnych twórców oraz - co chyba najważniejsze - pozwoli na prowadzenie rozgrywek online. Również podobnie jak Xbox Live, usługa będzie płatna. Czyli - póki co - nic nowego pod słońcem.

 

Tym, co odróżniało będzie usługę Sony od konkurencyjnego rozwiązania Microsoftu, ma być zintegrowany z nią sklep z muzyką i filmami - coś na wzór Apple'owego iTunes. Firma od pewnego czasu podkreśla, że dużą zaletą PlayStation 3 ma być jej multimedialna funkcjonalność, wprowadzenie czegoś takiego nie jest więc specjalnie zaskakujące. Ciekawe za to, czy uda się temu sklepowi osiągnąć sukces chociaż częściowo porównywany do iTunes.

 

Chyba najciekawszą informacją, jaką udało się uzyskać redaktorom Next Generation, jest jednak przypuszczalna data premiery konsoli. Według nich ma ona zadebiutować niemal jednocześnie na terenie Japonii i Stanów Zjednoczonych - 16 i 21 września (o Europie nic niestety nie napisali). Czy Sony uniknie problemów produkcyjnych, które towarzyszyły debiutowi nowego Xboksa, a w kilka dni po premierze konsole nadal dostępne będą w sklepach? Można mieć wątpliwości.

komentarze zostawiam wam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość sialala

Znaczy premiera w moje urodziny? Moze sie w koncu wybiore do tych USA? :)

Czy wiadomo cos na temat blokady regionalnej gier/filmow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii filmów, regiony już zostały ustalone. Nam (Europejczykom) przypadł region nr 2, do którego zalicza się także Afryka. Stany Zjednoczone i Japonia zostały włączone do tego samego regionu - nr 1, jeżeli dobrze pamiętam. Wynika z tego, że osoby zainteresowane filmami japońskimi (w tym anime) muszą się obejść smakiem. Dokładny podział można znaleźć w necie, więc nie będę go tu zamieszczał.

 

Drugą i chyba najważniejszą kwestią są gry - TU JESZCZE ŻADNYCH USTALEŃ NIE BYŁO. Wiemy tylko, że istnieje możliwość całkowitej rezygnacji z podziału na regiony w tej materii (Wiąże się to między innymi z systemem wyświetlania obrazu HDTV, który w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie zacznie dominować i wyprze stare rozwiązania).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość sialala

Drugą i chyba najważniejszą kwestią są gry - TU JESZCZE ŻADNYCH USTALEŃ NIE BYŁO. Wiemy tylko, że istnieje możliwość całkowitej rezygnacji z podziału na regiony w tej materii (Wiąże się to między innymi z systemem wyświetlania obrazu HDTV, który w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie zacznie dominować i wyprze stare rozwiązania).

Jesli to byloby prawda - choc niestety watpie (skoro filmy w HDTV beda podzielone na regiony, to gry pewnie tez :( ) - to na urodziny zafunduje sobie wycieczke do USA (wiza sie w koncu do czegos przyda ;)) i kupie sobie PS3.

P.S.

Mam nadzieje, ze bedzie mozliwosc rezerwacji przez neta (nawet z przedplata z karty kredytowej) i ze do czasu przedsprzedazy wyjasni sie wszystko co i jak :)

Bo jak nie - to kupie Revolution :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugą i chyba najważniejszą kwestią są gry - TU JESZCZE ŻADNYCH USTALEŃ NIE BYŁO. Wiemy tylko, że istnieje możliwość całkowitej rezygnacji z podziału na regiony w tej materii (Wiąże się to między innymi z systemem wyświetlania obrazu HDTV, który w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie zacznie dominować i wyprze stare rozwiązania).

prawdopodobnie nie będzie kodowania regionalnego gier, co sugeruje Michael Ephraim:

http://australianit.news.com.au/articles/0...6-15317,00.html

 

I bardzo dobre wieści dla wszystkich fanów(i nie tylko fanów) technologii Blu-Ray. Dlaczego? Otóż Wytworzono pierwszy hybrydowy dysk, który zawiera jednocześnie powłokę Blu-Ray i dwie powłoki DVD(standard DVD-9). Co to oznacza? Filmy na tych nośnikach będzie się dało odtwarzać w standardowych odtwarzaczach DVD, a jak przyjdzie podwyżka/premia/whateva to zakupi się BluRaya i wielki TV i będzie można te same filmy odtwarzać w jakości HD :)

 

http://www.audioholics.com/techtips/specsf...VDComboDisc.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość gladiac

Czy to nie dzisiaj mialo zaczac sie taipei game show? ,bo od rana szukam bezskutecznie informacji i nic ,na stronce tgs kompletnie nic i wogole dawno nie widzialem takiej gownianej strony, po co reklamuja na prawo i lewo a pozniej zadnych info ,tak jakby tego wogole nie bylo w planie!!, niech ich szlak trafi razem z tym gownianym miejscem gdzie bedzie ten pokaz!!

 

ps.widzicie do czego doprowadza zainteresowanie nowymi wiadomosciami o ps3 ;) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli ze strony podanej przez Nierealnego wyraznie mozna przeczytac, ze dysk bedzie sprzedawany oddzielnie. Jednak z tego co tam widze, to chyba bedzie mozna kazdy hdd podpiac pod PS3, bylebymial 2,5 cala, tak?

 

co do pamieci ze jest 256, no to sora, ale to juz chyba wiadomo od bardzo dawna, ze 256 mb ramu i 256 dla grafiki, wiec nie rozumiem tego zdziwienia. Pol biedy bedzie, jak ten zestaw bez hdd bedzie mial jakas rozsadna cene. Jak nie, to oj... bedzie trzeba przemyslec zakup nextgen'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramow mialo byc wiecej i [gluteus maximus], jest praktycznie tylko co w klocku, a co to grafy to sa jakies wiesci o niej?

Po co ci więcej ramu jak jedna kość 256mb ma 700 mhz a druga 3.2 Ghz ?? dla konsoli w zupełności wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gladiac szukam tych informacji o TGS (Jak widać, tego nie można pomylić z Tokio Game Show :wink: ) już od rana i nic. Myślę, że w dniu dzisiejszym Sony nic nie pokazała/ogłosiła. Targi kończą się 20 lutego, więc mamy jeszcze czas do poniedziałku. Podejrzewam, że jak tylko firma coś tam wystawi, to w necie zaraz pojawią się newsy. Inna sprawa, że te targi to jakaś inna ranga. Właściwie to pierwszy raz o nich słyszę, choć wiem że odbywały się też w ubiegłym roku.

 

Co do pamięci, to chyba niektórzy przespali temat PS3 od czasu E3 2005. Panowie pobudka :wink: . I w sumie cieszmy się, że tej pamięci jest aż tyle!!! Gdyby Microsoft dał łącznie 256, to Sony na pewno nie dałoby więcej. Inna sprawa, że jest jej wystarczająco dużo, jak na potrzeby konsoli nowej generacji.

 

I na koniec link do newsa (jakaś przemowa Phila Harrisonna - nie wiem o co dokładnie chodzi, gdyż się spieszę :wink: ):

 

IGN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo.... bedzie mialo bluetooth? :> czyli jak juz wlozymy hdd do niego to bedzie mozna przez bluetooth pliki przesylac i odbierać? :> taaaak... wlasnie dla takich [ciach!]l czekam na ps3 :)

ale pewno strumieniować obrazu z kompa na tv przez bluetooth ps3 nie bedzie mozna :(

Edytowane przez igomako

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Licze ze sony zrobi cos ciekawego.. ale wiem ze jestem optymista. Kupie pewnie wszyskie 3 nextgeny bo lubie gry i dobra zabawe. Ale mam pewne obawy z tego co czytalem. Konsola pojawic sie ma za rok i dawac te same efekty co xbox.. Cala nadzieja w grach. Ale na nowe GT i tak pewnie poczekamy 2 lata oklamywani stale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie zastanawiam jak bez hdd i z wolnym w miare odczytem, sony chce sobie poradzic z szybkim przewalaniem duzych tekstur. Przeciez niemozliwe jest, zeby dana tekstura sie przewalala w locie, tak jak to mialo miejsce np w GTA:SA na PS2, ze jechales i nagle sie tekstura wgrywala, dopiero jak juz udezyles samochodem w dom, na ktorym powinna ona sie znajdowac. jesli teraz te tekstury maja byc x razy wieksze to w ogole sobie tego nie wyobrazam. Nie wiem, nie znam sie na tworzeniu gier, moze maja jakis patent, ale jak i tak sie zaczynam martwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli sony faktycznie nie da dysku twardego do konsoli , a na to się zanosi to zapomnijcie o wielkich lokacjach pokrytych duzymi teksturami w fpp , będzie to samo co przy starej konsolce, czyli gry pisane będą na PC (Far Cry) i oddzielne wersje na konsole (np Far Cry Instinct) .

 

Komus moze się wydawac ze 512 mb w przypadku konsoli to duzo, to jest duzo w przypadku starej konsoli o małej mocy, tutaj trzeba w pamięci pomiescic o wiele bardziej złozone obiekty.

 

Dodatkowo oprócz tekstur na obiekty wchodzą tez nomal mapy (czyli bardziej zaawansowany bumpmapping), specular mapy, bump mapy, mapy przezroczystosci i inne. Więc kazdy pojedynczy obiekt będzie zajmował o wiele więcej niz poprzednio, więcej tez będzie zajmowac geometria obiektu i jego animacja z racji tego że jest cięższy.

 

Lokacje przy grach Fpp nie będą az tak małe jak poprzednio (widac to po Call of Duty na Xboxa360) ale zeby wczytywały się znosnie trzeba będzie je ciąć w stosunku do wersji PC.

 

Grałem niedawno w Call of Duty 2 na xboxie 360 oraz przeszlem tę grę na najwyższych detalach u siebie, niestety nie sprawdziły się teksty ze konsoli wystarczy spokojnie 512 mb, z przyczyn wyzej wymienionych nie wystarczy, a teksty o superszybkich pamięciach w ps3 mozna sobie wsadzić w ..... (takie same teksty były przy premierze PS2 a czym to się skonczyło widać jak sie zobaczy screenshoty z BiA na ps2 i na xboxa1).

 

Wracając do CoDa2 , wersja na xboxa360 ma trochę mniejszą teksturę koloru niz maxymalne detale na pc, ale największe cięcia są przy normal mapach , na oko gdzieś o 50 %, po prostu wszystkie wgniecenia na scianach czy ubraniu mają o połowę mniejszą rozdzielczosc.

Jaki z tego wniosek, ano taki ze super grafika owszem ale tylko w małych lokacjach (np Silent Hill, czy Tekken).

Edytowane przez ZATOICHI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejny znawca, zastanawia mnie czemu nie pracujesz w zespole sony i nie pomozesz im tworzyc nowej konsoli - a juz wiem bo nie masz zielonego pojecia o czym gadasz :wink:

 

pozatym kiedy byla premiera ps2 a kiedy BiA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejny znawca, zastanawia mnie czemu nie pracujesz w zespole sony i nie pomozesz im tworzyc nowej konsoli - a juz wiem bo nie masz zielonego pojecia o czym gadasz :wink:

 

pozatym kiedy byla premiera ps2 a kiedy BiA

 

:blink: :lol: powiedzial co wiedzial :lol2: na podstawie twojej "duzo wnoszacej do dyskusji" wypowiedzi obawiam sie mam nieco wieksze pojecie o czym mowie niz ty kolego :wink:

 

 

Wracajac do tematu , przy duzych scenach programisci pewnie beda stosowac triki typu: obiekty dalej oddalone od obserwatora nie beda mialy normal map, a te oddalone jeszcze dalej nie beda mialy testur tylko kolor, przy zastosowaniu glebi ostrosci moze dac to niezle efekty

 

 

 

P.S. a co do tego czym sie zajmuje to akurat tak sie sklada ze zawodowo zajmuje sie grafiką komputerową, nie jest to jednak zwiazane z developingiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość gladiac

ony pokazało (Piątek, 17 Lutego 2006)

 

Sony pokazało na Taipei Games Show … jak można ludzi robić w „bambuko”.

 

Zachęceni przez obietnice Sony pokazania konsoli PlayStation 3 na targi przybyło mnóstwa spragnionych nowości graczy. Niestety dostali dokładnie tą samą dawkę filmów i trailerów jaką znali już na pamięć przy okazji TGS 05 oraz zeszłorocznych E3.

 

Sony obietnicę dotrzymało. Pokazało PS3 … za szklaną szybą. Nawet pad został ten sam. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że pewnie pudełeczka obrazujące obudowę konsoli wzięli z zeszłego roku.

 

Oczywiście nie obyło się bez przemówień, obietnic, gróźb i przechwałek – czyli dokładnie tego samego zestawu smakołyków co dotychczas.

Tylko, że wszystkim już się to trochę przejadło.

to wyzej pochodzi ze strony xboxonline,moze jeszcze dodam ze Sony pokazalo takze i omowilo skrutowo zasade dzialania przyszlej uslugi "live" dla ps3 ,dalo mnostwo zdjec obrazujacych cale dzialanie tego systemu,jednak nie wklejam tych zdjec bo byly po ..japonsku i chyba tez po chinsku :), 1 marca ma ruszyc beta test stronki z ktorej w przyszlosci maja byc sciagane ,dema ,muzyka ,filmy, sama stronka ma ruszyc na poczatku lipca

Jesli do jutra Sony naprawde nic nie pokaze to mam ich w [gluteus maximus] a szczegulnie "wiare" ze w koncu przestali klamac

 

 

Zatoichi- zapomniales tylko panie specu:) ze CoD2 byl portem na xboxa360 i jako przyklad nie mogl sie znalesc bo jako port i jedna z pierwszych gier na nowa konsole nie mial szans na dopracowanie tylko pod konsole ,tak wiec nie zgadzam sie z toba ani troche ,to raz a dwa -chcesz powiedziec ze na twoim kompie na najwyzszych detalch komp ci nie chaczyl???,a trzy rozumiem ze grales na konsoli i hdtv??,bo ja gralem i obraz byl piekny ,a jak chcesz zobaczyc piekne tekstury ktorych na razie nie ujrzysz na pc to zobacz PDO,reasumujac poczekajmy na nowe tytuly ktore nie beda portami z pc

Edytowane przez gladiac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...