Skocz do zawartości
miron.post

Chipset Asus A8n Sli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Dopiero co dolaczylem do tego forum, a juz przychodzi mi pytac was o rade. :)

 

Od kilku dni stoi u mnie swierzo zlozony komuter na mobo Asus A8N SLi. Plyta ta wyposarzona jest w chipser Nvidii 4. Okazuje sie jednak, ze dla poprawnej pracy, chipset ten musi byc odpowiednie "mrozony". Fabrycznie asus wszczepil wen maly wiatraczek o obrotach do 8000, jak podaja zrodla zagraniczne. Okazalo sie jednak, ze po raptem 30 godzinach pracy sam wiatraczek zaczal zlosliwie brzeczec. Brzeczac robi zdecydowanie wiecej chalasu niz zabrudzony wiatrak celerona z dawnych lat. Nie jestem przewrazliwony, ale musze co zrobic, bo powoli trace cierpliwosc... :)

 

Czy ktos z Was mial juz przyjemnasc z chlodzeniem chipsetu NVidia 4?

Bede wdzieczny za wszelkie sugestie?

 

Miron.post

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taaa, oczywiscie ze reklamacja, kuler z wentylatorem, jak kazde inne urzadzenie w plycie glownej ma sie nie psuc. a nie ma sensu tracic gwarancji przez nieumiejetna na przyklad zmiane kulera, prawda?

 

poza tym teraz w niektorych hurtowaniach jest opcja ze mozna oddac towar spowrotem w ciagu jakiegos ograniczonego czasu BEZ PODANIA PRZYCZYNY.

 

mecz sklepikarza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od wczoraj te plyte, wiatraczek co prawda nie klekocze ani nie brzeczy(jak na razie) ale jak dla mnie nawet niezepsuty jest o wiele za glosny (szum slychac dwa pokoje dalej :-| ). Czym najlepiej go zastapic zeby po pierwsze nadal dobrze chlodzilo chipset, a po drugie bylo cicho? Pasywne rozwiazania raczej odpadaja, ten chipset naprawde sie niezle grzeje.

Edytowane przez yahve

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera mam ten sam problem. Na razie zdemontowałem ten nieudany projekt silnika odrzutowego i dmucham na radiator 80mm wentlem. Jest ciszej ale temperatura trochę podskoczyła. Myślałem o wymianie na inny mąrdzejszy radiator np. TAKI . Mam nadzieję, że z dodatkowym bocznym nadmuchem wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera mam ten sam problem. [...] Jest ciszej ale temperatura trochę podskoczyła.

1247637[/snapback]

Moze to zabrzmi dosc lusersko - czym mierzysz temperature na chipsecie.

Pytanie brzmi czy sam radiator wystarczy? Witarak jednak ma wieksza skutecznosc niz sam radiator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dobrym przewiewem starczy bez żadnego problemu. U mnie na takim 29- 30 stopni. Ale testując przy otwartym oknie (w pokoju nie było ciepło ;)) temperatura zeszła do 16 stopni. A tak dmucha na kartę graficzną wiatrak 92 i przy okazji na mostek i NIGDY nie przekracza 3o stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja puściłem tego wenta na 5V i temp chipsetu 32C :)

Wprawdzie w środku obudowy mam chłodno więc może dla tego

nie mam z tym problemu.

 

A w razie czego polecam jakiś przyklejany cooler

na chipset np:

http://4max.pl/default.asp?g=142&gg=19&produkt=353

 

Miałem go na Gigabytcie i spisywał się super

(niska cena :D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszelkie rady.

 

Pewnej nocy, zdenerwowany jak Oleksy po ogloszeniu wyroku, chwycilem za srubokret i wykrecilem wiatraczek ze wnetrza radiatora. Po gruntownych przedmuchaniu (probowalem wczesniej bez rozkrecania) funkcjonuje wyjatkowo sprawnie. Jednkaze okazalo sie, ze jest to wyjatkowo tandetny wiattraczek i tak czy inaczej czeka mnie jego wymiana. Rozejrze sie na rynku i cos wybiore. Jednakze wydaje mi sie ze potrzeba w tym wypadku stosunkowo niewysokiego radiatorka z wiatrakiem. Sam radiator takich wymarow jak poszukuje jedzie nieskuteczny. Pamietac bowiem warto, ze nad chipsetem znajdowac sie beda ew. karty na PCI-Ex. Jezeli zakladac, ze nie bedzie stosowana zadna z powyzszych, to mozan sie bawic w radiatory, ale trudno ocenic jak to bedzie wplytwalo na prace dwoch kart w trybie SLi.

 

Dzieki komentarze chlopaki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojade jutro kupic cos zamiast tego nieszczesnego coolera, siedze tu kolo niego i juz mi szajba od tego szumu odbija. Myslalem o tym (plus wiatraczek 40x40 Chenri, naprawde cichy), nie wiem tylko, czy zapinka bedzie pasowac...

 

 

EDIT: 5.02.2005

Kupilem niebieskiego Zalmana ostatecznie, jak na razie komputer dziala (jeszcze ;)). Lekko wieje na Zalmana wentylator 120 mm na boku obudowy, pomaga tez pewnie przewiew tworzony przez 2 z przodu i 2 z tylu wentylatory 80 mm.

 

Jedna dosc przerazajaca rzecz zauwazylem zmieniajac chlodzenie - opowiem jezykiem laika, bo na elektronice sie nie znam za grosz, nie opanowalem wiec wlasciwego zargonu. Otoz chipset NF4 wyglada troche jak Athlon XP, tj. po srodku ma rdzen a dookola jakas elektronike na plytce. Asus te elektronike "chroni" zaklejajac ja "plastrem" wygladajacym kapinke jak folia zdjecia rentegnowskiego, w ktorym to plastrze pozostawiona jest po srodku dziura na rdzen, zeby moglo do niego przylegac chlodzenie. Ale w moim przypadku nie przylegalo, bo brakoroby z Asusa tak krzywo nakleily ten plaster, ze krawedz wyciecia na rdzen zachodzila na rdzen chipsetu, chlodzenie wiec nie przylegalo dokladnie do owego rdzenia. Przed zalozeniem Zalmana musialem przyciac plaster nozykiem do tapet, co bylo o tyle niemile, ze bezposrednio pod spodem byly sciezki, ktorych wolalem nie przeciac.

 

Radze wiec posiadaczom plyt Asusa sprawdzic, czy u nich przypadkiem tez nie zostal ten diabelny plaster przyklejony w tak idiotyczny sposob, nawet jesli nie planuja wymieniac chlodzenia.

Edytowane przez yahve

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro tez ide kupic niebieskiego Zalmana bo tego halasu sie nie da wytrzymac, bedzie na niego dmuchal wentyl 90 zamontowany na boku obudowy takze mysle ze powinno to w miare dzialac.

 

Mam takie pytanie czy trzeba wykrecac plyte z obudwy zeby odczepic te male koleczki bo 2 dni temu ja wsadzilem do budy to mi sie nie chce jej znow wykrecac, a jakos nie mialem potrzeby jeszcze tego badziewia wymieniac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymienilem to chlodzenie na niebieskiego Zalmana, w biosie dochodzi do 28 stopni, nie mailem czasu bardziej potestowac, u mnie ten plaster tez byl krzywo naklejny i zachodzil na kawalek chipsetu, musialem go wyciac ja plecam do tego male nozyczki(np z mini scyzoryka).

 

To chlodzenia Asusa to jakas pomylka jest wogole. Jak pierwszy raz odpalilem kompa poz zlozeniu bez zadnej dodatkowej wentylacji to temp chipsetu dochodzila do 40 stopni. Czyli duzo halasu i malo efektu.

 

Zainstalowal SpeedFan'a i maly szok: Dołączona grafika

 

na czym to jam mam te 127 stopni !!!! komp pochodzil z 10 minut i nic sie nie dzialo w biosie pokazuje mi M/B ze ma 28 stopni radiator Zalmana jest cieply no ale nie zeby mial 127 stopni bo pewnie juz by byl czerwony a nie niebieski!!!

 

Moze ktos wie co to za temp bo tyle ich tam ze ja juz nie wiem, normalnie boje siez kompa korzystac

Edytowane przez gofeer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotka pogladowa Zalmana niebieskiego na A8N-SLI Deluxe, z GF6600GT z Zalmanem VF700.

 

Kliknij mnie ;).

 

W rzeczywistosci chlodzenie na karcie jest dalej od chlodzenia na chipsecie, niz wydaje sie na fotce.

 

Ale widze juz, ze Silencer na moim przyszlym X800XL sie nie zmiesci na 99,9%... Pewnie zostac bede musial przy Zalmanie na karcie, co w sumie nie jest niczym strasznym :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie :)

A ja mam takie dylematy.Muj zestaw to badziewiarska tania płytka gigabyte za 300 zł ( nf 3 939 GAK8NS-939) pamiątki geila pc 500 2 kości po 512 do tego winchesterek 3.0+ @ 3.5+ fsb 250 Arctic frezer 64 ( paka chiefteca )

No i może przejdę do sedna sprawy. Na chipsecie mam strasznie upierdliwy wentyl który już zaczyna szaleć. Chcę go wymienić na pasywne chłodzenie.Chipset się troszkę grzeje jeśli wyłączę na moment wiatraczek. Czy pasywne chłodzenie da rade na fsb 250

bedzie na niego wiał jeszcze z boku wentylek 92 mm. Pakę mam dobrze wentylowaną ( prawy bok 1 wentyl 92 mm lewy bok 1 wentyl 92 mm tył wyciąg 120 mm do tego chieftec 420 No i jeszcze jedno radiator będzie musiał być troszkę ponaginany gdyż muj stary radek 9800 pro z tym czymś ICq mocno przeszkadza. Myślę nad zakupem radiatora firmy coler master gdyż z racji jego budowy ( chodzi mi o podstawę - styk z chipsetem - wieksza powierzchnia niż u zalmana złotego i niebieskiego ) Powiedzcie mi, doradzcie co mam z tym fantem zrobić Jakie są krytyczne temp chipsetu czy temp chipsetu bardzo wpływa na stabilność systemu Czy muj pomysł zda egzamin ??

Bardzo proszę o fachową poradę doświadczonych kolegów

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zalmana musialem zdjac, bo parzył. Wrocilem do firmowego chlodzenia, ale zdjalem z gory ta ozdobna blaszke i jest ciszej. Nawet da sie wytrzymac. Moze wroce zalamana, z innym wiatrakiem, skoror widze ze zalman na grafę wchodzi. BTW co to za grafa na fotce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakiś kolo z pistoletem :)

mam pytanko do Ciebie. Czy ten zalmanek był gorący na fsb 250

jaką miałeś temp? Jaka jest bezpieczna temp do stabilnej pracy

Ostatnio myślę intensywnie nad wymianą chłodzenia na karcie na tego ślicznego kwiatka zalmana. Dlatego że nie będę musiał zdeformować radiatorka i będzie ten zalmanek dmuchał dodatkowo na radiator na chiepset plus dodatkowo 92 mm wentyl

Co o tym sądzisz ( sądzicie ) ? Zda to egzamin ?? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety mam walnięty czujnik (lub umieszczony gdzies indziej), bo pokazuje wartosci z zakresu 29*-35* (w zaleznosci od temepratury powietrza w pokoju). Radiator parzy!!! więc na pewno nie ma tyle co pokazuje czujnik. Wyschną mi włosy i coś zjem to pójde do elektornicznego i kupie termometr elektorniczny. Wtedy zobaczymy ile to ma stopni na prawdę.

 

na tym FSB 250 chodziłem tydzien, i gdy na dworze było tak 20*, to komp byl stabilny, czyli temperetura akceptowalna. Jak przyszly upaly, wlaczylem c'n'c.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na orginalnym radiatorku gigabyte na nforce 4 u mojego znajomego temp jest wysoka do tego stopnia że przy dotknięciu palcem grozi poparzeniem :)

widocznie temp krytyczna musi być znacznie większa

u mnie temp chipsetu są mniej więcej identyczne jak u Ciebie no może poza ostatnimi dzionkami gdzie były krytyczne :) używam NV Monitor bo Everest nie odczytuje mi poprawnie temp chipsetu zawsze jest 25 stopni :)

Skoro orginalne chłodzenie mostka gigabyte na NF4 grzeje się i daje rade wiec przy mojej koncepcji taki radiator coler mastera ( ewentualnie zalmana ) powinien zdać egzamin Mam jeszcze pytanko czy zalmanek niebieski, jego podstawa pokrywa ci cały czipset czy jakiś kawałeczek jest odsłonięty ?? bo na nforce 2 zalmanek niebieski nie pokrywał mi dokładnie całego i to obojętnie jak go zapiołem. Bardzo dziekuję za odpowiedź i zapraszam do dyskusji innych Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nf4 ma jądro na wierzchu tak jak athlony xp, tylko ze mniejsze i zalman, jak i chlodzenie firmowe pokrywa całe jądro, a nawet płytkę, na której jest ono umieszczone. Jak dalej nie widzisz tego, to wyobraź sobie malutkiego athlonika xp wlutowanego w mobo, i całego zakrytego radiatorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie w trakcie składania nowego kompa.

 

Kupiłem między innymi płytkę Asus A8N Sli Deluxe.

Na razie nie planuje dwóch kart graficznych,

ale płytka jest rewelacyjna i z dużymi możliwościami

na przyszłość. Zamawiając ją kupiłem od razu

Zalmana NB47-J bo naczytałem się w testach

tyle o tym fabrycznym chłodzeniu chipsetu,

że chciałem załatwić sprawę od razu.

A nie wykręcać płytę po miesiącu tortur.

 

Moim priorytetem jest złożyć

wydajny ale przede wszystkim cichy zestawik.

 

Wziąłem kartę graficzną Gigabyte GF 6600 GT

model GV-NX66T128VP z pasywnym chłodzeniem.

I zastanawiam się czy to wszystko będzie sprawnie

chodzić jeśli w sąsiedztwie wsadzę tego Zalmana

na chipset?

 

Obudowę mam Wave Master firmy Cooler Master.

2 wiatraczki (nawiew) i 1 (tył).

 

Overclocking mnie nie interesuje

na dzień dzisiejszy.

 

Ale czy i tak po długiej pracy

karta i chipset nie będą się grzać za bardzo?

 

------------------------------------------------------------------

 

Z góry dziękuję za wszelkie opinie, sugestie, rady, etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie wystarczy maly przeplyw powietrza, ktory jest ty wskazany i powinno byc wszystko w normie.

 

EDIT:

Przypadkowo dowiedzialem zie o max. dopuszczalnej temp. chipsetu nForce4 SLI ;) tutaj link

 

Takze chyba nie ma co sie bac o temp blisko 40-45 stopni. Z tego co wiem to na plytach GIGABYTE jest pasywne chlodzenie ktore jest gorace ale jednak wszystko chodzi jak powinno. Sam mialem GA-K8NF-9 gdzie ten radiator na chipsecie byl goracy ale dzialalo wszystko prawidlowo. Nie widze powodu zdejmowania niebieskiego zalmana z chipsetu ;)

Edytowane przez Tasslehoff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tasslehoff dzieki Tobie i innym doświadczonym kolegom serduszko mi zdrowieje, nerwy i wątpliwości opuszczają mnie :) Ale i tak postaram się zapewnić jak najlepsze warunki pracy chipsetkowi :) Bo u mnie szkoda by było pracować na fsb 200 jak mogę sobię działaś spokojnie na 250 :) Jestem ciekaw czy temp bezpieczna jest identyczna dla nforce3 którego posiadam :) i czy są do siebie podobne fizycznie ( chodzi mi o wielkość ) Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitorowałem ten temat od początku jego założenia i sam sie zdecydowałem na Thermalright'a NB-1C. Miedziana "kostka" 250g. Zamontowałem i jest gorąca ale to dobrze, znaczy że przejmuje ciepło z chipsetu. W budzie oczywiscie jest przewiew (Noiseblockery ok 1400 rpm.). Ten Thermalright jest duzym wydatkiem (ok 85zl) ale jezeli dla kogoś Zalman to "za mało" to polecam ten. Istnieje oczywiscie jego aluminiowy odpowiednik w cenie ok 35 zł.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...