Skocz do zawartości
Pudi

Atman 306 Buczy Jak Wiertarka, Od 2 Dni? Co Jest

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie wstepnych testow mojego pierwszego WC / wooo hoooo :D

Sprawdzam aktualnie szczelnosc nagrzewnicy (miska -> nagrzewnica -> pompka -> ...).

Do zestawu wybralem pompke Hydor Seltz L30 niestety byl to chyba zly wybor.

Pompka buczy.... buczy... buczy.. no, wyje? Nie ma znaczenia czy pompka dziala

jako zatopiona, czy inline jest jednkowo glosna. Slysze ja przez drzwi (do mojego

pokoju) kiedy te sa zamkniete a ja stoje w korytarzu. Pompka jest nowa jak i caly

zestaw. Mialo byc cicho, wydajnie a bedzie wydajnie i glosno ;(

 

Co myslisz Kyniek? Wyslac pompke na gwarancje czy nie zawracac sobie tym glowy

i od razu kupic nowy wirnik ;[

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lap kabel i wlaczaj kilkanascie razy moze scichnie. ja tez chyba sobie wirnik sprawie ale najpierw mam jakis pomysl na obudowe dla pompki szczelna. i jeszcze tam grzalke wloze zeby sie hydor nie przeziebil:] ale z tym kablem to wnerwia kupilem sobie "synchroniczny wlacznik zasilania" a i tak jak wlaczam kompa to pod biurkiem siedze i macham kablem od walonego hydora:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Uważam że włączanie i wyłączanie to trochę porażka - sprzęt awarystyczny jest zaprojektowany do ciągłej pracy - jako akwarysta wiem. Hydorek mój po wymianie wirnika jest cichy - chodzi cały czas i w ogóle go nie wyłączam. Nie wiem czy wiecie ale podczas startu pompki na wirnik działają dość znaczne siły - w jednej chwili pole magnetyczne rozpędza wirnik do prędkości z którą pracuje..... jest bo nie najzdrowsze dla pompki... lepiej próbuj na gwarę... zawsze to taniej... np. kiedyś kupiłem sobie AquaMedica 2400 i po 2 dniach odesłałem go bo mi traktora udawał :/ - dostałem całkowity zwrot kasy :) i kupiłem Atmana - po rzesiadce z Aquaela 650 (600l/h) na Atmana 305 (1200l/h) nie odczułem w ogóle różnicy - możliwe że poprostu moje bloki nie są wrażliwe na zmiany flowrate'u a możliwe że to co uzuskałem zwiększeniem przpływu to zniweczyłem tym że Atmana wodę grzeje.... VIP coś o tym wie - z tym że on miał AT-306

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak sie bardzo szybko ten kabel wyciaga i podlacza to przeciez wirnik sie jeszcze rkeci i woda sie rusza wiec nie ma chyba az takich przeciazen (ale akwarysta nie jestem wiec sie nie znam). a non stop to nie ma bata nawet jak mowie ze hydor je cichy to znacyz ze zagluszany przez reszte kompa ale jak kompa wylacze to slysze tylko hydora a on takie dzwieki wydaje ze wole go zalguszac wiatrakiami, buczy kurna trzeszczy i chyba jakeis onomatopeje musze powklejac zeby wyrazic co on robi. a na gware to zobacze najpierw co wyjdzie z tego mojego szczelnego pojemniczka na niego czy sie nie usmazi i czy bedize cichy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Właśnie nawet jak na chwilkę to też... nie wiem czy wiesz ale wirnik w każden z pompek obraca się z częstotliwością 50Hz - jest to częstotliwość zmian faz w sieci energatycznej - silniki na prąd zmienny działają z prędkością rózną częstotliwości prądu by regulować och obroty są potrzebne układy zmieniające częstotliwość - takie silniki mają znacznie prostrzą budowę od silników na prąd stały - nawet nie trzeba być akwarystą ;) byłem między innyni dobry z fizyki ;)

 

 

mojego hydorka L30 słyszą jak wyłączę kompa i przytchnę ucho do niego... jakieś 30cm ;) więc uważam że raczej zasługuje na miano cichego choć nie wylkuczam że w przyszłości zaopatrzę się w pompkę CO choć jest to wątpliwe z powodu takiego że pompki do CO to wielkie krowy.... rozważałem też przejście z L30 na L20 - cichszy od Eheima 1048 - czytałem 2 testy na zagranicznych forach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja swojego l25 slysze spokojnie z kilku metrow. ale kablem sie bawic nie przestane w isntrukcji nic o tym nie ma a jak sie zjebie to wysle na gware i moze dostane cichszego.

 

a z fizyki nie umiem prawie nic. ale skoro taki dobry jestes to cie wykorzystam: pompka jest na dole budy zaraz kolo niej trojnik odpowietrzacz do tego wiadomo blok na cpu i chlodnica na obudowie stoi. w sordku jest jakies 0.75 litra wody:] przy trojniku waz idacy do gory ma jakies 5cm. dlaczego ta woda sie nie wylewa? na fizyce pamietam cos mowili o cisnieniu wysokosci slupa wody rozwalanych beczkach a tutaj tez ten slup ma z 50cm i to po 2 stronach trojnika a ze srodka sie nie wylewa... w sumie to dorbze ale mnie to ciekawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a z fizyki nie umiem prawie nic. ale skoro taki dobry jestes to cie wykorzystam: pompka jest na dole budy zaraz kolo niej trojnik odpowietrzacz do tego wiadomo blok na cpu i chlodnica na obudowie stoi. w sordku jest jakies 0.75 litra wody:] przy trojniku waz idacy do gory ma jakies 5cm. dlaczego ta woda sie nie wylewa? na fizyce pamietam cos mowili o cisnieniu wysokosci slupa wody rozwalanych beczkach a tutaj tez ten slup ma z 50cm i to po 2 stronach trojnika a ze srodka sie nie wylewa... w sumie to dorbze ale mnie to ciekawi.

1272755[/snapback]

Uuuh,

nie wylewa się z tego samego powodu, dla którego działa pompa ssąca - utrzymuje ją tam ciśnienie atmosferyczne - jest w stanie utrzymać słup wody do ca. 10m. Przypomnij sobie jak wyglądał pierwszy barometr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Uuuh,

nie wylewa się z tego samego powodu, dla którego działa pompa ssąca - utrzymuje ją tam ciśnienie atmosferyczne - jest w stanie  utrzymać słup wody do ca. 10m. Przypomnij sobie jak wyglądał pierwszy barometr...

1272835[/snapback]

 

Naczynia połączone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

No właśnie... jest albo zamknięty albo otwarty.... zwykle otwarty to wielki zbiornik - ok. 80l wody bez chłodnicy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No układ pośredi to jest coś w rodzaju kompromisu pomiedzy otwartym a zamknietym . Chodzi o to ze taki układ ma zbiornik do którego mozna wlewać wode (tak jak w układzie otwartym) ale pompka jest poza zbiornikiem (tak jak w zamknietym)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Raczej i tak kwalifikuje sie do układu otwartego - to taki który ma bezpośrednią styczność z atmosferą....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

No niby tak ale zauważ ze w standardowym otwartym pompka jest wewnątrz zbiornika a tu jest na Zewnątrz...

1273166[/snapback]

 

a to się ma nijak do definicji ukłądu otwartego/zamkniętego po za tym stosując takie rozwiązanie zyskujesz skomplikowanie układu w zamian za nic....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam =)

 

mam pytanko co do Atmana 306... w jakiej pozycji powinna prawcowac ta pompka zeby sie nie popsula ? :D

1278038[/snapback]

W instrukcji narysowali, ze przyssawkami do szyby pocznej w akwarium, tak ze zasysa z dolu i wypluwa w bok B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale widzialem ze ludzie ja montuja wylotem wody do gory... tak najwygodniej ale czy mozna tak? :D

1278992[/snapback]

W takim przypadku masz jedna panewke obciazona w sposob, ktorego nie przewidzial producent i wlasnie przez to jest wieksza szansa na padniecie (wrecz wypadniecie) rotora (wirnika).

 

Jesli chodzi o testy z przeplywami i spadkiem temperatury:

mialem kiedys pompke 300 l/h z cpc i weze 6 mm (standardowe)

zalozylem pompke 1200 l/h - brak roznicy.

zmienilem weze na 12 mm - temperatura spadla o 1 C (przy tej samej temperaturze wody)

zrobilem wlasny blok - temp spadla o 9 C

zalozylem stara pompke na wezach 12 mm i nowym bloku: temp wzrosla (od minimalnej o 1 C)

zalozylem pompke 2000 l/h - temperatura spowrotem spadla do temp. takiej samej jak przy 600, 1200 l/h

Wiec niech ktos mi wytlumaczy jak wane to jest ?

 

Druga probe przerpwoadzilem z blokami (nie podobaly mi sie teorie wypisywane na forach i przez producentow)

Zaprzeglem frezarke do roboty i wykonalem blok z 10 finami i gruboscia dna 3 mm,

 

Potem zmniejszalem grubosc samego dana w tym smaym bloku:

2,6 mm

2,1 mm

1,8 mm

1,3 mm

0,8 mm

 

I co ? temperatura pozostawala BEZ ZADNYCH NAWET MINIMALNYCH ZMIAN !!! - przy tej samej temperaturze wody.

 

Jedyne co sie zmienialo (ale tez w zakresie 1-2 sekund, to szybkosc powrotu temperatury przy przechodzeniu do IDLE...

Ale to chyba wiekszego znaczenia nia ma... ;-)) Chyba, ze dla statystyki...

 

Jestem czlowiekeim, kotry jak nie pomaca to nie uwierzy a dostep do maszyn mam, wiec sie pobawilem...

 

A teraz coby nie bylo to az tak bardzo OT, to sie wypowiem nt ATMAN'ow.

Sprzedaje je na allegro i sprzedalem juz ponad 80 szt. i mialem tylko jeden zwrot... pekniea ośka, ale podejzewam, ze pekla jeszcze, albo w transporcie, albo przy wyjmowaniu w celu obejzenia... reklamacja szybko zostala przez dystrybutora rozpatrzona pomyslnie.

 

Sam uzywam atmana od 15 miesiecy i nei mam z nim zadnych problemow...

 

Czytam o zjawisku nazwanym przez Was "przenoszenie drgań" macie chyba na mysli drganie pompki podczas pracy... jest to zupelnie normlane w kazdym urzadzeniu z wirujacymi elementami ;-) brak mozliwosci IDEALNEGO wywaenia neistety gnebi wszystkie produkty :-) fizyki jak to ktos napisal nie przeskoczymy ;-)

 

Pozdawiam wszystkich serdecznie

Edytowane przez yahu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...