Skocz do zawartości
AndyN

Msi K8n Neo/4/platinum/sli/diamond

Rekomendowane odpowiedzi

DUUZY PROBLEM !!!

Mam płyte MSI K8N SLI Platinum a na niej procesor AMD64 3000+ Venice.

 

Wcześniej miełałem MSI K8N NEO2 Platinum + procesor AMD64 3000+ Winchester

 

Po przesiadce na nowszą platforme okazuje się, że jest mniej wydajna.

Okzauje się, że w (CPU SUPPORT) na stronie MSI nie ma wymienionego AMD64 3000+ VENICE (czyżby były z nim problemy na tej płycie?) :mur:

 

Mam 4 pamięci 256MB HYPER-X kingstona Ultra low latency 2-2-2-5-1T

2x(2x256MB) DUAL CHANNEL.

Na wczesniejszej platformie tj. K8N NEO2 dwie pamieci pracowaly poprawnie na 1T. (odczyt ok 5900MB/s). Jeśli włozylem 4 pamieci to nie pracowały juz stabilnie na 1T (blue screeny) tylko na 2T (ale wydajność na 2T była: odczyt ok. 5500-5600MB/s).

 

Teraz na K8N SLI pamieci tylko pracuja na 2T. Na 1T od razu sa blue screeny. (Obojętnie czy 2 pamieci czy 4) :mur:

Do tego nie można ustawić w BIOSIE opcji HIGH PERFORMANCE MODE z manual na HIGH (czy jakoś tak) ponieważ komputer zawiesza się przy starcie systemu. :mur:

A niby procesor VENICE mial to rozwiązać. :lol:

Do tego wydajność odczyt z pamieci spadła do ok.5100-5200MB/s. :mur:

 

Drugim problemem jaki zaobserwowałem to nie mozliwość postawienia na tym kompie RAID0. (WINDOWS XP Professional + SP2)

Mam 3 dyski 80GB SATA SEAGATE NCQ. Obojętnie czy chce zrobic RAID0 na 2 dyskach czy na trzech. Komputer po instalacji windowsa nie wyłącza się oraz nie restartuje się (następuje zwis) trzeba robić twrady restart i to tak za kazdym razem gdy wyłączam kompa lub chce zrobic restarcik. :mur: Próbowałem z róznymi sterownikami do NVRAID ale zawsze jest to samo. Chociaż mozna pracować w windowsie ale powinna być możliwosć zamknięcia komputera. :lol:

Po za tym RAID0 jest o ok 20% mniej wydajny niz na starej płycie MSI K8N NEO2

Na 2 dyskach obecnie mam odczyt/zapis 80MB/s a wcześniej 102MB/s. :mur:

 

Dodam, że procesor jest nie podkręcony (karta graficzna również) a zasilacz, który to utrzymuje przy życiu to chieftec 360W.

BIOSy do MSI K8N SLI Platinum próbowałem już wszystkie. I na każdym jest tak samo.

v3.0 Final W7100NMS

v3.1 Final W7100NMS

v3.2 Final W7100NMS

v5.0 Beta 1 W7100NMS

v5.0 Beta 2 W7100NMS

v5.0 Beta 4 W7100NMS

v5.0 Beta 5 W7100NMS

v3.3 Final W7100NMS

v5.0 Beta 8 W7100NMS

v3.4 Final W7100NMS

v3.4 BETA2 W7100NMS

v3.5 Beta1 W7100NMS

Próbowałem nawet BIOS od W7125NMS czyli MSI K8N NEO4 Platinum oraz od MSI K8N SLI DIAMOND

Obecnie płyta ma wgrany BIOS v3.4 Final W7100NMS

 

Pomóżcie rozwiązać moje problemy Najbardziej interesuje mnie pomoc w sprawie RAID bo reszte to można jeszcze jakoś przeżyć.

Edytowane przez gmt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do transferów w benchmarkach to venice na każdej płycie wypada gorzej niż winchester. Mam venice i pamiątki biegają mi na 1t bez problemu ale tylko przy 2óch modułach, przy 4 dalej pozostaje 2T - tego nie poprawili ale mieli poprawić wspołpace z 4x 512mb.

 

co do raidu to nie pomogę ci bo dawno go nie uzywam na nf4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z szanownych forumowiczów sprawdzał możliwości BIOSU 1.5 dla K8N Neo4 Platinum z tej 1501118[/snapback]

Sprawdzałem jeszcze w wersji beta i wróciłem do 1.3 .Nie udało mi się osiągnąć tego fsb co na 1.3.A teraz kilka lamerskich pytanek.Od razu proszę o nie jechanie mnie .Do czego służą opcje(bios) HT Width ,Sata spread spectrum i pciae spread spectrum ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gmt

U mnie RAID0 na tej płycie działa. Mam dwa seagate'y barracuda, tyle że te starsze, bez NCQ. Masz możliwość pożyczenia mocniejszego zasilacza?

1501262[/snapback]

Cześć AndyN

 

Znalazłem na forum rozwiązanie problemu z RAIDEM.

"Windows does not shut down or restart correctly with NVIDIA RAID 0. I think that is the problem with all bios versions with NVIDIA RAID v4.84. The best bios is 5.06 so far".

 

Wgrałem BIOS 5.0 Beta 6 (with Nvidia RAID v4.81)

 

I teraz dziala.

 

Wiedzialem, że to napewno nie jest problem zasialcza. 360W to lekko na to co mam powinno wystarczyć.

 

Jednak jeśli chodzi o wydajność to na MSI K8N SLI platinum jest bardzo słaba (w RAID 0 max. ok 84MB/s).

Na K8N Neo2 Platinum miałem w porywach do 110MB/s. Hmmm jeśli tego MSI nie naprawi w następnych BIOSach lub sterach to starce do nich zaufanie. I jeszcze brak wsparcia VENICE 3000+. Szkoda, że się pospieszyłem z tą płyta i prockiem. Czasami jest tak jak mowi przysłowie zamienił stryjek siekierke na kijek.

:mur:

Edytowane przez gmt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gmt nie wziałeś pod uwage że to może nie być wina MSI tylko tego że na Neo2 miałeś NF3 a tu jest NF4 ?

 

co do wsparcia Venice - płyta posiada pełne wsparcie - jest to jedyna płyta na której działa Cool'n'Quiet przy procesorze Venice. Na stronie MSI może nie być danych z kilku powodów - poza tym nowe biosy pomijając fakt że są tragiczne do oc to dodają wsparcie procesorów Athlon 64 X2 - czyli dwu rdzeniowych - patrząc logicznie skoro jest obsługa dwu rdzeniowców to musi być obsługa Venice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raptor - dzieki za odpowiedz.

 

Wiem, że się róznią chipsetami. Ale są one do siebie bardzo podobne konstrukcyjnie (tzn gdy się pomylisz i zainstalujesz drivery od NF3 do NF4 komp tez bedzie pracował (i na odwrót również).

 

Nie wiem czy słyszałeś ale np INTEL P820 Dual Core (2x2800Mhz) na chipsecie Nforce 4 intel edition nie działa poprawnie (tzn widoczny jest jako jeden rdzen), a np. Intel P830 Dual Core (2x3000Mhz) juz działa dobrze i nie ma z nim problemu. Wiadomo też, że tego problemu nie może Nvidia rozwiązać. I teraz zwala wine na Intela a Intel na Nvidie i winnych tego nie znajdziesz. Chociaz procesory te róznią się tylko częstotliwoscia i niczym innym.

Być może tutaj w platformie AMD64 z 1800Mhz (3000+) też jest podobnie (tzn są jakieś problemy skoro go nie umieścili w Support. Co do Dual core nie wszystkie z całej rodziny dwurdzeniowych procków MSI K8N SLI obsługuje (np. Athlon 64 X2 Dual-Core 4400+ (E6 version) - NONE ). Dziwne wydaje się to, że w Support jest wymieniony AMD64 3000+ Winchester a Venice zaczynają się dopiero od modelu 3200+ według mnie nie jest to tylko jakaś pomyłka lub przeoczenie.

 

Do tego przewinęło mi się na rosyjskojęzycznych forach, że AMD planuje na 24 lipca wydać VENICE rev E6 (nie wim czy to ma być jakiś sempron 64-Bitowy na socket 939 z 256kb/cache ponieważ taki występuje juz w poprawkach ostatniego oficjalnego BIOSu 3,4). Czy też jest to już nowe poprawione jądro AMD64 VENICE.

Nie wiem na ile są to sprawdzone informacje ale takie się pojawiły w necie.

Ludzie są niespokojni ponieważ tak szybka ewentualna zmiana Rev E3 na Rev E6 może zwiastować tylko tym, że w tym procku jest jakiś poważny BUG.

Mam nadzieje, że to tylko plotka i że z tym prockiem wszystko jest ok, a co do wydajności to myśle, ze ją poprawią kolejne edycje styerowników i BIOSÓW do tej płyty głównej.

Edytowane przez gmt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwodowałem swojego kompa (patrz: http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=139223) i zacząłem konkretne testy OC procka i reszty

 

Procek okazał się, w mojej opinii, taki sobie:

Dołączona grafika

 

 

Jak to jest z napięciami na tej mobo?

 

Ustawiłem (BIOS 5.06):

 

1,45 + 3,3% = 1,5 (bios płyty) - CPU-Z pokazuje 1,472

1,425 + 3,3% = 1,52 (bios płyty) - CPU-Z pokazuje 1,472

1,45 + 6,6% = 1,55 (bios płyty) - CPU-Z pokazuje 1,504

1,45 + 9,9% - 1,59 (bios płyty) - CPU-Z pokazuje 1,55

 

Które wskazania są poprawne? Te z BIOSa czy z CPU-Z? Bo o MBM nie wspominam, ten soft w ogóle (jak widać na screenie) zwariował. To MSI tak nie trzyma napięć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy MSI na nF4 Ulrtra i Nf4 SLI maja problemy z HTT 300Mhz i wiecej ?

1502333[/snapback]

ja swoją dociągnąłem do 400 - aktualnie bez problemu chodzi na 320 przy coolerku pracującym na 5V

 

Raptor to dla Ciebie!!!

 

Poczytaj.

 

1503161[/snapback]

ja się nie przejmuję - znając życie za 3-4 miesiące znowu proca wymienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja swoją dociągnąłem do 400 - aktualnie bez problemu chodzi na 320 przy coolerku pracującym na 5V

 

ja się nie przejmuję - znając życie za 3-4 miesiące znowu proca wymienie

1504983[/snapback]

Ja również.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich uzytkowników MSI K8N SLI Platinum.

 

Mam prośbe ponieważ kolega zamówił sobie MSI K8N SLI Platinum - VENICE 3000 - MSI 6600GT oraz co najważniejsze zasilacz Chieftec 410-212 - 410W

 

Z tego co przeczytał w ostatniej chwili to brak lini z napieciem -5V w tym zasilaczu. A okazuje sie, ze ta plyta wymaga tego napiecia.

 

Macie moze jakies pomysly co z tym zrobić.

Czy ma ktoś doswiadczenie dokladnie z powiazaniem tej plyty i z tym modelem zasilacza. Czy mu to nie wybuchnie podczas podlaczenia? :) Albo czy moze spalic płyte główna? a moze zasilacz?

 

Czy tez ma sie tym nie martwić?. Ale prosze odopwadac na serio. Bo to jednak drogie zabawki. A nie wszystkich stac na takie kombinowanie na chybił trafił.

Dzieki za konkretne INFO.

A jesli ten zasilacz sie nie nadaje to jaki polecacie do tego zestawu (do 250zl) i nie na allegro (tylko ze sklepu, moze byc internetowego i oczywiscie z pisemna gwarancja)

 

Prosze o szybką odpowiedz. Pozdrawiam

Edytowane przez gmt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brak lini -5V może zaowocować cichym dziwiękiem ze zintegrowanego SB Live24! bo dla niego potrzebne jest napiecie -5V. Innych komplikacji nie przewiduje ;)

1506750[/snapback]

Mam nadzieje, ze nie masz namysli tego, iż tym cichym dzwiekiem wydobywajacym sie z SB live 24bit bedzie długie Psssssssssss i wielkie buuuuch?

 

Odpowiedz ale tak na poważnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem (BIOS 5.06):

1,45 + 3,3% = 1,5 (bios płyty) - CPU-Z pokazuje 1,472

1,425 + 3,3% = 1,52 (bios płyty) - CPU-Z pokazuje 1,472

1,45 + 6,6% = 1,55 (bios płyty) - CPU-Z pokazuje 1,504

1,45 + 9,9% - 1,59 (bios płyty) - CPU-Z pokazuje 1,55

 

Które wskazania są poprawne? Te z BIOSa czy z CPU-Z? Bo o MBM nie wspominam, ten soft w ogóle (jak widać na screenie) zwariował. To MSI tak nie trzyma napięć?

1504147[/snapback]

biosowi nie wierz - bo miałem wersje która zamiast 3.3, 6.6, 9,9 miała 6.4, 12.8, 19.2 (5.0b2) ale poza wyświetlaniem tych wartości nic wiecej nie zmieniała - wyświtalała tak ponieważ zrobiono ją pod moda płyty aby łatwiej ustawiać można było napiecia - natomiast na niezmoddowanej płycie było jak na fabrycznym czyli 2.8, 5.6, 8.3%.

 

MSI troche zaniża napiecia stąd 1.45 + 3.3% (powinno być jakieś 2.8%) daje realnie 1.472 a powinno 1.49, 1.45+6.6% (realnie jest jakieś + 5.6%) daje 1.504V a powinno 1.53V, 1.45+9.9% (+8.3%) daje 1.55 a powinno 1.57V.

 

Więc traktuj wskazania CPU-Z jako wskazania realnego Vcore - za nie długo zrobie moda to zobacze czy bedzie pokazywał wiecej ;)

 

do mbm to zmien typ płyty przy Voltage - np. na asusa p4p800 - wtedy będzie ci dobrze odczytywał - z tym że też nie zawsze - jak czasem mojej mobo odbije i podaje na proca 1.57-1.58V to mbm źle wyświetla vcore przy ustawieniu p4p800 a dobrze przy tym które masz teraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raptor czy u Ciebie też vcore (mierzyłem CPU-Z) pod obciążeniem lekko spada?

 

---------------------------

 

Qrde, Lycos z dnia na dzień, bez uprzedzenia, zlikwidował mi moje konto (m.in. moją www) i część FAQ do MSI "poszła się pieścić" :angry: :mur: :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos w ktoryms z postow pytal jakie procki obluguje MSI... oto lista, ktora wyciaagnalem z biosow:

 

biosy do 5.06 i do 3.1

AMD Hammer Family processor - Model Unknown

AMD Engineering Sample

AMD Engineering Sample XX

AMD Athlon 64 Processor XX00+

Mobile AMD Athlon 64 Processor XX00+

AMD Opteron Processor 1XX

AMD Opteron Processor 1XX HE

AMD Opteron Processor 1XX EE

AMD Opteron Processor 2XX

AMD Opteron Processor 2XX HE

AMD Opteron Processor 2XX EE

AMD Opteron Processor 8XX

AMD Opteron Processor 8XX HE

AMD Opteron Processor 8XX EE

Mobile AMD Athlon XP-M Processor XX00+

AMD Athlon XP Processor XX00+

Mobile AMD Sempron Processor XX00+

Mobile AMD Sempron Processor XX00+

AMD Sempron Processor XX00+

AMD Athlon 64 FX-XX Processor

 

od 3.4 wzyz i od 5.08b

AMD Processor Model Unknown

AMD Engineering Sample

AMD Engineering Sample XX

AMD Athlon 64 Processor XX00+

AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor XX00+

Mobile AMD Athlon 64 Processor XX00+

AMD Turion 64 Mobile Technology ML-XX

AMD Turion 64 Mobile Technology MT-XX

AMD Opteron Processor 1XX

AMD Opteron Processor 1XX HE

AMD Opteron Processor 1XX EE

AMD Opteron Processor 2XX

AMD Opteron Processor 2XX HE

AMD Opteron Processor 2XX EE

AMD Opteron Processor 8XX

AMD Opteron Processor 8XX HE

AMD Opteron Processor 8XX EE

Mobile AMD Athlon XP-M Processor XX00+

AMD Athlon XP Processor XX00+

Mobile AMD Sempron Processor XX00+

Mobile AMD Sempron Processor XX00+

AMD Sempron Processor XX00+

AMD Athlon 64 FX-XX Processor

Dual Core AMD Opteron Processor 1XX

Dual Core AMD Opteron Processor 1XX HE

Dual Core AMD Opteron Processor 1XX EE

Dual Core AMD Opteron Processor 2XX

Dual Core AMD Opteron Processor 2XX HE

Dual Core AMD Opteron Processor 2XX EE

Dual Core AMD Opteron Processor 8XX

Dual Core AMD Opteron Processor 8XX HE

Dual Core AMD Opteron Processor 8XX EE

 

 

Natomiast co do obslugi Venice, to nawet pierwszy bios - 3.00 bez problemu radzil sobie z tym prockiem...

 

Co do Dual core nie wszystkie z całej rodziny dwurdzeniowych procków MSI K8N SLI obsługuje (np. Athlon 64 X2 Dual-Core 4400+ (E6 version) - NONE ). 

1502168[/snapback]

http://www.msi.com.tw/program/products/mai...?UID=641&kind=1

 

czytaj dokladnie co tam jest napisane... NONE oznacza - UNDERTESTING czyli w trakcie sprawdzania, a nie "nie obluguje"...

Proponuje najpierw podszlifowac angielski, a potem siac bzdury na forum...

Edytowane przez Jimmy007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos w ktoryms z postow pytal jakie procki obluguje MSI... oto lista, ktora wyciaagnalem z biosow:

To akurat jest bezwartościowe, to tylko teksty z biosów.

Liczy się jake rozpoznaje rdzenie po numerkach i jakie im aplikuje

ustawienia oraz poprawki z erraty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro procek jest identyfikowany przez bios to chyba jest przez niego porawnie obslugiwany...

1509258[/snapback]

Nie , to tylko identyfikowana jest rodzina procesorów. Wewnątrz niej jest kilka róznych wersji. Zresztą włóż w tą płyte opterona wg ciebie jest wsparcie.

 

Przecież jak startujesz to nie pisze ci

Venice

Winchester

NewCastle

 

Procesor to skomplikowana sprawa. Podczas startu należy ustawić w nim wiele rejestrów. Różne wersje rdzeni wymagają róznych ustawień np w związku z błedami które zawierają, patrz dyskusja o E6.

 

To już na inną dyskisje, nie o MSI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wogole MSI usunelo buga z fsb >219 ? bo u mnie clockgenem w win udalo sie ustawic: 300*9 i pamieci na 250, HTT3x. W biose idzie max na 230.

Czy nie ma moze jakis biosow ktore pozwalaby by bootowac kompa na fsb >230 po ustawieniu w biosie? (w tej chwili bios v1,5 oficjalny)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...