Skocz do zawartości
pmp

Gb Ga-k8nxp-sli/ga-k8n Ultra Sli - Wszystko O...

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm zamierzam wymienic chłodzenie chipsetu na ga-k8nxp-sli. Czy jezeli zamontuje zmodyfikowanego (uciete lub wygiete finy) zalmana 47j to sobie poradzi? Nie bedzie za słaby do tego grzejniczka? ;)

Obawiam się że będzie się mocno grzał ten zalmann. Ja na swojej K8NXP-9 miałem go założonego, ale musiałem wyciąć dwa rzędy finów bo mi karta grafiki zawadzała. Dodatkowo zastosowałem nawiew wentylatora 90mm na zwolnionych obrotach do 1200obr/min, który umieściłem w bocznej części obudowy.wtedy zalman był letni jak go dotykałem,ale program SpeedFan pokazywał temp chipsetu 69*C.Moim zdaniem najlepiej by było pokombinować z jakimś pasywnym chłodzeniem heatpipe

post-121825-1140509134_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm zamierzam wymienic chłodzenie chipsetu na ga-k8nxp-sli. Czy jezeli zamontuje zmodyfikowanego (uciete lub wygiete finy) zalmana 47j to sobie poradzi? Nie bedzie za słaby do tego grzejniczka? ;)

Ja to już zrobiłem (na k8nxp-sli). Nic nie ucinałem tylko włożyłem GF 7800 gtx do drugiego slotu. Wprawdzie karta działa teraz na PCI-E x8 zamiast na x16 ale w wydajności nie ma żadnej różnicy (potwierdzją to moje własne testy jak i opinie internautów na różnych forach). Co do Zalmana NB47-J to przykręciłem do niego wentylator 3,7 x 3,7 cm 6000 obr/min (jest cichy nawet przy max. obrotach) pod kontrolerem Tt Hardcano 13. Oczywiście NB posmarowałem pastą Arctic Silver. Temperatura radiatora (włożyłem do niego czujnik od Hardcano) w idle to ok. 33 st., w stresie (NFS Most Wanted) nie przekracza 42 st. O parzeniu nie ma więc mowy.

 

Nie wiem jak to jest z tymi odczytami temperatury chipsetu z czujnika, co bym nie zrobił zawsze jest 70 st. (SpeedFan) przy boxowym coolerze również. To chyba jest jakaś bzdura. Nie jest przecież możliwe żeby w idle, w stresie, po włączeniu kompa, po godzinie grania, temperatura NB wynosiła stale 70 st. Poza tym jeżeli tak by było to od Zalmana rzeczywiście można by się oparzyć. Może ktoś światły :lol: wreszcie wyjaśni na jakiej zasadzie działa czujnik temp. NB i o co właściwie chodzi z tą temp. 70 st. w SpeedFanie ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest z tymi odczytami temperatury chipsetu z czujnika, co bym nie zrobił zawsze jest 70 st. (SpeedFan) przy boxowym coolerze również. To chyba jest jakaś bzdura. Nie jest przecież możliwe żeby w idle, w stresie, po włączeniu kompa, po godzinie grania, temperatura NB wynosiła stale 70 st. Poza tym jeżeli tak by było to od Zalmana rzeczywiście można by się oparzyć. Może ktoś światły :lol: wreszcie wyjaśni na jakiej zasadzie działa czujnik temp. NB i o co właściwie chodzi z tą temp. 70 st. w SpeedFanie ???

 

To oznacza tyle, że producent płyty dobrze wiedział co wypuszcza na rynek.

Przewidział tę temperaturę i ocenił ją jako "nie budzącą zastrzeżeń".

Tak więc nie ma się czym martwić, że komuś coś się stanie z płytą główną ponieważ czujnik temperatury wskazuje pomiędzy 69 a 73 st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To oznacza tyle, że producent płyty dobrze wiedział co wypuszcza na rynek.

Przewidział tę temperaturę i ocenił ją jako "nie budzącą zastrzeżeń".

Tak więc nie ma się czym martwić, że komuś coś się stanie z płytą główną ponieważ czujnik temperatury wskazuje pomiędzy 69 a 73 st.

Taką opinię znalazłem na sieci:

"płyty główne gigabyte (na pewno te na nf4, nie wiem jak inne) nie posiadają miernika temperatury ani chipsetu, ani okolic płyty. Jedyny prawidłowy odczyt to temperatura procesora. 25st i 71st to fałszywe, niemal niezmienne odczyty podawane przez płytę."

 

Co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bez zmiany slota PCI-E i bez wietraczka,z wygietymi odpowiednio finami sobie poradzi? Lekko pompowac na niego powietrze bedzie wentylator z przodu na dole obudowy i wentylator z boku obudowy skierowany na kartre graficzną z dodatkowym "kołnierzem"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne wpełni się z tym zgadzam.

Te płyty maja tylko prawidłowy odczyt CPU

Reszta niemam pojecia skąt sie bierze, ale napewno nie są to dane dotyczące temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bez zmiany slota PCI-E i bez wietraczka,z wygietymi odpowiednio finami sobie poradzi? Lekko pompowac na niego powietrze bedzie wentylator z przodu na dole obudowy i wentylator z boku obudowy skierowany na kartre graficzną z dodatkowym "kołnierzem"

Z Pewnością da radę, odpisałem ci na to pytanie parę postów wyżej"...Ja na swojej K8NXP-9 miałem go założonego, ale musiałem wyciąć dwa rzędy finów bo mi karta grafiki zawadzała. Dodatkowo zastosowałem nawiew wentylatora 90mm na zwolnionych obrotach do 1200obr/min, który umieściłem w bocznej części obudowy.wtedy zalman był letni jak go dotykałem...."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ona kosztuje 349zl

wydaje mi sie tto niezbyt wygrowana cena za technologie sli i taka mozliwosc rozbudowy

 

fima gigabyte jest znana firma ale na tym forum spotykale sie z roznymi opiniami o plytac tej firmy

 

dlatego zapytalem konkretnie o dany model, aby dowiedziec sie cos wiecej

moze wypowiedza sie posiadacze tej kart?

czekam na kazda opinie

 

pytam o plyte gigabyte ga k8n-sli na nforce4-sli

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć, troche lamerskie pytanie ale jak mam połączyć moje stacjonarne dvd Samsung HT-DM550 (HT-DM550 features progressive-scan video, Dolby Digital surround sound decoder (5.1 channels), Dolby Pro-LogicII surround sound decoder) do kompa to tej płytki k8nxp-sli, do tej pory korzystałem z dwóch altusów 300 wattowych na technics'ie w stereo......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba ostateczne wyjaśnienie naszych wątpliwości:

 

Pomoc Techniczna GBT

Pytanie - 328519

Od : [ thardy@interia.pl ]

Wysłane : 2006/2/22 00:33

Pytanie : Programy diagnostyczne (np. SpeedFan) pokazują temperaturę NB na poziomie 70st.C Czy prawdą jest, że płyta nie posiada czujnika temeratury NB i w związku z tym wartości te są błędne?

 

 

Odpowiedź - 328519

Odpowiedź : Witam,

 

Wspomniana przez Pana płyta nie posiada czujnika umozliwiającego pomiar temperatury NB dlatego też wskazywane przez program odczyty nie sa prawidłowe.

 

Serdecznie Pozdrawiam

 

 

-------------------------------------------------------------------------------

Nazwa modelu : GA-K8NXP-SLI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ja jestem bardzo zadowolony z płyty Gigabyte k8nxp-sli , aktualnie mam AMD 3800 X2 na nim i śmiga na 2666 MHz na 1,5 V w stresie 49-52 C w Idle 39 C na wiatraku z box-a aktualnie bios F9 , bo F11 resetuje mi winde , problem z raidem , nie z podkręcaniem musze wyczaić tylko co .

Reasumując nieźle mi kręcą się procki i to nie żaden select , wcześniej miałem 3500 Venice i też szedł bez problema na 2700 MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehm. no dobrze przeczytaem w sumie cały wątek :blink: ... no i moze ktos ma jakies sensowne rozwiazanie na ten NB, jakis radiatorek czy moze wentyl?? nie chce mi sie przekladac karty do drugiego gniazda, w sumie to zastanawiam sie czy poza radiator mozna by tam bylo wkleic na tyle maly wentylatorek zeby sie nie gryzł z grafą -może heatpipe [tylko jaki , tylko co???].

 

Ogólnie to chyba mam szczęście do mojej konfiguracji bo nie miałem problemów z mobo [poza tym ze pierwszy model w jaki sie zaopatrzyłem był fabrycznie walnięty :mur: :P ] a tak poza tym to wszystko śmiga jak należy z małym OC jak widac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła sie nowa wersja biosu do płyty K8N-Sli i pokrwenych

 

Wprowadza poprawki

Fix sometime IRDA CMOS item abnormal

NVIDIA RAID mode default from enable to disable

If your system already use RAID mode , please enable relative settings in bios first

testował ktoś już ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ona kosztuje 349zl

wydaje mi sie tto niezbyt wygrowana cena za technologie sli i taka mozliwosc rozbudowy

 

fima gigabyte jest znana firma ale na tym forum spotykale sie z roznymi opiniami o plytac tej firmy

pozdro

Witam

One ch...j. Wszystkie modele Gigabyte są dobre.

1. Stabilność

2. Wyposażenie

3. Wydajność

4. Funkcjonalność

itd.

Jednak ja mam problem troche inny

Wczoraj update'owałem bios płyty głównej GA-K8N Ultra-SLI z F1 do F6 i mam pewien problem.

Wczesniej jak podkrecałem procka na wersji F1 to zmieniałem mnożnik HT, Memclock CPU Voltage i później jechałem z FSB

Teraz po zmianie wersji biosu, która wniosła według mnie bardzo wiele nowego, nie moge znaleźć Memclocka.

Jak mam teraz podkręcać procka, jeśli tego nie moge znaleźć. Co prawda pojawiły się dzielniki pamięci ale jak one działają?

Wczesniej ustawiałem Memclocka np na 166MHz i jechałem z FSB a teraz jak mam to zrobić??

Za wszystkie informacje

 

wielkie Thx

Pozdrawiam

 

P.S. Gdzies umiescilem kopie tego posta przez przypadek. Wielkie sorry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To moj pierwszy post i mam nadzieje ze ostatni [czyli koniec klopotow :wink: ]

Posiadam plyte Ga-k8nxp-sli, ktora kupilem w lipcu ubieglego roku. Oczywiscie jak duza czesc ludzi posiadajacych ta plyte mialem na poczatku z nia problemy. Po paru zmianach i probach takze bios'u plyta chodzila bez wiekszych problemow, az do dzisiaj. Z powodu tego ze komputer byl uzywany nie za czesto wszystko bylo OK. Ale dzisiaj zdecydowalem, ze chce miec HDDki w RAID 0 dla polepszenia ogolnej wydajnosci Windowsa i paru gier jakie mam. Niestety nic z tego nie wyszlo bo po wlaczeniu opcji SATA RAID jest widziany tylko jeden z dyskow lub po zmianie kontrolerow i namieszaniu kabelkami widze jak jest wykrywany jeden z dyskow jako JBOD i naped DVD pod kontrolerem gdzie jest opcja F10. Wszystko wyglada mianowicie tak: pod kontroler EIDE jest podlaczony jeden dysk samsunga a drugi kontoler PATA jest wylaczony. Pod SATA (nvidia) mam podlaczone 2 dyski maxtora maxline III (i te powinny tworzyc RAIDA 0) w biosie w opcjach Standard CMOS Features nie sa one widoczne po wlaczeniu opcji RAID ale oczywiscie sa one widoczne jeden pod drugim kiedy wylacze opcje RAID sa to kanaly 1 i 2. kolejno na plycie jeden z kanalow jest nie wykorzystany i do 4 mam podlaczona nagrywarke SATA. Do kontrolera Sil 3114 sa podlaczone kolejne 2 dyski maxtora, ktore pracuja oddzielnie. Zaznaczam, ze RAID 0 chce na kontrolerze nvidii, a Silicon Image chce pozostawic bez zmian. Jezeli chodzi o dyski Maxtora to wiem, ze byly z nimi rozne problemy jezeli chodzi o chipset nf4. Ale sprawdzilem firmware i strone maxtora gdzie widzialem tabele z felernymi firmwarami i moje sa w porzadku co do biosu plyty mam wersje F11.

 

Prosze o pomoc lub jakakolwiek propozycje rozwiazania mojego problemu. Z gory dziekuje.

Edytowane przez SeV80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

może ktoś mi tu pomoże

a mianowicie wcześniej podkręcałem procka do 2800Mhz a obecnie max 2200mhz i dalej ani rusz i okazało się że bios nie podnosi mi napięcia na procku

żeby osiągnąć 2800mhz musiałem mu dać 1,6 v a na 2600mhz dawałem 1,55 v i tak mi chodził cały czas ale od kilku dni podniosę w biosie na 1,7 v to i tak jest 1,4 v w windowsie bo tam da się sprawdzic napięcie

jak podniosę napięcie na procku a go nie przetaktuje to to napiecie jest takie jak powinno byc czyli podnosi się a jak do tego zwiekrze taktowanie to z powrotem zmniejsza się napięcie do 1,4v

wgrałem nowego biosa F9 i nic dalej to samo na F6 i 7 i 8 też jest to samo

płyta Ga K8n Pro Sli

 

pomocy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edytowane przez robak57

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

mam zamiar zmienic plyte z GA-K8NS Ultra-939 (ktora dziala bez problemow) na Ga-k8nxp-sli/ga-k8n Ultra Sli, jeszcze nie jestem do konca zdecydowany.

z tego co wiem to jedyna roznica to DPS i inny chip odpowiedzialny za monitoring?

 

procek to amd 64 3200+ venice

ram 2x512 kingson value

dyski 2x sata maxtor 80gb (raid0 na sil), windows xp en + 160 seagate

SkyStar2 (przez te karte odpadaja wszelkie asusy)

muzyka to creative x-fi

nagrywarka dvd nec

zasilacz tagan 530 u22

 

planowana grafika to GAINWARD lub Winfast 7800GT.

Nie zamierzam OC, ma dzialac stabielnie i bez komplikacji.

 

Czy pojawialy sie komus jakies problemy w podobnej konfiguracji? Jakies sugestie?

Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka. mam problem z ta plyta - moze ktos by cos doradzil. mam ja od dluzszego czasu (jak jeszcze byla super nowoscia na rynku) amd 3500+, ram w dualu, dysk seagate 250 sata, itp. mam problem poniewaz wywala mi czasem podczas gierek niebieski ekran z bledem systemu i informacja ze rdzen zostal zatrzymany ze wzgledu na zagrozenie uszkodzenia komputera, komp zaczyna gwizdac i sie restartuje.... komp nie byl nigdy podkrecany, napiecia wszedzie sa ok, oczywiscie wszystkie aplikacje, bios i drivery mam w najnowszych wersjach. bios chyba v11... sprawdzalem pamieci i tez nie wykryl bledow. na faq gigabyte wyczytalem podobny problem ale tylko z lineage II i praca w dualcore. u mnie dzieje sie to w roznych momentach i w roznych gierkach (nie zawsze). oczywiscie nie mam zadnych syfow, trojanow, wvirow itp, wiec jest tu jakis problem albo w mojej konfiguracji, albo w sterownikach, bo gdyby byla rypnieta plyta to raczej by sie wysypywal przy kazdym obciazeniu, a nie tylko czasem... ktos ma jakies pomysly albo rozwiazanie? (oddanie sprzetu na dluzszy czas na przeglad gwarancyjny niezbyt mi pasuje, a tym bardizej na wglad serwisantow w moje dane..)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. sprawdz czy nic sie zabardzo niegrzeje

2. powodlanczaj wszystkie zbedne komponęty np k.dzwiękowa, napędy i sprawdz czy wtedy sie wiesza. poprzepijaj dyski

3. spróbój przetestować na innym zasilaczu

4. Przeinstaluj system

jeśli nic niepomoże wysyłaj płyte do serwisu jeśli gigabyte uzna ci gawarancje prawdopodobnie postaniesz nową płyte.

napisz czy cos pomogło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm mam ten sam problem co kolega wyzrej tez wyskakuje mi niebieski ekran z tym że podczas grani ani razu tak mi sie nie zrobiło tylko jak pracuje na windowsie zadko sie to zdaza ale jednak. Kadafi doszedles co to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm mam ten sam problem co kolega wyzrej tez wyskakuje mi niebieski ekran z tym że podczas grani ani razu tak mi sie nie zrobiło tylko jak pracuje na windowsie zadko sie to zdaza ale jednak. Kadafi doszedles co to?

1.zainsatlujcie nowe stery do chipsetu :lol2: [oficjalne nvidii a nie ze stronki czy płyty GB] ja tez sie z podobnym problemem zmagalem, a wszystkiemu byly wlasnie sterowniki z plyty GB ktore swoja droga byly jakimis Beta.

2.to na 90% przegrzanie sie mobo mosfety albo NB

3.na 10% moze byc to powod przestawienia sie w BioSie taktowania DDRów, u mnie po np włączeniu optimised defaults wszystko dziala ok ale po powrocie na default wszystko jest do [gluteus maximus] [nowy bios nie wchodzi; ramy wywalaja arty; komp sie restartuje] [swoja droga w tej chwili dziala mi tylko wersja F1 biosu > inna nie chce sie zaladowac]...a moze ktos wie co z tym zrobic??

Edytowane przez t00l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też mam problem z upgradem biosu z wersji f4 do jakiejkolwiek wyższej, wszystko robię w biosie wg instrukcji, ale to na nic: po włączyniu komputer wydaje 2 razy długi sygnał ciągły, w tym momencie zapewne włącza się łądowanie nie z maina tylko z backupu biosa którego nie upgradeowałem i jest ok. Więc: nie wgrałem nowego biosu mimo że próbowałem, cały czas mi się komp ładuje z backupu i mam ładną melodyjkę za każdym razem gdy włączam kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też mam problem z upgradem biosu z wersji f4 do jakiejkolwiek wyższej, wszystko robię w biosie wg instrukcji, ale to na nic: po włączyniu komputer wydaje 2 razy długi sygnał ciągły, w tym momencie zapewne włącza się łądowanie nie z maina tylko z backupu biosa którego nie upgradeowałem i jest ok. Więc: nie wgrałem nowego biosu mimo że próbowałem, cały czas mi się komp ładuje z backupu i mam ładną melodyjkę za każdym razem gdy włączam kompa.

na angielskim forum czytałem też o podobnych przypadkach i widze ze G-B coś popieprzyło w tym wszystkim - jak raz zatnie sie bios o wyglada na to ze mozna zapomnieć o jakiejkolwek aktualizacji; 'tancerzekek' mam identyczna rzecz po restarcie slysze 2 lub czasami 3 długie sygnały, potem bios wczytuje sie z backup'a i jednynie ratuje wtedy ponowne reflashowanie biosu do poprzedniej wersji [która chodzi mi tylko z przetaktowanymi ddr'ami]. Mowiac szczerze probowalem juz 100 sposobów na flash biosu na mojej plycie, a teraz do tego wszystkiego przestal dzialac flopp i jedynym wyjsciem jest @BIOS z pod windy :mur: :mur: zastanawiam sie nad wymiana mobo albo oddaniem jej do serwisu, ale nie wiem, czy wogole jest sens, bo jak to na gwarancji nie przyjma mi po - aktualizacji biosu, self-mod na mosfetach i NB.

A pomyslec ze jeszcze miesiac temu bylem bardzo zadowolony z tej plyty... teraz najchetniej bym ja spalil.

W kazdym razie jesli ktos mial cos podobnego lub i wie co na to zaradzic, piszcie. Dzieki.

 

[przypomne ze mialem f5 chcialem f6 nie chcialo wejsc, mam f1]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym slowem szajs ,ja się zawiodłem na GB mam problemy z dyskiem sata II czasem windows się nie laduje pozatym czasem zdaza się res z bs jednym slowem drugi raz nie kupie gb :(. Stery mam najnowsze bios F8 i kup :( :mur: :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym slowem szajs ,ja się zawiodłem na GB mam problemy z dyskiem sata II czasem windows się nie laduje pozatym czasem zdaza się res z bs jednym slowem drugi raz nie kupie gb :(. Stery mam najnowsze bios F8 i kup :( :mur: :?

no niestety! ja też bardzo się zawiodłem na GB, po pierwsze pierwsza płyta fabrycznie była pieprznięta i z miejsca poszła do wymiany, a teraz jeszcze ten problem z bios'em [który okazuje się nie rozwiązalnym, a co więcej wyczytałem że po próbie wymiany biosu, automatycznie przetaktowują się ddr'y i się uszkadzają się, tak właśnie ja mam]...tym samym, jednym słowem do DFI wracam !!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HMM powertowałem troche neta i za moje wszystkie problemy odpowiedzialny jest podobno moj twardziel Baracuda a dokladnie jakis zonk pomiedzy nforcem 4 a dyskiem. Wyslalem do Seagata prosbe o nowszy firmware podobno to pomaga zobaczymy....Wiec chłopaki jesli posadacie Seagata Sata polecam wątek w dziale dyski i forum nvivdi http://forums.nvidia.com/lofiversion/index.php?t10755.html.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...