Skocz do zawartości
Raul

Abit 9550 Guru/guru Xt

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że informacji na forum na temat tych kart nie jest duzo, i sa one czesto niespojne i lakoniczne postanowilem zalozyc ten temat w ktorym mozemy zebrac wiecej info dot. tej ciekawej pozycji wsrod 9550.

 

Niewatpliwie najwiekszą zaletą kart jest ich ogromny potencjał o/c. Domyślne taktowania to GPU: 250, Mem: 400. Karta zarówno w v. standardowej jak i XT posiada na pokładzie zworke, po przestawieniu której bez zadnego podkrecania karta zacznie pracowac z ustawieniami Radeona 9600XT no i rzecz jasna taktowaniach "zblizonych" do XT, czyli 400/500 co daje wzrost wydajności karty o około ~40%. (9600 XT 500/600, ale z Abita 9550 Guru 3,6ns niemal ze na pewno wycisniecie powyzej 500/700 !). Następną, niewątpliwie duza zaletą są dwa uklady pamieci Flash, sluzace do przechowania romu z biosem. Podstawowy i pomocniczy. Standardowo bios laduje sie z ukladu defaultowego. Po przestawieniu zworki na PCB karta startuje z drugiego uklady flashrom (bios) i zaczyna pracowac w wspomnianym juz trybie XT. kolejna zaleta jest technologia guru i dolaczone oprogramowanie, za pomoca ktorego mozemy zmieniac napiecia na rdzeniu i pamieciach oraz ustawiac ich zegary taktowania.

 

Linki do stron producenta:

- Abit R9550-Guru mem: 3,6 ns | cena: ~340 zł

- Abit R9550 XTurbo-Guru mem: 2,5 ns | ~400 zł

 

Radiatorki na pamieciach w rzeczywistosci wygladaja nieco skromnie, niz mozemy to zaobserwowac na stronie producenta.

 

Ponizej zamieszczam ranking, na jakich maxymalnych stabilnych taktowaniach (bez artow, artefaktow) poszla Wam ta karta, aby ustalić jaki potencjał drzemie dokladnie w kazdej z nich i czy warto dokladac dodatkowe 100 zl (w chwili zakladania tematu taka byla roznica w cenie, zwykle guru ~340 xt ~440, teraz roznica ta maleje, nasze testy na pewno maja w tym jakis swoj udzial, gdyz sprzedawcy przegladaja forum tweaka czesto) do wersji XT. Jezeli chcesz byc uwzgledniony w rankingu przeslij mi screena, lub linka do niego z Everest/Ekran/Procesor Graficzny. Screen winien byc podpisany i oznaczony, czy jest to zwukly guru, czy XT:

 

Abit R9550-Guru

 

1) mamery - GPU: 506 MHZ | MEM: 730 MHZ | 3DM2k3: 4273 | Aida32 |

2) Raul - GPU: 533 MHZ | MEM 722 MHZ | 3DM2k3: 4255 |

3) bobson37 - GPU: 510 MHZ | MEM: 716 MHZ | AquaMark3: 33,492 |

4) siwy05 - GPU: 495 MHZ | MEM 630 MHZ | 3DM2k3: 4168 | AquaMark3: 31877 |

 

AKTUALIZACJA:

 

Postanowiłem troszeczke zaktualizowac pierwsza strone postu w oparciu o doswiadczenie jakiego nabralem przy zabawie z karta :)

 

Wydajnosc karty:

- default: gpu: 250, mem: 400, 2k3: 2157

- tryb XT gpu: 405, mem: 512, 2k3: 3105

- XT + OC: gpu: 533, mem: 722, 2k3: 4255

 

- Test Abita 9550 guru XT © Goku @ sirius.pl

 

zobrazowane na wykresie:

 

Dołączona grafika

 

Abit R9550XTurbo-Guru

 

1) TatoTurbo - GPU: 486 MHZ | MEM: 760 MHZ |AquaMark3: 28.857 |

post-17847-1108759635_thumb.jpg

Edytowane przez Raul

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta zarówno w v. standardowej jak i XT posiada na pokładzie zworke, po przestawieniu której bez zadnego podkrecania karta zacznie pracowac z ustawieniami Radeona 9600XT no i rzecz jasna  taktowaniach zblizonych do XT, czyli 300/500, co daje wzrost wydajności karty o około ~20%.

:blink:

300/500 to taktowania zbliżone do 500/600 ? no tak pewnie bardziej zblizone niż 250/400 :lol:

 

to tak jak towarzysz Kwaśniewski - powiedział, że ma wyższe wykształcenie (co było oczywiście prawdą, bo miał wyższe niż Wałęsa, jakkolwiek ani mgr, ani inż obywatel K. sie poszczycić nie może)

 

nie to żebym się czepiał - ale tekst o tej zbliżoności mogłeś sobie darować B)

Edytowane przez wojwar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje, po samym przestawieniu zworki roznica jest jeszcze spora, ale po podkreceniu guru mozna osiagnac taktowania przewyzszajace nawet 9600XT!

1276447[/snapback]

dokładnie tak jest - można osiągnąć taktowania na poziomie 520/700 + zmiana timingów, da sporego kopa tej karcie. Zapewne wynik 4100-4300 pkt w 3Dmarku03 jest do osiągnięcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam karte Abita R9550 CDT ta karta tesz ma zworke na karcie czy na tej karcie tesz mozna przestawiwic zworke czy to cos da czy ten model po przestawieniu zworki dostanie wiesze taktowanie?

 

pozdrawiam

1276617[/snapback]

B)

 

Dostaniesz NTSC zamiast PAL na wyjściu TV

 

A jak ci się karta kręci? pamieci 3,6 czy 4 ns ?

 

miałem kiedyś Abita 9550 128 CDT 3,6 ns i po dwóch godzinach odniosłem go do sklepu - nie dość, że kręcił się straaasznie słabo (405 rdzeń, 510 pamięci) - to jeszcze przy podkręceniu powyżej 350/450 - kondensatory tak piszczay, jakby im ktoś części ciała żywcem wyrywał. Szybko odniosłem go do sklepu i podmieniłem na Gbyte - wynik: 430/530 bez pisku kondziorków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś widze mało tych posaidaczy ABITA vGuru ! A to najlepsza karta za ta cene !!! przewyższa praktycznie wszystkie RADEONY do 500 PLN a także wiekszość GeForców :!: Mam sposób jak podnieść napięcie na tej karcie do prawie 2.8 na mem !!! PODKREŚLAM nie chce nic zamian a oto mnie posądził K-S-I-R-X !!! jezeli chcecie wiedzieć jak piszcie PW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś widze mało tych posaidaczy ABITA vGuru ! A to najlepsza karta za ta cene !!! przewyższa praktycznie wszystkie RADEONY do 500 PLN  a także wiekszość GeForców :!: Mam sposób jak podnieść napięcie na tej karcie do prawie 2.8 na mem !!! PODKREŚLAM nie chce nic zamian a oto mnie posądził K-S-I-R-X !!! jezeli chcecie wiedzieć jak piszcie PW

1276701[/snapback]

nie no czlowieku pierwsze widze cos takiego na forum!! wiem ale nie powiem, mam ale nie dam...co to jest jakies przesszkole i dziecinada... bo tak to sie zachowuja 5 letnie dzieci. forum jest po to zeby sie dzielic z ludzmi swoja wiedza. po co w ogole piszesz takie bez sensu posty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś widze mało tych posaidaczy ABITA vGuru ! A to najlepsza karta za ta cene !!! przewyższa praktycznie wszystkie RADEONY do 500 PLN  a także wiekszość GeForców :!: Mam sposób jak podnieść napięcie na tej karcie do prawie 2.8 na mem !!! PODKREŚLAM nie chce nic zamian a oto mnie posądził K-S-I-R-X !!! jezeli chcecie wiedzieć jak piszcie PW

1276701[/snapback]

 

Wiesz... w cenie 520 zł można dostac GF 6600, który przebija R9550XT turbo guru w każdym zastosowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! też mam od niedawna Abita guru i chodzi u mnie na ustawieniach 504 MHz rdzeń i 354 Mhz pamięci, na wyższych taktowaniach pojawiają mi sie drobne arty. Mój egzemplarz reaguje artefektami na zmiany timingów. Z karty jestem jak narazie zadowolony. Pojawiły mi się jednak małe problemy:

-nie chodzi mi Vice City :( próbowałem patchować, reinstalować ale nic to nie daje. Po prostu kiedy próbuję odpalić pojawia się kursorek czytania płyty z CD romu i na tym się kończy :( nie wiem czy jest to wina sterów bo obniżenie taktowania nic mi nie daje

- drugi problem jest taki że jak ustawię w Ati Tray Tools by na starcie systemu wrzucało moje taktowania (504/354) to po załadowaniu Windowsa sypie mi się cały ekran, najpierw pojawiają sie prążki a potem się wszystko rozmazuje :/

Kiedy ustawię moje taktowania po załadowaniu systemu to wszystko śmiga OK, w 3D mark 03 mam ok 4100

 

Wnerwiające jest też to że wiatrak wyje jak opętany kiedy zamknie sie dołączony program do podkręcania karty OCguru. Program ten zawiaduje prędkością wiatraka na karcie i podczas grania nawet przy dużym taktowaniu wiatrak pracuje cicho o ile programik jest włączony. Kiedy się go wyłączy i obniży taktowania to i tak wiatrak hałasuje.

 

I jeszcze jedno: w rogu karty po stronie gdzie nie ma fabrycznych radiatorów jest taka kostka. Nie wiem jak u innych ale u mnie grzeje się ona niemiłosiernie. To znaczy zbytnio, porównując do reszty ustrojstw na karcie. U mnie sięga 60 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja wiem ze 6600 to jest wypasssss :!: Poprostu !!!

Czy ja powiedziałem ze nie dam ?? juz kilku gości napisło normalnie na pw do mnie to dałem !!!

ale niektórzy widza jakiś problem w tym wiec napsize na ogólnym bo komuś niechce się nawet pw wysłać zeby sobie karte usprawnić !!! :-P

 

No to macie katalog ABITA/ocguru/config w tym katalogu jest plik chip.ini

ia tam jest takie cos :

 

 

[Volt2]

Type = 1

Addr = 0x22

HiLimitAddr = 0x2F

LowLimitAddr = 0x30

StatusAddr = 0x45

 

Zmieniacie na tak :

[Volt2]

Type = 1

Addr = 0x20 <- zmian zaszłą tylko tu z 22 na 20 !! nie dawać 19 bo wtedy juz 4.0 volt na pamięciach!!!

HiLimitAddr = 0x2F

LowLimitAddr = 0x30

StatusAddr = 0x45

 

I tak zawiększa się wam napiecie sprawdźcie w ocguru !! powinniście teraz mieć około 2.75 w zależności od zasilacza !!

Mi to troche dało ale mam zasiłke taką sobie COLORSIT !!! Ale spoko Na dobry zasilaczach powinno być spoko !!!

Co pasuje teraz wszytkim ?? To samo pisałem jak ktoś na pw napisał !!! Wiec nie widze problemu !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

widzę, że ten wątek konkretnie jest skierowany do posiadaczy takich kart jaką ostatnio sam sobie sprawiłem czyli r9550 XTurbo vGuru Abita.

 

Nurtują mnie dwa pytania:

Jak rozróżnić kartę XTurbo vGuru od zwykłej vGuru.

 

Moje obawy biorą się z tego ze podobno można wgrać bios od XT i zwykle vGuru będzie działać jak XTurbo vGuru.

Skąd mam wiedzieć jakie mam kości jeżeli deklarowane 2.5ns przykryte są radiatorami?

(nie wiem czy nie kupiłem tej tańszej opcji w cenie droższej!?)

 

Drugie pytanie to dlaczego 3Dmark3 mam zwiechy? ..zasilacz to:

Chieftec 350W

Edytowane przez TatoTurbo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, prosil bym aby nie wprowadzac tu zamieszania i nie pisac o zadnych innych kartach poza guru i guru XT. wojtala pisal tam cos o pamieciach 4 ns, a wiec watpie aby byla to guru, bo ona ma 3,6 a guru xt 2,5.

 

Druga sprawa, czy testowal juz ktos sposob kali990 na podniesienie napiec? czy dziala?

 

Trzecia sprawa podajcie te najwyzsze taktowania kart jakie osiagneliscie, oczywiscie bez artow i zwiech. wyniki w 3dmarkach tez mile widziane. bo ciekawe jest, czy warto doplacac 100 zl do xt.

 

Czwarta sprawa to wlasnie zamowilem karte :D (3,6 ns)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja wiem ze 6600 to jest wypasssss :!: Poprostu !!!

Czy ja powiedziałem ze nie dam ?? juz kilku gości napisło normalnie na pw do mnie to dałem !!!

ale niektórzy widza jakiś problem w tym wiec napsize na ogólnym bo komuś niechce się nawet pw wysłać zeby sobie karte usprawnić !!! :-P

 

No to macie katalog ABITA/ocguru/config  w tym katalogu jest plik chip.ini

ia tam jest takie cos :

[Volt2]

Type  = 1

Addr  = 0x22

HiLimitAddr = 0x2F

LowLimitAddr = 0x30

StatusAddr                = 0x45

 

Zmieniacie na tak :

[Volt2]

Type  = 1

Addr  = 0x20  <- zmian zaszłą tylko tu z 22 na 20 !! nie dawać 19 bo wtedy juz 4.0 volt na pamięciach!!!

HiLimitAddr = 0x2F

LowLimitAddr = 0x30

StatusAddr                = 0x45

 

I tak zawiększa się wam napiecie sprawdźcie w ocguru !! powinniście teraz mieć około 2.75 w zależności od zasilacza !!

Mi to troche dało ale mam zasiłke taką sobie COLORSIT !!! Ale spoko Na dobry zasilaczach powinno być spoko !!!

Co pasuje teraz wszytkim ?? To samo pisałem jak ktoś na pw napisał !!! Wiec nie widze problemu !!!

1276891[/snapback]

dobrze spokojnie....trzeba bylo tak od razu napisac.... ja osobiscie karty jeszcze nie mam .... przymierzam sie do zakupu... bo za cene >450 chyba nie ma nic lepszego w tej chwili a mozna sie troche pobawic kreceniem.

 

PYTANIE do uzytkownikow .... widzialem juz odpiwiedz ze po wylaczeniu uGuru wiatrak wyje ale jak to sie przedstawia z wlaczonym tym oprogramowaniem. czy mozna robic profile do roznych kierek i wtedy zeby ladowal podrecone ustawienia. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

widzę, że ten wątek konkretnie jest skierowany do posiadaczy takich kart jaką ostatnio sam sobie sprawiłem czyli r9550 XTurbo vGuru Abita.

 

Nurtują mnie dwa pytania:

Jak rozróżnić kartę XTurbo vGuru od zwykłej vGuru.

 

Moje obawy biorą się z tego ze podobno można wgrać bios od XT i zwykle vGuru będzie działać jak XTurbo vGuru.

Skąd mam wiedzieć jakie mam kości jeżeli deklarowane 2.5ns przykryte są radiatorami?

(nie wiem czy nie kupiłem tej tańszej opcji w cenie droższej!?)

 

Drugie pytanie to dlaczego 3Dmark3 mam zwiechy? ..zasilacz to:

1277079[/snapback]

nie wiem dokładnie jak odróznić karte xturbo od zwykłej v guru ale wydaje mi się że napisane na pudełku jest a pozatym turbo ma inne pamięci i inne radiatory na nich.a że masz zawiechy w 3dmarku to znaczy że masz pewnie za duzo podkrecony rdzeń.napisz do ilu podkrecileś i zobacz jakie masz napięcia na karcie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

radiatory wygladaja mi na te same (cholera pewnie dali na stronce ta sama fotke zeby sie nie wysilac. przeciez te foty sa identyko)

 

http://www.abit-poland.com/gfx/prod/gfx/r9...u_angle_500.jpg

http://www.abit-poland.com/gfx/prod/gfx/r9...u_angle_500.jpg

Edytowane przez silo13pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie krece narazie dopuki nie bede wiedzial jakie sa kosci... dziala sama z siebie tylko przelaczona w tryb Turbo 300/500 vCore 1.3, vMem 2.85

 

tak naprawde jest kod paskowy na pudelku (a na pudelku napisane jest r9550 XTurbo-Guru) a pod nim liczby... taka sama wlepa jest na karcie z dopiskiem ze zerwanie jej spowoduje utrate gwarancji.

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41037885

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41414756

 

tak naprawde to chyba dwie identyczne karty i jezeli komus bedzie sie chcialo wgrac bios to 100zl moze sobie w bonusie przyciac ...bo kosci nie da sie sprawdzic bez odklejenia radiatora ...tak mi sie wydaje.

Edytowane przez TatoTurbo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie krece narazie dopuki nie bede wiedzial jakie sa kosci... dziala sama z siebie tylko przelaczona w tryb Turbo 300/500.

 

tak naprawde jest kod paskowy na pudelku (a na pudelku napisane jest r9550 XTurbo-Guru) a pod nim liczby... taka sama wlepa jest na karcie z dopiskiem ze zerwanie jej spowoduje utrate gwarancji.

 

1277330[/snapback]

 

w poscie wyżej dałem link i tam jest porównanie i widac na zdjęciach jak wygladają obie karty.jak masz ustawione w standardzie i ci wiesza się 3dmark to cos jest nie tak spróbuj wgrac najnowsze omegi albo postaw cały system od nowa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak naprawde to chyba dwie identyczne karty i jezeli komus bedzie sie chcialo wgrac bios to 100zl moze sobie w bonusie przyciac ...bo kosci nie da sie sprawdzic bez odklejenia radiatora ...tak mi sie wydaje.

1277330[/snapback]

:blink:

 

człowieku, przecież widać, że nie wiesz o czym piszesz.

 

Turbo guru ma pamięci 2,5 ns BGA - to takie kwadratowe pamiątki jak np w R9800pro 256 bit ... kręcą się wg standardu do 400MHz (800 DDR) ... a rzeczywistości pewnikiem jeszcze lepiej

 

Guru ma pamiątki TSOP 3,6/4ns - to takie pamięci prostokątne ... można je podkręcić do 600-700MHz - to zupełnie inne pamięci (Takie jak np na R9550 Gigabyte)

 

Poza tym rozkład elementów na płytce pcb jest troszku inny.

 

Wgraj sobie bios od R9550XTurbo guru do 9550guru - w najlepszym wypadku karta nie ruszy ci na tym biosie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgraj sobie bios od R9550XTurbo guru do 9550guru - w najlepszym wypadku karta nie ruszy ci na tym biosie

teoretycznie nic sie nie stanie, bo karta posiada ratunkowy uklad flash i wg. mnie po takiej operacji i tak z ukladu dodatkowego zostanie przywrocony oryginalny bios do primary :) ale pewien nie jestem, bo karte zamowilem dopiero wczoraj i jeszcze nie doszla, a wiec nie mam jak przetestowac, a moja cala wiedza na temat niej to czysto teoretyczna (czyt. wyczytana) :) Edytowane przez Raul

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

człowieku, przecież widać, że nie wiesz o czym piszesz.

A czy w ktoryms poscie powiedzialem ze sie znam ...jakbym wiedzial to bym sie nie pytal.

Tak czy inaczej dzieki za odp.

 

Kosci sa kwadratowe wiec to jest Xturbo :D a co sie da z nich wycisnac to czas pokaze bo narazie mam zwiechy... a na omedze sa jakies updaty wiec nic nie szarpnalem wczoraj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem specyfikacje techniczna pamięci które są użyte w abit guru

http://www.samsung.com/Products/Semiconduc...1638f_rev13.pdf

na stronie 14 sa podane dokladnie timingi mozna sobie zgrac bios i porównac rabitem jakie sie ma.

zauwazyłem że jak na 3.6ns to abit ma bardzo słabe timingi i mozna jeszcze duuuużo podciagnąć.

Edytowane przez Fonzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...