Skocz do zawartości
Świder

Bloki Wodne <<//by Świder\\> ...duużo Fot...

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszym ograniczeniem jest niestandardowość płyt głównych. Zauważ, że każda w okół procesora ma inne rozmieszczenie mosfetów, kondensatorów itd. Już nie raz był problem z mocowaniem zwykłych chłodzeń "bo się nie mieści". Druga sprawa, to o czym mówisz - zwiększyć dwukrotnie, no cóż, a co z pozostałym metalem ? Owszem, blok rozgrzałby się trochę ponad powierzchnię procesora, ale nie zbyt wiele, bo pamiętaj, że nie grzeje się cały procesor tylko głównie jego środek - tam gdzie są rdzenie. Więc sumarycznie prezentowałoby się to tak :

 

Dołączona grafika

 

Spód bloku nie odbierałby w całości ciepła a metal, tam gdzie zaznaczyłem zielone znaki zapytania byłby całkowicie bez użytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Xaarkes2

Ja chyba jutro lece po chińskiego dremelka ;D Zawsze chciałem mieć LC, ale odstraszał mnie koszt. Myślę że dałbym radę zrobić coś na e5200 @3,5 Ghz i moją mocno grzejącą się płytkę ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba jutro lece po chińskiego dremelka ;D Zawsze chciałem mieć LC, ale odstraszał mnie koszt. Myślę że dałbym radę zrobić coś na e5200 @3,5 Ghz i moją mocno grzejącą się płytkę ;D

 

Wydaje mi sie, ze chyba jeszcze nie wiesz na co sie porywasz :) Ale spokojnie, przyjdzie po pierwszych cieciach miedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

A jeżeli spód podstawki bloku byłby czymś w rodzaju komory parowej znanej z coolerów gpu? Przez wystające żeberka przepływała by woda a ciepło z procesora byłoby równomiernie rozłożone po całej podstawie bloku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba jutro lece po chińskiego dremelka ;D Zawsze chciałem mieć LC, ale odstraszał mnie koszt. Myślę że dałbym radę zrobić coś na e5200 @3,5 Ghz i moją mocno grzejącą się płytkę ;D

 

Dremelem chcesz rzeźbić w miedzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli spód podstawki bloku byłby czymś w rodzaju komory parowej znanej z coolerów gpu? Przez wystające żeberka przepływała by woda a ciepło z procesora byłoby równomiernie rozłożone po całej podstawie bloku.

 

Rozwiązanie podpatrzone na GPU, ale ... najprawdopodobniej skuteczne. ;) Świat stoi przed Tobą otworem, pomijając to, że koszt ogniwa peltiera jest pewnie niższy niż komora gazowa. ;) Druga sprawa, że przy Twoim zwiększeniu wielkości bloku, rozumiem, że jeden blok pasuje pod jeden, konkretny model płyty. Jak ktoś wydaje grube pieniądze na blok to raczej oczekuje kompatybilności z każdą płytą, każdym procesorem itd. ;)

 

Kolejna sprawa to to, że chłodzenie wodne jest wystarczająco wydajne i raczej nie szukałbym zwiększenia wydajności w poprawie bloku (bo to da max 2-3*C) a raczej zwiększenia ilości chłodnic, ich przewiewu itd. Kolega scooby czy jak mu tam, na tym forum pokazał, na co stać obecne bloki wodne, przez które przepływa odpowiednio zimna woda (z kranu) i7 EE i 4x580 nie stanowią żadnego problemu.

 

Także poprawa wydajności bloków nie jest wymagana. Takie jest moje zdanie. Pamiętaj także, że nawet na najlepszym chłodzeniu wodnym, nie zejdziesz poniżej temperatury jaka panuje w miejscu stania komputera (najczęściej pokojowa). Rozwiązaniem jest także FWC , czyli Water-Cooling chłodzony freonem, tudzież z grubej rury FC / kaskady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność bloku zależy od użytego materiału i tak poprowadzonej konstrukcji, żeby woda przepływała przez jak najbardziej możliwie cienką i dużą powierzchnię owego metalu. Czyli prosto patrząc Taki bloczek ma mniejszą powierzchnię styku metalu z wodą niż taki.Oczywiście ten drugi jest wydajniejszy. Teraz pewnie można pomyśleć, że skoro im więcej finów - ścianek, tym wydajniej, czli najwydajniejszy byłby taki ? Otóż nie, bo w tym wszystkim trzeba także pamiętać o przepływie. Zbyt gęste finy są "opływane" przez zbyt cienką warstwę wody. Sztuką jest znaleźć złoty środek pomiędzy ilością-grubością metalu a ilością przepływającej wody. :)

 

Czy da się zrobić lepsze niż topowe dostępne na rynku ? Hmm , ciężkie pytanie. Z jednej strony te firmy mają przepracowanych tyle konstrukcji, mają zatrudnionych inżynierów materiałowych / fizyki, że ciężko byłoby samemu, ot tak w domu, w garażu wstrzelić się z czymś wydajniejszym. Choć nie jest to niemożliwe, bo czasem nawet największe głowy zapominają o najprostszych (i czasem zarazem) najlepszych rozwiązaniach.

 

Co do porównania bloków to kolega ma rację, ale co do "opływania" się nie zgodzę. W bloku liczy się powierzchnia oddawania ciepła teoretycznie czym więcej małych finów tym lepiej, ale ciecz chłodząca płynie tam gdzie jej prościej przepłynąć.

Prosto mówiąc trzeba "zmusić" ciecz chłodzącą by płynęła tam gdzie trzeba a nie na około, z tond skomplikowana budowa topów wydajnych bloków wodnych. Wystarczy zobaczyć na najwydajniejszy blok na cpu EK Supreme HF który posiada bardzo małe finy rzędu 0.3 mm i skomplikowaną budowę topu(blaszka odpowiednio rozdziela strumień cieczy, a uszczelka między blaszką a topem zapewnia że ciesz płynie tylko między finami a nie na około).

 

Co do zrobienia wydajniejszej konstrukcji to raczej nie ma szans, każda firma chce zrobić najwydajniejszy blok bo wszyscy walczą o klienta, a najlepszą reklamą są testy (przynajmniej dla grupy ludzi którzy są w stanie wydać kilka set złotych na blok)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do porównania bloków to kolega ma rację, ale co do "opływania" się nie zgodzę. W bloku liczy się powierzchnia oddawania ciepła teoretycznie czym więcej małych finów tym lepiej, ale ciecz chłodząca płynie tam gdzie jej prościej przepłynąć.Prosto mówiąc trzeba "zmusić" ciecz chłodzącą by płynęła tam gdzie trzeba a nie na około, z tond skomplikowana budowa topów wydajnych bloków wodnych. Wystarczy zobaczyć na najwydajniejszy blok na cpu EK Supreme HF który posiada bardzo małe finy rzędu 0.3 mm i skomplikowaną budowę topu(blaszka odpowiednio rozdziela strumień cieczy, a uszczelka między blaszką a topem zapewnia że ciesz płynie tylko między finami a nie na około).Co do zrobienia wydajniejszej konstrukcji to raczej nie ma szans, każda firma chce zrobić najwydajniejszy blok bo wszyscy walczą o klienta, a najlepszą reklamą są testy (przynajmniej dla grupy ludzi którzy są w stanie wydać kilka set złotych na blok)

 

Nie dla pompki ;) Warto zauwazyc ze czesto wlasnoreczne struganie bloku jest checia zaoszczedzenia $, wiec malo prawdopodobne jest zeby w takim ukladzie znalazla sie mocna=droga pompka, ktora nie zdechnie przy bloku z duzymi oporami. A tak przy okazji pompek, w tym roku stuknelo 8 lat nieprzerwanej pracy "aquaszutowi" pracujacemu w moim wc :lol: To sie nazywa wytrzymaly produkt

Edytowane przez Carson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

Mógłby ktoś tak mniej wiecej napisać jakich temp. w stresię mogę się spodziewać po zmianie na WC? Chciałbym chłodzić tylko procesor i5 2500k @4,5ghz, obecnie chłodzi go thermal take contac29 i w stresie mam max 55C w idle około 25C. chciałbym użyć chłodnicy 2 razy 140mm przez którą tłoczyć powietrzę będą dwa bq silent wings 1300/obr które już mam. Czy uzyskanie max 30C w stresie jest możliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w stresie mam max 55C w idle około 25C.

To chyba masz uszkodzony termometr, albo siedzisz przy komputerze w kurtce. :) Zakładając, że w pokoju masz 22-23 *C właściwie niemożliwe jest uzyskanie 25*C w idle. Płyta się grzeje, Twój Fermi się grzeje, RAM się grzeje, a co za tym idzie - powietrze, które przepływa przez radiator CPU samo w sobie ma już minimum 25*C, dodając do tego grzanie CPU i "opór" wydajności chłodzenia, na procesorze masz minimum te 28*C - wiem, 3*C to aptekarskie liczenie, jednak chcę, abyś był świadomy wszystkich procesów jakie zachodzą w obudowie. Chyba, że faktycznie masz w pokoju ~ 18*C, wtedy zrozumiem. Sam mam 30*C w idle, a jak zimą otworzyłem okno, to w pokoju temperatura spadła do 8*C, w budzie 14*C a procek w idle miał 22*C. Ale to takie tam, przygody. ;)

 

Odpowiadając na Twoje pytanie, 30*C w stresie jest raczej niewykonalne. Scooby (czy jak mu tam) korzystając z bieżącej wodny, która jest znacznie chłodniejsza niż temperatura pokojowa, osiągnął 45*C w stresie. Uśredniając - Masz chłodniejszy procesor, ale wodę będziesz miał cieplejszą, suma summarum możesz spodziewać się czegoś w granicach 42-45*C.

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

Z czujnikikem procesora jest wszystko ok pomęczyłem go trochę linxem. Zwróć uwagę na ilość wentylatorów w mojej ubudowie. Gdy wkładam tam rękę wyraźnie czuć przepływ powietrza i przez to ma się wrażenie, że jest tam chłodzniej niż w pokoju ale pewnie temp. jest wyższa o 1-2C.

post-174386-0-62887700-1332846733_thumb.jpg

czyli nie warto bawić sie w WC?

częstotliwość procesora jest zmienna 1600-4500 mhz na screenie jest akurat 3000mhz bo miałem włączone skanowanie w tle.

Edytowane przez marantz5003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli nie warto bawić sie w WC?

 

Jeśli 10*C różnicy w stresie to dla Ciebie za mało, to nie warto. Obecne procki się tak nie grzeją i obecne AC daje sobie z nimi radę. Większym sensem jest zapakowanie WC na grafikę. Jak już się zdecydujesz, to zrób i na CPU i na GPU, wtedy odczujesz różnicę. Pytanie tylko, czy nie szkoda Ci kasy na takie modyfikacje ? Ja zamiast pakowania się w WC, za te same pieniądze bym poczekał i łyknął GF'a 780. Koniec tego OT bo nas Świder pogoni ! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...