Skocz do zawartości
ozzy_SC

Peltier 89w

Rekomendowane odpowiedzi

Wymądrzanie... :lol:

 

No wybacz... chcesz chłodzić proca peltem 89W i zetką... to nie będzie chłodzenie tylko podgrzewanie... ja odradzam... rób jak chcesz... jak coś to zaproś nas na jajeczniczke z cpu :D

1303430[/snapback]

Jak podlaczylem moje wc + peltier 89w(na spinacze bez pasty termoprzewodzacej) z kadeciakiem i zetką a do tego atman at305 to mialem minus 10*C ale moze jak zaloze to na proca to bedzie wtedy lipa.Zobaczy sie :lol:

Na chlodnicy mam wentyl 12*12. Jeszcze niekupilem zapinki i coldplate'a dlatego wc sie marnuje:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo peltiera działa ze sprawnością 50% czyli połowa jego mocy transprortuje ciepło na drugą stronę, a druga połowa tylko ją podgrzewa.

.....

pelt 89W może "przepompować" 49,5W a procki mają "troszkę" więcej :lol:

1302936[/snapback]

1. Gwoli ścisłości sprawność ogniwa peltiera wynosi nieco ponad 50%.

 

2. P=U*I więc taki 89Watowy pelt o parametrach 10A i 15.8V (o takim tu mówimy) ma moc 158Watów. A więc 89W jest tą 50% sprawnością, dlatego 89W jest to moc, którą on może 'przenieść' z jednej strony na drugą. A nie 49.5W jak ty piszesz....

 

Popraw mnie jeśli się mylę :) pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO peltier 89W nie nadaje się do gorących procków. Robiłem testy ten peltier + blok wodny + AMD XP 2000+ (niepodkręcany) i po kilkunastu sekundach temperatura na procku wzrosła w biosie z 10 C do 60 C i wtedy wyłaczyłem kompa. Te peltiery po prostu jeszcze podgrzewają procesor. Gdyby procek wydzielał mniej ciepła miałoby to sens. Np. Peltiery były montowane (może nadal są) na procesorach w starych Mac'ach. Mam taki jeden i temperatura chłodzonego powietrzem (radiatorek + turbinka) peltirea to około 10 C... ale nie wiem do czego w moim PC mogłoby posłużyć takie ogniwo... Jak macie pomysły to piszcie :lol:

 

Moje peltiery lezą więc i czekają na jakiś pomysł, a ja tym czasem bawię się chłodzeniem wodą... i to chyba najlepsze rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...