Skocz do zawartości
Chaos

Wszystko O Hydor L20

Rekomendowane odpowiedzi

Ja pisalem do Aquasklepu i przysle mi emaila kiedy sie pojawia u nich wirniki do L25. Nie omieszkam poinformowac szanownych forumowiczów i tym fakcie ;] Sam zglosilem chec zakupu. Jak przyjdzie może wykonam jakis teścik wydajnosci. Chociaz najlepiej byloby gdyby zrobil ktos taki test:

L20

L20 z wirnikiem L25

L25

 

Wtedy mielibysmy naprawde duze rozeznanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to się zaczęło podkręcanie Hydorków ;) na czwartek jestem umówiony z Loganem. On przywiezie Hydzia L25 i 2m węża a ja użyczę Hydzia L20, wody i łazienki :lol:

Test będzie wyglądał następująco: najpierw przebadamy pacjentów przed przeszczepem a później dokonamy transplantacji :D Z braku specjalistycznego sprzętu badania będą polegały na:

- zmierzeniu, na jaką wysokość podnoszony jest słup wody. mam nadzieję, że 2m węża wystarczy, jeśli nie to znaczy, że stworzyliśmy POTWORA :-P

- sprawdzeniu wydajności pompek - pomiar czasu, w jakim pacjent przepompuje 10 litrów wody,

- subiektywnej ocenie pracy pompek - głośność, wibracje itp.

Wyniki opublikujemy w jak najkrótszym czasie. Jeśli macie jakieś sugestie co do procedury testowej lub ew. macie zbędny wodomierz i chęć podesłania go nam :D to proszę o wypowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli bedzie cos takiego, co proponowalem :) Super, bedzie wiadomo juz co i jak, nie tylko domysly :)

 

Mysle tylko, ze moze nie 10l tylko 15l albo 20l, wtedy mozna to by poprzemnażac i wyszloby dokladniejsza realna wydajność l/h. Ale jesli nie macie warunków, nie trzeba ;]

 

Kolejna sprawa: jesli nie bedzie to sprawialo problemow, a bedzie Was dwoch, to moze jakies zdjęcia będą? Mysle, ze dzieki takiemu artykulikowi popmpka stanie sie popularniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zapowiada się naprawdę ciekawy teścik :D Moglibyście też podłączyć do węża blok czy dwa i zobaczyć jak pacjenci reagują na obciążenie...

1328144[/snapback]

Test z blokami nie ma sensu gdyż:

- patrz wypowiedź fipa15

- każdy z nas ma inny bloczek, z innymi oporami więc pomiar wydajności przy obciążeniu dwoma blokami byłby poprawny tylko w przypadku identycznych bloków, identycznego ułożenia kabli itd.

Co do fotek to może być niestety krucho, gdyż ani ja ani Logan nie dysponujemy cyfrakiem. Ale do czwartku jeszcze trochę czasu zostało, zobaczymy co da się zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO to nie ma sensu, kazdy wie, ze te pompeczki (L20) spokojnie pociagna dwa bloki (trzy zreszta też-> patrz WC Chaosa).

1328291[/snapback]

A przecież ja nie twierdzę, że jest inaczej :)

 

Chociaż patrząc na to z drugiej strony każda pompka uciągnie 2 bloki (najwyżej woda będzie ledwo ciurkać, ale zawsze komuś to się może spodobać :D )

Miałem na myśli to, że pompki mogą się rożnie zachowywać po zwiększeniu oporu przepływu...

Jest to podobny test do podnoszenia słupa wody, ale zawsze będzie to lepiej wyglądało jak zrobicie 3 testy a nie 2 :D w tym jeden w warunkach podobnych do typowego zastosowania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem wam że po dłuższych zabawach z tą pompką..

wczoraj specjalnei napełniłem pompeczke z chłodnicą.. tak chodziłą cały dzien.. żeby w nocy sprawdzić jak z głośnością w 'cichych' warunkcach (wszyscy spią nic nie haąłsuj komp wyłączony)

no i powiem że z metra to owszem słychać ciche buczenie..

z 2 metów to jak sie wsłuchać to słychać że coś pracuje..

ale jak dla mnie to to i tak jest super

troche nei rozumiem gości którzy marudzą że jakaś pompka (niekoniecznie hydor ) jest głośna i że wogóle syf..

tak jakby pompka była jedynym źródłęm hałąsu w kompie..

 

reasumując:

da się zrobić hydorka L30 tak żeby był na tyle cichy żeby to nei przeszkadzało :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem wam że po dłuższych zabawach z tą pompką..

wczoraj specjalnei napełniłem pompeczke z chłodnicą.. tak chodziłą cały dzien.. żeby w nocy sprawdzić jak z głośnością w 'cichych' warunkcach (wszyscy spią nic nie haąłsuj komp wyłączony)

no i powiem że z metra to owszem słychać ciche buczenie..

z 2 metów to jak sie wsłuchać to słychać że coś pracuje..

ale jak dla mnie to to i tak jest super

troche nei rozumiem gości którzy marudzą że jakaś pompka (niekoniecznie hydor ) jest głośna i że wogóle syf..

tak jakby pompka była jedynym źródłęm hałąsu w kompie..

 

reasumując:

da się zrobić hydorka L30 tak żeby był na tyle cichy żeby to nei przeszkadzało :D

1329396[/snapback]

 

Ja specjalnie żadnych zabiegów nie robiłem. Kompletnie żadnych. Tylko złożyłem, napełniłem układ i tak chodzi prawie cały czas 24h. Kurde w moich wrażeniach napisałem szum, ale po krótkim zastanowieniu się dochodzę do wniosku ze to szum nie jest. Jakby coś sunęło.... nie jestem w stanie tego wyrazić słowami. Owszem po włączeniu kompa kręcące talerze w dysku zagłuszają ją ale jak sama chodzi w nocy to słychać aczkolwiek nie jest to szum wiatraków który mnie denerwuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niom :) ogłaszam wszem i wobec, że pierwsze OC hydorka za nami :D testy zakończone, wyniki zapisane.. pozostało tylko przeanalizować i zaraz Wam je podam :wink: umieszcę je w FAQ na pierwszej stronie

Edytowane przez ma3ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekam z neicierpliwością :D

(nie wiecie czy L30 też dałoby sie zmodować? ona ma taki wirnik jak L20?czy jak L25? bo jak taki jak L20 to... :twisted: )

1337011[/snapback]

Zaraz wszystkiego się dowiesz :wink: Mniej więcej za godzinkę powinno być wszystko dokładnie opisane :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto teksty dodane po dzisiejszych zmaganiach:

WYMIANA WIRNIKA

Jeśli stwierdzimy, że naszemu Hydorkowi należy się nowy wirnik, to bez problemu jesteśmy w stanie wymienić go samodzielnie. Sam wirnik można zakupić na allegro bądź też u autoryzowanego przedstawiciela Hydora. W modelach L20 i L25 wirniki możemy stosować zamiennie, tzn., że do L20 z powodzeniem możemy zamontować wirnik od L25. Pojawia się tutaj pytanie: skoro można wirniki stosować zamiennie, a modele L25 i L35 wg producenta charakteryzują się lepszymi parametrami pracy to czy przez samą zmianę wirnika można sprawić, że pompka będzie prawcowała wydajniej Dołączona grafika Na to pytanie odpowiem poniżej :wink:

jak widzisz kisio wirniki z L3x nie pasują do L2x. Również pokrywki nie pasują, bo L3x jest gabarytowo wieksza od L2x.

 

PODKRĘCANIE POMPKI :lol:

Razem z kolegą [hS.4f] Loganem postanowiliśmy zabawić się w OC pompki poprzez zmianę w pompie L20 wirnika oryginalnego na wirnik z pompy L25. Testy byłe przeprowadzane w warunkach dość partyzanckich - mała łazienka w M3, dwa garnki, kilka węży i miska z wodą. Polegały na zbadaniu na jaką wysokość pompa podnosi słup wody oraz w jakim czasie przepompuje 5 litrów h2o. Pomiar wysokości słupa wody wykonany był za pomocą 2m wężą 12/16 firmy Gutasyn i miary krawieckiej. Pomiar wydajnośći wykonany za pomocą 5-cio litrowego pojemnika (miska z odmierzoną ilością wody), stopera (komórka zimowy Siemens ME45@S45i - nie tylko kompu się podkręca :wink:) oraz 2m węża 12/16 (żeby pompa nie sikała do góry). Wyniki są następujące:

L20 z oryginalnym wirnikiem

- słup wody 130 cm (+/- 3cm wahania)

- wydajność 428 l/h (czas 42s.)

L25 z oryginalnym wirnikiem

- słup wody 110 cm (+/- 2cm wahania)

- wydajność 418 l/h (czas 43s.)

 

L20 ze zmienionym wirnikiem z L25

- słup wody 130 cm (+/- 5cm wahania)

- wydajność 418 l/h (czas 43s.)

L25 ze zmienionym wirnikiem z L20

- słup wody 110 cm (+/- 2cm wahania)

- wydajność 485 l/h (czas 37s.)

 

Jak widać zmiana wirnika w pompie L20 na wirnik L25 nie zmieniła zupełnie wysokości, na jaką pompa podnosi wodę, za to zmniejszyła nieznacznie jej wydajność :unsure: Za to zmiana wirnika w pompie L25 na wirnik L20 spowodowała, że poziom, na jaki pompa podnosi wodę, zmalał (ok. 110cm) natomiast wydajność pompy wzrosła o ok. 67 l/h.

Nasuwają się zatem dwa wnioski: nie opłaca się wymieniać wirnika w pompie L20 na L25 (parametry pracy pompki zmieniają się na gorsze) oraz opłaca się zmienić wirnik w pompie L25 na L20 :unsure: (pompka pracuje wydajniej).

 

Wyniki nas zaskoczyły i stwierdziliśmy, że nie może tu tylko chodzić o wyższość wirnika L20 nad L25 bo wtedy pompka L25 musiałaby być mniej wydajna od L20 a przecież nie jest (..aż tak dużo :-P ). Podczas zabaw w rozbieranie pompek zauważyliśmy, że różnią się one również pokrywką! Otórz w pokrywce są trzy otwory, przez które woda wlatuje do pompki. W L25 te otwory są większe niż w L20. W testach wygląda to następująco:

L20 z oryginalnym wirnikiem i pokrywką z L25

- słup wody 115 cm (+/- 3cm wahania)

- wydajność 500 l/h (czas 36s.) Dołączona grafika

L25 z oryginalnym wirnikiem i pokrywką z L20

- słup wody 117 cm (+/- 3cm wahania)

- wydajność 382 l/h (czas 47s.)

 

Dodatkowo wykonaliśmy test ze zmianą pokrywki i wirnika (czyli patrząc od drugiej strony - korpusu pompki):

L20 z wirnikiem i pokrywką z L25

- słup wody 108 cm (+/- 5cm wahania)

- wydajność 428 l/h (czas 42s.)

L25 z wirnikiem i pokrywką z L20

- słup wody 130 cm (+/- 3cm wahania)

- wydajność 439 l/h (czas 41s.)

 

WNIOSEK: pokrywka w L20 ma za małe otwory!!! gdyż po zmianie na pokrywkę z wiekszymi otworami (z L25) wydajność znacznie wzrosła - 72 l/h.

 

Zatem aby uzyskać wiekszą, niż zakładał producent, wydajność możemy:

- zastosować w L25 wirnik od L20

- POWIĘKSZYĆ OTWORY W POKRYWCE OD L20 (zastosować pokrywkę z L25 lub powiększyć oryginalne)

Jak widzicie zmiana wirnika na nowy z L25 nie ma sensu. Zupełnie nic nie daje. Samej pokrywki od L25 raczej nie da się kupić więc pozostaje modowanie. Powiększenie otworów w pokrywce od L20 chyba nie będzie trudne. Moje plany przedstawię jak tylko nabazgrolę je na papierze.

Aha. Przepraszam wszystkich za brak zdjęć :cry: Niestety nie dysponowałem cyfrakiem. Jak tylko takowy dostanę w swoje łapki to zrobię stosowne zdjęcia (m.in. pokrywek oryginalnych i modowanych).

Edytowane przez ma3ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie przydałyby sie fotki obu wirników i pokrywek..

a czy ktos mógłby powiedzieć albo sprawdzić jaka jest róznica miedzy 30 a 35? czy też w pokrywce tkwi tajemnica?

 

ale dobra robota chłopaki :D

a wnioski zaskakujące :D

Edytowane przez kisio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

l30 i l35 na pewno maja inne wirniki czyli 30 ma chudy i prosty a 35 gruby i zawijajacy troszke. moze przy tak mocnej pompce nowy typ wirnika ma jakis sens a w przypadku l2x nie ma sensu.

 

ma3ek w sumie mozesz jeszcze napisac cos o glosnosci bo to moze interesowac ludzi (chociaz wiadomo co model to inaczej) bo ja gluchy niestety bylem czego strasznie zaluje bo strasznie chcialbym miec cicha pompke. (chociaz teraz z chorymi uszami to nawet wd80gb nie slysze:D)

 

a co do tego dekla to mozesz zrobic dziury nawet wieksze niz w l25 moze jeszcze jakies dodatkowe litry zdobedziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupie pytanie, w hydorkach w którą stronę leci woda? "przez to niebieskie" jest zasysane, czy wypychane?

Może nie tyle głupie co leniwe i trywialne :wink: wlot (IN) poziomo (krócieć poziomy), wylot (OUT) pionowo (krócieć pionowy). Zaraz dorobię to do FAQ

 

W FAQ na pierwszej stronie pojawiły się nowe fotki pompki oraz wirnika L25. Znalazło się również zdjęcie magicznej "pokrywki", która umożliwa uzyskanie lepszych wyników na L20 :D Zapraszam do czytania, oglądania i komentowania

Edytowane przez ma3ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ma3ek powinien się zgłosić do dystrybutora Hydora w Polsce :D , bo pomysł miał rzeczywiście świetny...

Teraz o hydorkach wiadomo prawie wszystko, nawet to jak je podkręcić :)

Ciekawa jest też konkluzja, że najlepiej wszystko można dopieścić własnymi łapkami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mój Hydor nie wiem jakim sposobem produkuje powietrze.

Cały układ jest odpowietrzony... a mimo to gdy uruchomię kompa i po jakiejś godzinie wyłączę i włączę pompkę to wydostaje się z niej strasznie dużo powietrza !

:( :mur: Po kilku dniach gromadzi mi się przez to strasznie dużo powietrza w nagrzewnicy :angry:

 

Co mam zrobić aby do Hydorka nie dostawało się powietrze?

Jak go przymocować do obudowy aby tak nie drgał?

Jak go nadepnę to jest w miarę cichy (byłby ultra cichy gdyby wirnik był prosty, nadaje się krzywy wirnik na gwarancję?).

Pompka nie przecieka (przeciekała ale wymieniłem oringa) - to skąd bierze się tyle powietrza w niej? (jakieś 50ml powietrza).

 

POzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koło kabla jak się dostaje (u mnie na przykład) to nie ma to wpływu na układ, bo ta część jest odseparowana od układu. Uprzedzę następne wypowiedzi: nie, nie prowadzi to do pokopania ;)

Natomiast najczęściej wąż naciska na krócieć wlotowy pompki, przekrzywia pokrywkę, oring się rozszczelnia i stąd albo przecieki albo powietrze. Czasem powietrze dostaje się też przez źle zaciśnięte cybanty lub te niebieskie "dynksy".

Popraw ułożenie pokrywki, sprawdź czy wszystkie trzy zatrzaski tego "niebieskiego czegoś" dobrze trzymają, dokręć dobrze króćce.

A jak to nie poskutkuje (chociaż w to nie wierzę) to wsadź pompkę pod wodę (wyłączoną), zatkaj jeden z króćców (np.palcem) a w drugi dmuchnij (najlepiej z pomocą węża). Zobaczysz wtedy, gdzie jest ewentualna nieszczelność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

ja też mam takie coś

co jakiś czas słychać w pompce wyraźne bylgotanie (coś jak powietrze przepływające) mam ją in-line więc tak nie powinno być, ale teraz mam w planie utopić ją w rezerwuarze żeby sie uspokoiła :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koło kabla jak się dostaje (u mnie na przykład) to nie ma to wpływu na układ, bo ta część jest odseparowana od układu. Uprzedzę następne wypowiedzi: nie, nie prowadzi to do pokopania ;)

Natomiast najczęściej wąż naciska na krócieć wlotowy pompki, przekrzywia pokrywkę, oring się rozszczelnia i stąd albo przecieki albo powietrze. Czasem powietrze dostaje się też przez źle zaciśnięte cybanty lub te niebieskie "dynksy".

Popraw ułożenie pokrywki, sprawdź czy wszystkie trzy zatrzaski tego "niebieskiego czegoś" dobrze trzymają, dokręć dobrze króćce.

A jak to nie poskutkuje (chociaż w to nie wierzę) to wsadź pompkę pod wodę (wyłączoną), zatkaj jeden z króćców (np.palcem) a w drugi dmuchnij (najlepiej z pomocą węża). Zobaczysz wtedy, gdzie jest ewentualna nieszczelność.

1351454[/snapback]

to tak jak już pisałem... wcześniej mi się przechylała pokrywka i rozszeczelniał oring, ale wymieniłem oring na większy który nie jest tak łatwo wyjąć jak się go włoży dlatego nie ma mowy aby coś przeciekało...

 

a żeby sprawdzić pompkę pod wodą musiałbym całe WC rozłożyć :?

 

niedługo się wkurzę i utopię hydora !

 

POzdr.

 

PS. Czy krzywy wirnik nadaje się do zareklamowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakiś link to tego new-jeta ?

1351436[/snapback]

Tu jest topic o tej pompce KLIK . Najtaniej widziano ją na korale.pl Pompka pełen wypas i zero problemów. :D Z tymi hydorami to jakaś dziwna sprawa, ktoś chlapnął że są niby takie świetne ale jak widać wcale tak nie jest. Historia z tymi wyciekami i zapowietrzaniem brzmi jak jakiś ponury żart, przecież w pompce przystosowanej do pracy in-line nie mają prawa zdarzać sie takie historie. Ja mogę ciągnać i wyginać przewody doprowadzajace wodę do pompki i nie ma mowy o jakichś wyciekach czy zaciąganiu powietrza. Z tego co czytam na forum wiele osób skarży się na problemy z tym ustrojstwem jednak mimo wszystko jest polecana jako dobra pompka do WC. :mur: Przyznam się bez bicia że sam chciałem kupić hydorka, wyperswadowali mi ten pomysł dopiero goście w sklepie akwarystycznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...