Skocz do zawartości
Mariusz Wróblewski

Xbox 360

Rekomendowane odpowiedzi

Xboxa można legalnie kupić w sieci ElectroWorld za 1240zł lub za 124*10miesięcy :D. Offcourse z pewną gwarancją roczną. :)

Mówisz o wersji Core oczywiście ;) ?. Czekam aż ta sieć sklepów się upowszechni w Polsce bo jak narazie to krucho, kruchoooo ;). Nara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to, że stoi jeden X360 do grania i nikt nie gra. Pograłem troche w NFS:MW i odszedłem na PS2 pograć w Black. :) Najciekawsze jest to, że NFS przycinał tak jak i inne gry np. TR:Legend :) Niestety nie są to już bezstresowe konsole no bo jakto animacja skacze? :)

 

Aha. Jak byłem z miesiąc temu w Warszawie w tym sklepie to stało z 20sztuk wersji Core. Jak byłem przedwczoraj to nie zauważyłem, żeby choć jedna ubyła. LOL :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to, że stoi jeden X360 do grania i nikt nie gra. Pograłem troche w NFS:MW i odszedłem na PS2 pograć w Black. :) Najciekawsze jest to, że NFS przycinał tak jak i inne gry np. TR:Legend :) Niestety nie są to już bezstresowe konsole no bo jakto animacja skacze? :)

Widac, ze next gen z TR:L nie tylko na PC szwankuje :D Tylko zeby NFS:MW przycinal to juz skandal jest :lol2:

Ciekawi mnie jak jest z plynnoscia w grach FPS tj. Ghost Recon 3 i Condemned: Criminal Origins :)

Edytowane przez Santi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość gladiac

Odnosnie wplywu nowej konsoli na cene starego xboxa to u mnie za 110 euro mozna kupic w pakecie razem z farcry-instinct, uwazam ze to bardzo dobra cena i jesli ktos jeszcze nie ma a chce wykorzystac spora bibliotekie gier xboxa to nic tylko brac i .... zainstalowac odpowiedniegio chipa a potem..;) ,niestety niewiem jakie ceny sa w Polsce ,a jeszcze dodam ze w niektorych sklepach mozna dostac oryginaly na wszystkie konsole w bardzo atrakcyjnych cenach np. od 5 euro w zwyz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widac, ze next gen z TR:L nie tylko na PC szwankuje :D Tylko zeby NFS:MW przycinal to juz skandal jest :lol2:

Ciekawi mnie jak jest z plynnoscia w grach FPS tj. Ghost Recon 3 i Condemned: Criminal Origins :)

Problem z TR:L jest gdy podlaczy sie poprzez kabel vga ( ja tak mam). Ponoc osoby ktore maja telewizory hdtv i graja w 720 p nie maja problemow z przycinkami. ja sprawdzalem jeszcze na zwyklym tv i w 60 Hz gra wogole nie przycinala. Ewidentnie silnik gry jest skopany na maxa, zarowno na pc jak i na xbox 360. Jesli chodzi o inne gry, to gralem w PDZ, PGR3, Kameo, Fight Night, Ghost Recon, Condemned i w tych grach jakis przycinek nie zauwazylem. W NFS Mw byly ale bardzo sporadycznie, nie przeszkadzalo to jakos specjalnie. Gralem jeszcze w dema Burnout, NBA, Blazing Angels i inne i tam tez przycinek nie zauwazylem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na forum XBOXa o strasznych przycinkach w NBA06, a osobiście widziałem w Fifie06. Fifa to skandal. Nie dośc, że wygląda tragicznie to jeszcze tnie niemiłosiernie np. w momencie pokazania twarzy trenera po straconej bramce. Co to wogóle ma być? Na filmikach z GoW jest to samo. Konsolka miejscami strasznie tnie. I niech nikt nie mówi, że to tylko filmik bo z TR:L było to samo. Wyszła gra i okazuje się, że tnie. Silniki pewnie nienajlepsze ale w GoW zastosowali Unreal Engine 3 a skoro konsola z tym ma problem to coś musi leżeć na rzeczy.

 

:( Grając w NFS:MW zastanawiałem się, czy dobrze zrobię jak wezmę jedną sztukę i udam się do kasy. Popatrzyłem na tytuły gier i zrezygnowałem. Lubię fajne rzeczy ale stwierdziłem, że X360 służyłby u mnie jedynie do zbierania kurzu.

 

Dobra. Idę spać. Dobranoc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne sytuacja się poprawi w przyszłości gdy architektura będzie lepiej obeznana. Problem w tym że wraz z upływem czasu programiści będą chcieli nie tylko poprawić framerate w grach ale równeż dodać wiecej efektów/obiektów/polygonów i może się okazać że znowu nie jest idealnie płynnnie "bo cośtam" :(. Dla mnie niezłym wyznacznikiem powera X360 będzie właśnie GoW bo jak wiemy w chwili obecnej Unreal Engine 3 jest chyba najbardziej zaawansowanym silnikiem z obsługą całej masy efektów. Jeżeli GoW bedzie mocno przycinał to będzie lipa ale jeżeli framerate będzie przez większość czasu zadowalajacy to myślę, że tragedi nie będzie. W końcu lekka ścinka to nie powód do jęków jeszcze. Ale i tak lekka rysa jest, mamy "nową" konsolę i gry powinny na niej śmigać aż miło, a tutaj albo kod źle zoptymalizowany, albo bebechy nie wyrabiają :? . Mam nadzieję że to się poprawi. Narazie paniki nie ma i oby tak zostało. Nara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moim zdaniem to jest świetna konsola, i to nie jej wina że gry się ścinają, to wina programistów i niezoptymalizowanego (dobrze napisałem?) kodu.

No widzisz. Tak właśnie gadają konsolowcy i mówią: chcesz grać bezstresowo? Kup konsole. Wszystko super płynnie itp. i nic nie będziesz musiał konfigurować. Tak różowo już nie jest. Jak wyszło PS2 to gry zachwycały płynnością a wiadomo jak ciężko programuje się PS2. Dzisiaj widocznie niektórzy programiści mają lenia? :) W końcu to Ci sami co piszą na PC więc będziemy mieli podobne problemy. Hehe. Na peceta zawsze można kupic mocniejszą karte czy procka tyle, że to słono kosztuje więc chyba trzeba będzie przymknąć oko i cieszyć się tym na co jesteśmy skazani. Ciekawi mnie jeszcze co zaprezentuje Sony. Tyle, że to czekanie także zaczyna męczyć. Tymczasowo kupię X1800 a później się zobaczy. Mam smaka na konsole ale coś mnie powstrzymuje. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość gladiac

Zapewne sytuacja się poprawi w przyszłości gdy architektura będzie lepiej obeznana. Problem w tym że wraz z upływem czasu programiści będą chcieli nie tylko poprawić framerate w grach ale równeż dodać wiecej efektów/obiektów/polygonów i może się okazać że znowu nie jest idealnie płynnnie "bo cośtam" :(. Dla mnie niezłym wyznacznikiem powera X360 będzie właśnie GoW bo jak wiemy w chwili obecnej Unreal Engine 3 jest chyba najbardziej zaawansowanym silnikiem z obsługą całej masy efektów. Jeżeli GoW bedzie mocno przycinał to będzie lipa ale jeżeli framerate będzie przez większość czasu zadowalajacy to myślę, że tragedi nie będzie. W końcu lekka ścinka to nie powód do jęków jeszcze. Ale i tak lekka rysa jest, mamy "nową" konsolę i gry powinny na niej śmigać aż miło, a tutaj albo kod źle zoptymalizowany, albo bebechy nie wyrabiają :? . Mam nadzieję że to się poprawi. Narazie paniki nie ma i oby tak zostało. Nara.

 

Niestety developerzy wydajacy gry na konsole i pc jednoczesnie nie dopracowywuja odpowiednio tytulow pod wzgledem optymalizacji, pozatym coraz wieksza wydajnosc konsol musi sprostac znacznie wiekszej ilosci efektow , i tak kolo sie zamyka ,wczesniej ktos podawal jako przyklad ps2 gdzie gry smigaly plynnie,ale przeciez to nieprawda bo wiele jest tytulow gdzie gry "ladnie chrupia" i na ps2 i xboxie ,tak wiec wcale nie powiedziane jest ze jak konsola to stale 60 fps,choc i takie tytuly sa ,reasumujac wszystko zalezy od developerow a jesli dodatkowo sam producent ich naciska do przyspieszenia prac nad gra i wydania jej, to wiadomo ze bedzie jakis w tym "chaczyk" np.przycinki

 

Niestety GoW zostal przeniesiony na okolice listopada ,wcale nie ze wzgledu na optymalizacje gry ,tylko na wydanie jej w czasie premiery ps3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie wplywu nowej konsoli na cene starego xboxa to u mnie za 110 euro mozna kupic w pakecie razem z farcry-instinct, uwazam ze to bardzo dobra cena i jesli ktos jeszcze nie ma a chce wykorzystac spora bibliotekie gier xboxa to nic tylko brac i .... zainstalowac odpowiedniegio chipa a potem..;) ,niestety niewiem jakie ceny sa w Polsce ,a jeszcze dodam ze w niektorych sklepach mozna dostac oryginaly na wszystkie konsole w bardzo atrakcyjnych cenach np. od 5 euro w zwyz

Dlaczego ja jestem w kraju "trzeciego swiata"... Xbox z Forza Motorsport w komplecie 160 Euro (goly 150), gier ponizej 20 Euro nie ma :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na forum XBOXa o strasznych przycinkach w NBA06, a osobiście widziałem w Fifie06. Fifa to skandal. Nie dośc, że wygląda tragicznie to jeszcze tnie niemiłosiernie np. w momencie pokazania twarzy trenera po straconej bramce. Co to wogóle ma być? Na filmikach z GoW jest to samo. Konsolka miejscami strasznie tnie. I niech nikt nie mówi, że to tylko filmik bo z TR:L było to samo. Wyszła gra i okazuje się, że tnie. Silniki pewnie nienajlepsze ale w GoW zastosowali Unreal Engine 3 a skoro konsola z tym ma problem to coś musi leżeć na rzeczy.

 

:( Grając w NFS:MW zastanawiałem się, czy dobrze zrobię jak wezmę jedną sztukę i udam się do kasy. Popatrzyłem na tytuły gier i zrezygnowałem. Lubię fajne rzeczy ale stwierdziłem, że X360 służyłby u mnie jedynie do zbierania kurzu.

 

Dobra. Idę spać. Dobranoc ;)

widzisz kojak ty piszesz ze widziales filmik, ja pisze, ze gralem w to osobiscie i to po wiele godzin. chyba moje spostrzezenia sa bardziej wiarygodne :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dla Was małą ciekawostkę. :))

 

Wczoraj przechadzając się po Londynie spotkałem taką promocję w T-Mobile:

Konsola XBOX360 tylko za 50 funtów z wybranymi telefonami.

 

Co wy na to ?? :)))

 

Oczywiście co ciekawsze można też w zamian za XBOX'a dostać PSP za darmo. :))

 

Ale to tylko taka ciekawostka. :)))

Chociaż szczerze to mnie trochę nosi na tą 360'tkę. No i w takiej promocji ?? Szkoda tylko że już mam tel. na abonament. :))

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość gladiac

To jest raczej norma w krajach zachodnich ,wiadomo ze zarabia sie na abonamecie a nie na telefonie ,dlatego aby przyciagnac nowych klientow dodaje sie rozne "dodatki" np.konsole ,u mnie taka forma sprzedazy jest od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem dzisiaj taki news'ik :P

Microsoft ma kolejne, poważne kłopoty, które mogą doprowadzić do zaprzestania sprzedaży Xboxa 360 i wycofania z rynku wszystkich konsol już wyprodukowanych. Firma Billa Gates'a naruszyła patent należący do firmy Lucent Technologies, który dotyczy wbudowanego dekodera formatu MPEG-2, jaki znalazł się w konsoli. Prawa do niego ma oczywiście Lucent, zaś Microsoft wykorzystał go bez pozwolenia.

 

Sprawa naraz trafiła do sądu w San Diego i musimy poczekać na decyzję w tej sprawie. W najgorszym wypadku oznacza to wstrzymanie sprzedaży konsoli i jej przerobienie, choć zapewne Microsoft do tego nie dopuści i wykupi prawa do patentu, lub całego Lucenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewne źródła donoszą ;) o przewidzianej na październik obniżce cen konsol Micro$oftu (premiera PS3??). Wersja Premium ma kosztować 299$, a za Core będziemy musieli zabulić 219$.

zresztą przetłumaczcie sobie sami ;)

 

-Xbox 360 Premium Pack price is going to drop $100 in October.

-Xbox 360 Core Pack price is going to drop $80 in October

-Gears of War is going to be released the last week of October with an huge marketing campaign at global scale.

-HD-DVD for the next month of September. Add-on that you can connect to the USB 2.0 port. It is going to be priced for $100

-New HardDisk Drive with 100GB of storage, price and date not specified.

-Webcam "My Eye on you", for the month of September with a price of $50 without game and $75 with a game.

-Xbox Backward compatibility list is going to be updated in June with 50 new titles

-The capacity of the Xbox Live Servers is going to be 5 times more than the actual servers

-Halo 3 is going to be in the market the next month of March, in E3 we are going to see the first videos.

-Possibility of an "urban game" that could be GTA. Microsoft is working on it and this isn´t a joke.

-A possible price drop in Xbox Live Gold or it is going to be free because they are going to get money with promotional advices.

-From the next month of October we are going to change some records in some games for "MSpoints".

-Paramount Pictures and Microsoft has anounced an agreement where Paramount is going to provide HD content to Xbox Live.

-NBC has signed with Microsoft for the possibility of see the online tournaments like an sports live retransmisión.

-Aliance between Epic and Microsoft for exclusive content in Xbox Live.

-Creation of a Dashboard for kids.

-A new service in june: Download and play.

-Rare is working in Kameo 2 since before the release of Kameo. Is going to come before than expected.

-MS is working for an upgraded friend list (until 200 contacts)

-Virtual Console with Sega games before the next month of October

-An spectacular upgrade in the number of Xbox Live Arcade games in the next months.

-New look for Dashboard.

newsy dość zaskakujące :blink: poczekamy, zobaczymy co się z tego spełni :rolleyes:

Edytowane przez cavarr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silniejszy Xbox 360 już od przyszłego roku

 

Microsoft w dniu dzisiejszym ogłosił dość zaskakującą informację dotyczącą Xboxa 360. Koncern zdradził, że już na początku przyszłego roku konsola otrzyma nowe procesory główne.

 

CPU będą budowane w technologii 65nm (obecnie 90nm), która pozwoli zredukować zużycie mocy, a tym samym wydzielane ciepło. Przy okazji wzrosną też osiągi maszyny. Dla Microsoftu ważniejsze jest jednak obniżenie kosztów produkcji konsoli.

 

Źródło: gry.wp.pl

 

 

 

Microsoft to upgrade Xbox 360 CPU

 

Microsoft will upgrade the CPU used in its Xbox 360 games console early next year, the CPU's manufacturer announced today. The new CPU will be built using technology that can reduce heat and power consumption, as well as potentially increasing speed. It will also help Microsoft cut the console's cost. The new 65nm technology is also capable of running software faster than that used in the existing Xbox 360 CPU, Chartered said. But the company did not state whether the CPU's performance when running software would be upgraded in any way to take advantage of this potential. It is uncommon for manufacturers to increase the speed of chips in games consoles which are already on the market, because this can cause unexpected compatibility issues with games developed for the original hardware design, as well as bad feeling among existing owners.

 

 

Źródło: xbox360news.com

 

Nie wiem co o tym myśleć, o ile źródło z gry.wp i news Snake'a można potraktować z przymrużeniem oka, to wiadomość z zagranicznego portalu już raczej jest bardziej pewna. Mam tylko nadzieję, że te zabiegi mają wyłącznie na celu zmniejszenie kosztów produkcji procesorów i zarazem całej konsoli, a nie wprowadzenia szybszej wersji, co obali cała teorie o uniwersalności tej platformy i zasadniczej różnicy w postaci braku ciągłych upgrade'ów jak to się ma w PC <_<

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość gladiac

w tym samym temacie :)

 

Xbox360 z nowym sercem (Piątek, 21 Kwietnia 2006)

 

Xbox360 z nowym CPU? Czemu nie? - spytali siebie specjaliści z firmy Chartered i wspólnie z firmą IBM (z błogosławieństwem, Microsoftu) opracowali nowy procesor główny konsoli Xbox360.

 

Na czym będzie polegała jego "nowość"? Otóż aby zmniejszyć pobór mocy oraz tym samym obniżyć emisję ciepła wytwarzanego przez konsolę chip ten będzie produkowany w technologii 65 nanometrów, a nie tak jak do tej pory - 90. Układ ten będzie także nieco szybszy od tego, obecnie stosowanego, gdyż mniejszy rozmiar tranzystorów pozwala na umieszczenie większej ich ilości w pojedynczym rdzeniu procesora, ale nikt nie pokusił się o przedstawienie żadnych liczb, więc należy się spodziewać, że różnice nie są duże.

 

Nie bez znacznie jest oczywiście fakt, że nowy CPU będzie tańszy niż jego poprzednik co pozwoli obniżyć koszta produkcji i być może wprowadzić znacznie obniżki cen sprzętu. Już teraz mówi się o tym, że Microsoft najprawdopodobniej obniży jeszcze w tym roku cene wersji Premium o około 100$.

 

Konsole z nowym CPU trafią do sprzedaży w pierwszej kwarcie roku 2007.

zapowiada sie bardzo dobrze szkoda ze dopiero na 2007, ale i tak jest to dobra wiadomosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tańszy Xbox 360?

Wczoraj pisaliśmy o zbliżającej się prezentacji napędu HD DVD do Xboxa 360, która ma się odbyć na majowych targach E3 w Los Angeles. Tymczasem w sieci rozprzestrzeniają się plotki, jakoby napęd do konsoli, miał kosztować nie więcej niż 100USD, a do sprzedaży trafiłby we wrześniu.

 

Co więcej, pojawiły się doniesienia, że w październiku cena zestawu Premium miała by spaść do 100USD, a wersji Core do 80USD. W tym samym czasie pojawiłaby się nowy dysk do konsoli o pojemności 100GB.

 

Oczywiście informacja o takiej cenie jest nierealna, bo Microsoft już teraz dokłada 150USD do każdej konsoli, przy jej obecnej cenie wynoszącej około 1400zł za wersję Premium, więc sprzedawanie 360-tki za 300zł byłoby po prostu niemożliwe.

 

Sama cena napędu też wydaje się nierealna, skoro najtańsze odtwarzacze HD DVD to w tej chwili wydatek około 500USD.

 

Źródło: gry.wp.pl

Wiecie co, czasem to mi się aż żal robi tego Snake'a, takie ploty jak on rozsiewa... Chyba miał te info z tego samego źródła, które zacytował nam cavarr tylko jemu coś za dobrze z przetłumaczeniem nie wyszło. I tak oto większa cześć ludzi nie zorientowanych na tyle w temacie tej konsoli, będzie wierzyć że niebawem cena Premium spadnie do 100$, a Core do 80$, za taką amatorszczyzne w wykonywaniu swojej pracy i pisanie głupot powinni ludzi zamykać :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość gladiac

Zapewne w tym newsie z gry.wp.pl mialo byc : obnizka o 100 $ a nie do 100$ i o 80$ w wersji core a nie do 80 $ ,to dwie rozne ceny!!, pewnie zabraklo nieco umiejetnosci w tlumaczeniu(logicznym rozumowaniu) i mozna tylko pokiwac glowa z poblazaniem bo co mozna zrobic innego? , no i jeszcze sprawa napedu , nie mozna mylic odtwarzacza stacjonarego z napedem pc/konsole i podanie ceny odtwarzacza ma sie nijak do cen napedu,bo te z pewnoscia beda sporo tansze w produkcji

 

ps.rozumiem twoja irytacje Egzeqiutor :) :) ,ale nie moge znalezc tej wypowiedzi na stronie,czyzby skasowana?

Edytowane przez gladiac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę i SONY będzie miało już tak pozamiatane że hej ;).

Ten tekst na gry.wp.pl to w ogóle jakieś nieporozumienie wielkie :mur: . Wybitnie chodzi o obniżkę ceny O odpowiednio 100 i 80 dolców. Ale co do tego "lepszego" procka w przyszłych konsolach to padaka (ale tylko jeżeli okaże się że dzięki temu "osiągi" takiej konsoli wzrosną w stosunku do "zwykłych", "starych" sztuk...w końcu może to oznaczać że u jednego gierka będzie od czasu do czasu przycinać a u innego wsio będzie płynniutkie....ja bym się czuł, za przeproszeniem, zrobiony w balona przez MS jakbym kupił teraz :? ). ALE...jeżeli chodzi tylko o obniżkę kosztów i wydzielanego ciepła to jestem za jak najbardziej!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo ten snake z wp to jest półdebil. Nie umie tłumaczyć newsów poprawnie, a braki w tłumaczeniu oplata własną, zmyśloną na poczekaniu historyjką, jak wlasnie Xbox360 2 0_o...

 

To jest tylko dowod, zeby tego cymbała nie cytowac. Ja juz to dawno mowilem, ze gry.wp z newsami snake'a to porażka. Z niego się już półowa Polskich graczy śmieje (druga połowa nie ma dostępu do internetu :D) a tegu typa ciagle tam trzymają.

 

zal.gry.wp.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość gladiac

Na Xbox Live Marketplace dostepne juz demo "Kameo" ,a juz niebawem takze "Perfect dark zero" ,tak wiec kto ma x360 a wymienionych powyzej tytulow jeszcze nie posiada moze teraz sam je przetestowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...