Skocz do zawartości
cinos

Pompka do WC

Co brac PH 802 czy MJ 1000 ?  

  1. 1. Co brac PH 802 czy MJ 1000 ?

    • PH 802
      11
    • MJ 1000
      5


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Jestem narazie szczesliwym posiadaczem zestawu z CPC(CPU+GPU).

Chcialbym sobie zmienic pompke :) , ta od nich jest BARDZO SŁABA :cry: , zauwazylem ze zimna woda wpływa do bloku a wypływa ciepła, wiec blok jest OK. Jakbym zmienil pompke, to woda szybciej by przepływała i lepiej schładzała blok.

Mam na to jakies 130zł :)

Interesuje mnie opinie pompek.

PowerHead'a 802 i MJ'a 1000.

a moze jakas inna :wink:

PS. Mam zamiar za jakis czas wrzucic w obieg chłodnice, wiec ma jeszcze to udźwignac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

Jestem narazie szczesliwym posiadaczem zestawu z CPC(CPU+GPU).

Chcialbym sobie zmienic pompke :) , ta od nich jest BARDZO SŁABA  :cry: , zauwazylem ze zimna woda wpływa do bloku a wypływa ciepła, wiec blok jest OK. Jakbym zmienil pompke, to woda szybciej by przepływała i lepiej schładzała blok.

Mam na to jakies 130zł  :) 

Interesuje mnie opinie pompek.

PowerHead'a 802 i MJ'a 1000.

a moze jakas inna :wink: 

PS. Mam zamiar za jakis czas wrzucic w obieg chłodnice, wiec ma jeszcze to udźwignac :)

Siemka

Jaki masz zestaw: 12 czy 16dBa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj po postach, wieeeeeeeeele razy pisalismy o tych pompkach.

IMHO polecam MJ 1000

Tomasir poleci PowerHeada 802 :)

No poczytalem i jeszcze bardziej zgupiale :cry:

Ludzie co brac ? ;) MJ 1000 czy PH 802 ?

Patrz powyzej, cichsza ponoc jest a i tak zaje 8O scie wydajna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w łapskach i PH 802 i MJ1000

I bez najmniejszego wachania - PH 802

Dla niedowiarków fragmen wyników moich testów:

 

Obciążenie - chłodnica, 2 kawałki węża 12/16mm, bloki CPU-SEv1:

 

PH 802 - 5.5Lmin, 20L przez 3:40

MJ1000 - 4.5 Lmin, 20L przez 4:14

 

Bez obciążenia

 

PH 802 - 15Lmin, 20L przez 1:17

 

MJ1000 - 10.5Lmin, 20L przez 1:49

 

To najwyżej PH 402 mogłaby mieć pewne problemy

z MJ1000, ale PH 802 to po prostu pompka o klase wyższa :wink:

 

A co do rurek to żeczywiście MUSISZ przejść na 12/16mm,

bo inaczej qpno mocniejszej pompki nie będzie miało sensu,

skoro i tak bendą ją ograniczały węże :? 8O :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu wszyscy tutaj obecni uwazaja, ze im wiekszy przeplyw tym lepiej? Jesli chodzi o wymiane ciepla blok<>woda to napewno, ale jest wrecz odwrotnie w przypadku woda<>chlodnica, a ta koles chce przeciez dolaczyc (slusznie zreszta)... Wogole to radzilbym najpierw dorwac jakas chlodnice na zlomie, zmienic weze na 12stki i je przede wszystkim skrocic do minimum, a efekt bedzie napewno lepszy, niz wymiana samej pompki w obecnej sytuacji. W zasadzie roznica miedzy obyma pompkami jest stosunkowo niewielka (chodzi mi o moc i jej nieporzadany wplyw na dzialanie calego ukladu). jesli planujesz pozniej rozbudowywac, to 802, jesli nie, MJ1000 da rade, ale najczesciej chce sie rozbudowywac.

 

Poczytajcie sobie:

http://overclockers.com/articles481/index01.asp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w łapskach i PH 802 i MJ1000

I bez najmniejszego wachania - PH 802

Dla niedowiarków fragmen wyników moich testów:

 

Obciążenie - chłodnica, 2 kawałki węża 12/16mm, bloki CPU-SEv1:

 

PH 802 - 5.5Lmin, 20L przez 3:40

MJ1000 - 4.5 Lmin, 20L przez 4:14

 

Bez obciążenia

 

PH 802 - 15Lmin, 20L przez 1:17

 

MJ1000 - 10.5Lmin, 20L przez 1:49

 

To najwyżej PH 402 mogłaby mieć pewne problemy

z MJ1000, ale PH 802 to po prostu pompka o klase wyższa :wink: 

 

A co do rurek to żeczywiście MUSISZ przejść na 12/16mm,

bo inaczej qpno mocniejszej pompki nie będzie miało sensu,

skoro i tak bendą ją ograniczały węże :?  8O  :!:

To że jest wydajniejsza nie ulega wątpliwości. Ale zwrócmy jescze uwagę że ten ph802 ma o 6,5 W większą moc więc woda będzie się o te waty podgrzewała więcej(przy zatapialnej wszystkie waty pójdą w wodę). Ja bym wybrał słabszą 402 jeśli twój układ nie ma zbyt dużo oporów, bo sam przepływ wody to nei wszystko.

Chyba Zibi jak dobrze pamiętam robił testy na pompie od co i zmiany kolejnych bioegów nie przynosiły już wzrostu wydajności...

 

ps. Nie sądzicie że ceny u Mate do najniższych nie należą? Powerheady ma tylko o 5 % taniej niż w niektórych sklepach, a o jego marży nie będę dyskutował (no chyba że na privie)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ale zwrócmy jescze uwagę że ten ph802 ma o 6,5 W większą moc więc woda będzie się o te waty podgrzewała więcej(przy zatapialnej wszystkie waty pójdą w wodę).

no, nareszcie... az milo sie czyta :lol:

Ale jeśli będzie odpowiednio wydajna nagrzewnica to te dodatkowe waty nie zrobią różnicy. :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ale zwrócmy jescze uwagę że ten ph802 ma o 6,5 W większą moc więc woda będzie się o te waty podgrzewała więcej(przy zatapialnej wszystkie waty pójdą w wodę).

no, nareszcie... az milo sie czyta :lol:

Ale jeśli będzie odpowiednio wydajna nagrzewnica to te dodatkowe waty nie zrobią różnicy. :roll:
Ale jeśli mogę mieć lepiej ( i to niższym kosztem) to czemu ma tak nie być???

MOże na temp. procka się to nei odbije - róznica może wynieść góra jakieś 0,5-1 stopnia. NIby niedużo ale zawsze coś...

Więc róznica nie będzie napewno dużo, a nawet bym powiedział że będzie minimalna, ale chyba dążymy do maksymalnej sprawności układu :?: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu wszyscy tutaj obecni uwazaja, ze im wiekszy przeplyw tym lepiej? Jesli chodzi o wymiane ciepla blok<>woda to napewno, ale jest wrecz odwrotnie w przypadku woda<>chlodnica, a ta koles chce przeciez dolaczyc (slusznie zreszta)... Wogole to radzilbym najpierw dorwac jakas chlodnice na zlomie, zmienic weze na 12stki i je przede wszystkim skrocic do minimum, a efekt bedzie napewno lepszy, niz wymiana samej pompki w obecnej sytuacji. W zasadzie roznica miedzy obyma pompkami jest stosunkowo niewielka (chodzi mi o moc i jej nieporzadany wplyw na dzialanie calego ukladu). jesli planujesz pozniej rozbudowywac, to 802, jesli nie, MJ1000 da rade, ale najczesciej chce sie rozbudowywac. 

 

Poczytajcie sobie:

http://overclockers.com/articles481/index01.asp

ale patrz ta pompka niby jest 600l/h ale jej moc to 5.3W wiec mi spada do 250-300l/h jak nie mniej :cry: , a woda wypływajaca z bloku jest ciepla(wpływa zimna) wiec jak zmienie pompke to mi spadnie na bloku a co za tym idzie lepiej schłodzi CPU, w przyszylym czasie chce dolozyc chlodniczke to najpierw zmienie pompke bo i tak ona teraz by nie uciagla chłodnicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ale zwrócmy jescze uwagę że ten ph802 ma o 6,5 W większą moc więc woda będzie się o te waty podgrzewała więcej(przy zatapialnej wszystkie waty pójdą w wodę).

no, nareszcie... az milo sie czyta :lol:

Ale jeśli będzie odpowiednio wydajna nagrzewnica to te dodatkowe waty nie zrobią różnicy. :roll:
Ale jeśli mogę mieć lepiej ( i to niższym kosztem) to czemu ma tak nie być???

MOże na temp. procka się to nei odbije - róznica może wynieść góra jakieś 0,5-1 stopnia. NIby niedużo ale zawsze coś...

Więc róznica nie będzie napewno dużo, a nawet bym powiedział że będzie minimalna, ale chyba dążymy do maksymalnej sprawności układu :?: .

I tu trzeba się z Tobą zgodzić :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu wszyscy tutaj obecni uwazaja, ze im wiekszy przeplyw tym lepiej? Jesli chodzi o wymiane ciepla blok<>woda to napewno, ale jest wrecz odwrotnie w przypadku woda<>chlodnica, a ta koles chce przeciez dolaczyc (slusznie zreszta)... Wogole to radzilbym najpierw dorwac jakas chlodnice na zlomie, zmienic weze na 12stki i je przede wszystkim skrocic do minimum, a efekt bedzie napewno lepszy, niz wymiana samej pompki w obecnej sytuacji. W zasadzie roznica miedzy obyma pompkami jest stosunkowo niewielka (chodzi mi o moc i jej nieporzadany wplyw na dzialanie calego ukladu). jesli planujesz pozniej rozbudowywac, to 802, jesli nie, MJ1000 da rade, ale najczesciej chce sie rozbudowywac. 

 

Poczytajcie sobie:

http://overclockers.com/articles481/index01.asp

ale patrz ta pompka niby jest 600l/h ale jej moc to 5.3W wiec mi spada do 250-300l/h jak nie mniej :cry: , a woda wypływajaca z bloku jest ciepla(wpływa zimna) wiec jak zmienie pompke to mi spadnie na bloku a co za tym idzie lepiej schłodzi CPU, w przyszylym czasie chce dolozyc chlodniczke to najpierw zmienie pompke bo i tak ona teraz by nie uciagla chłodnicy

No wlasnie nie za bardzo. Zakladam oczywiscie, ze zestaw z CPC masz tak zainstalowany, jak oni tam 'zalecaja', chodzi mi glownie o te 2 4metrowe przewody. Sa one takie dlugie dlatego, zeby cieplo zdazylo sie przez nie odprowadzic. W momencie kiedy masz 8metrow przewodow o przekroju 5mm, watpie czy przeplyw masz wiekszy niz 100l/h :( Jezeli dolozysz chlodnice i wymienisz przewody na 12mm, wtedy zostaniesz z powiedzmy 1m przewody 12mm ID + chlodnica i bloki. Jak dla mnie, przeplyw przez taki uklad bedzie wiekszy niz ten, ktory masz teraz. Sam mialem niegdys pompke 600l/h wlasnie (PH 301) i nie miala z przeplywem zadnych problemow (mialem tylko blok na CPU co prawda, ale ten twoj na GPU nie bedzie az takim wielkim problemem). Potem jasne, mozesz sobie wymienic pompke, ale najpierw radzilbym zainwestowac w chlodnice i przewody.

 

Jezeli dolozysz wieksza pompe do obecnego setupa, to niewatpliwie wzrosnie predkosc przeplywu, ale nie sadze, zeby wyszlo ci to na dobre. W momencie kiedy predkosc jest niska, woda nagrzewa sie bardziej na bloku od procesora, przez co cieplejsza plynie z powrotem do pompy. Ilosc oddanego w tym przypadku ciepla zalezy wprostproporcjonalnie od roznicy temperatur woda<>powietrze. W momencie kiedy woda przeplynie szybciej, raz ze nagrzeje sie slabiej, przez co wolniej bedzie oddawane cieplo na przewodach (z uwagi na mniejsza roznice temperatur), dwa, ze woda bedzie mialo mniej czasu na oddanie owego ciepla z racji wiekszej predkosci, i trzy, ze pompka dolozy dodatkowe jakies 10 lub 15 (w zaleznosci od pompki), ktore TEZ bedzie trzeba odprowadzic...

 

Slowem, idz na szrota i znajdz sobie chlodnice, potem pomysl o pompce...

 

Reszta komentarza wzglednie nie wymaga :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okey, doloze chłodnice ale najpierw zmienie pompke :)

nie mam tego malego pojemnika <3L , ale mam 14 L :lol:

i teraz jak jest to woda nie przekracza 28-29'C :D.

Wczesniej mialem temp wody 38'C i temp proca 53-54'C.

Zmienie pompke w tą sobote/niedziele i mam nadzieje ze spadnie mi temp ponizej 45'C.

Wybralem PH 802 :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, wiec wtrace swoje 3 grosze, jako ze zostalo tu wypowiedziane wiele niedokladnych stwierdzen. Przede wszsytkim wiekszy przeplyw wody to zawsze plus. Uogolniajac przy takich samych parametrach zestawu przy wiekszym przeplywie wody osiagniemy nizsza temperature na CPU. Szczegolowe objasnienie procesow fizycznych temu towarzyszacych zostalo omowione na forum overclockers.com - http://forum.oc-forums.com/vb/showthread.p...&threadid=78055

Jesli zwikszymy przeplyw zwiekszy sie tez cieplo w obiegu ale:

woda chlodniejsza i szybciej przeplywajaca przez blok wodnyto wydajniejsze chlodzenie CPU. Cieplo wody powiekszone o moc pomki to wyzsza temperatura na chlodnicy, a wiec wydajniejsze oddawanie ciepla tamze. Jedynym wtedy uzycie wiekszej pompki jest niewskazane, gdy nie przyniesie to znaczacego wzrostu przeplywu wody(np. w przypadku zbyt malych srednic wezy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, wiec wtrace swoje 3 grosze, jako ze zostalo tu wypowiedziane wiele niedokladnych stwierdzen. Przede wszsytkim wiekszy przeplyw wody to zawsze plus.

Nie, to niestety nie jest takie proste. Przeczytaj dokladnie artykul, do ktorego linka podales, a bedziesz wtedy wiedzial, ze wiekszy przeplyw jest wskazany TYLKO dla blokow wodnych, w momencie kiedy rozmawiamy o chlodnicach sytuacja jest wrecz odwrotna.

 

 

Uogolniajac przy takich samych parametrach zestawu przy wiekszym przeplywie wody osiagniemy nizsza temperature na CPU. 

Tak pod 2 warunkami, po pierwsze uzyskany wzrost przeplywu nie wynika z zastosowania pompki o wiekszej mocy. I po drugie, nie zmieni sie przeplyw wody przez chlodnice, a scislej, nie wzrosnie. Jesli oba te warunki zostana spelnione, tak, otrzymamy nizsza temperature mozna powiedziec, ze zawsze. Czyli w skrocie, wiekszy przeplyw nie dodajacy dodatkowego ciepla do ukladu, ktory obecny jest tylko na blok procesora.

 

 

Szczegolowe objasnienie procesow fizycznych temu towarzyszacych zostalo omowione na forum overclockers.com - http://forum.oc-forums.com/vb/showthread.p...&threadid=78055

No wlasnie tu jest drobny mankament, gdyz owo "szczegolowe" objasnienie, stoi miejscami w sprzecznosci z rzeczywistoscia (testy). Mianowicie ktos tam bardzo "naukowo" dowodzi, ze wiekszy przeplyw przez chlodnice zwieksza oddawanie przez nia ciepla, co niestety jest wierutna bzdura.

 

Jesli zwikszymy przeplyw zwiekszy sie tez cieplo w obiegu ale:

woda chlodniejsza i szybciej przeplywajaca przez blok wodny to wydajniejsze chlodzenie CPU. Cieplo wody powiekszone o moc pomki to wyzsza temperatura na chlodnicy, a wiec wydajniejsze oddawanie ciepla tamze. Jedynym wtedy uzycie wiekszej pompki jest niewskazane, gdy nie przyniesie to znaczacego wzrostu przeplywu wody(np. w przypadku zbyt malych srednic wezy).

Za bardzo uogolniasz, a to nie jest takie proste. Ale zgadza sie, cieplejsza woda = wieksza sprawnosc chlodnicy, ale musisz pamietac, ze jezeli do ukladu jest doprowadzane okreslona ilosc ciepla, to nie zostaje ono natychmiastowo usuwane. Wytwarza sie pewna rownowaga pomiedzy przyjmowaniem a oddawaniem ciepla. W momencie, kiedy do ukladu dostarczana jest wieksza ilosc ciepla rownowaga ustala sie przy wyzszej temp wody i odwrotnie, mniej ciepla, mniejsza temperatura, logiczne. Dolozenie wiekszej pompki zwieksza przeplyw, a wiec zdolnosc chlodnicy w warunkach normalnych (ta samo temp. wody w przypadku obu przeplywow) maleje.

 

Kolejny problem, to fakt, ze woda wcale nie musi byc cieplejsza. Bo przeciez przeplywa szybciej przez blok, a co za tym idzie, ta sama jej objetosc odbiera mniej ciepla, a ze blok(i) sa glownymi cieplo-dawcami...

Ale roboczo zalozmy, ze faktycznie jest w niej wiecej ciepla, dzieki temu, jego odbieranie przez chlodnice jest szybsze, ale i tak wolniejsze, niz kiedy bylo go mniej(slabsza pompka) i mialo wiecej czasu(mniejszy przeplyw). Kiedy natomiast roboczo przyjmiemy, ze woda przy wiekszym przeplywie jest "chlodniejsza", to wtedy szala przechyla sie jeszcze bardziej na korzysc wolniejszych przeplywow.

 

Dlatego idealna jest sytuacja taka: Predkosc przeplywu w chlodnicy jak najmniejsza (ok 100-120l/h ok), a w bloku jak najwieksza (600-700 ok), i tyle :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ci to pomoc, szczegolnie, ze wtedy na procku bedziesz mial wiekszy przeplyw (mniejsze opory), ALE pamietaj, ze kolajna pompka to kolejne waty, czyli te 5(?) w przypadku tej. Najlepiej przetestuj oba rozwiazania i wybierz korzystniejsze...

hmm, tzn ze jak kupie pompke n.p 10W to cale 10W, jak 20W to 20W idzie do wody? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ci to pomoc, szczegolnie, ze wtedy na procku bedziesz mial wiekszy przeplyw (mniejsze opory), ALE pamietaj, ze kolajna pompka to kolejne waty, czyli te 5(?) w przypadku tej. Najlepiej przetestuj oba rozwiazania i wybierz korzystniejsze...

hmm, tzn ze jak kupie pompke n.p 10W to cale 10W, jak 20W to 20W idzie do wody? ;)

Tak jakby tak ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli pompka jest zatapialna, dokladnie tak, cale cieplo. 

Jesli jest natomiast niezatapialna/przerobiona na niezatapialna wtedy wiekszosc idzie do wady, a mniejsza czesc ciepla oddawana jest powietrzu...

to moze zalozyc WB na pompke ??? 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli pompka jest zatapialna, dokladnie tak, cale cieplo. 

Jesli jest natomiast niezatapialna/przerobiona na niezatapialna wtedy wiekszosc idzie do wady, a mniejsza czesc ciepla oddawana jest powietrzu...

niechce mi sie wierzyc pobiera 20W i oddaje 20W , to ile zabiera silnik pompki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...