Skocz do zawartości
Gość Kyniek

Waterblocks By Kyniek

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Kyniek

Zaczęło się w sumie niewinnie... od tego że nie było mnie stać na Nukleona :( wpadłem że skoro mnie nie stać to sam sobie zrobię blok... w sumie tata ma zakład mechaniczny to mam zadanie ułatwione :) Na początku powstał blok z literką M (chyba DD Maze 1 był taki sam) - zapewne ni był wydajny... nie robiłem wtedy testów wydajnościowych... powstały w sumie 4 sztuki tych bloków. Potem przyszła kolej na nową konstrukcję - blok z literką G - wlot nad jądrem... czy było lepiej z wydajnością... nie powiem :/ to jeszcze nie była "era testowania" . Foty tych bloków - jedyne jakie sią zachowały - jak też pierwszego Prisona jaki powstał są na mojej stronie http://www.kyniek.klub.chip.pl Jak widać... no początki nie były zachwycające.... Krótko po wpostaniu pierwszego Prisona zakupiłem sobie Uriela i byłem mocno zawiedziony bo spodziewałem się że będzie sporo lepszy do mojego bloku... w końcu blok za 130zł (okazyjnie od Popixa dorwałem) a tu w moich odczuciach był prawie równy wydajnością... to mnie skłoniło do zakupu termometru cyfrowego z CCCP (CPC) co pozwoliło mi zrobić obiektywny test polegający na zmierzeniu róznicy po między wodą a CPU - swego rodzaju współczynnik wydajności. rzeczywiście okazało się że podstawowa wersja Prisona jest jedynie o 1C gorsza od Uriela :/ tak mniej więcej doszliśmy do czasów "współczesnych"

 

 

Trochę o Technologi... Jak uszczelniam

 

Dołączona grafika

 

Widać uszczelke?? Nie?? Ale wierzcie mi... jest - uszczelniam bezbarwnym silikonem - smaróję spód, czekam parenaćie godzin aż wyschnie i dopiero skręcam - skrót : smarować, czekać, skręcać. Trochę z tym jest dużo babrani i w sumie mi się nie chce... muszę wymyślić coś by wało sie O-ring zastosować...

 

Na fotografii widać jeszcze króćce "starego" typu - własnoręcznie toczona na tokarce ;) w sumie nieźle mi to wyszło jak na iformatyka-programistę (C++, Java, OpenGL)

 

Wady:

- wygląd :(

- sporo dziergania na tokarce :/ nie chce mi się :P

 

Zalety:

- szersze od firmówek więc nie wymagają stosowanie cybantów i nie ciekną

- wygoda stosowania

 

Dołączona grafika

 

a tak wygląda bloczek z najnowszej serii - poc mam się babrać z robieniem króćców jak mogę kupić w hydrtauliku 5zł sztuka (zdzierstwo - koszt wykonania to najwyżej 1zł ale napewno mniej!! :angry: przy tysiącach sztuk ustawia się poprostu automat czy tokarkę CNC i sama dzierga z mosiądzu. potem oddajemy do galwanizerii na chromowanie i gotowe ;) ale przy tysiącach sztuk....)

 

Kwestia wydajności - jako blok referencyjny będzie Uriel - ktoś może zapytać czemu np. nie Nukleon? Bo Nukleon dostaje niezłe bęcki od Uriela - kiedyś dostałem do zrecenzowania bloki z MCS Klik - recka! Sam nie mogłem uwierzyć :/ ale cóż... tak to bywa... a byłem nieobiektywnie nastawiony że Nuke wygra ewentualnie zremisuje a tu patrzeć taka niespodzianka :/ pewnie dlatego teraz Mate nie chciał podesłać bloków do uzupełnienie recenzji o nowe bloki :/ :(

Dołączona grafika

wykres wydajnoścu Uriela.

 

Przejdź my do omawiania każdej z kosntrukcji - porządek chronologiczne tak jak powstawały :

 

Prison

 

Dołączona grafika

 

Tak to już było przy okazji omawiania króćców - tak wygląda najnowasza wersja z tym że ten ma pewną wadę produkcyjną - 64 piny a nie 49 - o 1 kanał zrobiłem przez pomyłkę za dużo :/ Standartowo Prison ma 49 pinów. Blok był pierwszy z serii Prisonaów - fotka pierwszego lboku jaki powstał na mojej stronie. jeszcze wersja lutowana. Konstrułując Prisona założenia były takie by dorównywał Crystalowi... okazało się że sporo go przewyższa :)

 

Wydajność:

Dołączona grafika

 

co tu dużo gadać... może podam wymiary:

- dno 2mm (jak za cienkie to blok by odbierał tylko w okolicach jądra a mi chodzi by odbierał całą powierzchnią

- szerokość kanały 2mm

- odstęp 2.5mm

- 49 pinów

 

to chyba było by wszystko....

 

Prison Pro

 

Dołączona grafika

W całek okazałości blok - jak widać plexa jest gruba - 16mm - nie oszczędzam na cienkiej - ma być solidnie poprostu.

 

Idea zrodziła się 2 miesiące po zrobieniu pierwszego Prisona. Wtedy już miałem Uriela na własność (za 130zł od Popixa okazyjnie kupiłem :) ) Idea była prosta - więcej pinów, większa wydajność... jeszcze wtedy nie miałem termometru do wody więc po zrobieniu pierwszego Prisona Pro - zaopatrzyłem się w takowy w CCCP (CPC) za spore pieniądze :/ ale przynamniej miałem możliwość pomiary temp. wody :) zrobiłem sobie teścik najpierw Uriela potem Prisona Pro - były łącznie 3 testy za nim zdecydowałem się na overclockers.pl opublikować wyniki... trochę mnie rozczarowała gorsza wydajność Uriela :/

 

Wydajność :

Dołączona grafika

Na tym wykresie jest pomyłka - różnica zamieniona w temp. wody...

 

teraz trochę o wymiarach jak by ktoś chciał skopiować :

- dno 2mm

- szerokość kanału 1.2mm

- odstęp 1.8mm

- 144 piny

 

 

Prisona Eco

 

Dołączona grafika

 

fota bloku na krótko przed uszczelnieniem silikonem ;) bloczke stworzyłem z myslą najtańszych układach - chciałem dać możliwość złożenia porządnego układu w granicach 100zł - magiczna liczba ;) blok 45zł, pompka 30zł (aquael 350 aquael i chłodnica alu 20-30zł można z powodzeniem na allegro szukać). Zaskakujące może się wydać że Prisona Eco (49pinów) jest jedynie o 1C gorszy od Crystala z MCS (wycofali go bo był za tani :blink: ) tescior Crystala

 

Wydajność :

 

Dołączona grafika

 

Wymiary:

- patrz opisc Prison'a ;) identyko tylko materiałinny

 

 

 

 

 

 

Ostatecznie jeszcze zrobiłem wersję Prisona Ultra - 324 piny :blink: sa nie wiem po co... nachetałem się jak dziki. 2 frezy stępiłem... i tlyko dla niecałego 1C :/ no... 0.5C :/ słowem porażka... - w palanch mam zmodyfikowanie topu do Prisona Ultra...

 

Dołączona grafika

 

Porównanie Prisona Ultra z Prison Pro.... oba bloki mają króćce starego typu... bo mi nie zależy na wyglądzie tylko na wygidzie :P Prison Pro jest na chipset....

Edytowane przez Kyniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo ladnie... ja jeszcze tylko dopisze sie, ze posiadam na procku zwyklego Prisona, ktory tak naprawde jest niezwykly i ogolnie bardzo wydajny... slowem - super i do tego ta cena bijaca wszystkie inne konstrukcje... ciekawe kto pierwszy wyskoczy z pretensjami na jakies malo istotne bzdury ; )

 

AVE!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie bardzo podoba- jeśli te alu wejdą do produkcji to może za jakieś 2 miechy zakupie i zrobie taki zestawik eco za 100zl :-P

Planowalem później zmontować coś porządnego ale tak miałbym coś fajnego i taniego w celach testowych :P Zawsze to będzie moje 1 wc...

Na miejscu Kyńka skombinowałbym jakieś dojście do nowych chłodniczek alu do tego pompka węże i zestawik gotowy za niewiele ponad 100zl. Myśle,że trafił by na nisze rynkową i powstał by zestawik dla nowicjuszy-tani, prosty a w miare wydajny...

I była by dużo lepsza alternatywa dla cpc...

Tylko oring by sie przydał- szybciej składało by sie bloczki i do tego jakoś tak profesjonalniej to wygląda...

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to moze ja dodam cos od siebie ;]

 

otóż praca kyńka jak dla mnie jest naprawde godna podziwu - abstraciach!ąć od konstrukcji bloków itp - facet jest poprostu mega konkretny sumienny a bloki ktore robi są poprostu zrobione profesjonalnie. Jesli ktos znajdzie lepszy blok w tej samej cenie to naprawde bije pokłony :)

 

a teraz coś ze smaczków - otrzymałem od Kyńka Prisona Pro który jest jakby rev 2 Prisona Pro samego w sobie tzn:

 

- ma pleksę 16mm nie 14mm

- wszystkie łepki srubek są schowane w pleksie - pozwala to za pomoca przejsciowy zapodać prisona na każdą dostępną platformę :) podnosi walory estetyczne :D

- ma wprowadzoną drobną nieregularność pinów ktora (wg naszej wspolnej opinii) powinna wpłynąć na lepsze mieszanie się wody w bloku = wyzszą wydajność

 

Zdjęcia zapodam jak tylko bede składać swoje WC (brak nagrzewnicy) gdyz teraz blok jest zaklejony tasma aby uniknac uszkodzeń :)

 

Do moderatorów - uważam ze topic o blokach Kyńka powinien zostać przyklejony - facet robi kawał dobrej roboty i myślę ze kazdy powinien traktować Prisony jako poważną alternatywę dla bloków kupnych - Kyńkowi nie przysporzy to wielkiej kasy - ale imho człowiek zasluguje aby wypic piwko (i to nie jedno) z tych bloczków :)

 

PS. Ceny (na dzien dzisiejszy są takie :

 

normal - 90

PRO - 120

 

PS. zaraz sie zleci kilka osób i powie ze to totalne wazeliniarstwo i ze jestem ble... wiec oficjalnie mam to gdzieś :P

Edytowane przez Yacho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Acha.... pasuje zapinka?? Co do nieregularności - nietypowe rozmieszczeni kanałów muszę zrobić jeszcze jeden prototyp i przetestować za nim sprzedam.

 

 

 

Dla zniechęcenia chcę powiedzieć... że Hmmmm obawiam się że na moje bloki trzeba czekać :( więc ewentualnie polecam MCS (coś im ostatnio woda sodowa udeżyła do głowy... najtańszy sensowny blok za 160zł :/ kiedyś był Crystal...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

No tyle czekałeś to musiałem powidamiać o postępach kiedy co i jak :P np. "dziś pociąlem plexę" :rolleyes: za 2 dni będę cią miedź.... ale i tak długo czekałeś :( cały czas obmyślam jak usprawnić proces produkcyjny by "lista oczekujących" się nie wydłużała i by czas oczekiwania był krótki :/

 

 

 

P.S. Będę musiał przepisać soją stronę i trochę pouzupełniać np. o przewodnik w zakłądniu WC - jeśłi ktoś by montował po raz pierwszy to parę szczegółów wypadało by by wiedział np. moczenie węży we wrzątku jak nie chcę wejść... ;) banalne powiecie... ale nie każdy kto pierwszy raz zakłada musi wiedzieć - w szkole tego nie uczą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyniek - planujesz wersje dla AMD64? daloby sie cos takiego zrobic? Czy ten wykres od wersji nie jest cos trafny, bo wypada lepiej od wersji PRO. (albo ja zle patrze, bo w szkole siedze i caly czas przeszkadza mi babka od niemca :D).

 

Czy po rozkreceniu bloku znowu trzeba smarowac silikonem bloczek, zeby go uszczelnic? (sorx, ale lamie w tych tematach :D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wykres wersji econo jest ok - zwracaj uwage na roznice miedy woda a prockiem - to jedyna istotna tam kreska... po prostu przy testach wersji pro woda byla cieplejsza (temperatura w pokoju?)... Im mniejsza roznica tym blok lepszy...

 

AVE!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Planuje zrobić pod A64 - top będzie miałwymiary 50x100mm - rozstaw otworów mocujących 90mm (dobry??) jak byś mógł to opisz mocowanie pod A64 :/ nie mam takkiego więc trochę w ciemno... :(

 

 

Acha że tak się zapytam... jakie są dopuszczalne rozmiary avatara? :/ mojego ulubionego bezczelnie zeskalowało 150x120 był i wyglądał nieładnie więc dałem drugiego mojego ulubionego 100x100 i wydaje się być nie zeslkalowany....

Edytowane przez Kyniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam sie bloczki bardzo podobają. Cenie prostote, bo uwazam ze w niej tkwi piekno, tak wiec te bloczki są super pod tym wzgledem.

 

Podoba mi sie pomysl z ta wersją AL. Jesli komus bardzo zalezy na cenie, to czemu nie...

 

Ogolnie to gratuluje tez Kyńkowi cierpliwości. Szczegolnie przy produkcji wersji Ultra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bloczki pierwsza klasa! Co do jakość/Cena, jak dla mnie brak słów.

Great work!

 

Ktoś wspomniał o złożeniu zestawu chłodzenia wodnego, na serio można by się nad tym zastanowić :) Byłaby to świetna alternatywa dla CPC, wreszcie coś by się ruszyło w kierunku rozwoju profesjonalnych układów do chłodzenia wodnego produkcji polskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

No najpierw muszę wymyśleć coś by ludzie nie musieli czekać na moje bloki :/ potem jeśłi się uda na tyle zwiększyć produkcję (wątpię w to) to bym pomyślał o zgromadzeniu chłodnic Alu....

 

 

 

EDIT:

foty niedostępne bo prawdopodobnie wywalili mnie z serwera klubowego chipa :/ jutro zadzwonię do działu prenumeratu i dowiem się co jest grane jak lipa to będą przenosiny na serwer overclockers.pl i na dniach powrócą foty a strona kiedy wróci nie wiem... :(

Edytowane przez Kyniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Dwa ogłoszenia prafialne :

 

1) Serwer Chipa na którym trzymam foty ostatnio się często buntuje :(

 

2) Kolejna zła wiadomość - bardzo mi przykro ale wstrzymuje przyjmowanie zamówień na Prison Pro - problemy techniczne :( ma to związek że chce wypróbować nowy typ frezów - w polsce takich nie robią i dopiero z Niemiec mogą je dla mnie sprowadzić

 

3) Jeśli nowy typ frezów się sprawdzi to myslę że bedę mógł obniżyć cenę Prisona non Pro oraz wprowadzić nową, ulepszaną wersje Prisona Eco (aluminium)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

W planach - ale dalekich :(

 

 

mi po głowie chodzi jak za jednym zamachem zrobić bloka na NB i GPU - tzn. opracować system adapterów - tak że po przyłączeniu odpowidniego można blok założyć na GPU a innego ten sam blok na NB... Gdymym miał laser CNC ach.... - zapinki u Mate, te niebieskie są robione na laserze CNC - parę tygodni temu tata mi opowiadał jak był u kolegi który ma w zakładzie taki laser i jakie fikuśne rzeczy to wycinało :) Mój problem polaga na tym jak za pomocą prymitywnych środków osiągnąć dobry efekt :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

I zapewne jeszcze będą - Powered by Mechlin ;) Niebawem zrobię wszystkie zamówione Prisony Pro i skupię się na robieniu spodów dla Mechlina...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chce tu wyjsc na jakiegos faszyste, ale pragne zauwazyc, ze temperatura wody na wykresach to 10-15 stopni co nawiasem mowiac w warunkach domowych nie jest mozliwe przy temp powietrza 25 stopni, a co dopiero latem. Dla mnie wiec te testy to z deka fake bo przy uzywaniu zimnej wody zawsze wyjda lepiej. Chyba, ze ktos w domu nie ma okien a na dworze 0 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Właśnie się mylisz - różnica temp. wody średnio 5C - i do tego tylko Prison non Pro był testowany w zimę gdy temp w pokoju była ok. 22C pozostałe testy bez wyjątku były przeprowadzone w lato...

 

 

 

BTW widzę że masz PowerX'a - wiesz może jak przedstawia się na tle Uriela albo Nuke'a czy Crystal'a?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Hmmm masz PowerX'a? Hę... ja naprawdę nie wiem... niegdzie testu tego bloku strasznie kiepski marketing/obsługa. Chciałem kiedyś na 3-4 dni od Thorna PowerX'a by dopisać do do recki - na gorących obietnicach się skończyło :( *

 

 

 

 

 

* A niedługo i tak zmodernizuje WC i niech o testy bloków martwi się kto inny :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie wiecie a glupoty gadacie - nie ma roznicy nawet 1C miedzy woda 40C a 30C (sama chlodnica vs. chlodnica z wiatrakami)

dopiero przewietrzenie pokoju wnosi roznice ,ale to normalne ze jak w pokoju jest 16C (tak mialem JA ) to wszystko w kompie jest zimniejsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Oki nadszedł czas :)

 

Oficjalna Premiera Prison'a z nowej serii

 

Najpierw opiszę czym się będzie charakteryzować i zmiany w stosunku do poprzedniej edycji.

 

1) grubsza plexa nie 14mm a 16mm

2) wkręty zależnie od tego co będę miał pod ręką - albo sześciokątne(ale rezygnuje z nich - mało wygodne) albo imbusowe albo imbusowe schowane - tak jak na zdjęciach(umożliwia to bezproblemową instalację "przejściówki od Mate'a)

3) plexa ręcznie polerowana - nie termicznie. Dziwne ale jakby lepsze rezultaty to dawało.... :?

 

reszta tak samo jak w blokach z poprzedniej serii - zmian niewiele. Jak zwykle mankamentem pozostaje spód bloku - nie jest idealnie płaski :/ bywa że jest lusterko a bywa że lusterko z rysami :/ w przyszłości planuje zrobić serię która będzie miała spody szlifowane na magnesówce (specjalna szlifierka do wyrównywania powierzchni - dokładność rzędu 0.01m o której szlifując ręcznie papierem ściernym można pomarzyć.... wadą takiego rozwiązania będzie wzrost ceny - już się dowiadywałem i jak bym dał do przeszlifowania sporą ilość (więcej jak 10 spodów) to ceny była by tylko 10zł - oznacza to że cena gotowego lboku wzrośnie o 10zł :( ale będą zapewne też dostępne starsze wersje po starych cenach :)

 

 

Teraz foty i komentarze :

 

Dołączona grafika

 

Spód... tym razem mi się udało bez rysek... ale niestety bywają takie kawałki miedzi gdzie widać po wypolerowaniu nierówności :( wszakże przykładam się do likwidowania tego :)

 

Dołączona grafika

 

Jak widać - wkręt imbusowy schowany - w blokach Prison non Pro nie będzie to regułą natomiast w wersji Pro wejdzie taki sposób przykręcania topu do standartu.

 

teraz parę fotek ogólnych :?

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Za jakiś czas powinna być oficjalna premiera Prison Pro z nowej serii.... ale niestety opóxnienia są z powodu problemów technicznych :(

Edytowane przez Kyniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja sie pochwale :)))

Posiadam pierwszego cdhyba Prisona z nowej serii :) jak tylko kumpel odda nagrzewnice to bede skladac uklad i dam foty - kyniek - zapomniales wspomniec o asymetrii pinów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Asymetrię pinów rozważam tylko w Prison Pro - ale muszę zrobić drugi prototyp i przetestować czy rzeczywiście to poprawia wydajność :? na tyle by warto się było męczyć z uważaniem by jedne kanały były przesunięte o 0.15mm do przodu a drugie do tyłu o tyleż samo :/

 

 

Acha - jak zapinka?? Już przyszła?

 

 

Acha - oficjalna premiera nowej serii Prison Pro dopiero za jakiś czas :cry: Ty miałeś jak by to powiedzieć... blok "przedpremierowy" :P spełnia standart nowej serii (z tymi pinami to zobaczę czy rzeczywiście lepiej... znając życie to pewnie różnica niezauważalna :( a mimo wszystko trudniej było frezować :/)

Edytowane przez Kyniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...