Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam dysk MAXTOR DiamonMax serii 9+ 160 GB 8 MB Cache ale na ATA (jakoś tak wtedy kiedy kupowałem była sporawa różnica w cenie między SATA a ATA a w wydajności nie za duża), płyte główną Abit NF7-S rev.2 która to jak wyczytałem posiada kontroler RAID ale tylko na SATA (jeśli sie myle to prosze poprawcie mnie). Ostatnio spotkałem sie z problemem niedostatku pojemności :D i stoje przed wyborem następnego twardziela. Spodobał mi sie RAID 0 i chciałbym go zastosować u siebie. Tylko teraz mam problem bo nie wiem czy do takiego RAIDa potrzebne są 2 dokładnie takie same dyski i czy jeśli podłącze mój stary dysk przejściówką ABIT serillel (ta z ATA na SATA), a kupie nowy SATA innej marki ale o takiej samej pojemności i takim samym cachu to czy to będzie hulać ? Albo jeśli kupie też MAXTORa to czy musi być to ta sama seria 9 czy może zainwestować w nowsze 10-ki ? I jeszcze jedno pytanko, jak kształtują sie ceny osobnych kontrolerów PCI RAID pod ATA, bo może najlepszym wyjściem byłoby zakupienie dokładnie tego samego modelu który już posiadam i dokupienie kontrolera pod PCI. Użyłem szukajki ale nie znalazłem konkretnych odpowiedzi na moje pytania. Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam dysk MAXTOR DiamonMax serii 9+ 160 GB 8 MB Cache ale na ATA (jakoś tak wtedy kiedy kupowałem była sporawa różnica w cenie między SATA a ATA a w wydajności nie za duża), płyte główną Abit NF7-S rev.2 która to jak wyczytałem posiada kontroler RAID ale tylko na SATA (jeśli sie myle to prosze poprawcie mnie). Ostatnio spotkałem sie z problemem niedostatku pojemności  :D i stoje przed wyborem następnego twardziela. Spodobał mi sie RAID 0 i chciałbym go zastosować u siebie. Tylko teraz mam problem bo nie wiem czy do takiego RAIDa potrzebne są 2 dokładnie takie same dyski i czy jeśli podłącze mój stary dysk przejściówką ABIT serillel (ta z ATA na SATA), a kupie nowy SATA innej marki ale o takiej samej pojemności i takim samym cachu to czy to będzie hulać ? Albo jeśli kupie też MAXTORa to czy musi być to ta sama seria 9 czy może zainwestować w nowsze 10-ki ? I jeszcze jedno pytanko, jak kształtują sie ceny osobnych kontrolerów PCI RAID pod ATA, bo może najlepszym wyjściem byłoby zakupienie dokładnie tego samego modelu który już posiadam i dokupienie kontrolera pod PCI. Użyłem szukajki ale nie znalazłem konkretnych odpowiedzi na moje pytania. Z góry dziękuje za odpowiedzi.

1326358[/snapback]

Laczenie roznych firm dyskow o roznych pojemnosciach raczej nie powinno byc problemem, tylko w przypadku dwoch dyskow 160 i 120 Gb macierz raid 0 bedzie rowna 240 Gb czyli tracisz te 40 gb z dysku wiekszego.

Wydajnosc raid 0 widac golym okiem, przy wczytywaniu np. takich gier jak farCry ktora to ma swoj czas ladowania map :) lub kopiowanie danych badz podczas instalacji gier wszytsko zapier... ;D

Jesli chodzi o kontrolery PCI to mozna kupic uzywane za ok 60 - 80 zl, ale polecam jedynie kontrolery firm Promise, Acard i Abita na HTP370 a nie zadne wymysly Avacs na kosciach silicon Image - nie polecam dlatego bo jest straszny suport jesli chodzi o sterowniki niby ma dzialac pod windowsem xp a byly same problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

jak ci chodzi tylko o pojemnosc to po diabla ci raid?! podłącz drugi dysk normalnie i ciesz sie pojemnoscią

1334316[/snapback]

napisal ze mu sie spodobal, wiec raczej nei chodzi o pojemnosc, a wydajnosc.... mysle ze "myk" z przejsciowka bez problemu spelni swoje zadanie... bo niby czemu nie mialoby tak byc! Edytowane przez artur.c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam RAID0 na przejściówkach i działa to barszo fajnie.

Dyski to 2 x 80BG BIV. Jedyna wada to mapy COD ładowały się dłużej niż na pojedyńczym WDC 80JB. Po przerzuceniu COD na BIV 40GB problem znikł i wszystko śmiga elegancko. Wnisek jest taki że chyba mi się ujawnił znany problem BIV, bardzo słaba wydajność przy kopiowaniu z partycji na partycję (system cache też jest na RAIDie). Druga możliwośc to że Baraki są po naprawach gwarancyjnych i może "już tak mają".

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no potrzebne mi jest i pojemność i szybkość (a RAID 0 to umożliwia). dzięki ajsi za odp bo właśnie na taką czekałem, że komuś działa na przejściówkach. tylko jest taki myq że ty masz 2 takie same dyski i obydwa podpięte przejściówkami. u mnie to jeden byłby podłaczony przejściówką a drugi będzie standardowo na SATA :D obydwa róznych firm ale o takich samych parametrach znaczy sie pojemność i cache.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowałem sie że kupuje samsunga 160 GB na SATA, tylko że w sklepie którym kupuje nie da sie dogadać z gościami że jakby mi nie poszedł ten RAID to wymienie na dysk na ATA i dokupie kontroler :( a szkoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...