Skocz do zawartości
Krzysiek.R

Wymiana Pompki

Rekomendowane odpowiedzi

jako grzałka to moze tak,ale jak by byla w moim pojemniku z wodą,ale jak bym ją jako nie zatapialną dziabną gdzieś poza pojemniczek to juz by chyba tak nie grzała:),nie

a co z temperaturą?

większy przepłwy obniży na nukleonie 2v2 ??

305 atmana tez rozważam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszecie głupoty:

:arrow: woda za szyblo plunie i nie zdazy sie schlodzic.....

:arrow: im szybszy przeplyw tym lepsze temp.....

 

IMHO:

:arrow: wystarczy pompka o wydajnosci 600/1000 l/h, wiecej nie jest konieczne, (ja przy dwóch blokach mam 700 l/h, Chaos mial to samo 700 l/h przy trzech blokach. to zdecydowanie wystarczy)

Edytowane przez fipa15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kto chce sprzeac jakas pompke i za ile?? albo skad mam kupic najtaniej jakiegos aquela atamana czy cos??

1341056[/snapback]

allegro... :P

napiszcie, albo najlepij zadzwoncie do tego gościa, to wam wystawi :)

Artur Guzik

(32) 475 80 69, 506 091 087

arturo1@wp.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Atman 305 - tak jak wyżej 306 przesada ale wątpie by coś dało... lepiej bloczek lepszy... a jak chcesz pompę naprawdę extremelną to pogadaj z Nikosem ;) ma pompę która zabija na miejscu ;)*

 

 

 

*po podłączeniu pod tą pompę chłodniczka od Mitsuma się rozleciała - znaczy króćce wyleciały bo jakoś badziewnie przykleił... choć mu obiecywał że za nic nie odlecą :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atman 305 - tak jak wyżej 306 przesada ale wątpie by coś dało... lepiej bloczek lepszy... a jak chcesz pompę naprawdę extremelną to pogadaj z Nikosem ;) ma pompę która zabija na miejscu ;)*

*po podłączeniu pod tą pompę chłodniczka od Mitsuma się rozleciała - znaczy króćce wyleciały bo jakoś badziewnie przykleił... choć mu obiecywał że za nic nie odlecą :?

1341308[/snapback]

A można wiedzieć, co to była za chłodniczka? Chyba nic z serii harisson?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym Ci proponowal zostac przy tym, co masz. wedlog mnie wszyscy pomijaja bardzo wazna sprawe. mianowicie konstrukcje bloku. akurat nukleon v2 ma wrecz indetyczna konstrukcje jak bloczek swiftech'a i nie stawia duzych oporow. ale gdybys juz mial np. x3m to proponowal bym pompke o jak najwyzszym slupie wody, przeplyw jest malo istotny. to wlasnie cisnienie zapewnia odpowiednia predkosc wody w "trudnych warunkach" (duze opory). daltego miedzy innymi pompy robione specjalnie do water coolingu maja slupy wody po 3m i wiecej:)

 

btw.

mam nadzieje, ze rozjasnilem wma troche w glowkach odnosnie pompek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Oj! nie przesadzaj! Miałem w łapach przez 3 tyg. Nuka i zdąrzyłem sobie oblookać go - wcale takich małych oporów nie ma.... ciut mniejsze od Uriela a wydajność... no gorsza... jakieś 2C

 

A pompy do WC kosztują chorą kasę - za to można kupić pompę do CO - podnoszenie 10m :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no mozna kupic do CO, ale zmiescisz ja w budzie? :) pewnie nie, no chyba ze dwie obudowy ze soba zespawasz :D pompy do wc maja ta zalete, ze sa naprawde male i nie wydzielaja duzej ilosci ciepla przez co nie podgrzewaja nam wody.

 

Kyniek ale ja nie mowilem o wydajnosci, tylko o oporach. Nie twierdzialem tez ze uriel stawia duze opory. powiedzialem tylko ze nukleon ich nie stawia. (pisze to na podstawie wykresow znalezioych w necie).

 

ahhh jeszcze jedno. jak sprawdzales opory nukleona i uriela? organoleptycznie, czy moze na oko :P? a moze swoje wnioski wyciagneles na podstawie wynikow jakie oba te bloczki osagnely w twoim tescie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak woda szybciej plynie to w ciagu minuty czasteczka wody przeplywa przez chlodnice 2 razy za każdym razem będąc w niej 2 sekundy. Przy wolniejszym jest raz, ale na 4 sekundy. Wychodzi na to samo, a lepszy przeplyw to lepsze temperatury. (Dane liczbowe dobrane przypadkowo, tylko w celu ilustracji przykladu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak woda szybciej plynie to w ciagu minuty czasteczka wody przeplywa przez chlodnice 2 razy za każdym razem będąc w niej 2 sekundy. Przy wolniejszym jest raz, ale na 4 sekundy. Wychodzi na to samo, a lepszy przeplyw to lepsze temperatury. (Dane liczbowe dobrane przypadkowo, tylko w celu ilustracji przykladu)

1342029[/snapback]

Właściwie ciężko do końca odmówić Ci racji. Jednak są przecież pompki które tłoczą po 4000 l/h ciekawe dlaczego nikt ich nie stosuje? Otóż należy wziąć pod uwagę fakt że większy przepływ powoduje obnizenie temperatury tylko do pewnego momentu, dalsze zwiększanie go nie przyniesie żadnych kożyści. Jak dla mnie pompka 2000 l/h to juz zwyczajnie rozpusta, niedość że kosztuje drożej to jeszcze generuje większy hałas, dodatkowo grzeje wodę że o gabarytach już nie wspomnę a pożytek z tego niewielki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzysci sa, jednak w zaleznosci od konstrukcji bloku coraz mniej widoczne wraz ze wzrostem przeplywu. Ponadto mocniejsza pompka mocniej nagrzewa wode, co neutralizuje zyski z lepszego przeplywu. PS lekkie sprostowanie - "lepszy przeplyw to lepsze temperatury" - chodzilo mi o to, ze przy wyzszym przeplywie cieplo jest z bloku lepiej odbierane

Edytowane przez turtles5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

donulung :arrow: OJ nie uogólniaj !! Pompka 2000l/h szybko przestaje być rozpustą jeśli ma się 3 lub więcej bloków

 

abnormal :arrow: masz rację ale nie do końca .. duży słup wody wystarczy do obwodu szeregowego, przy równoległym większe znaczenie ma przepływ ...

 

Krótko mówiąc rodzaj i moc pompki zależy od przeznaczenia, dla Krzysieka.R z jego prostym jedno-blokowym układem wystarczający będzie Atman 305 ....

 

Edit:

I jeszcze jedno pompki do CO/CWU nie muszą być duże. Są malutkie Grunfosy. Moja pompka po przeróbce będzie miała mniej niż 20cm długości, dużo większa do pompek akwariowych ?? Nie sądzę, a żadna jej nie podskoczy pod względem cichości, mocy, wydajności i grzania się.

 

PS: Pompkę mam darmo ... wydobyta z starego kotła CO zalegającego w piwnicy ... czasem warto poszukać :)

 

Dobranoc wszystkim :D

Edytowane przez Outlander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie popadajmy w przesadę, raczej niezbyt często się zdaża żeby ktoś planował układ z więcej niż trzema blokami. Poza tym bloki na GPU i NB przeważnie mają niewielkie opory. Jest wiele przykładów że wcale nie potrzeba takich wielkich pomp, weźmy np. układ Chaosa LINK trzy bloki, chłodniczka i pompka 700 l/h jakoś wystarczyła. Kiedy jeszcze miałem zatopiona pompkę to pobawiłem się w ograniczanie przepływu, x3m + rekord, regulacja 400 l/h do 1200 l/h (wg. producenta) i nie zauważyłem większych zmian w temp procka więc opowieści o jakichś magicznych właściwościach ogromnych przepływów raczej mnie nie przekonują.

Edytowane przez donulung

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak ale wy caly czas mowicie o teorii. zyczce wam wszystkim realnych pzeplywow na pozimomie 2k, 4k, 6k l/h :D prawda jest taka, ze zadko kto osaga przeplyw na poziomie 400l/h, mimo tego ze uzywa pompek o teoretycznej wydajnosci powyzej 1000l/h. i tu waracam, uparcie, do cisnienia. pompy komuterowe mimo niezby duzych liczb infomujacych nas o przeplywie, potrafia mile zaskoczyc. nie traca one tak na wydajnosci jak akwariowe, po podlaczaniu kolejnych komponetow do ukladu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@abnormal

 

pompy komputerowe? hmmm, moze ...... akwarystyczne

 

a co do teoretycznej wydajnosci pomp i jej spadku po podlaczeniu do ukladu, tosie zgadzam, ale nie ma sie czym przejmowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tt w zestawie CoolRiver z trzema blokami stosuje pompkę 72 l/h i jakoś (trochę słabo ale zawsze) to działa, BigWater z jednym blokiem pompka 120 l/h, według różnych power-przepływowych :wink: teorii te zestawy nie powinny wogóle chłodzić. Skoro faktem jest że w praktyce nie ma istotnej różnicy w temperaturach proca przy zastosowaniu pompek o teoretycznej wydajności 700 l/h ~ 2000 l/h, to jaka jest zasadność stosowania tej największej? :D Może ktoś poparł by jakimś dowodem teorię że do napedzenia trzech bloków potrzebna jest pompka 2000 l/h?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

abnormal :arrow: masz rację .. realny przepływ pompek akwariowych pod obciążeniem jest śmiesznie niski w porównaniu do tego co piszą producenci

 

donulung :arrow: A ty w zaparte. Dlaczego używasz bloku za ponad 200zł skoro na blokach 100-150zł miał byś wynik tylko o jeden stopień mniej ?? Bo chcesz wydajności ?? To dlaczego wyskakujesz tu z układami które mają 60*C przy obciążeniu jakimś dobrym procem ?? Jeden blok, mała chłodniczka to można dać słabą pompkę. Tak jak pisze Abnormal to są pompki robione specjalnie do tego celu mają mały przepływ ale duże ciśnienie (słup wody). Proszę bardzo możesz kupić taką pompkę, CoolRiver kosztuje ~700zł dzieląc równo daje to 235zł za pompkę. Można też kopić akwariową (za <50zł) która nie jest przystosowana do działania z takim obciążeniem więc jej wydajność spada drastycznie dlatego kupuje się mocną....

 

Edit: literówki

Edytowane przez Outlander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam AT-306 do tego 3 bloki, rekorda i kilka kolanek :D Wszystko śmiga ładnie i cichutko :lol:

Tobie proponuje AT-305 do 1 bloku starczy w zupełności a nawet bedziesz mieć zapas "mocy" na bloczek GPU

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam AT-306 do tego 3 bloki, rekorda i kilka kolanek :D Wszystko śmiga ładnie i cichutko :lol:

Tobie proponuje AT-305 do 1 bloku starczy w zupełności a nawet bedziesz mieć zapas "mocy" na bloczek GPU

pozdrawiam

1342358[/snapback]

masz racje ,zrobie tak jak mówisz,306 to troszke przesada do jednego bloku,a 305 będzie w sam raz,potem jak wymienie grafe na 9800pro pomyśle o drugim bloczku na gpu

wszystkim wielkie THX:) za porady!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

333kris333 a powiedz jak sprawdzasz ze wszystko ladnie smiga? masz na mysli przeplyw wody czy temperatury? bo mi sie smiac chce ilekroc widze jak ludzie pisza, ze maja 3 bloki do tego jeszcze 2 chlodnice plus rezerwoar i mowia, ze "woda zapierdala a milo". prawda jest taka, ze praktycznie nikt z nas nie jest w stanie zmierzyc realnego przeplwyu w ukladzie.

 

outlander dzieki za poaprcie :D ahh z ukladem rownoleglym to masz racje, ale ja jestem zwolenikiem ukladow szeregowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

333kris333 a powiedz jak sprawdzasz ze wszystko ladnie smiga? masz na mysli przeplyw wody czy temperatury? bo mi sie smiac chce ilekroc widze jak ludzie pisza, ze maja 3 bloki do tego jeszcze 2 chlodnice plus rezerwoar i mowia, ze "woda zapierdala a milo". prawda jest taka, ze praktycznie nikt z nas nie jest w stanie zmierzyc realnego przeplwyu w ukladzie.

A co Ty w przypadku chłodzenia byś nazwał "ładnym śmiganiem"? Bo mnie osobiście przepływ mało interesuje jeżeli temperatury są zadowalające. Jak dla mnie to ta woda może sobie nawet stać w miejscu, jeżeli prockowi będzie chłodno. I jeżeli osiągnę ten cel przy przepływie 10l/h to też powiem, że moje chłodzenie jest super.

Co do reszty wypowiedzi to się zgadzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...