Skocz do zawartości
Krzysiek.R

Wymiana Pompki

Rekomendowane odpowiedzi

abnormal :arrow: masz rację .. realny przepływ pompek akwariowych pod obciążeniem jest śmiesznie niski w porównaniu do tego co piszą producenci

 

donulung :arrow: A ty w zaparte. Dlaczego używasz bloku za ponad 200zł skoro na blokach 100-150zł miał byś wynik tylko o jeden stopień mniej ?? Bo chcesz wydajności ?? To dlaczego wyskakujesz tu z układami które mają 60*C przy obciążeniu jakimś dobrym procem ?? Jeden blok, mała chłodniczka to można dać słabą pompkę. Tak jak pisze Abnormal to są pompki robione specjalnie do tego celu mają mały przepływ ale duże ciśnienie (słup wody). Proszę bardzo możesz kupić taką pompkę, CoolRiver kosztuje ~700zł dzieląc równo daje to 235zł za pompkę. Można też kopić akwariową (za <50zł) która nie jest przystosowana do działania z takim obciążeniem więc jej wydajność spada drastycznie dlatego kupuje się mocną....

 

Edit: literówki

1342311[/snapback]

Ja staram się tylko walczyć z przesądem że większa pompka = niższe temperatury i obsesją wielkich przepływów :D . Podałem przykład Tt żeby pokazać że nawet z pompką 72 l/h woda kraży sobie po układzie z trzema blokami i jakoś go tam chłodzi co wcale nie znaczy że założył bym taką u siebie. Moim zdaniem pompka 600~1200 l/h jest optymalna do WC i stosowanie większej jest pozbawione sensu. Sam mam pompkę 1200 l/h i niebawem zamierzam powiększyć mój klozecik do trzech bloczków + ewentualnie blok na dyski + 2 chłodniczki rekord i kadet jezeli ktoś mnie przekona że potrzebna jest większa pompka to odrazu pobiegne do sklepu. Dajcie konkretne przykłady że temperatury bedą rozsądnie niższe przy pompce 2000 l/h to zrobię jak napisałem powyżej. Wszyscy używają magicznych słów "przepływ" i "opór" a tak naprawdę to dokładnie nikt tego nawet nie mierzył. I jeszcze popularny zwrot "powyżej trzech bloczków" a niby dlaczego powyżej trzech a nie dwóch albo siedmiu, to jakaś magiczna liczba jest czy co? (nawiasem mówiąc przejrzałem przyklejona galerię WC i nie ma tam układu z większą liczbą bloczków) Na zakończenie dodam że miałem przez dwa dni pompę 2000 l/h w której posiadanie wszedłem pod wpływem takich opini, omamiony przepływami, oporami i magiczną liczbą bloczków, pompa była ogromna i pierdziała pięknym basem stąd moje oburzenie i apel o zdrowy rozsądek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może poszukajcie jeszcze topik Lukas20'a on miał jak się nie myle 4 lub 5 blokow i jak się nie myle 2 chłodnice i to napędzała pompa od CO, wystarczał mu 1 bieg.

 

A co do przepływów zgodzę się że pompa 1200l/h to max i większych nie ma sensu stosować. Między pompą 300 a 1200 raczej będzie jakaś różnica aczkolwiek nieduża w temperaturkach ale między 1200 a 2000 to już praktycznie niezauważalna, nawet śmiem twierdzić że może być wyższa bo pompa w zamkniętej obudowie może się bardzo nagrzać.

 

Mój EHEIM (37) jeszcze w starym WC rev 2 nagrzewał się do ok 40 stC, poprostu jak go dotknelem to był gorący.

 

Dodam tylko że jak bym znalazł pompe jakościowo podobną do mojego eheima ale mniej prądożernego to możliwe że bym go wymienił ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi

Czytam ten topik i sam sie zastanawiam bo wlasnie jedzie do mnie 3 bloczek (abadon Lite NB) a jade na Atmanie 304(800l/h) czy mi to pociagnie.Wlasnie mialem zmieniac pompke na A 305 ale zaczekam i przetestuje

Obecnie idle 35/stres 41 zobaczymy co sie podzieje przy 3 bloczkach

reszta jak w podpisie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

zobacz czy temp. wzrosnie po dołożeniu następnego bloku i jak rzeczywiście wzrośnie to dopiero się martw ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z testu X4Pro X3M na systemcooling.com

 

Wykres pokazuje różnice temperatur między "rdzeniem" a wodą przy zmianie przepływu:

Dołączona grafika

Dla niekumatych ;) Im niżej tym lepiej :D Przepływ został podany w galonach na minutę ...

 

Edit: Dałem mniejszy obrazek ... Duży jest tu:

http://www.systemcooling.com/images/review.../image22big.gif

Edytowane przez Outlander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Ale i tak najwięcej dała wymiana sprężyn

 

 

BTW : to czemu [ciach!]a nie 80 000 l/h i 13atm.?? Pompa do paliwa w samochodach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt .. przywalili nieźle :D A swoją drogą to ciekawe czy Mate zaczął stosować inne sprężyny :D

 

Edit:

Kyniek :arrow: 4,5GPM to tylko 1000l/h (GB) lub 1200L/h (USA) :D

UWAGA !! To jest przepływ rzeczywisty (zmierzony) ...

Edytowane przez Outlander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego wykresu wynika że pomiędzy przepływem 120 l/h a 360 l/h są 2 stopnie różnicy powiększenie przepływu do 600 l/h da nam dodatkowy 1 stopień, sądząc po przebiegu krzywej dalszym powiększaniem przepływu nic już nie osiągniemy. ( dla uproszczenia przyjąłem że 1 galon = 4 litry :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz czy temp. wzrosnie po dołożeniu następnego bloku i jak rzeczywiście wzrośnie to dopiero się martw ;)

A i tak zanim zaczniesz się martwić zastanów się czy jest to wina pompy czy po prostu dodatkowego źródła ciepła w układzie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam pompke akwariowa AQUA o teoretycznej wydajnosci 500l/h. Podlaczone do tego 2 bloczki (samoruby) + chlodniczka na hdd (z rurki miedzinej fi12 z dolutowanymi plaskownikami). Chłodze wode z nagrzewnicy wyszarpanej z tarpana ( takie same sa bodajze w zukach), na chlodnicy sa 3 wentylki Arctic 80x80 z zasilek z regulacja obrotow w zaleznoci od temperatury. Temperatuka zawsze na poziomie 5-10 C wieksza niz w pokoju (zalezy od pory roku). Jestem BARDZO zadowolony z tego co mam - zupelna cisza i calkiem niskie temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no mozna kupic do CO, ale zmiescisz ja w budzie? :) pewnie nie, no chyba ze dwie obudowy ze soba zespawasz :D \

Eee nie ma tak źle. Poza tym te pompki pracują naprawde cicho. faktem jest, że w moim układzie temperatura na I i II biegu jest taka sama, a na III nawet rośnie o 2 stopnie. Widać więc, że wiekszy przepływ nie rekompensuje większych ilości ciepła dostarczanych przez pompę do wody. Może sytuacja wyglądałaby inaczej gdybym miał 2 wiatraki na chłodnicy. IMHO gra nie jest warta świeczki. Chodzi na I biegu :)

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...