Skocz do zawartości
Nick126

Linux- Do Czego Służy?

Rekomendowane odpowiedzi

Do czego służy linux ??? o_O

Napiszcie do czego on jest, bo jedni mówią ze do stawiania serwerów, inni że do czegoś innego itd.

Jakie są wersje Linux'a i jaka jest najlepsza? Ja znam tylko cdlinux.pl i Mandrake linux [która wersja najlepsza i skad ja wziąć?]

Dzięki za odpowiedź | Pozdro 4 all!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czego służy linux ??? o_O

Napiszcie do czego on jest, bo jedni mówią ze do stawiania serwerów, inni że do czegoś innego itd.

Jakie są wersje Linux'a i jaka jest najlepsza? Ja znam tylko cdlinux.pl i Mandrake linux [która wersja najlepsza i skad ja wziąć?]

Dzięki za odpowiedź | Pozdro 4 all!

1348599[/snapback]

 

linux to system operacyjny. sluzy dokladnie do tego samego do czego uzywasz windowsa.

 

ty jesli chcesz bawic sie linuxem zacznij od knoppixa (uruchamiany z cd) ew. madrake'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak dokladniej to Linux jest nazwa jadra systemu wymyslonego przez pana Linusa Torvaldsa. Oprocz jadra potrzebne sa jeszcze programy umozliwiajace korzystanie z jego funkcji (np. shell czyli windowsowa linia polecen, odtwarzarki mp3, przegladarki WWW etc.). Zbior takich programow wraz z jadrem (w uproszczeniu) nazywamy dystrybucja - jest ich wiele, bo wiele jest pomyslow na zlozenie systemu z czesci opisanych wyzej (rozne sa cele - jedni stawiaja na najbardziej aktualne wersje oprogramowania, bo ono caly czas sie rozwija; inni wola starsze ale sprawdzone wersje, ktore sa lepiej przetestowane i teoretycznie stabilniejsze, co ma znaczenie np. w branzy serwerowej i tak dalej). Dystrybucja to w bardzo duzym uproszczeniu jadro, biblioteki, programy uzytkowe dla konsoli tekstowej oraz transparentny graficzny system sieciowy zwany X Window. Wazna roznica w stosunku do Windows jest fakt, ze mozna zainstalowac system X Window czyli bez "graficznego interfejsu" - taki system bedzie osiagalny lokalnie tylko w trybie tekstowym (z pewnym wyjatkiem, ale to nieistotne) czyli czyms takim, co znamy z MS DOSa.

Jesli chcesz sie dowiedziec wiecej na temat Linuksa, to polecam lekture tematow przyklejonych na tym forum i zaczac np. od tego:

http://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=2&show=96

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z Mandrake jest wiecej problemow niz jest wart :D Jeszcze sie przestraszysz i zrazisz do Linuxa. A co to skladowych dystrybucji - nie nalezy zapominac o ich bardzo waznej czesci, bez ktorej do tej pory kazdy z nas siedzialby nad shellem i myslal o co w tym biega :] . Mowa oczywiscie o dokumentacji.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Mandrake 9.3 Five Star, czy bedzie dobry dla początkującego linuxowca ? :P

Gdzie można dostać Linux'a odpalanego z CD ?

1348776[/snapback]

nie ma mdk 9.3 jest 9.2

 

z bootowalnych polecam cdlinux.pl i dann smalll

 

www.cdlinux.pl

www.dannsmall.org

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

warta polecenia jest tez dystrybycja VIDALINUX ze wzgledu na prostote instalacji no i oczywiscie wspaniale porty :) osobiscie dzialam obecnie na FreeBSD i musze powiedziec, ze porty to fajny wynalazek :D doszlo do tego, ze moja dziewczyna powiedziala, ze ma dosyc mandrake'a i chce cos z portami :) wybor padl na vlos

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linki sa podane w tym temacie. Poza tym mozesz uzyc wyszukiwarki, bo temat byk poruszany wielokrotnie. Poza tym sugeruje odwiedzic strone Mandrake (adres znajdziesz w google ;-)). Jak bedziesz takie pytania zadawal, to z Linuksem sobie nie dasz rady - bez urazy. Tu trzeba umiec eksperymentowac.

 

Co do ilosci miejsca to nie wiem, o co chodzi dokladnie. Plytek instalacyjnych jest kilka. Obraz jednej zajmuje w okolicy 700MB (w przyblizeniu dla uproszczenia rachunkow), wiec starczy pomnozyc przez ilosc plyt. Ile natomiast zajmie dystrybucja po instalacji, to zalezy od ilosci pakietow, jakie zainstalujesz. Mysle, ze dla celow zapoznawczych mozna sobie jakies 5-10GB wygospodarowac i instalowac wszystko bez zbytnich obaw o ilosc miejsca wolnego.

Edytowane przez bigfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skad wziac tego 10.1 ? I ile zajmuje MB ?

1354524[/snapback]

ftp, p2p. zajmuje 3 płyty CD. ale na początek polecam Ci SuSE. JEst sporo stabilniejsze od Mandarke, a tak samo proste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta polecajcie mu wszystko... boze jak mnie to bawi. Polecam ci cos tam.. no super. Napiszcie mu dlaczego, a nie - bo jest proste - kazda dystrybucja jest mozliwa do ogarniecia w Xach po przeczytaniu czegokolwiek w internecie.

Wymieniacie 10tki dystrybucji, a chlopak sie gubi na wstepie. O_o

Edytowane przez The_Structor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm...a ja ci polecam dziadka dosa:P, a tak na serio to MDK i SUSE jest łatwy, używam MDK, ale jak miałem kilka godzin SUSE to wyglądał na ładniejszy:) wybór nalezy do ciebie:)....obydwie dystrybucje sa łatwe, no chyba, że jak niechce ryzykowac to mozesz se sciagnac/kupic za 3zety:P jakąs wersje odpalaną z CD, Mandrake Move czy jakoś tak to się zwało:P

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...