Skocz do zawartości
yahve

Notebook W Ogrodku

Rekomendowane odpowiedzi

Mam u siebie prosta siec ad-hoc, oparta na karcie na PCI (z zewnetrzna antenka) w komputerze podlaczonym przez Neo+ do netu oraz na notebookach, z ktorych moj ma wbudowana karte sieciowa bez zadnej zewnetrznej anteny.

 

Problem polega na tym, ze w obrebie domu (technologia szkieletowa, zaden tam zelazobeton czy cegla nawet) moj notebook odbiera siec dosc znosnie, tzn. z niska sila sygnalu, ale do dzielenia internetu to wystarcza. Jednak kawalek dalej, w ogrodku obok domu, juz w ogole nie ma sygnalu. Odleglosc miedzy komputerem z ktorego udostepniany jest internet a notebookiem w ogrodku to ok. 14-15m w poziomie i ok. 4m w pionie, sygnal musi pokonac przy tym trzy sciany drewniane (w tym jedna zewnetrzna, a wiec grubsza) i drewniana rowniez podloge. Ale mu sie to nie udaje.

 

Czy wystarczy wymienic antenke podlaczona do karty w stacjonarnym komputerze na jakas lepsza? Obecnie mam karte na PCI Surecom, z niewielkich rozmiarow zewnetrzna antenka na kabelku dlugosci ok. 1m, dokladnie o to chodzi (nizszy z dwoch obrazkow).

 

Jesli pomoze zmiana anteny, to na jaka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazda standardowa ma 2.15dBi wynika to z konstrukcji. Ile powinny miec dBi anteny - nie wiem. A masz moze opcje stestowac jaki jest poziom sygnalu przez jedna sciane, przez 2, przez 3. Moze sie okazac, ze juz po 1dnej scianie nie lapie. Siec WiFi ma to do siebie, ze powinna dzialac w warunkach bez zaklocen. Przez jedne sciany sygnal przechodzi jak przez maslo, przez inne traci 50% mocy. Sadze, ze 8dBi powinno pomoc choc nie daje gwarancji, ja tez na ogrodzie uzywam komputera, ale instalacje mam podciagnieta na dach i mam 100% sygnalu.

 

Ale powiem szczerze - 3 sciany + podloga to cieniutko widze, niezaleznie od anten chyba ze cos przekonstuujesz.

Edytowane przez File

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz.

 

Teraz to wyglada tak, moze walne namiastke schematu.

 

Dołączona grafika

 

 

To jest rzut pietra domu. "Z" to zrodlo sygnalu, czyli stacjonarny. Czerwony "X" to miejsce dwa pokoje i dwie sciany dalej, gdzie syla sygnalu sieci jest niska/bardzo niska, a bardzo sporadycznie sygnal zanika w ogole.

 

Natomist drugi, zielony "X" to miejsce w ogrodzie, gdzie notebook w ogole nie odbiera (z tym, ze oprocz tego, ze jest jeszcze 4 metry dalej w prawo, jest jeszcze pare metrow nizej, czego nie widac na rzucie, a co powoduje, ze sygnal jeszcze z podloga musi walczyc).

 

Skoro obecna antenka daje wystarczajacy w zasadzie sygnal w punkcie X (tym w domu), to moze antenka cztery razy mocniejsza zapewni to samo w punkcie X na zewnatrz?

 

Edit: Grrr obrazek mi pokopalo, zrobie cos w Paincie ;).

Edytowane przez yahve

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie mocniejsza antena przebije sie przez sciany. Mozesz sprobowac koszt zakupu 14dBi panela to jakies 80PLN warto sprobowac. U sasiada w domu, aby odebral sygnal z dachowej anteny na kominie musi przebic sie przez jeden sufit, jedna sciane i dalej to juz dach (izolacje, dachowki) to na 2dBi, 8dBi i 14dBi nie widac praktycznie roznicy w poziomie sygnalu! Za to roznice widac jak odbiera na tych roznych antenach sygnal z otwartego okna z 1.5km dalszego nadajnika (Parabola 21dBi). Stad moje watpliwosci. Na benchmarku jest fajny artykul pokazujacy jak zmienia sie poziom i przepustowosc wifi przy 1, 2, 3 scianach i zwiekszaniu odleglosci. Warto zobaczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie majac chwilowo lepszego pomyslu, kupilem dookolna antene 7 dBi i troche to pomoglo. Na tym samym pietrze, z ktorego nadawany jest sygnal, sila sygnalu w notebooku wzrosla miejscami do bardzo dobrej, w ogrodku zas, gdzie przedtem sygnalu nie bylo w ogole, teraz jego sila jest co prawda bardzo niska, ale jest i do neta starczy, a o to wlasnie chodzilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...