Skocz do zawartości
HQ12

Odwieczna Wojna Intel Vs Amd

Rekomendowane odpowiedzi

nie chciałbym, rozpocząć kolejnej batalii, więc proszę o wypowiadanie się wyłącznie ludzi, którzy mają zrobione jakieś tam testy na swoich platformach, niezapożyczone z jakiegoś tam servisu czy czegoś innego, wypowiedzi proszę podpierać własnoręcznie spożądzonymi testami !

 

Mam oba procesory

 

530J (3GHz) @ 3.9GHz

a64 3200+ @ 2.5GHz

 

W takiej formie zrobiłem porównanie obu procesorów, na najlepiej możliwie dobranych ustawieniach pamięci i reszcie cmd biosu

 

Pamięci puszczone sync z procesorem jedna kostka hynix d43 (single chanel) 1024x768x32bpp ustawienia sterownika suwaczkami w max preformance, w końcu testujemy cpu nie vga :)

 

Testy robiłem pod kątem renderowania obrazu 3D (gry)

 

Wybrałem charakterystyczne momenty w aplikacjach gdzie fps osiąga najniższy poziom i porównałem oba procesory

 

---X800XT PE---

-----------------------------------530J@3.9GHz-----------vs------------3200+@2.5GHz

 

-------------------FarCry-------------49----------------------------------------59

3DMark2001 samochód-----------66----------------------------------------74

---Doom 3 (średnia fps)-----------86----------------------------------------97

-------------------NFS U2------------33----------------------------------------45

---Quake3 (średnia fps)----------438(6.0sec)-----------------------------427(6.2sec)

------------SuperPI 4MB------------2.49--------------------------------------2.55 min

-----------------------ZIP-------------2.02--------------------------------------2.00 min

 

 

 

Mogę powiedzieć jednoznacznie oba procesory są świetne.

Do gier zdecydowanie polecam a64 różnice nie są olbrzymie, ale są i w min fps czuje się to jednak.

P4 bardzo płynie pozwala się poruszać po okienkach jednak na a64 odpalanie instalowanie korzystanie z aplikacji dzieje się szybciej.

 

Wyniki z sandry jednoznacznie przedstawiają P4 jako zwycięzsce, ale mimo zegara niższego na a64 bowiem a64 taktowany 2.6Ghz ma mniej więcej zbliżone wyniki w SuperPI co P4 3.9GHz a ja robiłem testy na 2.5GHz to a64 jest szybszy w każdej grze a aplikacje w windowsie wyraźnie szybciej reagują na a64. P4 daje jednak wrażenie lepszej płynności działania, nie wiem jak to określić inaczej, tak po prostu wywnioskowałem z obserwacji.

 

Jedyne zastosowanie do jakiego mógłbym polecić P4 to jako server albo do kompresji video, oba procesory prezentują zbliżony poziom i ciężko jest jednoznacznie określić który jest lepszy, ja nadal nie wiem, która platforma będzie stała w moim pokoju, srednio co tydzień zmieniam PC na ten drugi ;)

 

jeśli chodzi o gry to tylko a64

 

 

-------update--------

 

Doczekaliście się w końcu wyników z dual chanel, jakoże są dość dziwne przeinstalowałem os na obu platformach żeby miec pewność iż wszytko jest ok.

 

Urzyłem innego sterownika do karty graficzne co dość znacząco wpłyneło na wynik testu.

 

 

 

---------------------530J@3.75GHz (15x250)----------vs----------3200+@2.5GHz (10x250)

Super PI 4MB-------------2.49min---------------------------------------------2.51min

Sandra mem--------------6040/6040-----------------------------------------6880/6800

3DMark2001--------------64(overal 25500)---------------------------------69(overal 26900)

FarCry---------------------45----------------------------------------------------52

Doom3---------------------86.6-------------------------------------------------97.9 (średnia fps)

NFS U2---------------------32---------------------------------------------------38

Quake3--------------------454 5.8sec-----------------------------------------444 6sec (średnia fps)

XVID------------------------42sec-----------------------------------------------38sec

 

 

 

powiedziałbym iż oba procesory doznały podobnego wzrostu wydajności w trybie dual chanel, aczkolwiek nie można porównać bezpośrednio wyników single vs dual poniewarz urzyłem innego sterownika do vga.

Edytowane przez HQ12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQ12 dobrze sie sprawiles

kazdy test sprawdzajacy co jest lepsze jest dobry a ten z renderingiem w grach to niezly pomysl.... (a jakiej grafy uzyles?)

 

no sa niestety ludzie co zawsze musza skrytykowac i chwala im za to bo byloby nudnoo nie czytajac takich idiotycznych komentarzy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

HQ12 fajne zrobiłeś porównanie, ale myślałem że P4 jest szybsza w codziennym użytkowaniu okienek, a tu :blink: . A tymi dwoma to się nie przejmuj bo nie doceniają ludzkiej roboty :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość robot

dobra robota - potwierdziles to co bylo w sumie wiadomo - a64 to platofrma stworzona do gier i multimediow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, ze sa jeszcze ludzie ktorzy robia takie testy bezintersownie i maja zdrowe podejscie do dwoch platform nie gloszac herezji na temat jednej lub drugiej i nie udowadniaja na sile, ze firma x jest lepsza od firmy y dlatego bo oni tak mysla:lol: BTW przyslij mi takie dwie maszynki to z checia potestuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazdy nowy test taki jaki zrobil bezinteresownie autor tego topicu moze nie jednemu pomoc w wyborze miedzy tymi dowma platformami ;ktore jakby nie patrzec sa do siebie mocno zblizone wydajnosciowo.Moze i powstanie mniej topicow typu "Co wybrac AMD czy Intel" :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem o co niektórym chodzi :mur: :mur:

 

ktos zadaje sobie trud , poswieca własny czas a niektórzy pyszczą!!!

 

jak sie nie podoba to nie czytac a tym bardziej nie pisac!!!

 

jak kazdy test usera jest w tym wypadku bardziej obiektywny niz wiekszosc recenzji na necie - docencie to

 

dobra robota HQ12 - mnie sie podoba i kazdy sam powienien sobie wyciagnac z tego testu wnioski

 

jak bedziesz miał chwile uzupełnij je o dodatkowe testy, spostrzezenia itp-

a na pewno na forum bedzie wiekszy porzadek i mniej pytań :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje że mamy tutaj klasyczny przypadek polskiej "zawiśći". (Jak ktoś ma dobre intencje to i tak zostanie zjechany, a dlaczego bo ma 4 kompy :mur: )

Pozdrawiam. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie im wiecej testow userow ktorzy sie znaja na rzeczy tym lepiej. Zero szacunku dla drugiego czlowieka. Przeciesz jak czytam na necie niektore recenje prockow czy kart graficznych badz tez mobo czy czegokolwiek. To mnie smiech ogarnia. Nie dosc ze dla przecietnego Kowalskiego sa nie jasne to czesto nic nie wnosza. A tu mamy porzadny tescik 2 dominujacych na rynku prockow w liczbach ! I te liczby sa bardzo wazne bo odzwierciedlaja to jak naprawde w przyblizeniu beda nam smigac programy; sam system czy tez gry. A co mi po takiej recenzji typu:

 

 

Kolejne potężne rozwiązanie w grafice komputerowej - procesor ATI R350. Nowa jednostka oferująca jeszcze wyższą wydajność, oraz szereg nowych technologii przekładających się na niezwykle realistyczny i płynny obraz. Karta Sapphire Radeon 9800 PRO wyposażona jest w 128MB pamięci DDR pracujących na 256-bitowej szynie. Pełna obsługa nowego standardu DirectX 9.0, obsługa AGP x8...

Juz mnie krew zalewa jak czytam takie jechanie na kogos. Zazdrosc i Zawisc :/

 

Pozdro

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test bardzo obiektywny ( bo zrobiony przez zwyklego usera ) .

GJ .

 

Temat zaraz oczyszcze .

A za kolejne posty nie wnoszace nic do dyskusji, beda kary .

 

Pozdrawiam .

1362030[/snapback]

Hahaha ... tak czytam... czytam... i nic nie kapuje ;-))) A tu prosze... porzadek byl robiony ;-)

 

Dziekuje za test - pomogl mi w wyborze. Ciekawe... mi tez wlasnie sie wydawalo zawsze ze PIV jest jakis ... plynniejszy... moze dlatego ludzie jeszcze sie nan decyduja...

Edytowane przez flasht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi tez wlasnie sie wydawalo zawsze ze PIV jest jakis ... plynniejszy... moze dlatego ludzie jeszcze sie nan decyduja...

1362044[/snapback]

ano własnie

po prostu codzienna praca na p4 jest znacznie przyjemniejsza

a te kilka fps w giercach mniej przeboleje :wink:

tym bardziej ze gry ostatnimi czasy stanowia do max.20% ogólnego czasu uzytkowania kompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pare pytan odnosnie testu

- czy faktycznie systemy nie korzystaly z trybu pracy dual dla pamieci?

- czy wyniki niepodane jako srednie to min fps (fraps?)?

- na jakich ustawienia rodz/IQ zostaly przeprowadzone testy gier?

1362051[/snapback]

-jeden moduł 512MB na hynixah d43 (single chanel)

 

-szukałem na grze lokacji, w której bardzo spada fps po czym poruszałem się w tym miejscu na wszystkie strony i patrzyłem do ilu fps spada, przy użyciu programu "fraps"

 

-1024x768x32bpp wszystkie, suwaczki ustawione na performance.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-jeden moduł 512MB na hynixah d43 (single chanel)

 

-szukałem na grze lokacji, w której bardzo spada fps po czym poruszałem się w tym miejscu na wszystkie strony i patrzyłem do ilu fps spada, przy użyciu programu "fraps"

 

-1024x768x32bpp wszystkie, suwaczki ustawione na performance.

1362254[/snapback]

Hmmmm, jak Intela testowałeś na jednej kości to nie dziwię się, że wyszło tak słabo.

Spróbuj z 2, a zobaczysz, że P4 lepszy (prawdopodbnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, jak Intela testowałeś na jednej kości to nie dziwię się, że wyszło tak słabo.

Spróbuj z 2, a zobaczysz, że P4 lepszy (prawdopodbnie)

1362264[/snapback]

hmm chyba amd dostanie wiekszego kopa niz p4 dzieki zintegrowanemu kontrolerowi pamieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i znowu to gdybanie.......

okarze się już niebawem, jak jest naprawde.......

 

z tego co pamiętam a64 lepiej wykożystywał pamięci i w dual i w single

 

niebawem testy dual chanel

Edytowane przez HQ12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To juz teraz sie pogubielem.. Skoro pamieci sa puszczane w Dualu i pod P4 to biorac pod uwage ploty ze P4 lepiej wykorzystuje potencjal Duala niz AMD.To ? to jak to wkoncu jest ??

1362787[/snapback]

Devil poczytaj troche - A64 939/940 w pełni wykorzystuje potencjał pamieci pracującej w dual channelu - SocketA w znikomym stopniu, a A64 754 w ogóle bo go nie obsługuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQ12

 

Dobry teścik , Co do tego odczucia że okna chodzą ciut lepiej na P4

to Fakt ,nie wiem jak to jest ale u kumpla na P4 HT przy otwartych 8-9 oknach IE przemieszczanie sie pomiędzy nimi i np panelem sterowania

jakby płynniejsze ?? różnica niewielka taka jak pomiędzy odświeżaniem

monitora 72Hz a 85Hz niektórzy (jakieś 60% ludzi )

nawet tej różnicy nie zauważą .

 

Ktoś mądry inaczej napisał o Dualu DDR :)

Widać że jakis ślepy intelowiec , dozgonnie wierzący że intel bardziej kompatybilny ;)

 

Ludzi te czasy mineły w wyjściem platformy S939

na tej platformie przepustowosć pamięci w Dual DDR często przewyższa

tą niedoścignioną kiedyś przepustowość platformy P4 ,

 

Dziś można śmiało powiedzieć że AMD wraz z platformą S939 dogonił a nawet spoko przegonił w końcu najszybsze z możliwych platformy P4

 

Dziś powinna sie liczyć tylko cena a tu chyba AMD S939 + A64

wychodzi ciut taniej

 

Z drugiej strony jak bym miał kase chciałbym mieć jako drugi komputer wypasionego Intela ,tak dla codziennych porównań ,

i tu zazdroszczę obywatelowi HQ12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, jak Intela testowałeś na jednej kości to nie dziwię się, że wyszło tak słabo.

Spróbuj z 2, a zobaczysz, że P4 lepszy (prawdopodbnie)

1362264[/snapback]

To mnie zagiołeś psychodeliczny tą odpowiedzią :lol: Dobry żart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...