Skocz do zawartości
soloowaty

Cichy I Wydajny Zestaw + Lcd Do Filmow

Rekomendowane odpowiedzi

witam

uzbieralem troche pieniedzy na nowy zestaw komputerowy. mam zamiar po raz pierwszy w zyciu nie oszczedzac jakos specjalnie i kupic wszystko wysokiej jakosci, dobrych firm, i dopasowane do siebie idealnie. podzielilem tego posta na 2 glowne czesci, komputer i monitor. chcialbym zebyscie mi kompleksowo doradzili co do tego w co sie oplaca inwestowac etc, wiem ze na tym forum kreci sie kilku maniakow sprzetowych i chlodzenia, wiec mysle ze beda mieli niezle pole do popisu nad tym zestawikiem. z gory przepraszam za wielkiego posta, ale nie dalo sie tego krocej opisac. zaznaczam tez ze jestem raczej laikiem w tych sprawach, wiec mozliwe ze jakas gafe po drodze walnalem. z gory dzieki za wszystkie odpowiedzi!

 

 

 

 

KOMPUTER

 

na sam komputer mam zamiar wydac do 3200zl(bez dysku twardego i nagrywarki dvd - kupuje je oddzielnie), ponad podstawowymi wymaganiami takimi jak niezla wydajnosc do gierek i pracy etc, mam kilka bardziej nietypowych, mianowicie: kompletna cisza i dobre chlodzenie. w swoim obecnym zestawie mam chlodzenie wodne na procesor, firmy CPC, i zasilacz chiefteca 420W z dwoma wentylami, +2 dyski twarde 160gb SATA, i musze powiedziec ze zestawik ten jest dla mnie zdecydowanie za glosny i oczekuje czegos wiecej. nie chce sie juz bawic w chlodzenie wodne, bo nie stac mnie na naprawde dobry zestaw, a nie ma sensu sie rozdrabniac. ponadto z gory mowie, ze nie podkrecam raczej komponentow, wiec nie trzeba nic kupowac na zasadzie 'a jak bedziesz podkrecal'. nigdy nie podkrecalem, i naprawde nie wydaje mi sie zebym mial zaczac. wole cisze niz super szybkosc. zacznijmy wiec od poczatku:

 

 

obudowa:

mam 3 typy co do obudowy, jesli cos wiecie o tych obudowkach dajcie mi cynk, jesli znacie jakies inne przystosowane do cichej pracy i dobrego chlodzenia - prosilbym o info. oto moje typy:

 

Nexustek Breez - wydaje sie ciekawa, i jest tania. podobnie jak silentium ma wbudowany zasilacz, co dodatkowo obniza koszta.

 

Silentium T1 - wydaje sie piekna, ale troche mnie przeraza ilosc wentyli. jakos nie wierze, ze to naprawde bezglosnie pracuje przy 4 wentylach. ewentualnie biore pod uwage zmodyfikowanie jej, wymiane wentyli na cichsze i wylozenie jej mata akustyczna... poza tym jej minusem jest wbudowany zasilacz, o chyba raczej srednich parametrach. ale finansowo jest to najlepsza chyba opcja.

 

Yesico OPENAir - dobre chlodzenie, cala obudowa jest totalnie przewiewna. czego sie jednak boje to tego, ze przez taka przewiewnosc bedzie ja slychac na kilometr...

 

CoolerMaster Centurion 5 - dosc tania, ale w sumie troche jej nie ufam:].

 

 

zasilacz

w sumie trzy typy. chodzi oczywiscie o kompletna cisze, dobra jakosc (trzymanie napiec etc.), i w miare przystepna cene.

 

SilverStone NIGHTJAR - wydaje sie niezly, solidny. no i najtanszy z zasilaczy z pasywnym chlodzeniem. jednak tylko 300W:(.

 

ThermalTake Heatpipe Cool FanLess - troche drozsza, ale juz 350W.

 

Topower 420W NF Titanium - jest mocniejszy niz poprzednie, ale posiada wentylator ktory sie wlacza przy przekroczeniu 250W. niech ktos mi powie czy bede przekraczal to 250W przy swoim zestawie czy nie... cena zachecajaca.

 

 

procek

rozwazam czy kupic pentium 4 3ghz (ten nowy model, bez nozek) czy athlon 2500 mobile (slyszalem ze jest dobry). poradzcie!

 

 

chlodzenie procesora

w planie mialem cos pasywnego na procesor, gdyz jesli grafika bedzie miala wiatrak, a z mojego dochodzenia wyglada na to ze bedzie miala, to juz wiecej wiatrakow bym nie chcial miec. oto moj typ:

 

SilverStone Nitrogon 01 Heatpipe S478 - wyglada solidnie, jest dosc niedrogi, i miedziany, a chyba miedziane najlepsze. da cos takiego rade zchldozic tego procka?

 

 

plyta glowna

tak naprawde w tej kwestii mam najmniej do powiedzenia. cos jednoczesnie dobrego i za rozsadna cene (400-450zl). bez zintegrowanej grafiki, ale z dzwiekowka i sieciowka na pokladzie. cos z tymi nowymi slotami na ram, ddr2, i z PCI express. jakies typy?

 

 

grafika

chyba nie ma co pakowac sie w agp, wiec poradzono mi zakup czegos pod PCI express, rozwazam rozne modele, w cenie do 500zl, ale mam jeden priorytet. marze sobie o tej karcie zeby miala pasywne chlodzenie, ale nie moge znalezc nic porzadnego z pasywnym chlodzeniem. czy wogole jest jeszcze szansa na znalezienie dobrej karty z normalna cena, bez wiatraka? a jesli juz musi byc wiatrak, to moze orientujecie sie, ktory model ma najcichszy? myslalem tez o zdjeciu wiatraka i zamontowaniu samemu pasywnego chlodzenia, naprzyklad tego: Zalman ZM 80D-HP ale stracilbym gwarancje, a mam kiepskie doswiadczenia z kartami graficznymi...

 

 

chlodzenie i wyciszenie dysku twardego

moj dysk twardy to Seagate 400gb SATA NCQ. jeszcze nie mialem okazji go podlaczyc, wiec nie wiem jak sie grzeje. ale obawiam sie, ze z bez wiatrakow moze sie grzac ponad przecietna, wiec zaplanowalem i dysk troche wychlodzic, a przy okazji wyeliminowac wibracje.

 

Zalman ZM-2HC2 - wyglada dosc porzadnie, cena optymalna, ale czy cos da? i po pierwsze, czy przy okazji wyeliminuje drgania i wibracje? ten i ten drugi to jedyne pasywne chlodnice dysku jakie znalazlem...

 

Zalman ZM-2HC1 - to samo co w przypadku poprzedniego.

 

 

ram

rozwazam czy wziac 512, czy 1gb. w kazdym badz razie na pewno bedzie to ddr2. nie jestem tez pewien jakies firmy, slyszeliscie cos o goodram? podobno tak samo dobry jak kingston, a zawsze kilkadziesiat zlotych taniej.

 

 

 

 

MONITOR

 

na pewno lcd, i na pewno co najmniej 18'', ale preferowane 19'', na pewno BEZ glosnikow i karty tv. mam jeden priorytetowy wymog - duza glebia czerni. obecnie mam samsunga 19'' 910n, ale nie jestem z niego zadowolony i mam zamiar sprzedac. czern jest koszmarnie jasna, niemal szara, filmow dvd w ktorych akcja dzieje sie w ciemnych pomieszczeniach w zasadzie nie idzie ogladac przy wylaczonym swietle, a tak wlasnie preferuje ogladac filmy. jest to w sumie jego najwieksza i wlasciwie jedyna wada (reszta to drobnostki), ale dla mnie wyjatkowo denerwujaca, gdyz ogladam sporo filmow. wiem ze w lcd zawsze taka wada wystepuje, ale wiem tez, ze w niektorych modelach czern jest glebsza, i wlasnie taki chcialbym kupic. na monitor chcialbym wydac do 2400zl, i chcialbym zeby mial wyjscie cyfrowe. milo by bylo ponadto jakby w miare wiernie odzwierciedlal kolory, pracuje jako grafik i na poczatku uzywania mojego lcd mialem ogromne problemy z przyzwyczajeniem sie do lekko przeklamanych kolorow. oto modele ktore rozwazam:

 

Samsung SyncMaster 19" 193P - jedyna wada jaka widze golym okiem jest slaby czas reakcji matrycy (ale podobno w nowszych matrycach ten czas reakcji az takiego znaczenia nie ma. moj obecny lcd ma czas reakcji podobnej klasy i jakos specjalnie mi to nie przeszkadzalo) i cena, ale miesci sie w granicach rozsadku.

 

19" Samsung SyncMaster 913N - brak cyfrowego wyjscia, ale super niski czas reakcji i extra cena. sam nie wiem...

 

19" Samsung SyncMaster 910T - moj faworyt. super kontrast 1000:1 (jesli dobrze rozumiem on odpowiada za ta czern), wyjscie cyfrowe, niezla cena. tylko slabiutki czas reakcji matrycy.

 

IiyamaProLite E485S-W - wg parametrow sredni, wg ceny super, jednak iiyama to iiyama...

 

IIYAMA 19" Prolite E480S-W - podobnie jak wyzej tylko lepszy czas reakcji...

 

Sony HS94PS 19" - parametry slabe, cena koszmarna, ale z opisu wynika ze glebia czerni jest spoko... ale nie wiem czy temu zaufac... widzial ktos toto na zywca?

 

Acer AL1913S - parametry srednie, chociaz nie najgorsze, ale cena fantastyczna!...

 

 

okej, wiecej nie znalazlem. z gory dzieki za wszystkie wasze odpowiedzi... ciekaw jestem czy ktos chcociaz dobrnie do konca posta...:]

pozdrawiam

Edytowane przez soloowaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie lepiej kupić brabeone ?? shuttla lub jakiejś innej firmy ?? może maca mini ??

1367402[/snapback]

bardzo sie nakrecilem na barebone'a, stracilem cala noc na szukaniu jakiegos odpowiedniego... i nie znalazlem. shuttle'a mi zupelnie nie odpowiadaja, reszta w wiekszosci przypadkow ma zaintegrowana grafike, a niemal wszystkie sa glosne. wiec postanowilem zostac przy standardzie... chociaz jak masz jakies godne polecenia konkretne barebony to mozesz dac linka...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1367702[/snapback]

z tym maciem to mi dales do myslenia... ale jednak nie.. zostane przy klasycznym pc, chociaz maczki kusza... i to bardzo:]. ogolnie, barebone to fajny pomysl, ale ciagle dluga droga przed nimi. dzwonilem nawet do firmy iwill, i mialem tam jechac, ale patrzac na te specyfikacje jednak zrezygnowalem...

 

poki co jestem juz niemal zdecydowany na nastepujaca konfiguracje:

 

plyta glowna - Asus P5GD1 Pro Intel 915P + Lan 1Gb + SATA Raid

procek - Intel Pentium 4 530J (S775) 3.00E GHz HT (Prescott) BOX

grafika - GeForce 6600 Gainward Ultra/1760 PCX TV-DVI (PCI-E) Golden Sample

nagrywarka dvd - NEC DVD+/-RW ND-3520A bulk black

ram - DDR 2x 512MB Dual PC-400 TwinMos CL 2.5

 

obudowa + zasilacz - Silentium T1

dodatkowe wyciszenie obudowy - BeQuiet - Noise Absorber KIT - dla obudowy MIDI

chlodzenie procesora - ThermalTake SonicTower 4 in 1 Fanless

 

powiedzcie co sadzicie o tym zestawie. jest troszke tanszy niz palnowalem pierwotnie, ale postanowilem zakupic tez zabezpieczenie w postaci ups'a, na wszelki wypadek, wiec musialem zrobic troszke tanszy zestaw by mi starczylo.

 

co do monitora, ciagle sie bardzo waham. obecnie mam na celowniku to: 19" Sony HS95PB, ale mam obawy co do jego konstrukcji. jesli dobrze widze, nie posiada on regulacji pochylu monitora gora/dol. to duzy minus. ponadto nie mam gdzie obejzec takiego modelu w praktyce, parametry wygladaja super, ale roznie to bywa przeciez... no i cena...

pozdrawiam

Edytowane przez soloowaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aj

 

Nie bierz P4 bo to sie cholernie grzeje. Najlepiej byloby kupic Pentium M i odpowiednia plyte desktopowa pod niego (do wyboru AOpen lub DFI). Wszakze jest to opcja b. droga ale nie grzeje sie prawie wcale i pobiera malo pradu, jest tez wydajne. Grafa zdecydowanie cos pasywnego, wszakze niekoniecznie na pci-e. Do obudowy dwa wiatraki Papst 80 mm (niestety, jakis przewiew musi byc). Do tego pasywny zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta noga z tylu chyba sie rusza, dajac ograniczona regulacje w pionie. 1371165[/snapback]

faktycznie, to by bylo okej, ale wlasnie odkrylem cos niepokojacego... na benchmark.pl podany jest kontrast tego modelu 1000:1. matomiast na sony.com 550:1. zeby bylo smieszniej sony.pl wogole pomija ten monitor. musze sie temu dokladniej przyjzec, bo cos nie za dobrze mi to wyglada...

 

 

Aj

 

Nie bierz P4 bo to sie cholernie grzeje. Najlepiej byloby kupic Pentium M i odpowiednia plyte desktopowa pod niego (do wyboru AOpen lub DFI). Wszakze jest to opcja b. droga  ale nie grzeje sie prawie wcale i pobiera malo pradu, jest tez wydajne. Grafa zdecydowanie cos pasywnego, wszakze niekoniecznie na pci-e. Do obudowy dwa wiatraki Papst 80 mm (niestety, jakis przewiew musi byc). Do tego pasywny zasilacz.

1371201[/snapback]

osprzet przez ciebie proponowany jest niwatpliwie dobry, i napewno bylby cichy, ale po prostu mnie na niego nie stac. sam pasywny zasilacz kosztuje conajmniej 600zl, odpowiednia przewiwena obudowa 300, itd, itp. napewno w 3000 bym sie nie zmiescil, a dodatkowo niestety nie bylby to tak wydajny sprzet jak ten ktory sobie zmontowalem.

nawiasem mowiac w TYM tescie obudowy ktora mam zamiar kupic procesor p4 2,8 puszczono z coolerem Arctic Freezer 4 ale ze ZDJETYM wentylatorem, i temperatura procka byla zadowalajaca. a jak sadze temu coolerowi bez wentyla daleko do mocy chlodzacej tego kolosa ktory ja zapodaje na procek...

pozdrawiam

 

edit: poprawilem linka do testu tej obudowki, bo dalem niewlasciwy:]

Edytowane przez soloowaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może byś wzioł słabszego p4 :>? z tego to te E to extreme :>? (1 mb cachu) a to się grzeje ....... :)moim zadniem p4 2.4 był by bardzo wydajny do tego typu rzeczy.Kartę graficzną też możesz słabszą wrzócić (i tutaj mógł byś za różnice w cenie kupić zasilator pasywny :>?)

Edytowane przez Domik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imo jak ma być cicho to nie p4,,, jak nie sam radiator to powietrze w obudowie,, to się grzeje i wychłodzenie tego to raczej nie będzie 2x 80mm @ 5-7v

wlozyl bym a64 z freezerem, jakiś przewiew w obudowie, do tego zasiłkę topowera/tagana,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dawidsfuturx

turtles5, forest kila zbila macie p4 w domu czy mi sie tylko wydaje ze nie macie? mam p4 2.8lga prescot i po podkreceniu do 3.5ghz na boksie mam tempp w stresie maks ok 55stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na amd64 + c'n'q bedziesz mial w stresie z identyczna wydajnoscia polowe ciszej a podczas www, divx etc jeszcze o polowe...

pozatym moim zdaniem ten radiator bez jakiegos nawiewu nie da rady ...

jezeli masz zamiar cos podkrecic....

pozatym to gdzie chcesz kupic taka bude i czy to ma sens ???

napisali ze sugerowana cena detaliczna to 109 EURO BEZ VAT = netto = +22% VAT = euro po 4.1zl = 550zl...

za taka kwote mozesz kupic na prawde wypasiona bude i wypasiony zasilacz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

obudowe bede mial za 360zl, juz sie dogadalem na ten temat w sklepie. natomiast co do zasilacza... coz moge powiedziec. nie jestem ekspertem, a i nie pracuje w arctic cooling wiec w jego obronie jakos specjalnie nie bede stawal, ale wg testow ktore przeczytalem jest to naprawde dobry trzymajacy napiecia zasilacz. wiekszosc recenzentow byla mocno zaskoczona jego jakoscia. ja rowniez mialem watliwosci czy za ta cene mozna nabyc cos solidnego, no ale wyglada na to, ze chyba jednak mozna (a wlasciwie przekonam sie dopiero jak juz zakupie, czyli za jakis tydzien - obym sie nie zawiodl...). co do tego amd64.. no juz sam nie wiem. osoby ktore osobiscie uznaje za wyrocznie w tych kwestiach mowia p4, ale na forach wszyscy krzycza amd64. nie wiem juz... musze sprawe przemyslec jeszcze dokladniej. ale w zasadzie poza temperatura, ktora niby jest mniejsza, nie slyszalem zadnego przekonujacego argumentu na korzysc amd64... wiec wydaje mi sie ze p4 bedzie lepszym krokiem.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja jeszcze się spytam a może by zamiast P4 jakiegoś pentiuma M :>? szybki jak athlon mniej ciepła wydziela :>??

1374221[/snapback]

cos nie moge nigdzie znalezc w sprzedazy takiego procka. moglbys podrzucic jakiegos linka?

 

 

a tak na marginesie:

http://idg.allegro.pl/show_item.php?item=46197519

co o niej sadzicie? i jak wyglada sprawa z cenami i dostepnoscia plyt do tego cudenka?:]

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor. Wymieniles:

 

Samsung SyncMaster 19" 193P

19" Samsung SyncMaster 913N

19" Samsung SyncMaster 910T

IiyamaProLite E485S-W

IIYAMA 19" Prolite E480S-W

Sony HS94PS 19"

Acer AL1913S

 

Z tych monitorow co wymieniles to do Twoich zastosowan trzymalbym sie przy faworycie czyli 910T (z tym ze sony nie znam a acera skreslam odrazu i ..tez nie znam :) )

dodatkowo zastanowilbym sie nad

hp1955

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodatkowo zastanowilbym sie nad

1378007[/snapback]

wlasnie slyszalem cos o tym monitorze, i jak zobaczylem parametry to opadla mi szczeka... czy ktos go ma? moglby cos powiedziec na jego temat? bylbym bardzo zainteresowany tym monitorem, ale w ciemno go nie kupie, a p w sumie poza drukarkami raczej za ciekawych sprzetow nie produkuje...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1obudowa:

2zasilacz

3procek

4chlodzenie procesora

5plyta glowna

6grafika

7chlodzenie i wyciszenie dysku twardego

8ram

ad. 7.

Tylko chlodzenie wodne. Sklejasz dysk z modulem WC , owijasz w gabke i pakujesz do jakiegos boxa. Przy chlodzeniu powietrznym wyciszyc jest trudno.

 

ad. 8. Niepodkrecane raczej nie powinny sie grzac. Czytalem ze hynixy nawet podkrecane nie grzeja sie.

 

ad. 5. Gorace sa plyty na nforsach. Moim typem jest bezwentylatorowy abit ax8 .

 

ad. 4. Spory heatpipe moze by starczyl, jesli nie bedzie w pudle innego podgrzewacza (grafiki).

 

ad. 6. Albo rybka albo akwarium. Myslalem nag gigabytem 6600. Ma heatpipa - ale co z tego jesli jego temp. spoczynkowa jest 66stopni. Obnizenie zegara nic nie daje. W 3d daje 107 stopni do wnetrza obudowy. Brrr

Chyba pozostaje tylko x300 - tez gigabajta bez wentyla.

 

ad. 1+2

Szukalem zasilacza bezwentylatorowego z obudowa. Ale nie ma!!!

Jak damy taki zasilacz do normalnej obudowy , to bedzie ja podgrzewac. Czyli bedzie trzeba dac wentylek aby ja chlodzil. No to po jakiego grzyba placic 600 - 700 zl za wentyla bez wiatraka ?

Taki zasilacz powinien byc wmontowywany na zewnatrz obudowy , na gorze , w tak wyprofilowana zatoke aby obudowa tworzyla zwarta calosc.

Nie wiem czy tylko ja mam ten genialny pomysl , chyba tak bo takiej obudowy nie znalazlem.

 

Moim typem jest enlight:

http://www.balta.pl/opis.php3?ID=13283

Z boku ma kanal powietrzny, wiec wnetyl na procku bedzie zaciagal sobie zimne powietrze. Bedzie to pentagram 120Cu , dzieki swej wielkosci dmuchajacy tez na chipset.

W zasilaczy jest od dolu 12cm wentylek. Moze wymienie go na papsta.

Jak dam oba (proc i zasilacz) na 1200 obrotow , to jedyne co powinno byc slychac to beda dyski.

Z karta x300 i amd64 powinno wszystko razem chodzic bez przegrzewania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...