Skocz do zawartości
stefan52

Hardwareowy Miernik Temp. + Wyświetlacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy orientuje sie ktos jak tanim kosztem zrobic miernik temp. z wyswietlaczem moze byc na wysw siedmo segmentowych ew. lcd ??

 

Pozdrawiam

1370689[/snapback]

Co chcesz nim mierzyć - temperature CPU itd? Edytowane przez konio68

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli myslisz o czyms takim TO, do tego uklad z 20zł pewnie , wiec z 30 zł wyjdzie nawet wiecej .. zalezy jaki zrobisz, jest na elektrodzie taki banalny uklad za złotówke, tylko ze sam czujnik temp kosztuje 14zl :D ale mozna ich podpinac XXXX i do tego jest free soft. zalezy jak chcesz. co do tego ukladu to dam znac w czwartek- piatek bo sie wlasnie zajmuje podobnymi. Moge Ci powiedziec ze alarm do wiatraka kosztuje okolo 5zł moze 7zł.Pozdrawiam i powodzenia

:wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najtaniej ok 30..40 pln... idź do sklepu elektronicznego.. tam na scianie wiszą tak zwane KITy - czyli zestawy do samodzielnego montażu.. odszukujesz termometr na układzie ICLXXXX (taki jak w miernikach tańszych) i lutujesz sobie to to w domu... podłączasz i powinno działac*... :lol:

 

*niekórzy twierdzą iż te kity nie działają... mi tam każdy działał - kwestia umiejętności manualnych i wiedzy elektronicznej... ewentualnie szczęścia... :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej i największa satysfakcja:

- kupujesz uC atmela AT89C4051 (wiem, wiem, stary, ale tani :) )

- kupujesz LCD

- kupujesz czujniki temperatury DS1882 (chyba, już mi się nie chce szukać, był taki wątek o nich na rs232)

- szukasz kogoś z programatorkiem takich atmelków (ja :D)

- piszesz program w Bascomie (odmiana Basica, baaaaardzo prosty)

- programujesz procek, robisz płytkę, lutujesz i odpalasz :)

Możesz sobie zrobić pomiar temperatury, sterowanie wentylami i co tam jeszcze wymyślisz (w granicach rozsądku).

 

Zabawy trochę jest, ale jaka satysfakcja ;)

 

a może się jednak trochę zapędziłem... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej i największa satysfakcja:

- kupujesz uC atmela AT89C4051 (wiem, wiem, stary, ale tani :) )

- kupujesz LCD

- kupujesz czujniki temperatury DS1882 (chyba, już mi się nie chce szukać, był taki wątek o nich na rs232)

- szukasz kogoś z programatorkiem takich atmelków (ja :D)

- piszesz program w Bascomie (odmiana Basica, baaaaardzo prosty)

- programujesz procek, robisz płytkę, lutujesz i odpalasz :)

Możesz sobie zrobić pomiar temperatury, sterowanie wentylami i co tam jeszcze wymyślisz (w granicach rozsądku).

 

Zabawy trochę jest, ale jaka satysfakcja ;)

 

a może się jednak trochę zapędziłem... :)

1371599[/snapback]

to jest najfajniejsze wyjscie

bo wlasnie chodzi mi o to zeby wogole nie uzywac kompa do mierzenia temperatur

tylko od czego zaczac pisanie programu skoro nie wiem co bede uzyskiwal na wejsciu i jak to obrobic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stefan52, polecam Ci wydanie specjalne Elektroniki dla Wszystkich "Bascom". Tam jest opisane wszystko co potrzebujesz (m.in. programowaie atmeli, obsługa LCD, I2C). Jeżeli nie masz od kogo tego załatwić, to móglbym Ci wykonać skan najważniejszych artykułów.

 

aha, jakby co to możesz mnie też na GG złapać i mogę ci co nieco pmóc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ma ktoś może schemat termometru ale żeby on nie brał informacji z komputera i wyświetlał na LCD jaka jest temperatura. Tylko taki żeby miał wyjście na zasilanie i czujnik i był niezależny od komputera i w razie wypadku można było go odpiąć i zobaczyć np.: jaka jest temperatura za oknem. Był bym bardzo wdzięczny. Schematy prosze wysyłać na e-maila: przemekwianecki@wp.pl

Edytowane przez Nostradamus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyzej podal linka do ukladu o ktorym mowilem , znajomy zrobil i niestety niedziala , mozliwe ze wina MB jeszcze niewiadomo, moze on cos skopal> co do trudnosci wykokania to nawet plytki drukowanej nietrzeba , mozna na pajaczka ( 4 elementy na krzyz ). Osobiscie wlasnie skonczylem alarm do wiatraka, ktory wlacza sie gdy ten pierwszy padnie lub bedize sie krecil za wolno - koszt okolo 8 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastosowanie atmela najprostzym rozwiazaniem :lol:... jesli ktus ma w domu całen ten shit i programoator.. i wogle zna sie na bascomie czy asemblerze to moze pis-robic... ale po co marnowac całego atmela na mierzenie tylko samej temepratury... wysatrczy domontowac pare shitów, dopisac pare linii kodu i bedzie miernik temepratury wraz z automatycznym sterownikiem wiatraków.. mam zamiar czyms takim napedzać swój inteligentny :] system chłodzenia... ale to jeszcze jakis czas potrwa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy ktoś napisał, żeby wykonać na nim TYLKO pomiar temperatury? neee, chyba nie ;)

 

progra,atra mieć nie trzeba, wystarczy kupić procka z możliwością progamowania w systemie (ISP) i wystarczy tylko połączenie z lpt. jedynie scalaczek trochę droższy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taaa....tylko, że w temacie jest mowa o OSOBNYM urządzeniu, a nie wykożystaniu komputera.

 

Co do skanów, musicie trochę poczekać, mam trochę innych ważniejszych spraw ;)

1382420[/snapback]

Zabawa wygląda tak:

Te czujniki da się wykorzystać do osobnego urządzenia (o czym byś wiedział gdybyś przeczytał temat, pisałem tam kilka postów).

Razem z jeszcze dwoma kumplami (więcej = taniej) budujemy sobie urządzonka które będą posiadały LCD 4x20 znaków, 5 mierników temp z rozdzielczością 0.1C (na tych czujnikach z tamtego tematu - więcej można ale nam nie potrzeba) i 8 mierników napięć z rozdzielczością 0.078mV (to są 2 scalaki).

Jako bonus będą one wysyłać dane do kompa odbierane np przez MBM5.

Całość kosztuje ~130zł (głownie przez te LCD), masę szukania i dużo własnej pracy ale jaki efekt !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabawa wygląda tak:

Te czujniki da się wykorzystać do osobnego urządzenia (o czym byś wiedział gdybyś przeczytał temat, pisałem tam kilka postów).

1384039[/snapback]

Ehh, a co ja wyżej napisałem, właśnie o osobnym urządzeniu, czytaj uważniej :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...