Skocz do zawartości
Gość wortigern

Leworęczność I Praworęczność

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wortigern

Od jakiegos tygodnia ucze sie pisac lewa reka (nudzi mi sie :P), pisze juz w miare szybko i wyraznie tylko szybko mi sie lewa reka meczy i jeszcze nie jest to takie pismo jak prawa. Czy możliwe jest w 100% poprawne i szybkie pisanie lewa reka jesli sie jest praworecznym ? Slyszalem czesto o leworecznych przestawionych przez szkole/rodzicow na praworecznosc ale niegdy nie slyszalem zeby ktos sie nauczyl pisac lewa reka. Jest ktos na Tweaku komu udalo sie w 100% przejsc z prawej na lewa reke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem 3 razy prawą ręke w szynie więc musiałem dostosowac do peewnych czynnosci lewą.....

i zostało mi np rzucanie lewą... w sumie wszystko oprócz witania i pisania robie lewą :P bez skojarzen;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem 3 razy prawą ręke w szynie więc musiałem dostosowac do peewnych czynnosci lewą.....

i zostało mi np rzucanie lewą... w sumie wszystko oprócz witania i pisania robie lewą :P bez skojarzen;]

1374247[/snapback]

:D :D :D :D :D :D :D wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem oburęczny. Jak chcecie nauczyć sie pisac lewa reka, to najlepiej zaczać od pisania "wspak". Piszesz lewa reka od prawej do lewej, każda litere odbijając w lustrze. Potem mozna nieźle szpanowac przed znajomymi, jak piszesz dwiema rekami jednocześnie, jedna normalnie a druga od tylu;] - polecam;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość wortigern

interesuje mnie czy np to czy nauczymy sie dobrze pisac lewa reka zalezy od naszego mózgu ? tzn czy mozg moze nie odwracalnie blokowac umiejetnosc pisania drugą ręką. Chodzi mi o pisanie tak samo obiema rekami, zeby nie mozna bylo odróżnić czy pisales to prawa czy lewa. Wydaje mi sie ze pewnych rzeczy nie mozna sie nauczyc robic drugą ręka np rzucanie, jesli jestesmy praworeczni to chyba nigdy nie bedziemy rzucac lewa tak samo albo dalej niz prawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

interesuje mnie czy np to czy nauczymy sie dobrze pisac lewa reka zalezy od naszego mózgu ? tzn czy mozg moze nie odwracalnie blokowac umiejetnosc pisania drugą ręką. Chodzi mi o pisanie tak samo obiema rekami, zeby nie mozna bylo odróżnić czy pisales to prawa czy lewa. Wydaje mi sie ze pewnych rzeczy nie mozna sie nauczyc robic drugą ręka np rzucanie, jesli jestesmy praworeczni to chyba nigdy nie bedziemy rzucac lewa tak samo albo dalej niz prawa.

Jeżeli do tej pory pisałeś czały czas prawą ręką (jesteś praworęczny), to niestety niemożliwym jest nauczyć się pisać lewą ręką tak, aby było to nie do odróżnienia. Tak jak sie domyślasz, ma to związek z blokowaniem w mózgu sektora odpowiedzialnego za lewą rękę. U osoby praworęcznej ośrodek odpowiedzialny za pisanie znajduje sie w lewej półkuli mózgu, natomiast w prawej połkuli sektor ten zostaje zajęty przez ośrodek odpowiedzialny za... mówienie. Troche to dziwne ale tak jest. Osoby praworęczne mają ośrodek mówienia w prawej półkuli, ale leworęczni w lewej. Osoby całkowicie oburęczne (władające obydwiema rekami w takim samym stopniu) mają ośrodek mowienia zupełnie w innym miejscu i przy okazji ujawniają sie im pewne dodatkowe zdolności;] Jednak osoby takie stanowią zaledwie niecałe 2% populacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem człowiem jest w stanie nauczyc sie wszystkiego.

Np piłka nożna, na początki grasz tylko jedna - np ja: jestem prawonożny. Potem dochodzisz do tego, ze chcesz grać tez drugą. I tak to wychodzi. Nauka pisania drugą ręką tez jest możliwa - tylko po co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako dziecko przejawialem oznai leworecznosci (szczegulnie przy nauce pisanie) zostalem niejako przymuszony do prawej reki co przejawialo sie przez pewnien czas lustrzanymi odbiciami liter ktore kaligrafowalem :)

Moja siostra jest leworeczna... i babcia :)..ja stalem sie "nieleworeczny".Bazgralem w zeszytach przez cala szkole podstawowa.Dopiero "rysunek" w technikum nauczyl mnie wmiare czytelnie pisac :)

Musze stwierdzic jednak ze wykonywanie skaplikowanych nieraz zadan lewa reka przychodzi mi wiele latwiej niz typowo praworecznym.Czesto do wielu zadan niewazne jest dla mnie ktorej reki urzywam...nieczuje dyskomfortu dzialania prawa lub lewa...(chodzi tu przewarznie o dzialanie w zakresie mechaniki wardztatowej).

Ps: Moja siostra ,zdecydowany i nieodwolalny mankut obsluguje myszke komputerowa prawa reka (nie pozwalalem jej przekladac i nauczyla sie...i teraz nie umie inaczej :) .Przyjaciel, tez leworeczny bierze myszke w lewa lape...ale ustawienie klawiszy pozostawia typowe...i tak mu jest najwygodniej...Moral:jesli chodzi o kompy to kwestja przyzwyczajenia

Edytowane przez Broda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako dziecko przejawialem oznai leworecznosci (szczegulnie przy nauce pisanie) zostalem niejako przymuszony do prawej reki co przejawialo sie przez pewnien czas lustrzanymi odbiciami liter ktore kaligrafowalem :)

Moja siostra jest leworeczna... i babcia :)..ja stalem sie "nieleworeczny".Bazgralem w zeszytach przez cala szkole podstawowa.Dopiero "rysunek" w technikum nauczyl mnie wmiare czytelnie pisac :)

Musze stwierdzic jednak ze wykonywanie skaplikowanych nieraz zadan lewa reka przychodzi mi wiele latwiej niz typowo praworecznym.Czesto do wielu zadan niewazne jest dla mnie ktorej reki urzywam...nieczuje dyskomfortu dzialania prawa lub lewa...(chodzi tu przewarznie o dzialanie w zakresie mechaniki wardztatowej).

Ps: Moja siostra ,zdecydowany i nieodwolalny mankut obsluguje myszke komputerowa prawa reka (nie pozwalalem jej przekladac i nauczyla sie...i teraz nie umie inaczej :) .Przyjaciel, tez leworeczny bierze myszke w lewa lape...ale ustawienie klawiszy pozostawia typowe...i tak mu jest najwygodniej...Moral:jesli chodzi o kompy to kwestja przyzwyczajenia

1374674[/snapback]

typowe objawy nauki pisania nie tą reką co potrzeba ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piszę lewą, rzucam prawą, jem lewą, wycinam prawą, w*** lewą, biję prawą, paletkę trzymam w prawej, klikam prawą....

 

co do przejścia to słyszałem tylko o moim koledze, który w podstawówce pisał i rysował lewą, a teraz pisze prawą a rysować może tylko lewą, oraz co ciekawe już nie jest w stanie ładnie pisać lewą, z tym różnie jest.

 

oczywiście wszystko jest do wyuczenia się, bo są to zdolności nabyte i nie aż tak bardzo karkołomne jak się wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest mozliwe nawet nauczyc pisac cos lewa reka a prawa pisac cos innego

trudne to ale mozliwe

To tak samo jak byś np. lewa rękę podnosił w górę i w dół a prawą wykonywał ruchy okrężne ;) albo lewa wykonywał ruchy okrężne a prawa odała i przybliżał do klatki piersiowej ;) Edytowane przez Neonix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem leworeczny, czasem sobie probuje pisac cos prawa i jakby pocwiczyc to pewnie bym sie nauczyl. swoja droga moze i sprobuje, pisze dosc brzydko wiec moze prawą bym sie nauczyl pisac ladniej :D tyle e mi do tego brakuje cierpliwosci. poza tym myszke obsluguje prawa reka, od zawsze, tak sie nauczylem i lewa nie idzie (tym bardziej ze mam niesymetryczna myszke ;p), rzucam lewa, kopie pilke czesciej lewa noga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tak nie potrafie lecz znam ludzi, którzy robili lub jescze robią tak. mój kumpel z przedszkola (kupa lat) potrafił pisać lewą i prawąale wybrał lewą. sąsiad pisze i obsługuje kompa lewą a kopie piłke prawą. nasuwa mi się jedno określenie na takie osoby ( tylko beż OBRAZY!!!) normalnie MUTANTY :zonk: :lol:

Edytowane przez djmajstersztyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tak nie potrafie lecz znam ludzi, którzy robili lub jescze robią tak. mój kumpel z przedszkola (kupa lat) potrafił pisać lewą i prawąale wybrał lewą. sąsiad pisze i obsługuje kompa lewą a kopie piłke prawą. nasuwa mi się jedno określenie na takie osoby ( tylko beż OBRAZY!!!) normalnie MUTANTY :zonk: :lol:

1379863[/snapback]

 

błagam! pokaż jak ten gościu kopie piłę prawą ręką :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tak nie potrafie lecz znam ludzi, którzy robili lub jescze robią tak. mój kumpel z przedszkola (kupa lat) potrafił pisać lewą i prawąale wybrał lewą. sąsiad pisze i obsługuje kompa lewą a kopie piłke prawą. nasuwa mi się jedno określenie na takie osoby ( tylko beż OBRAZY!!!) normalnie MUTANTY :zonk: :lol:

1379863[/snapback]

to się nazywa że mają lateralizację na krzyż ;) czyli nie mają jednej strony która przewodzi jak u praworęcznych czy u lewo ręcznych. I to nie są mutanty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...