Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy macierz raid 0 żeczywiście w typowych zastosowaniach domowych poprawia wydajność?

Na http://www.benchmark.pl/artykuly/testy/dys.../strona-25.html przeczytałem, że nie. Czy to prawda?

 

Kompa używam głównie do gier (mam dobry proc i grafę) i teraz zależy mi na bardzo szybkim i CICHYM dysku SATA (mam Barracude 80GB, 2MB ata100).

Jeśli opłaca się kupić 2 dyski do raida 0, to które są ciche i b. wydajne?

 

Czy może warto kupić WD Raptor 76GB zamiast macierzy (a może pójść na całość i kupić 2 raptory 36GB do macierzy)?

 

Niech szczęśliwi posiadacze macierzy raid 0 się wypowiedzą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym wolał raptorka niz sie z raidem pierniczyc, rozwiazanie prostrze, mniej zawodne i szybsze

1381951[/snapback]

Wlasnie sprzedaje raptorka.. wiec bede mial rozeznanie ile wydajnosciowo rozni sie on od zwyklego dysku 7200. Niestety macierzy jeszcze nie mialem - po wakacjach planuje takowa stworzyc z dwoch raptorciow 74 gb :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawia znacznie, jeśli masz kase, to polecam.

Dokup jeszcze jednego Raptora do tego co masz.

1383433[/snapback]

a moze czytanie ze zrozumieniem???? :blink: :blink: :blink: :blink:

 

On ma Barracude 80GB 2MB!!!!!

 

a zastanawia sie nad raptorem 74GB

 

----------------------

 

ja bym bral raptora..sam mialem podobny dylemat miesiac temu...albo to co mam w podpisie, albo 2x250GB w raidzie...doszedlem do wniosku ze pojemnoesci az tak nie potrzebuje (a 74GB + 200GB = ok 260GB mi starczy)..szczegolnie ze mam DVDRW...a pierniczyc sie z jakiemis raidami, potem padnie system czy cos to wszytsko leci sruuuu..e tam..Raptorek wymiata:))) (no ale nie powiem 2 x Raptor 74GB bym przygarnął:)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesują mnie dwa rozwiązania:

 

1: 2x Raptor 36 Raid 0

 

2: 2x Zwykła 80-ka SATA (niewiem jeszcze jaka) Raid 0

 

 

Mam w związku z tym pytanie, czy macierz z raptorów będzie dużo szybsza od macierzy ze zwykłych dysków (np. 2x Brracuda 80GB SATA)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko pokażę wyniki z HDTach macierzy RAID0 na 2 x Raptor 74GB... :)

A mój komputer to nie szczyt wydajności, jeśli chodzi o pozostałe komponenty...

 

Dołączona grafika

 

pozdrawiam, WR81

1395219[/snapback]

 

Jak na raid0 na Raptorach - to mnie rozczarowałeś (szczególnie transfer) ....

Ja mam 2x160GB Hitachi i bardzo zbliżone wyniki (no może poza czasem dostępu)

Edytowane przez yotomeczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko pokażę wyniki z HDTach macierzy RAID0 na 2 x Raptor 74GB... :)

A mój komputer to nie szczyt wydajności, jeśli chodzi o pozostałe komponenty...

 

1395219[/snapback]

Jak na raptory wynik tragiczny...

Masz podpięte coś pod PCI? Powyłączałeś nieuzywane porty com, usb, firewire w biosie?

Sądząc po wykresie masz ten sam problem co ja kiedyś. Jedyne rozwiązanie to pozbyć się wszystkiego co jest podpinane pod PCI i powyłączać w biosie wszystko czego się nie używa. Kazde urządzenie, włączone to kilka MB/s mniej. Rekordzistka to karta SB Live, po wpięciu jej w obojętnie jaki slot PCI wyniki w hd tach spadają o 20MB/s, każdy port USB zwalnia o 3 - 5 MB/s.

Przy włączonej karcie dzwiękowej zintegrowanej + kilka portów USB uzyskałem:

http://jg5.republika.pl/tweak/hdtach-a.jpg

Dyski to 2 x Hitachi 80GB Sata

 

Po wyłączeniu wszystkiego co się tylko da wynik 120MB/s na początku testu.

Wąskim gardłem jest niestety magistrala PCI i wielka szkoda ze na NFORCIE 2 nie mozna zmienić chociaż troszke jej taktowania.

Dwa raptorki jeśli wykluczyć by ograniczenia płyty głównej powinny uzyskać coś około 145 - 150 MB/s na początku testu i około 100MB/s na samym końcu, średnia prędkość 125MB/s przy odczycie. Mozliwe ze płyty główne z pci express juz nie mają takiego ograniczenia, ale pewności nie mam, kiedyś to sprawdze ;)

Edytowane przez jg5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Raid0 na 2x WDC 80GB SATA i średni transfer ~80MB/s Burstpowyżej 140MB/s (sprawdze jeszcze po powrocie do domu).

 

EDIT:

 

Troche się różni TEN WYKRESod tego co napisałem ale daje jakie takie rozeznanie.

Edytowane przez Ulv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście burst speed wypadł całkiem niezle. Jednak dyski są przez coś powaznie ograniczane, jeśli wszystko jest wporządku wykres ma delikatnie opadać im bliżej końca macierzy. U Ciebie wykres jest bardzo pofalowany zresztą tak samo jak u @Wiewiór81 i wyrażnie widać ze dyski mogły by więcej ale coś im przeszkadza.

Pozostaje zabawa z ustawieniami w biosie i przemeblowanie z kartami PCI. Ewentualnie mozna zobaczyć czy kontroler raid nie działa na tym samym IRQ z innym urzadzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy przemeblowanie kart PCI coś da bo kontroler RAID jest zintegrowany z nForcem4, jak miałem Asusa A7N8X Deluxe to faktycznie ograniczała dyski przepustowość pci 133Mb/s bo raid był na chipie silicon image czyli nie znitegrowany z chipsetem i komunikował sie po pci. Ale posprawdzam bo faktycznie pocięty ten wykres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie raptory 2 to nie halasuja jak suszarka???

 

A w ogole to jak to jest z raid 0 z 4 dyskow? Zuzywa procesora duzo wiecej czy to juz nie ma wiekszego znaczenia? W ogole chip zintegrowany na NF4 obsluguje 4 dyski w raid 0 ? :rolleyes:

 

A jak jest z partycjami? Normalnie sie to to zachowuje? Ze moge se utworzyc 2 partycje i przy przeinstalowywaniu systemu tylko jedna wziac i sformatowac?

Edytowane przez flasht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raid 0 na 4 dyskach?

 

Jeśli większość ludzi ma problemy z wyciągnięciem maxymalnej wydajności już na dwóch dyskach to w przypadku 4 dysków w raid 0 graniczy z cudem osiągnięcie przyzwoitego wyniku na domowych komputerach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z partycjami? Normalnie sie to to zachowuje? Ze moge se utworzyc 2 partycje i przy przeinstalowywaniu systemu tylko jedna wziac i sformatowac?

1399764[/snapback]

Po złożeniu matrycy Raid0 dyski te są widziane jako jeden dysk. I zachowuje sie dokładnie tak samo, czyli zkładanie partycji, suwanie, przesuwanie, formatowanie jednej z nich odbywa się dokładnie tak samo jak na jednym dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raid 0 na 4 dyskach?

 

Jeśli większość ludzi ma problemy z wyciągnięciem maxymalnej wydajności już na dwóch dyskach to w przypadku 4 dysków w raid 0 graniczy z cudem osiągnięcie przyzwoitego wyniku na domowych komputerach.

1400116[/snapback]

No chyba nie chcesz przez to powiedziec ze Raid0 z 4 dyskow bedzie dzialal wolniej od Radi0 z 2 dyskow :P Niezaleznie od tego czy wyciagne maxymalna wydajnosc czy nie...

 

Edit: literowka ;P

Edytowane przez flasht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wykluczyć wszelkie ograniczenia to raid 0 na 4 dyskach będzie 2 razy szybszy od raid 0 na dwóch dyskach.

Napisze to tak: jeśli ograniczenie jest widoczne juz na dwóch dyskach to inwestowanie w dwa kolejne dyski czyli razem 4 w raid 0 jest bez sensu bo w najgorszym przpadku rezultat będzie taki sam jak na dwóch dyskach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wykluczyć wszelkie ograniczenia to raid 0 na 4 dyskach będzie 2 razy szybszy od raid 0 na dwóch dyskach.

Napisze to tak:  jeśli ograniczenie jest widoczne juz na dwóch dyskach to inwestowanie w dwa kolejne dyski czyli razem 4 w raid 0 jest bez sensu bo w najgorszym przpadku rezultat będzie taki sam jak na dwóch dyskach.

1401979[/snapback]

A propagacja ograniczenia nie rozklada sie procentowo? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli magistrala nie jest w stanie przesłać więcej niż np. 80MB/s to nie ważne ile jest dysków w raid 0 i tak nie osiągną więcej niz 80MB/s.

 

Na abit nf7s v2 max co moge wycisnąć to około 114MB/s ( 120MB/s bez usb, lan, i dzwieku)

http://jg5.republika.pl/tweak/hdtach-a.jpg

Jeśli dało by się i podpiołbym 4 dyski w raid 0 wykres ruzniłby się tylko tym ze była by to mniejwięcej linia prosta na poziomie 114MB/s

I mozna by powiedzieć ze dyski marnowały by się bo na innej płycie głównej mogły by odczytywać z prędkością 220MB/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam porady w sprawie dysków twardych posiadających funkcje NCQ i ich działaniu w macierzach RAID.

 

Zamierzam kupić płytę główną opartą na chipsecie NForce4, bo chcę mieć dyski twarde z NCQ oraz możliwość tworzenia macierzy RAID. Natomiast nie jestem pewien czy kolejkonowanie poleceń (NCQ) będzie działać gdy połącze dwa dyski w tryb RAID ( zamirzam kupić dwa dyski Seagate 80 GB Barracuda 7200.7 ST380817AS 8MB Serial ATA / NCQ ).

Czy ktoś kto już ma jakieś doświadczenie z macierzami RAID może odpowiedzieć na pytanie czy NCQ będzie działać, a jeśli odpowiedź jest że działać nie będzie, to proszę o poradę czy opłaca się dopłacić 100 zł i kupić 2 dyski i połączyć je w RAID 0 czy lepiej jednak jeden dysk 160 GB. Czy macierz RAID 0 jest znacząco wydajniejsza?

I jeszcze jedno pytanie, czy na dyskach opartych na macierzy RAID można tworzyć kilka partycji, generalnie chciałbym mieć jedną partycję tylko dla systemu a drugą na dane i zainstalowane oprogramowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli magistrala nie jest w stanie przesłać więcej niż np. 80MB/s  to nie ważne ile jest dysków w raid 0 i tak nie osiągną  więcej niz 80MB/s.

 

Na abit nf7s v2 max co moge wycisnąć to około 114MB/s ( 120MB/s bez usb, lan, i dzwieku)

1403282[/snapback]

Aha... czyli mowisz, ze raid0 na 4 dyskach to nie jest zly pomysl, ale na innej plycie... Pewnie sobie w takim razie zrobie tego raida na platformie NForce4 ... ale to kiedys... narazie w ogole nie widze sensu w rozwijaniu komputera... nic ciekawego nie wychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawilo mnie to i postanowilem sprawdzic. Wylozylem sb live, wylaczylem usb i nic wyniki te same czyli 50.2 Mb/s . Mam plyte wlasnie na nforce 2ultra i dysk WD raid edition 1600sd sata, coprawda moze przyrost wydajnosci dotyczy tylko macierzy ale bynajmiej sb live chyba nie spowalnia dysku??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawilo mnie to i postanowilem sprawdzic. Wylozylem sb live, wylaczylem usb i nic wyniki te same czyli 50.2 Mb/s . Mam plyte wlasnie na nforce 2ultra i dysk WD raid edition 1600sd sata, coprawda moze przyrost wydajnosci dotyczy tylko macierzy ale bynajmiej sb live chyba nie spowalnia dysku??

1424449[/snapback]

Ale tu chodzi o kontroler raid a nie o predkosc dyskow sama w sobie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem pewien czy kolejkonowanie poleceń (NCQ) będzie działać gdy połącze dwa dyski w tryb RAID ( zamirzam kupić dwa dyski Seagate 80 GB Barracuda 7200.7 ST380817AS 8MB Serial ATA / NCQ ).

bedzie dzialac

Czy macierz RAID 0 jest znacząco wydajniejsza?

zalezy od zastosowan, ale raczej tak :-]

I jeszcze jedno pytanie, czy na dyskach opartych na macierzy RAID można tworzyć kilka partycji, generalnie chciałbym mieć jedną partycję tylko dla systemu a drugą na dane i zainstalowane oprogramowanie.

mozesz tworzyc partycje... system widzi macierz jako jeden fizyczny dysk...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem w biosie pci latency na 64, oraz uaktywniłem PCI enchance performance i burst speed wzrosło o 3,5MB/s, avarage read też troszke wzrosło oraz znikneły problemy z kartą SB Live ( już nie powoduje zmniejszenia wydajności raida, tylko burst rate spada o 4MB/s).

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. To moze ja sie dolacze do dyskusji ;). Mam 2 dyski Maxtora z serii 10 (SATA 160 GB NCQ ) spiete w raid 0 na plycie Asus nForce 4. Otoz, odczyt z hd tach, jest nastepujacy ( pozniej wkleje skrina, jak sie naucze jak :D ) - sequential read speed- od poczatkowych 120MB/s w dol do okolo 60MB/s. Burst speed - 240.1 MB/s. Average read - 95.1 MB/s. Random access : 15.9 ms. CPU utilization- 7%. I to tyle. :)

Edytowane przez mad3ros

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Na początku wątku obiecałem, że opiszę rezultaty wydajności macierzy Raid 0

Mam juz te dyski: 2x WD Raptor 36 Raid 0 - wielkość klastra to 128

Dyski te chodzą na płycie MSI K7N2 Delta ILSR (kontroler Raidu to Silicon Image - Promise). Do tego Athlon XP 3200+ i 1GB Ramu Kingston HyperX.

Nie mam żadnyvh urzadzeń w portach PCI jest tylko firewire (zintegrowane z płytą - nie używan tego) i Bluetooth przez USB.

 

Dyski na biegu jałowym są ciche (delikatny szum) jednak praca głowic jest wyraźnie słyszalna, ale nie uciążliwa.

 

Instalacja Windowsa XP poszła zdecydowanie szybciej, niż na Barracudzie ATA100 7.200 - 2MB, ale bez rewelacj.

 

Uruchamianie XP Pro. (SP 1) jest równeż bardzo szybkie. (Mniej zaawansowani użytkownicy liczą przejścia paska wczytywania windowsa. U mnie jest to 1,5 przejścia)

Czas w sekundach od wciśnięcia przycisku to 25 sek (pierwsze 13 sekund to bios płyty).

 

W Windowsie wszystko chodzi bardzo dynamicznie, wszystkie programy uruchamiają się w 1 sek.

 

Niestety w grach podczas ich uruchamiania i wczytywania map w ogóle nie zauważam najmniejszego przyrostu wydajności.

 

Ogólnie podsumowując nie jestem zadowolony z tej macierzy, przyrost wydajności w zastosowaniach domowych jest symboliczny w stosunku do ceny tych dysków. Spodziewałem się, że szybkość powali mnie na kolana, a tu nic. Wszystko po staremu, no może niektóre programy szybciej chodzą i winda szybciej się uruchamia. Antywirus (Panda) również o wiele szybciej nie skanuje dysku.

Pamiętam, jak się przesiadłem z dysku Segate U8 (18GB) 5.400 na ową Barracudę 7.200, przyrost szybkości był nieziemski, natomist skok z 7.200 na 10.000 jest prawie niezauważalny.

Wg. mnie macierz Raid 0 jest dobra dla osób, które bez przerwy przewalają duże pliki między partycjami (np. osoby zajmujące się obróbką wideo lub dźwięku, do zastosowań domowych zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie zakup jednego dysku o większej pojemności np. Seagate Barracuda 250GB SATA NCQ. Wydajność wg mnie jest taka sama jak na Raptorach w macierzy (w domowych zastosowaniach + gry).

Jeśli ktoś planuje zakup czegoś takiego, to mu odradzam, lepiej niech sobie przeinstaluje system, wzrost szybkości będzie taki sam jak na moich Raptorach.

 

Na zakończenie Wynik z HD Tach 3.0.1.0, co o tym sądzicie? Czy wszystko jest ok?

post-108641-1116776214_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...