Skocz do zawartości
Radek bez nika

Audigy2+raid = Kicha

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Znowu z pokorą wracam na forum.

Znowu z głupimi pytaniami.

Ale jak znasz człowieku rozwiazanie -prosze, ulituj że sie.

Browarek duży stawiam.

 

Ale ale, dość pitolenia.

Do rzeczy.

:mur: :mur: :mur: :mur:

Problem jest dla mnie dziwny i wręcz magią zalata.

Sprzęt biorący udział w akcji to:

-antek 2000 @1886MHz -mnoznik na 14*

-1GB ram (dwie kostki po 256MB PC2100 plus jedna 512MB PC3200, takt 266)

-asus a7v8x

-msi n5900sp (fx5900 256 ram)

-audigy2

-WD 80 GB (na ide0, master)

-Seagate 200GB (na sata) -na kontrolerze winxp promise fast trak 376 z mobo

-2 cd-romy (na ide1, master i slave)

-WinXpSp2

 

Odkąd zapodałem sobie dysk sata ciągle mam z tym jakieś jaja. Pisałem o problemie z utratą danych na tym sata. Problem rozwiązany, już sie nie powtórzył. Ale dzieje sie jeszcze coś, czego kompletnie nie rozumiem. Co jakiś czas komputer wydaje takie dziwne "cyk" (ten sam dźwiek towarzyszy restartowi komputera, takie ciche "cyk" w bebechach tuż przed pojawieniem sie obrazu. dla wyjaśnienia -żaden zwierz mi w kompie nie buszuje )i po sekundzie od tego dźwięku wszystko "zastyga" na jakieś 2 sekundy. Czasem towarzyszy temu trzaskanie z głośników. Kiedy to sie stanie w grze -dzwięk znika i trzeba zmieniać ustawienia dzwieku w grze -słychać trzask i dzwiek wraca (to pomaga w America's Army, ale już nie w Swat4). Gdy leci muza z winampa i to sie stanie- trzeba jeszcze raz puscic piosenke.

Nie jest to powiazane ani z temperaturą, ani z obciazeniem procesora. Procek ma swoje 52 i śmiga. Komputer sie nie wiesza, jest stabilny -poza tym "pyk" oczywiscie.

Wyszukalem juz dużo informacji o takich chwilowych zwisach i jedyne czego sie dowiedzialem to ze audigy2 nie lubi sie z chipsetami via -bo a2 wymusza dla siebie irq17, tak samo jak sterownik raid z mobo. Nie wiem jak to zmienić, no i czy rzeczywiście tu leż problem. W panelu sterowania wyraźnie oba te urządzenia są na irq 17, ale nie pokazują sie żadne konflikty.

Jest jeszcze kwestia pci latency -odpalilem programik do zmiany tych latencji i poustawialem inne (strona creative godoła że a2 powiniem miec pci latency minimum 150 żeby dobrze działał) -próbowałem różnych ustawień i dalej jest kicha. Niby troche mniej sie to dzieje, ale dalej ten sam dziwny dźwięk, i zwis na 2 sek. Kiedy sie pisze tekst -to nie przeszkadza, ale w grach czy przy filmie naprawde och...jeć idzie.

Jest jeszcze jedna wskazówka. Kiedy dość długo nie zaglądam do dysku sata (system jest na ide) i otworze go -jest 90% pewności że ten "pyk" sie pojawi. Co sugeruje że napewno ma to coś do czynienia z sata.

Jeśli ktoś ma jakąś wiedze na temat takich czarów -plis help!

Podstawowe pytania to:

-co to jest??

-standart Lenina: co robić?

-czy a2 i raid mogą być na tym samym irq?

-jesli nie to jak to zmienić?

-jakie latencje powinny miec moje części (komputera ;) ?

-i czego jeszcze o tym nie wiem?

 

Z gory dziekuje za pomoc.

Kłaniam się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JUZ ODPOWIADAM:

Sterownik promise fast trak 376 do asusa a7v8x odpowiada jednoczesnie za raid i sata. a wiec pci latency na przyklad ustawiona dla raid aplikuje sie jednoczesnie do sata.

Nie mam macierzy raid, ale na tej mobo zainstalowanie dysku sata wymaga uruchomienia na nim jednodyskowego raid. Dopiero po tym deysk jest "widziany" przez system. Bios do tych ustawien laduje sie po biosie glownym, tzn po uruchomieniu kompa najpierw jest glowny ekran bios (cpu, ram ipt), po czym obraz znika i pojawia sie raid controller setup. to jest bios kontrolera sata (w/w promise). Dlatego w przypadku tej plyty sata dziala jak raid.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...