Skocz do zawartości
spawn

Hitachi Sp14q002 320x240 Lcd Pomocy!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

zastanawiam sie nad kupnem takiego LCD http://www.allegro.pl/show_item.php?item=48160350 ale za holere niewiem jak go podlaczyc pod port lpt :( szukalem wszedzie hyba i niemoge znalesc odpowiedniego schematu :( czy ktos moglby mi pomoc ?? wystarczyl by mi sam shemat podlaczenia

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak, coś się dowiedziałeś o tym kontrolerze?

koleś znowu wystawił aukcję, jeśli byłby jakiś schemat podłączenia pod lpt, to ten lcd byłby bardzo fajny do kompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę się powłóczyłem po inecie i wygląda na to, że ten display nie ma własnego kontrolera!!! Więc podłączenie do PC wcale nie będzie takei łatwe. Tzn podłączyć się da ale trzeba by było w praktyce stale odświerzać obraz.

 

No i napięcie -22V potrzebne do kontrastu też nie tak łatwo uzyskać w PC.

 

UPDATE:

Albo znajomi to dobrzy elektronicy, albo mają już płytki kontrolera, albo właśnie nabili się sami w butelkę :D

Edytowane przez nazir123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę się powłóczyłem po inecie i wygląda na to, że ten display nie ma własnego kontrolera!!! Więc podłączenie do PC wcale nie będzie takei łatwe. Tzn podłączyć się da ale trzeba by było w praktyce stale odświerzać obraz.

 

No i napięcie -22V potrzebne do kontrastu też nie tak łatwo uzyskać w PC.

 

UPDATE:

Albo znajomi to dobrzy elektronicy, albo mają już płytki kontrolera, albo właśnie nabili się sami w butelkę :D

1425464[/snapback]

albo mi się zdaje albo nie znasz się zbytnio na elektronice, a te scalaki na zadku tego lcd'ka to co ??

sam nie masz kontrolera (mózgownicy)

 

jak ktoś wyżej napisał będzie trzeba posłużyć się magistralką 4bit, może uda się sterować tym z lpt, poszukaj projektów z takimi dość dużymi graficznymi lcd podłączanymi do kompa

 

 

 

edit:

http://wallbraun-electronics.de/produkte/l...face/index.html

 

tutaj jest opisane, patrz na tabelke 'LPT-Adapter'

 

a do sterowanie użyj tego softu: LCDHype, Liquid MP3 lub LCD-Studio

 

powinno działać

 

 

 

edit2:

jak by ten lcd'ek nie miał kontrolera to musiłbyś pociągnąć przynajmniej ze 560 kabelków, jak nie więcej

Edytowane przez TOMAHAWK_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo mi się zdaje albo nie znasz się zbytnio na elektronice, a te scalaki na zadku tego lcd'ka to co ??

sam nie masz kontrolera (mózgownicy)

Jak widać ostatnio na Tweaku wszyscy lubują się w obrażaniu innych.

 

edit:

http://wallbraun-electronics.de/produkte/l...face/index.html

 

tutaj jest opisane, patrz na tabelke 'LPT-Adapter'

No to teraz specjalisto zajrzyj jeszcze raz na tą stronę i chociaż spróbuj zrozumieć co tam jest napisane. To co tam jest opisane to właśnie kontroler wyświetlacza. Z jednej strony podłączasz LPT z drugej rzeczony wyświetlacz Hitachi.

 

W tabelce "LCD" masz opisane złącze wyświetlacza.

W tabelce "LPT-Adapter" podłaczenie komputera z tym adapterem.

 

Jeśli się nie zgadzasz to w/g tej tabelki znajdź mi w dokumentacji wyświetlacza sygnały takie jak D5-D7, /CS, /WR, /RD itd.

 

poszukaj projektów z takimi dość dużymi graficznymi lcd podłączanymi do kompa

I tu właśnie objawia się Twoja niewiedza w temacie. Wyświetlacz wyświetlaczowi nierówny. Są co najmniej 4 możliwe kontrolery na których display może być zbudowany, każdy lcd ma inaczej rozprowadzone sygnały na złączu, wymaga innych napięć kontrastu etc.

Ta zabawa nie polega na tym, żeby kupić dowolny lcd znaleźć dowolny schemat, zlutować to i musi działać.

 

A jeśli nadal Cię nie przekonałem i znasz trochę angielszczyznę to proszę bardzo:

http://forum.lcdinfo.com/viewtopic.php?t=1...hlight=sp14q002

 

i cytat: "The reason you can't find information of commands to control the SP14Q002 from Hitachi is that it doesn't have a controller on board. So to connect it to parallel port you need to have a controller board for it. Also you need -22V negative voltage for it.

 

Controller based on S1D13305 (SED1335) for example would work with that display."

 

Więc sorry ale nie p....dol mi tu i nie wciskaj ciemnoty bo spędziłem wczoraj 2 godziny na inecie szukając informacji tylko o tym wyświetlaczu. Powyższy cytat nie jest jedynym potwierdzeniem moich słów. Znalazłem ich jeszcze ze 3 (w tym także na niemieckojęzycznych stronach) ale nie będę teraz dla Ciebie specjalnie szukał. USE GOOGLE !!!!

 

PS: nie twierdzę że nie da się tego podłączyć do PC'ta ale na pewno nie skończy się to tylko na podłaczeniu paru kabelków. Bez kontrolera albo zaprogramowanego mikroprocesora się nie obejdzie.

Edytowane przez nazir123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę jeszcze dzisiaj poszukałem. Kontrolera ten display nie ma, ale ma za to sterowniki rzędów i kolumn dzięki czemu w praktyce steruje się nim wysyłając piksel po pikselu obraz całego ekranu.

 

Problem z tym, że nie spotakłem się z programem, który by to obsługiwał. Ale da się napisać odpowiedni program. Inna sprawa to częstotliwość odświerzania. LPT wcale nie jest taki specjalnie szybki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla Tych, którzy chcieliby zbudować sobie sterownik do tego wyświetlacza polecam taką stronę: (co prawda po niemiecku, ale zawsze coś)

 

http://www.lamepage.de/hardware/gfxlcd/ind...tml#gfx_vorwort

 

Jest tu wszystko, co potrzebne, łącznie ze schematami, wzorami płytek drukowanych i kodami źródłowymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ten schemat lcd adapter bedzie pasowal do lcd z komory "wd-g0903p"?? a jak nie to moze znacie jakis bo szukalem na goglach i ino cos po niemiecku:( aha ma on wbudowany kontroler i wychodzi 16 pinów

Edytowane przez szaraczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj podłączałem display z nokii 3310 do PC'ta i przy okazji testowałem program LCDInfo. Jest duże prawdopodobieństwo, że udało by się do tego wyświetlacza napisać ddriver dla tego programu. Ale do tego trzeba mieć display, dokumentację, czas i trochę samozaparcia. Z pierwszym i trzecim u mnie jest problem więc na razie całość ląduje na półce z projektami na przyszłość :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zastanawiam nad tym co robią ludzie którzy chcą se podłączyć LCD do kompa. Otórz najpierw kupują LCD bo im się podoba a potem szukają do tego programów, sposobu podłączenia itp. No i większość osób nie zna się na elektronice. Widać że polak potrafi.

 

Kombinowałem kiedyś z podłączeniem kolorowego LCD z komórki (już za około 60zł można dostać nowe). Po zobaczeniu dokumentacji jak tym sterować to trochę mnie odrzuciło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie na tapecie matrycę 640x480 Sharpa B/W i przy studiowaniu dokumentacji naszło mnie jeszcze jedno pytanie co do tego waszego displaya. Czy on ma własny RAM?? Bo jeśli nie to w praktyce trzeba go ciągle i w miarę szybko odświerzać. Z tego co looknąłem do datasheet'u to minimalna częstotliwości odświerzania ramki to 3,5Mhz - nie wiem czy LPT wyrobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja zakupiłem 128x480 ,jeszce tylko musze zrobić kontroler i będe się bawił.

poszukuje układu SED1330FBA -nigdzie nie moge znaleśc może ktoś się gdzieś natknoł na niego w necie do tego ram 128 , oscylator i pod LPT.

Samo wykonanie kontrolera to pikuś w wer SMD ,ale nie moge dorwać własnie tego SEDa.

Kumpel wyrwał 2 takie sztuki nowe za bezcen po 30 pln:).

a jego wymiary pola to 68x238mm.

Edytowane przez konio68

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę się powłóczyłem po inecie i wygląda na to, że ten display nie ma własnego kontrolera!!! Więc podłączenie do PC wcale nie będzie takei łatwe. Tzn podłączyć się da ale trzeba by było w praktyce stale odświerzać obraz.

 

No i napięcie -22V potrzebne do kontrastu też nie tak łatwo uzyskać w PC.

 

UPDATE:

Albo znajomi to dobrzy elektronicy, albo mają już płytki kontrolera, albo właśnie nabili się sami w butelkę :D

1425464[/snapback]

Co do kontrolera to żaden kłopot jak ktoś troche dłubał w elektronice.

A co do -22V to jeszce mniejszy kłopot aby uzyskać.Koszt zasilacza który podłanczamy do 4pin kompa to ok 18pln. i mamy +5 , +12 , +12do+28 , -12 ,-12do-26V w zależności od potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

na to forum i ten topic natknąłem się zupełnie przypadkiem, a jak poczytałem, to się zarejestrowałem by móc się wypowiedzieć... najpierw skrócona wersja wypowiedzi (dla leniwych :razz:):

 

1) bezpośrednio pod LPT tego wyświetlacza NIE da się podpiąć

2) nie bezpośrednio to polecam SED1330/1335 (prawie to samo) - on się zajmie prawie wszystkim i każdy powinien sobie z tym poradzić (nooo....ew prosząc kumpla który ma doświadczenie w lutowaniu), tylko i tu jest problem: ten układ jest praktycznie NIE do dostania... gdzieśtam czytałem, że ktoś sprowadzał z USA, no ale cena to było ok 160zł/szt, więc jak dla mnie to rozwiązanie też odpada

 

3) bez pomocy SED1335 lub mu podobnych, jest to sprawa baaardzo trudna

 

już tłumaczę dlaczego,

otóż mylicie kontroler i sterownik (nie wiem czy "flachowo" tak sie nazywają te dwa moduły czy jakoś inaczej się je rozróżnia z nazwy, ale nieważne, dalej bede używał właśnie tych nazw) chodzi o to, że te dwie rzeczy to NIE jest to samo. kontroler (to co ten wyświetlacz ma na zadku) to sterowniki wierszy i kolomn, spełniają rolę podobną do demultiplekserów - włączają (lub nie) poszczególne pixele. Tylko on nie ma żadnej pamięci i z każdym odświerzeniem ekranu trzeba mu podać wszystkie pixele i - najważniejsze - trzeba to robić baaardzo szybko (320 * 240 = 76800, czyli z każdym ekranem trzeba mu podać dane o prawie 77 tyś pixeli, żeby uzyskać jakieś 10 klatek na sek to trzeba jakieś 770 pixeli na sekundę mu podać) i tym się właśnie zajmuje sterownik. Ma on własną pamięć i jest bardzo szybki - mu podajemy informacje o zapaleniu/zgaszeniu pixela (ew może mieć funkcje jak np wyświetlanie textu, linii, kół itp, xorowaniu części obrazu itp), on to zapamiętuje i my się tym nie martwimy - on będzie cały obraz wysyłał odpowiednio szybko. Natomiast co do magistrali 4-bitowej to nie znaczy, że trzeba nam 4 kabli żeby to podłączyć, bo to chodzi o 4 bity danych wysyłane w danej ramce, dochodzą jeszcze sygnały zegarowe itp. W przypadku tego wyświetlacza te 4 bity danych to informacje o 4 kolejnych pixelach (włącz/wyłącz), czyli na raz przesyłamy mu informacje o 4 pixelach. Pomijając problemy z impulsami taktującymi LPT musiał by 192 000 bajtów wysyłać na sekundę żeby mieć odświerzanie 10fps (co i tak nie jest dużo). Nie wiem jaką dokładnie ma przepustowość LPT, ale sądzę, że nie da rady. Po to sterownik - my mu podajemy np stały obraz a on go sobie wyświetla...ale bez niego jak widać to problem bardziej zagmatwany. Rozwiązanie? hmm... od strony praktycznej proponuję parę wyjść:

 

1) zadowolić się jakimś alfanumerycznym - one mają własny sterownik (najczęściej HD44780 lub podobne) - ale mnie to nie bawi, wolę grafikę

 

2) zmienić wyświetlacz na jakiś graficzny ze sterownikiem (rozwiązanie już lepsze, ale te LCD są moim zdaniem brzydkie. nie widziałem takich podświetlanych świetlówką CCFL, tylko na ledach, zielone...no i...powolne - dobre do grafiki, ale nie do wszelkich animacji itp - też mi się nie podoba)

 

3) można użyć wyświetlacza np z komórki (rozwiązanie podobne do poprzedniego, ale 30x lepsze - te wyświetlacze nie są brzydkie, fajne, malutkie - mają swój urok... poza tym mają własne sterowniki, dzięki temu łatwo je podłączyć i używać). Ma też zalety takie, że nie potrzebuje żadnych ujemnych napięć ani nic - wszystkim się zajmuje ten sterownik w nim, jedyne to zasilanie 3,3V, ale to nie problem, a z uwagi na jego mały pobór prądu to można go i bezpośrednio z portu LPT zasilać.

Ostatnio podłączyłem wyświetlacz z nokii 3310, przyznam szczerze, że sprawuje się ładniutko, myślałem nawet zrobić podświetlenie i zrobić taką zaślepkę do kompa z tym wyświetlaczem... :) fajnie, bo napisałem orogramowanie do tego, nawet animacje wyświetla... :]

 

4) taki wyświetlacz o jakim tu była mowa - tak, to że jest to trudne, nie znaczy że niemożliwe... co prawda teraz mam sesję i strasznie mało czasu, to jednak już za tydzień powinienem być wolny, bede miał troszkę czasu...a że mam taki wyświetlacz, zamierzam nad nim siąść i zrobić taki sterownik. Pierwsze próby już poczyniłem, wyświetla, tylko podłączałem go pod mikrokontroler...który niestety nie wyrobi - za wolny, no i pamięci brak... pamięć można zewnętrzną, ale problem ze speedem - przecież go nie otworze i mu amfy nie nasypie :P, no ale przynajmniej wiem, że wyświetlacz działa, wiem już JAK działa i wiem, że jest to możliwe...no i wiem, że mam racje :] no więc planuję zrobić ten sterownik nie opierając się na mikrokontrolerze...układy logiczne, ew coś w stylu FPGA i powinno chodzić... no nic - powalczę z tym, zobaczymy jakie będą efekty.

Ostatnio widziałem, jaki był szok na takie wyświetlacze na allegro. Ludzie sie prawie zabijali o nie :) w sumie dalej mają wzięcie. Ale widziałęm też, że większość z takich kupionych wyświetlaczy wracała na allegro: ludzie, którzy je kupili, po zorientowaniu się że nie jest to takie jednak proste odsprzedawali je spowrotem i następni je kupowali i tak w kółko - np teraz jest taki jeden co już jest sprzedawany przez 3-go gościa :]

Jak skończę mój sterownik to pewnie bede go sprzedawał, może na allegro, ew kontakt osobisty - np na maila. Jeśli byłby ktoś chętny, to proszę o kontakt. Mimo, że jest to wyświetlacz tylko dwukolorowy (czrny/biały) będę robił 4bitowe odcienie szarości na zasadzie podobnej do PWM - czyli czarny, ciemnoszary (czyli włączam pixel na jedną klatkę, potem na 2 wyłączam i tak w kółko), jasnoszary i biały. Oczywiście po zmianie świetówki ten wyświetlacz robi się jeszcze dużo ładniejszy np. niebieski :D

 

sorry, że sie tak rozpisałem, jak kokoś nie interesuje to niech nie czyta :P

 

/ps. aha...zapomniałem dodać, że napięcia potrzebne do pracy wyświetlacza to jakieś -22V DC no i ok 900V AC.... są generatory (inwertery, przetwornice) tych napięć, i o ile -22V to rzeczywiście, gdzieśtam bodajże z zasilacza można pociągnąć to już z tym 800-900V byłby problem i bez inwertera się nie obędzie...tylko że one są dostępne i nie aż takie drogie... (+/- ok 10zł)

Edytowane przez warth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że jestem sobiebiednym studentem, a jeszcze teraz wakacje i szukam pieniędzy gdzie się da, chciałem zaproponować osobom zainteresowanym podobne usługi. Na razie (z uwagi na sesję) mogę zaproponować wyświetlacz z nokii 3310 (rozdz. 84x48 pixeli), podłączany pod LPT (jak ktoś się uprze to i na COMa mogę zrobić), gotowy do uruchomienia, cała elektronika umiejscowiona jest we wtyczce, z całym oprogramowaniem (napisanym przeze mnie). Oczywiście temat otwaty - jeśli chcesz, żeby pokazywał coś specjalnego, lub np jakieś urządzonko z takim wyświetlaczem (termometr?) skontaktuj się ze mną - napiszę program specjalnie dla ciebie, może dam ci nawet kod źródłowy, żebyś mógł samodzielnie modyfikacje wprowadzać, lub wykonam takie urządzonko...z uwagi na wakacje oraz ciągłą potrzebę pieniędzy na prawdę opłata dla mnie (czyli po odliczeniu kosztu części) jest symboliczna. Jak ktoś by chciał mogę zdjęcia podrzucić, na razie ich nie ma - bo nie mam cyfrówki, chyba że kogoś by interesowały zdjęcia wykonane aparatem z telefonu - coś tam widać.

 

KONTAKT: sebzda@o2.pl lub gg: 1141242 (nie sugerować się statusem, często niewidoczny, a nawet jak dostępny to nie znaczy że jestem - najlepiej zagadać - odpiszę jak będę)

Edytowane przez warth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

na to forum i ten topic natknąłem się zupełnie przypadkiem, a jak poczytałem, to się zarejestrowałem by móc się wypowiedzieć... najpierw skrócona wersja wypowiedzi (dla leniwych  :razz:):

 

1) bezpośrednio pod LPT tego wyświetlacza NIE da się podpiąć

2) nie bezpośrednio to polecam SED1330/1335 (prawie to samo) - on się zajmie prawie wszystkim i każdy powinien sobie z tym poradzić (nooo....ew prosząc kumpla który ma doświadczenie w lutowaniu), tylko i tu jest problem: ten układ jest praktycznie NIE do dostania... gdzieśtam czytałem, że ktoś sprowadzał z USA, no ale cena to było ok 160zł/szt, więc jak dla mnie to rozwiązanie też odpada

 

3) bez pomocy SED1335 lub mu podobnych, jest to sprawa baaardzo trudna

 

już tłumaczę dlaczego,

otóż mylicie kontroler i sterownik (nie wiem czy "flachowo" tak sie nazywają te dwa moduły czy jakoś inaczej się je rozróżnia z nazwy, ale nieważne, dalej bede używał właśnie tych nazw) chodzi o to, że te dwie rzeczy to NIE jest to samo. kontroler (to co ten wyświetlacz ma na zadku) to sterowniki wierszy i kolomn, spełniają rolę podobną do demultiplekserów - włączają (lub nie) poszczególne pixele.  Tylko on nie ma żadnej pamięci i z każdym odświerzeniem ekranu trzeba mu podać wszystkie pixele i - najważniejsze - trzeba to robić baaardzo szybko (320 * 240 = 76800, czyli z każdym ekranem trzeba mu podać dane o prawie 77 tyś pixeli, żeby uzyskać jakieś 10 klatek na sek to trzeba jakieś 770 pixeli na sekundę mu podać) i tym się właśnie zajmuje sterownik. Ma on własną pamięć i jest bardzo szybki - mu podajemy informacje o zapaleniu/zgaszeniu pixela (ew może mieć funkcje jak np wyświetlanie textu, linii, kół itp, xorowaniu części obrazu itp), on to zapamiętuje i my się tym nie martwimy - on będzie cały obraz wysyłał odpowiednio szybko. Natomiast co do magistrali 4-bitowej to nie znaczy, że trzeba nam 4 kabli żeby to podłączyć, bo to chodzi o 4 bity danych wysyłane w danej ramce, dochodzą jeszcze sygnały zegarowe itp. W przypadku tego wyświetlacza te 4 bity danych to informacje o 4 kolejnych pixelach (włącz/wyłącz), czyli na raz przesyłamy mu informacje o 4 pixelach. Pomijając problemy z impulsami taktującymi LPT musiał by 192 000 bajtów wysyłać na sekundę żeby mieć odświerzanie 10fps (co i tak nie jest dużo). Nie wiem jaką dokładnie ma przepustowość LPT, ale sądzę, że nie da rady. Po to sterownik - my mu podajemy np stały obraz a on go sobie wyświetla...ale bez niego jak widać to problem bardziej zagmatwany. Rozwiązanie? hmm... od strony praktycznej proponuję parę wyjść:

 

1) zadowolić się jakimś alfanumerycznym - one mają własny sterownik (najczęściej HD44780 lub podobne) - ale mnie to nie bawi, wolę grafikę

 

2) zmienić wyświetlacz na jakiś graficzny ze sterownikiem (rozwiązanie już lepsze, ale te LCD są moim zdaniem brzydkie. nie widziałem takich podświetlanych świetlówką CCFL, tylko na ledach, zielone...no i...powolne - dobre do grafiki, ale nie do wszelkich animacji itp - też mi się nie podoba)

 

3) można użyć wyświetlacza np z komórki (rozwiązanie podobne do poprzedniego, ale 30x lepsze - te wyświetlacze nie są brzydkie, fajne, malutkie - mają swój urok... poza tym mają własne sterowniki, dzięki temu łatwo je podłączyć i używać). Ma też zalety takie, że nie potrzebuje żadnych ujemnych napięć ani nic - wszystkim się zajmuje ten sterownik w nim, jedyne to zasilanie 3,3V, ale to nie problem, a z uwagi na jego mały pobór prądu to można go i bezpośrednio z portu LPT zasilać.

Ostatnio podłączyłem wyświetlacz z nokii 3310, przyznam szczerze, że sprawuje się ładniutko, myślałem nawet zrobić podświetlenie i zrobić taką zaślepkę do kompa z tym wyświetlaczem... :) fajnie, bo napisałem orogramowanie do tego, nawet animacje wyświetla... :]

 

4) taki wyświetlacz o jakim tu była mowa - tak, to że jest to trudne, nie znaczy że niemożliwe... co prawda teraz mam sesję i strasznie mało czasu, to jednak już za tydzień powinienem być wolny, bede miał troszkę czasu...a że mam taki wyświetlacz, zamierzam nad nim siąść i zrobić taki sterownik. Pierwsze próby już poczyniłem, wyświetla, tylko podłączałem go pod mikrokontroler...który niestety nie wyrobi - za wolny, no i pamięci brak... pamięć można zewnętrzną, ale problem ze speedem - przecież go nie otworze i mu amfy nie nasypie :P, no ale przynajmniej wiem, że wyświetlacz działa, wiem już JAK działa i wiem, że jest to możliwe...no i wiem, że mam racje :] no więc planuję zrobić ten sterownik nie opierając się na mikrokontrolerze...układy logiczne, ew coś w stylu FPGA i powinno chodzić... no nic - powalczę z tym, zobaczymy jakie będą efekty.

Ostatnio widziałem, jaki był szok na takie wyświetlacze na allegro. Ludzie sie prawie zabijali o nie :) w sumie dalej mają wzięcie. Ale widziałęm też, że większość z takich kupionych wyświetlaczy wracała na allegro: ludzie, którzy je kupili, po zorientowaniu się że nie jest to takie jednak proste odsprzedawali je spowrotem i następni je kupowali i tak w kółko - np teraz jest taki jeden co już jest sprzedawany przez 3-go gościa :]

Jak skończę mój sterownik to pewnie bede go sprzedawał, może na allegro, ew kontakt osobisty - np na maila. Jeśli byłby ktoś chętny, to proszę o kontakt. Mimo, że jest to wyświetlacz tylko dwukolorowy (czrny/biały) będę robił 4bitowe  odcienie szarości na zasadzie podobnej do PWM - czyli czarny, ciemnoszary (czyli włączam pixel na jedną klatkę, potem na 2 wyłączam i tak w kółko), jasnoszary i biały. Oczywiście po zmianie świetówki ten wyświetlacz robi się jeszcze dużo ładniejszy np. niebieski :D

 

sorry, że sie tak rozpisałem, jak kokoś nie interesuje to niech nie czyta :P

 

/ps. aha...zapomniałem dodać, że napięcia potrzebne do pracy wyświetlacza to jakieś -22V DC no i ok 900V AC.... są generatory (inwertery, przetwornice) tych napięć, i o ile -22V to rzeczywiście, gdzieśtam bodajże z zasilacza można pociągnąć to już z tym 800-900V byłby problem i bez inwertera się nie obędzie...tylko że one są dostępne i nie aż takie drogie... (+/- ok 10zł)

1509095[/snapback]

Nie jest tak tragicznie SED1330lub 35 to staroć dlatego u nas w kraju tego się nie dostanie.

Układ z nowej seri odpowiednik SED1335 to S1D13305F i można go dostać w firmie Proton w cenie 52 pln.sam ostatnio 2 sztuki brałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm... ciekawe... gratuluję Konio68, bo widziałem, że swojego LCDka odpaliłeś...

ja tak jak napisałem: jak gdzieś tam zobaczyłem 160zł/szt i że tylko z USA to z miejsca odrzuciłem to rozwiązanie i przestałem się tym interesować (w sensie układów SED i podobnych)... teraz zmieniasz troszkę postać rzeczy, ale raczej i tak własny sterownik bede robił... może będzie większy, może nie tak estetyczna konstrukcja jak jedna kosteczka, ale planuję raz że zrobić to taniej, dwa, że mam parę pomysłów na ulepszenia (4bit odc szarości, sam sterownik powinien pomieścić z 5-10 pełnych ekranów, by w razie czego móc je szybko przełączać, a rysować na powierzchni niewidocznej itp) sam jeszcze dokładnie nie wiem, bo mam parę pomysłów tylko zobaczymy na co z tego w końcu się zdecyduję...no ale najpierw sesja, póki co, to mogę pokazać jak wygląda ten z nokii (dzisiaj zrobiłem ciemnice z pokoju i pstryknąłem parę fotek...niestety jakość marna, bo telefonem, ale cosik dojrzeć się tam da... tylko muszę popracować nad podświetleniem, bo to zrealizowałem za pomocą latarki :] parę fotek gdy była za lcd i parę gdy była przed...jutro kolos z ASC, a potem pomyślę nad białymi ledami :D):

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

co prawda ramka zrobiona z teORT: ORT: ORT: ktury, reszta to kalka i troszkę izolacji, ale mniej więcej widać co on potrafi...no i jest to chyba najtańsze rozwiązanie jeśli chce mieć się fajny LCD...pozdrawiam wszystkich :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...