Skocz do zawartości
EsiuWWW

Śląska Autonomia

Rekomendowane odpowiedzi

Absurdalny nie absurdalny coraz czeście podnozony, coraz więcej ankiet w których wpisuje się pochodzenie (utożsamiane) posiada rubryke śląska, dlatego jeste ciekaw waszych opini, dodatkowo ciekawe było by zestawienie opinii ludzi ze Śląska vs resztą kraju

Do Skrytobujcy to że należy teraz jeszcze o niczym nie świadczy, pragne przypomnieć tylko iż w okresie międzywojnia Śląsk posiadał autonomie, obecnie coraz czeście się o tym słyszy zwłaszcza w środowiskach intelektulanych na Śląsku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myśle ze to jest nie potrzebne i wręc głupie, ajk powstanie państwo Śląsk, to bezie produkowało węgiel, którego i tak nikt nie kupi i zagłada pewna

1403140[/snapback]

hmm no zebys sie nie zdziwil ktore panstwo szybciej doprowadzilo by sie do zaglady(a w sprawie autonomii to jestem przeciwny raczej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na moj gust to jak chca to niech sobie wezma ten caly slask, ustawia plot albo cus i niech sie dlawia tymi koksowaniami, cementowaniami czy cokolwiek tam jest i psuje powietrze. niech sobie sami radza z gornikami z zamykanych nierentownych kopalni. niech sobie to wezma i ida w piiiihihiiitagorasa 3kat ;) dla mnie wypasik, mniej krawatow w biale i czerwone pasy by lazilo w telewizorni. tylko zeby nie wrocili za pare lat ze niby kasiorki brak :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozbicie dzielnicowe już raz było... i chyba wystarczy... no ale uczenie się na błędach chyba nie jest w naszej naturze...

 

Dla mnie może być Wielkie Księstwo Podkarpackie :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

erm, jo rzech jest jak najbardziej za =p czuja sie hanysem, a dopiero pozniej pol... eee polakiem sie wogole nie czuja XD (moze dlatego ze jestem pol nimcem? =p tzn. łojciec z niemiec motka ze slaska ;] ) tylko ale, ale.. mom nadzieja ze nie colki slask?! niech nie probuja mi nawet sosnowca i dabrowy gorniczej pod slask podlanczac ;p (to ze lezy na slasku nie znaczy ze to jest slask, tam same gorole ciacholone mieszkaja i ogolnie nie lubiani sa na prawdziwym slasku =ppp )

 

ps. nie gÓrale tylko gOrole =p

Edytowane przez arnivird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ EsiuWWW

 

O jakich to środowiskach intelektualnych piszesz? Może mniej enigmatycznie?

 

Ja rozumiem, że prawdziwa dyskusja to tylko na tematy kontrowersyjne ale na Boga- raczej nikt o tym na serio nie myśli. Przynajmniej w kręgach jakich ja się obracam, a ręczę, że tam różnych 3literkowych akronimów (w deseń mgr wzwyż ;]) jest sporo...

 

@tukamon- żal to pisać ale zaściankowiec z ciebie "pełną gębą". Kropka

 

@MareCeK- otóż to- ile to błędów w naszej historii można byłoby uniknąć gdyby tylko chciano wyciągnąć wnioski z przeszłości? Pytanie retoryczne ale i tak odpowiem ;]- sporo.

 

Zupełnie nie rozumiem jak w dobie naszej pełnej integracji z Wspólnotami Europejskimi można nawet ROZMAWIAĆ (bez skurczów brzucha ze śmiechu) na taki temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwni jestescie : jesli istniał politycznie take wojewodztwo Śląsk ZAWSZE miał autonomie fakt było to niecałe 20 lat ale wtedy nikomu to nie przeszkadzało, istniały plany aby z innymi wojewodztwami tak zrobic

 

ksenofobia rzadzi

 

ps. czy rozumiecie słowio autonomia chyba nie

 

ps2 ja estem za - osobny budzet (najwiekszy lus) nie musielibysmy płacic na innych

 

ps3. Czestochowa geograficznie lezy w Małopolsce kto o tym pamieta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Cloperflake- zastanów się choć przez moment kto tu jest ksenofobem... ten kto chce autonomii czy ten kto chce by Śląsk był cześcią Polski? Coś mieszasz.

 

@GreqK- fajny site. Śląsk zawsze słynął z dobrego poczucia humoru :D

 

Ja i moja rodzina (z dziada pradziada) to prawdziwi Ślązacy. Kocham ten region i nie dam złego słowa na niego powiedzieć. I właśnie z powodu tej miłości nie chcę chorej autonomii. Ten region ma szansę się rozwinąć i się rozwinie- potrzeba na to czasu. Autonomia (oprócz tego, że nierealna/awykonalna) to marginalizacja Śląska, wbrew temu co niektórzy tutaj sądzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byloby wspaniale gdyby udalo sie uzyskac przynajmniej taka autonomie jak w okresie miedzywojennym, nikt nie mysli o niepodleglosci bo to mrzonki, mam na mysli panstwo federacyjne takie jak RFN czy USA, bycie dojna krowa bywa naprawde bardzo przygnebiajace...

Zwiazki kulturowe i cywilzacyjne tego regionu sa znacznie blizsze cywilizacji zachodnioeuropejskiej (zwlaszcza wplyw Czech i Niemiec), np. Rybnik (skad pochodze) znaczy po czesku staw rybny czescy gornicy do XV w. chodzli tu na cyne stad nazwa rzeki ktora przeplywa przez miasto - Nacyna.

Jako pierwszy z wladcow Polski olal Slask Kazimierz Wielki ktoremu zalezalo na:

1. uderzyc na Rus, zajac ziemie wschodnie.

2.Po wizycie u wielkiego mistrza w Malborku po raz pierwszy zobaczyl prawdziwy murowany zamek i niechcial juz wiecej juz wiecje urzedowac w kurnej chacie z drewna. Stad wiadome powiedzenie o Kazimierzu Wielkim, a Slask od tej pory podlegal pod krolestwo Czeskie.

W czasie bitwy pod Tannenbergiem (wsrod narodow slowianskich znany jako Grunwald) choragiew slaska sluzy pod dowodztwem wielkiego mistrza zakonu razem z calym kwiatem zachodniego rycerstwa.

W czasie szwedzkiego potopu Jan Kazimierz uciekal na Slask bo to byla dla niego jakas alternatywa a nie autonomiczne ziemie polskie.

Tak wiec po szesciu wiekach na skutek upadku cesarstwa Niemieckiego po jednym plebiscycie i kilku powstanich Slask wpada pod rzady Polski (legalny plebiscyt zostal wygrany przez Niemcy).

Premier Wielkiej Brytanii Lloyd George cyt. "Dac Polsce Slask, to tak jak dac malpie zegarek"- technologicznie na poczatku XX w. Gorny Slask byl najnowoczesniejszym okregiem przemyslowym na calym swiecie.

Dziala tu juz wtedy koncepcja Kruppa ktory do tego stopnia nienawidzil komunizmu ze aby temu przeciwdzialac postawil na socjal:darmowe szpitale, szkoly, mieszkania zakladowe i wiele ulg dla pracownikow, nazywalo sie to Spolka Bracka zalozyli ja wszyscy niemieccy wlasciciele kopaln. Wielkopolska, Slask i Prusy Wschodnie technologicznie i cywilizacyjnie przewyzszaly o cale lata Polske.

Samo nastawienie do pracy jest inne wsrod Slazakow niz u Polakow.

Lud Slaski jest robotniczy lub robotniczo-chlopski zawsze nad nimi byli albo graffowie jak np. rod von Teutz z Pszczyny lub von Herzog z Rud Raciborskich albo wladcy Polski premierzy, prezydenci , sekretarze.

Generalnie Slazakom nie zalezy na secesji ani na niczym podobnym ale jestesmy narodem swiadomym swojej historii i chcielibysmy zyc na przyzwoitym poziomie (zeby nie kombinowac czy zaplacic za prad czy kupic cos do jedzenia).

Summa sumarum - "mogymy jebac obojetnie u kogo, byleby bylo za co jebac... "

Zeby nie bylo nieprozumien - w gwarze slaskiej jebac=robic

 

Przepraszam za nieco chaotyczna wypowiedz ale jest juz dosc pozno.

Edytowane przez S_Works

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę Cloperflake nie pisz, że nie wiem co oznacza autonomia. Tak się śmiesznie (dla ciebie) składa, że akurat o autonomię niektórych rejonów w UE (vide Hiszpania) ociera się moja praca magisterska. Uwierz na słowo- troszkę książek ludzi mądrzejszych na ten temat przeczytałem.

 

Greqk- to nie gra komputerowa, nie Civ Meiera. Jak sobie wyobrażasz tą autonomię Śląska? Może być na jakimś przykładzie z UE właśnie? Naprawdę wierzysz, że dałoby się nagle odciąć Śląsk od Polski i sprawnie nim kierować? Dla mnie brzmi to jak utopia. Może dlatego, że potrafię się uczyć na błędach innych...

 

SWorks- fajnie, wszystko prawda co napisałeś. Jednak jest już po IV 2004- inna rzeczywistość (nawet jak za oknem jej nie dostrzegacie to ona istnieje- gł. ekonomiczno/ prawna), inne szansy i drogi rozwoju stoją przed Polską. Lata międzwojenny, a wcześniej plebiscyt, III powstanie na Śląsku (BTW, Greqk- dlaczego na twoim site'cie nie ma słowa o Władysławie Borthcie, wielkim działaczu na rzecz tożsamości Śląska?) itp to INNE czasy. Nie róbcie prostych analogi bo to bez sensu.

Edytowane przez draak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe ludzie nie maja co robic.. i tak za 50 lat bedziecie mieszkac nie na Slasku nie w Polsce tylko w Microsofcie (albo )Ikei, ostatecznie w jakims olejarskim panstwie...

Zastanawiam sie czy np osoba co tworzy ta strone to sie musi wysilac by tworzyc taki jezyk , czy takim moowi na codzien ??Dziwne znam pare osoob ze slaska ale nigdy nie slyszlem od nich takich eee... jezyka?, dialektu? gwary ? Czy trzeba byc jakims specjalnym slazakiem by tak moowic ?? Co z tymi slazakami co nie chca byc autonomiczni bo czuja sie Polakami a dopiero potem regionalnie slazakami(tak jak ja jestem najpierw Polakiem potem Wolnomiejskokrakowianinem(i nie zadam z tego powodu dostepu i autostrady exterytorialnej do morza). :lol:

 

Acha a co do autonomi to smiechu warte ... Jest tam gdzies niedaleko na wschodzie kraj ktoory stworzyl autonomie i dobrze na tym nie wychodzi.

Edytowane przez killua

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie nie smieje i nie chcialem urazic nikogo, bylem po prostu ciekaw , i ponawiam pytanie czy tak sie tam mowi na codzien , bo raczej nie bywam ( a moja rodzina z tamtych okolic tak nie moowi) czy tylko w czasie takich hmm jakby to powiedziec lekko nacjonalistycznych zebraniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Po pierwsze nie napisałem iż jest to moje zdanie tylko jestem ciekaw waszych opinii

2. Chmmmmm prawie każdy Doc, Prof (z którymi gadałem) który ze Śląska pochodzi o tym wspominał, nazwiskami raczej tu nie będe rzucał (co studiujesz??)

3. Porównania innych regionów Polski do Śląska (Pomorze) całkowicie bezpodstawne, jezeli ktoś takie porównania stosuje to znaczy że nie wie o co chodzi, nie czuje róznicy

4. Przykład autonomii z UE prosze bardzo Kraj Basków, Katalonia, tak się składa że o państwach i ich ustrojach też co nieco wiem :), zresztą jestem zwolennikiem autonomi nie tylko Śląskiej, ale okręgów autonomicznych coś ala Hiszpańskich (nie koniecznie z przyczyn narodowościowych)

5. Nie pisz że niekt o tym nie myśli 60k ludzi zdeklarowało się jako Ślązacy, chmmmmmmmm to są potencjalni zwolennicy tego rozwiązania

6. Na koniec do tukamon czy jak tam się zwiesz, właśnie se uśiwadomiłem kto wypisuje te wszystkie bzdury na forach wp, onetu i innych, nie będe tego komentował, twa wypowiedź zrobiła to za mnie

7. Temat jest czysto hipotetyczny, wieć przosz tu bez osobistych wycieczek

Edytowane przez EsiuWWW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moowic

Trzeba byc jakims szczegolnym palantem zeby tak kaleczyc ojczysty jezyk? Nie wstydze sie tego ze jestem Polakiem ze Slaska, znam jezyk ojczysty i liznalem troche gwary, ale nigdy nie posuwam sie do takich debilizmow jak: "jush, tesh, cfaniakoof" itp.

Po prostu chcialbym zeby Slask przestal byc okradany i wyprzedawany za bezcen, najwyrazniej tylko autonomia moze temu zapobiec a nie pan prezes przywieziony w teczce z Warszawy.

Edytowane przez S_Works

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

hmmm... prowokacja?

 

zamknij sie w pokoju i bedziesz mial swoja suwerennosc w czterech scianach! jesli 60k to dla ciebie duzo, to ja cie przepraszam... niech zgande mlodziez wczechpolska?

 

tukamon -> nierentowne kopalnie? czytaj czlowieku, czytaj i patrz sie co sie w okolo ciebie dzieje!! chyba przespales ostatni okres... :mur:

Edytowane przez artur.c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...