Skocz do zawartości
REveAL

Swap---co To?

Rekomendowane odpowiedzi

jestem poczatkujacy...wiec chcialem spytac co jest ta partycja swap..co ona daje ..bo hda to wiem.....to takei cos jak zwykle widnowsoskie chyba

1410636[/snapback]

partycja swap (linux) = plik win386.swp / pagefile.sys (windows)

Czyli "plik wymiany" znany z win staje sie partycja w lin - dzieki temu w linuxie korzystanie z "pamieci wymiany" nie powoduje pofragmentowania innych plikow znajdujacych sie na tej samej partycji co plik wymiany :wink: ... Zreszta w windows tez mozesz zrobic sobie plik wymiany na oddzielnej partycji (co polecalbym gdybym mial windows'a :rolleyes: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie Swap to plik wymiany który najczęściej potrzebuje dla siebie osobnej partycji, ok. 2x tyle ile masz ramu w kompie. Max to chyba 1gb starczy. :wink:

1410964[/snapback]

Co do rozmiaru swap to teoria 2x RAM jest nieco przestarzala. W wiekszosci domowych zastosowan z powodzeniem wystarczy 128-256MiB, jesli w komputerze jest minimum 256MiB RAM. Jednym z wyjatkow jest software suspend, ktory potrzebuje tyle swapa, ile jest pamieci RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do rozmiaru swap to teoria 2x RAM jest nieco przestarzala. W wiekszosci domowych zastosowan z powodzeniem wystarczy 128-256MiB, jesli w komputerze jest minimum 256MiB RAM. Jednym z wyjatkow jest software suspend, ktory potrzebuje tyle swapa, ile jest pamieci RAM.

1411002[/snapback]

Wszystko zalezy do czego sie taki system wykorzystuje. Sam mam 384M ramu i kiedys zrobilem 512M swapu. W efekcie praktycznie nigdy nie zauwazalem, zeby system uzyl chociazby polowy. Pozniej, zmniejszylem ilosc swapu do 256M. Koszmar, wykorzystywany byl zbyt szybko i co gorsza nie byl zwalniany. Aktualnie znowu mam 512M i czasami zdarza sie, ze dojade na 80% wykorzystania ;)

 

Najlepiej moim zdaniem jest ustawic wiecej, a potem ewentualnie przyciac ;)

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nom ja mam 1gb ramu.....wiec mysle ze 1gb na swapa starczy..co wy nato?

1411863[/snapback]

Według mnie nie ma sensu wogóle myśleć nad większym swapem - 1GB ram + 1GB swapu łaaaaaaa 2GB pamieci operacyjnej.... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak trzeba ustawiać 1/2 ilości ramu. Zależy jeszcze jak szybki ma sie dysk, bo przy wolnym większa ilość swapu spowalnia system. :<[

1421683[/snapback]

Beeezeeduura.

Ani 1/2 ani 1/4 tylko tyle, ile dla danych zastosowań potrzeba.

Drugiego zdania to już w ogóle nie rozumiem (może chodzi o swap w pliku?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po przekroczeniu jakiej granicy GB nie ma juz sensu ? niby jak jest maly to trudno sie wyrobic, ale jak sie ustawi np. 3 GB to juz kurde jest tak jak przy 2 GB (aprzynajmiej u mnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadnej, ilosc swapu dopasowujesz do tego co zamierzasz robic!

1422304[/snapback]

True... Bo jak ktoś będzie używał Linuksa do tworzenia grafiki 3D no to 3 GB mu będzie potrzebne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...