Skocz do zawartości
Kaminski99

Jak Ochłodzić Obudowe ? (dziwny Problem)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posidam obudowę z wnętrznościami jak na fotce:

 

Dołączona grafika

 

Na zamknietej pokazuje mi przy normalnej pracy (winamp, IE, gg) temperatury:

39 procesor/Płyta gł 35

Po otworzeniu obudowy choć na chwile

36 procesor /Płyta gł 31

 

Wnioskuje z tego, że gromadzi się ciepłe powietrze w budzie co powoduje gorsza temperature procka :)

 

 

Mam jeden wentylator z przodu obudowy na nadmuchu (ten niebieski GLACIAL)

 

Ten wiatraczek nad grafa wieje na kondzioły i mofsety na płycie jest on na 7volt.

Spowodował niezły spadadek temperatury na czujniku płyty głównej i troche procka.

 

Gdy dodam wiatrak w tyłu na wyciąganiu powietrza : (tutaj)

Dołączona grafika

 

Nie daje on zupełnie nic !!

 

Zastaniawiam się więc gdzie co dołożyć np (tunel, lub wiatrak w topie) zeby obudowa była wentylowana porządniej :)

 

 

Co i gdzie radzicie ??

 

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawiewający z tyłu do kompa zupełnie nie sprawdza sie. Temperatura wzrosła o 1stopień, więc lepiej wogóle bez tego z tyłu:)

 

ten z przodu przerzuc na tylko i tez wywiewac ma

Może mi ktoś powiedzieć jasniej albo bardziej po polskiemu ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatrak ciemno niebieski ustaw odwrotnie, żeby wdmuchiwał powietrze do środka.

Wiatrak ustawiony na karcie zamontuj w miejsce gdzie są otwory na obudowie żeby wydmuchiwał, powietrze. Powinno pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie jeśli załozysz wywiewający tam gdzie masz wolne miejsce - nic Ci on nieda dlatego ze znosi on nadmuch tego który wieje na mosfety i ogólnie nie ma poprawy.Nie mozna go takze dać odwrotnie - trzeba bowiem ustalić przepływ powietrza w jedną stronę - od dołu przodu (nawiew) do tyłu wywiew (zasilacz).W Twoim przypadku sprawdzi się wywiew całkie przez górę -(dodatkowy otwór) ale to juz ingerencja w obudowę wiec sam sobie odpowiedz czy naprawdę potrzeba - przy Twoich temperaturach raczej wystarczy jak masz teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciemnoniebieski wdmuciach!e cały czas :-P i jest on skuteczny 2stopnie w dół bez niego 41/37

 

Kolejny test:

Przód wieje do środka, Ten czarny nad grafa wyłączony, Nadmuch tylnim wentylatorem do środka temperatura 41/39

Edytowane przez Kaminski99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy dodam wiatrak w tyłu na wyciąganiu powietrza : (tutaj)

Nie daje on zupełnie nic !!

1410829[/snapback]

No nie dziwię sie że nic nie daje bo masz tam zajefajny pseudo grill (ja miałem identyczny). Moja rada jest taka:

- wytnij tego grilla (chyba że masz gware jeszcze) i wstaw tam wentylator który teraz jest z przodu,

- zrezygnuj całkowicie z wdmuchiwania powietrza do obudowy,

- wytnij dziurę w przodzie obudowy - aby powietrze mogło SAMO swobodnie przepływać.

Wdmuchiwanie powietrza do obudowy w większości przypadków NIE MA SENSU. Wentylator wyciągający (umieszczony z tyłu) razem z tym z zasilki wytworzą w obudowie podciśnienie i powietrze samo do niej wleci. Poza tym montując wentylator z przodu zwiększa się hałas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przodu już dawno nie ma tego grila jest dziura:)

 

Tak samo zrobić z tyłu ??

 

A może lepiej tylko zrobić na boku z bas refleksu tunel ??

 

Czy wyciac dziure z tylu, zalozyc wiatraczek, zostawic z przodu, dodac tunel ?

Czy wyciac dziure z tylu, zalozyc wiatraczek, z przodu zdjac tego wiatraczka, dodac tunel ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorka z tym wiatrakiem niebieskim coś mnie zaćmiło jest dobrze aż sam musiałem sprawdzić u siebie

Mam identycznie tylko ten wicher nad kartą mam z tyłu budy i jest ok.

Jak wyczyszczę radiator i wiatrak temperatura na procku jest 38c. Teraz się trochę zasifił i jest 42c

Edytowane przez Dziuby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale podłącze się do tematu żeby nie zaśmiecać.

 

Czy opłaca się zrobić coś takiego:

 

Obudowa Chieftec : z tyłu zamontować jeden wiatrak(120x120) wyciągający powietrze z obudowy, a z przodu 2x (80x80) wprowadzające powietrze do obudowy ?? Co o tym myślicie ??

 

 

aha, wentylatory to nowość (chyba) od Cooler Master ... 13dBa ;)

Edytowane przez Trendzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam problem ze schłodzeniem obudowy !

mam taką obudowe : http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=13319

zrobiony do procka tunel (procek penitum IV 2.4 BOX)

na samym dole mam wentyl wdmuciach!ący powietrze spire za 12 zł oborty cały czas 2500rmp i dosyć hałasuje !!

u góru jest wentyl arcting cooling fan pro tc obroty około 1500 rpm

i z tylu jest wentyl no name razem z obudową go dostałem obroty około 1500rmp

a oto temperaturki po całym dniu chodzenia kompa :

płyta głowna 33*C

procesor 50*C

aux 28*C

dysk twardy 36*C

 

co powiecie ? aux to chyba temp w srodku obudowy! w domq mam około 24*C

na dysk lekko powiewa ten spire ale i tak temp jest wysoka !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobić to tak:

- wyciąć dziurę z przodu (w blasze) oraz zlikwidować wszelkie przeszkody w plastikowym panelu przednim np. plastikowe kratki

- wyciąć dziurę w tylnej ściance i wmontować tam wentylator 80, 92, 120 w zależności od możliwości

- jeżeli starczy wam chęci to można wyciąć otwór w syficie między PSU a CD i wstawić tam wentylator - jeżeli ktoś jest początkujący to odradzam takie rozwiązanie bo można sobie obudowę zniszczyć

 

Co do tuneli dostarczających chłodne powietrze do procesora. Rozwiązanie niezbyt dobre, bo w ten sposób ciepłe powietrze jest kumulowane w środku obudowy i dyski się grzeją. Lepiej zrobić tunel odprowadzający ciepłe powietrze z procesora, ale jest to rozwiązanie trudniejsze w wykonaniu. Do takiego tunelu przydałyby się dwa wentylatory wyciągające umieszczone z tyłu - sam przymierzam się do wykonania takiej modyfikacji (ale to dopiero w wakacje).

 

@ Trendzik

Moim zdaniem nie warto instalować wentyli z przodu. Wentylator 120 z tyłu to idealne rozwiązanie, ale te 13 dB to chyba jak jest wyłączony. Tymbardziej, że to jest CoolerMaster.

 

@ Paluszek

Aux - tak, chyba tak. Jak na Prescot'a to ta temperatura jest chyba niska.

 

Generalnie jeżeli chodzi o wentyle z przodu sprawdźcie sami jaki jest hałas i temp. z i bez. Ja mówię NEI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram wentyla z przodu NIET.

Testowałem u siebie.

 

Temperatura z wentylem z przodu włączonym o 1 stopień wyższa niż bez niego!

 

 

Ja teraz kombinuje jak nasmarować Revolteca świecącego 80mm na ślizgach, po roku biedak mi się zużył troszkę :-P szczególnie że śmigał kiedyś w zasilaczu, cały usufiony był :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...