Skocz do zawartości
Fidma

[recka Usera] Optimus Optibook M200u

Rekomendowane odpowiedzi

Producent: OPTIMUS

Model: OPTIbook M200U

Dołączona grafika

 

Parametry techniczne:

Platforma: NB 223IIO WXGA 12" & Combo

Procesor: CPU CELERON M CENTRINO 1,5 No340 SL7ME

Pamięć RAM: 2x KVR333X64SC25/256 DDRSODIMM 333/256MB (opcja - standard 1x 256MB)

Ekran: WXGA 12" (1280x800)

Dysk HDD: HDD 2,5" 40GB/5400 SAMSUNG MP0402H

CD ROM/DVD: Slim COMBO Quanta SBW-242C / 223II0

Karta grafiki: INTEL 82852/82855

Karta dźwiękowa: AC 97 zintegrowana

Karta sieciowa: RTL8139 10/100Mbps + GIGABYTE Mini PCI Wireless 802.11b/G (opcja)

Fax modem: SMART LINK 56k

 

Cena:

Podstawowy model: ok 3500zł brutto.

 

Moja konfiguracja: + 256MB RAM + Mini PCI WiFi + torba Targus + mysz Logitech V500

 

Uwagi:

Gdy zobaczyłem ten model laptopa (wirtualnie ;) od razu postanowiłem go kupić. Wybrałem sie do najbliższego sklepu OPTIMUSa i juz za dwa dni - prosto z fabryki - trafił w moje ręce. Ponieważ zrezygnowalem z preinstalowanego Windowsa o instalację musiałem zatroszczyć się sam ;) W oczy od razu rzucają sie niewielkie wymiary laptopa (wielkość kartki A4). Z początku miałem obawy do wielkości matrycy (tylko 12") bo dotychczas pracowałem na LCD 17" ale coś za coś, niewielkie wymiary, mały ciężar (tylko 1,85KG) ale też i niewielki ekran. Muszę jednak przyznać, że do codziennych zastosowań w zupełności wystarczy (nie jest to ekran o normalnych proporcjach ale 16:10). W gry i tak niedałoby się pograć (zintegrowana karta graficzna i procesor CELERON) ale ponieważ ten komputer nie służy do grania więc problemu nie ma ;).

 

Na początku miałem obawy co do jakości wykonania, czy użytych materiałów. Nigdy nie wiedziałem na oczy laptopów firmy OPTIMUS i jakoś podświadomie miałem obawy co do ich jakości, jak się okazuje bezpodstawnie. Wszystko jest ładnie spasowane, nie trzeszczy itp. a plastki są miłe w dotyku. Jedynie nieznacznie odstaje klapka combo ale nie jestem do końca pewien czy to ja sam przypadkiem nie odkształciłem jej majstrując przy wkładaniu pierwszych płyt (dotychczas miałem napęd po prawej stronie, więc musiałem sie przyzwyczaić).

 

A teraz słowo o kulturze pracy, czyli o głośności. Dysku praktycznie nie słychać. Tylko raz słyszałem głowicę, gdy jednocześnie kopiowałem dwa różne pliki i przy okazji odtwarzałem film. Co do wiatraczka na procesorze nie jest on uciążliwy. Włącza się rzadko (podczas pisania i przegladania www włączył mi się raz - sesja 3h) a i wtedy słychać tylko ciche buczenie. Co mnie mile zaskoczyło to cicha praca DVD. Dotychczas miałem laptopy FS i w porównaniu z nimi słychać widoczną różnicę. Osoby nadwrażliwe mogą "słyszeć" matrycę, generuje ona podczas maksymalnej jasności ciche buczenie/gwizd (nie wiem jak to nazwać), które całkowicie znika podczas pracy na akumulatorze. Nie wiem skąd to sie bierze, ale mam to nawet w swoim palmtopie, więc to żadna nowość ;)

 

Jeśli twój laptop ma służyć nie do grania a do prac biurowych, multimedii i Internetu wg mnie jest to strzał w 10 :D Miłośników filmów może odstraszyć, na początku, stosunkowo niewielka matryca. Ale pamiętajmy, że po pierwsze, mamy tu układ proporcji 16:10 więc różnica w wielkości efektywnej podczas odtwarzania filmów jest mniejsza od rzeczywistej + możemy bez problemu podłączyć laptop pod TV za pomocą kabla dołączonego do zestawu.

 

 

Zalety:

+ atrakcyjna cena.

+ możliwość odtwarzania filmów bez włączania Windowsa (Power Cinema).

+ w zestawie gratis kabel do podlączenia z tv (pozłacane styki).

+ SUPER wyświetlacz.

+ wręcz niesamowite kąty wyświetlacza (nie wiem jak to nazwać ;) w praktyce prawie 180 stopni.

+ mała waga (ok 1,9kg !!!).

+ niewielkie wymiary (wymiary kartki A4 !!!).

+ długi czas pracy (ok 4h).

+ gustowne wykonanie z bardzo dobrej jakości plastików.

+ bezgłośna praca.

+ wbudowane 4 głośniki - przestrzenny system dźwięku.

+ nowoczesna stylistyka.

+ wbudowany czytnik kart multimedialnych.

+ 2 lata gwarancji Door-To-Door.

 

Wady:

- nietypowe rozmieszczenie klawiszy (wymuszone małymi wymiarami laptopa).

- po odłączeniu zasilacza monitor się przyciemnia i subiektywnie spada odświeżanie ekranu (mam baaardzo dobry wzrok i na moj gust lekko zaczyna drgać obraz).

- lekko odstająca klapka napędu combo.

- nagrzewanie sie dysku podczas dłuższej pracy.

- trochę za ciche głośniki.

- instrukcja użytkowania wyłącznie w wersji elektronicznej.

 

Podsumowanie:

Idealny wybór dla osób ceniących maxymalną mobilność. Idealny do odtwarzania filmów, prac biurowych i Internetu. O graniu zapomnij ;)

 

Galeria:

Dołączona grafikaDołączona grafika

Idealny kontrast i nasycenie kolorów :)

 

Dołączona grafika

Widać tu nietypowe rozmieszczenie klawiszy. Szczególnie wku### jest klawisz del, który dali na samej górze.

 

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

A teraz z każdej strony ;)

 

Dołączona grafika

Po prawej stronie na dole, widać niedochodzącą zaślepkę. Jest to ukryty port USB na klucz USB np. BT, niestety w moim przypadku mam chyba dość nietypową myszkę bo klucz okazał się za długi to zaślepka średnio dochodzi. Muszę ją lekko podpiłować to będzie ok. Same w sobie rozwiązanie jest genialne, bo nie wystaje Ci 4cm antenka, którą łatwo zahaczyć ręką.

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

No i skoro mowa o myszce to kilka jej zdjęć. Muszę przyznać, że jest jak Merc wśród samochodów. Po prostu POWALA jej jakość, precyzja, wygoda użtykowania itp. itd. Jest warta każdej wydanej złotówki :D

 

EDIT: Ulotka reklamowa dostępna jest pod adresem:

http://www.partner.optimus.pl/pliki/optibook_m200_600u.zip

Edytowane przez Fidma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recenzja fachura :)

 

Waga niecale 2kg to mistrzostwo swiata, jesli tylko obudowa okaze sie wystarczajaco wytrzymala, to ten laptop moim zdaniem jest jedynie slusznym wyborem do pracy w terenie :)

Mam tylko drobne uwagi, nie ma formatu A5 (chyba chodzilo o A4?)

Jestes pewny ze procesor to Celeron CENTRINO ? a nie czasem zwykly Celeron Mobile :D

Panoramiczna 12"tka to faktycznie ciekawe rozwiazanie, przy ogladaniu filmow nie powinno byc duzej roznicy, ale przy pracy biurowej/graficznej jednak jest chyba juz troche dyskomfort ?

Edytowane przez TeQuila SunRise

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recenzja fachura :)

Dzieki B)

Waga niecale 2kg to mistrzostwo swiata, jesli tylko obudowa okaze sie wystarczajaco wytrzymala, to ten laptop moim zdaniem jest jedynie slusznym wyborem do pracy w terenie :)

A dokładnie 1,85kg - dzisiaj zmierzyłem na wadze kuchennej ;) obudowa wydaje sie solidna, nic nie skrzypi, dobre spasowanie.

Mam tylko drobne uwagi, nie ma formatu A5 (chyba chodzilo o A4?)

eee no racja machnałem się ;)

Jestes pewny ze procesor to Celeron CENTRINO ? a nie czasem zwykly Celeron Mobile :D

Jak byk pisze w specyfikacji technicznej, tylko przepisałem :D To jest ten najnowszy Celeron B)

Panoramiczna 12"tka to faktycznie ciekawe rozwiazanie, przy ogladaniu filmow nie powinno byc duzej roznicy, ale przy pracy biurowej/graficznej jednak jest chyba juz troche dyskomfort ?

Do filmów idealne rozwiązanie, nie odczuwam subiektywnej różnicy po przesiadce z 17". Co do prac biurowych też wystarczy bo ekran pracuje w wysokiej rozdzielczości to obszar roboczy niewiele się zmniejsza, tylko ikonki mniejsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Format A5 to polowa formatu A4 :P

LOL :P

Jak nie ma jak jest :P

Chyba raczej Ci chodzilo, o zle przyrownanie rozmiarow lapka... :P

1419748[/snapback]

Hmm, nie bede sie spieral czy A5 tez jest poprawne, ale zazwyczaj mowi sie o formacie B5 (jako polowa A4).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dzisiaj udało mi się wypatrzyć jeden martwy pixel :( Jest z boku ekranu to go przypadkiem zauważyłem. Muszę dryndnąć na infolinię i się spytać, czy to podlega reklamacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dzisiaj udało mi się wypatrzyć jeden martwy pixel :( Jest z boku ekranu to go przypadkiem zauważyłem. Muszę dryndnąć na infolinię i się spytać, czy to podlega reklamacji.

1424178[/snapback]

Jak jeden to zapomnij... Minimum 5 i to blisko siebie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dzisiaj udało mi się wypatrzyć jeden martwy pixel :( Jest z boku ekranu to go przypadkiem zauważyłem. Muszę dryndnąć na infolinię i się spytać, czy to podlega reklamacji.

1424178[/snapback]

 

To ja mam pytanko: nie przeszkadza błyszczący ekran? ektran w tym modelu notebooka nie jest matowy, jak to sie zachowuje jak siedzisz np. vis a vis okna?

 

pozdr,

--m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanko: nie przeszkadza błyszczący ekran? ektran w tym modelu notebooka nie jest matowy, jak to sie zachowuje jak siedzisz np. vis a vis okna?

To, że ekran jest błyszczący widać tylko przy wyłączonym laptopie, jak już włącze i pracuję wogóle tego nie zauważam.

 

Nie wiem dlaczego, ale wydaje mi się, że dzięki takiej matrycy obraz ma żywsze i jakby pełniejsze kolory - ale to moje subiektywne odczucie.

Edytowane przez Fidma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego, ale wydaje mi się, że dzięki takiej matrycy obraz ma żywsze i jakby pełniejsze kolory - ale to moje subiektywne odczucie

No bardzo mozliwe, skoro wlozyli takie malenstwo to juz powinno byc najlepszej jakosci. Pomysl co by bylo, gdyby rozeszla sie opinia, ze nie dosc ze 12" to jeszcze marna :D

 

Co do tego 1 piksela to Spider ma racje, gdzies nawet ostatnio wyczytalem, w jakichs warunkach gwarancji jednego z producentow, ze minimum 7 bad pikseli...

A ogladales go dokladnie przy zakupie ? jestes pewny ze nie bylo go wczesniej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M.in. na podstawie bardzo dobrego opisu optibooka przez uzytkownika Fidma zakupilem wlasnie podobny sprzet 12" i na razie jestem zachwycony. Bardzo poreczny, bateria dlugo trzyma, swietna rzecza jest wbudowany naped. Kupilem optibooka z Pentium Centrino 1.7, 512 MB RAM, wifi, nagrywarka DVD, windowsem XP i officem 2003 sbe i torba. Calosc koszotowala ok. 5500 zl, wiec nieporownywalnie taniej od zagranicznych 12". Goraco polecam!!! Jesli chodzi o odstajaca klapke napedu CD to chyba ona po prostu tak ma, jest troche niedorobiona, u mnie jest tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M.in. na podstawie bardzo dobrego opisu optibooka przez uzytkownika Fidma zakupilem wlasnie podobny sprzet 12" i na razie jestem zachwycony. Bardzo poreczny, bateria dlugo trzyma, swietna rzecza jest wbudowany naped. Kupilem optibooka z Pentium Centrino 1.7, 512 MB RAM, wifi, nagrywarka DVD, windowsem XP i officem 2003 sbe i torba. Calosc koszotowala ok. 5500 zl, wiec nieporownywalnie taniej od zagranicznych 12". Goraco polecam!!! Jesli chodzi o odstajaca klapke napedu CD to chyba ona po prostu tak ma, jest troche niedorobiona, u mnie jest tak samo.

Dzieki B) Trafiłeś na dobrą matrycę, czy masz jakiś martwy pixel? Mi się trafił egzemplarz z jednym martwym ale nawet nie chcę odsyłać bo zostanę bez kompa na jakiś okres czasu ;)

 

Mam jeszcze do Ciebie prośbę, możesz zobaczyć (a raczej usłyszeć) czy matryca wydaje takie delikatne piszczenie, przy maksymalnej jasności ekranu? Nie wiem, czy to wina przetwornicy, czy po prostu tak ma być - laptop jest niesłyszalny podczas normalnej pracy, to człowiek zaczyna słyszeć takie rzeczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukalem, szukalem, i znalazlem jeden bad pixel, ale sie jakos tym strasznie nie martwie, bo wlasciwie go nie widac, tylko z lupa. A co do glosnej matrycy, to faktycznie troche halasuje, ale wydaje mi sie, ze nie bardziej niz inne male laptopy, z ktorymi mialem stycznosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie juz dawno robiono takie male notki compaq m300 dell latitude ls l400 sony itd. Sa to swietne kompy z nich uwazam za mistrzostwo swiata Compaqa Armade M300 i Toshiba Portage 4010 uwielbiam je

Pozdro.

UWAZAM ZE NOTEK TO OMPUTER PRZENOSNY I JAOS NIE CHIALOBY MI SIE DZWIGAC KOLOSA Z 17 CALOWA MATRYCA.

 

 

 

Recenzja fachura :)

 

Waga niecale 2kg to mistrzostwo swiata, jesli tylko obudowa okaze sie wystarczajaco wytrzymala, to ten laptop moim zdaniem jest jedynie slusznym wyborem do pracy w terenie :)

Mam tylko drobne uwagi, nie ma formatu A5 (chyba chodzilo o A4?)

Jestes pewny ze procesor to Celeron CENTRINO ? a nie czasem zwykly Celeron Mobile :D

Panoramiczna 12"tka to faktycznie ciekawe rozwiazanie, przy ogladaniu filmow nie powinno byc duzej roznicy, ale przy pracy biurowej/graficznej jednak jest chyba juz troche dyskomfort ?

1418880[/snapback]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell i Toshiba Portege sa naprawde fajowe, swietnie zaplanowane i wykonane. W zupelnosci sie zgadzam z celowoscia minimalizacji gabarytow. Prawda jest jednak, ze sa dosc drogie i podobny notek Optimusa kosztuje przynajmniej 2 razy mniej, co nie jest bez znaczenia. Na pewno jakosc nieco gorsza, ale na razie nie moge narzekac, tez jest dobrze przemyslany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh oczywiste, jakbym mial wiecej kasy to bezwarunkowo wzialbym DELLa bo to klasa mistrzowska :D Widzialem go live i mi szczena opadla ;) no ale cuz cena ponad 2x wyzsza to nie mam co marzyc.

 

Troche zaczyna mnie denerwowac klawiatura, ktora podczas pisania wydaje sie byc slabo doklejona do plyty - moze to wina mikroprzelacznikow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mam takiego optimuska, teraz stuknelo mu 2 lub 3 miesiace. mam wersje z DVD-RW od sonego. matryca tez piszczy a po odlaczeniu zasilania obraz sie przyciemnia i jakby odswiezanie spada, mam wrazliwy wzrok bo na CRT przy 85hz mnie oczy bola. plastiki dobrze spasowane, nic nie skrzypi, nic nie trzeszczy a czy klapka napedu odstaje to nie zwrocilem na to uwagi.

 

ogolnie zadnych problemow nie ma poza opisanymi tu:

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=149338

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=149514

 

i tym, ze za chiny nie moge go podlaczyc do TV :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu oglądałem w mediamarkt chyba właśnie tego laptopa. To co rzuciło mi się w oczy, to to, że ekran z tą powłoką w optimusie odbijał dużo więcej niż stojący obok notebook lg. Heh powiem wam, że sam się przymierzam do zakupu laptopa, nigdy nie brałem pod uwagę lg, ale jak go zobaczyłem i porównałem ze stojącymi obok acerami, gericomami, optimusami czy jakimiś innymi jeszcze - to się zakochałem. Co prawda cena była z kosmosu, ale wrażenie pozostało:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak po tych paru miesiącach użytkowania - wszystko gra jak na początku?

1597909[/snapback]

Wszystko gra. Nie zauwazam zadnych niepokojacych zmian a i wydajnosc i prarametry na stalym poziomie. Ogolnie jestem bardzo zadowolony z zakupu :)

 

tez mam takiego optimuska, teraz stuknelo mu 2 lub 3 miesiace. mam wersje z DVD-RW od sonego. matryca tez piszczy a po odlaczeniu zasilania obraz sie przyciemnia i jakby odswiezanie spada, mam wrazliwy wzrok bo na CRT przy 85hz mnie oczy bola. plastiki dobrze spasowane, nic nie skrzypi, nic nie trzeszczy a czy klapka napedu odstaje to nie zwrocilem na to uwagi.

 

ogolnie zadnych problemow nie ma poza opisanymi tu:

1604985[/snapback]

Ja tam nie mam problemow z podlaczeniem pod tv. Tylko tak teraz ogladam filmy. Pod co podlaczyles?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko gra. Nie zauwazam zadnych niepokojacych zmian a i wydajnosc i prarametry na stalym poziomie. Ogolnie jestem bardzo zadowolony z zakupu :)

Ja tam nie mam problemow z podlaczeniem pod tv. Tylko tak teraz ogladam filmy. Pod co podlaczyles?

a jak tam Optibook po prawie roku używania? jak to się trzyma?

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączam sie do pytania, jak sprzęt sprawuje się po roku?

 

Instalowaliście jakiegoś linuxa na tym notebooku? Są z tym jakieś poważne problemy, czy

bez wiekszego bólu to się odbywa...?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje przemyslenia po dosc dlugim czasie uzytkowania:

 

1. Matryca maksymalnie wk@##$, te odbicia sa straszne.

2. Bardzo sie przegrzewa.

3. Jako kino domowe srednio sie sprawdza, ostatnio przy podlaczeniu do TV po 2,5h pojawia sie migotanie obrazu i nie da sie nic ogladac.

4. Kiepskie wykonanie.

 

Jesli teraz chce ktos kupic to polecam z 12" a wlasciwie 13" model Aristo Slim 330:

http://www.aristo.pl/towar.php?s-ktm=www_S...to%20Slim%20330

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje przemyslenia po dosc dlugim czasie uzytkowania:

 

1. Matryca maksymalnie wk@##$, te odbicia sa straszne.

2. Bardzo sie przegrzewa.

3. Jako kino domowe srednio sie sprawdza, ostatnio przy podlaczeniu do TV po 2,5h pojawia sie migotanie obrazu i nie da sie nic ogladac.

4. Kiepskie wykonanie.

 

Jesli teraz chce ktos kupic to polecam z 12" a wlasciwie 13" model Aristo Slim 330:

http://www.aristo.pl/towar.php?s-ktm=www_S...to%20Slim%20330

myslisz ze aristo jest lepsze od optimusa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje przemyslenia po dosc dlugim czasie uzytkowania:

 

1. Matryca maksymalnie wk@##$, te odbicia sa straszne.

2. Bardzo sie przegrzewa.

3. Jako kino domowe srednio sie sprawdza, ostatnio przy podlaczeniu do TV po 2,5h pojawia sie migotanie obrazu i nie da sie nic ogladac.

4. Kiepskie wykonanie.

 

Jesli teraz chce ktos kupic to polecam z 12" a wlasciwie 13" model Aristo Slim 330:

http://www.aristo.pl/towar.php?s-ktm=www_S...to%20Slim%20330

Co masz na myśli mówiąc "bardzo się przegrzewa"?? Wyłącza się ?? Resetuje??

 

Jeśli chodzi o kiepskie wykonanie, no cóż Optimus parę lat temu robił dobre kompiki, po przejściach z naszym "polskim prawem" delikatnie mówiąc, opuścił się :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...