Skocz do zawartości
andy71

Wyłączyć X-y -- Jak?

Rekomendowane odpowiedzi

witam;)

od jakiegoś czasu mam problem z zainstalowaniem sterów od grafiki pod ubuntu 5.04

problem tkwi w tym ze cały czas wywala mi błąd ze mam włączone X-y:/ więc może ktoś mi pomoże i udzieli informacji jak je wyłączyć?

 

szukałem już trochę i próbowałem czegoś takiego:

1)wylogować się

2)ctrl+alt+f1

3)zalogować się jako root

4)wpisać telinit 3 /lub init 3

5) sh NVIDIA..... /i tu wywala błąd/

 

jednak to nie działa:/cały czas sie rzuca ze są włączone X-y

 

próbowałem już nawet polecenia kill ale to tylko wywoływało reset "iksow'

 

byc moze pytanie wyda wam się banalne ale dla mnie absolutnie takie nie jest:/ jestem początkujący i dopiero zaczynam przygode z linuxem więc jeśli ktoś może pomóc to niec h zapoda jakimś pomysłem;)z góry dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest taka pomoc :) wpisujesz w konsoli man <jakis program> i dostajesz opis tego programu, opcje , z ĸtorymi możesz go uruchomic i wiele, wiele więcej :) man jest to podstawowe narzedzie kazdego uzytkownika systemów unixowych. przykład: wpisz np man shutdown i poszytaj. prościej juz nie potrafie tego wytłumaczyć :)

 

poczytaj troche o linuxie , to nie boli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tam zawsze ubijam je recznie poprzesz: 'killall X'. Jesli sa bardzo uparte to nawet 'killall -9 X' ;)

 

A nie lepiej użyć kombinacji [CTRL] + [ALT] + [bACKSPACE] ??

Przeciez ta kombinacja sluzy do zrestartowania x'ow ;) Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jezeli gdzies tam w opsjach ma zaznaczone, ze x-y maja startowac automatycznie, to po wcisnieciu ctrl +alt+backspace moze dojsc tylko do restartu x-ow. z tego co pamietam w mandrejku tak bylo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja tam sie w slacku zawsze loguje textowo :)

dobrze, ze nie ma tam takich [ciach!]l jak w ubuntu

Edytowane przez markollX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak! im mniej wybajerzony system ,tym lepiej (dla mnie przynajmniej :) ) mniej bajerów=mniej komplikacji=lepsza/przyjemniejsza zabawa i nic nikogo nie wq tzn jest pełna kontrola nad systemem

 

hehe :) czyli normalnie władza , że tak powiem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej użyć kombinacji [CTRL] + [ALT] + [bACKSPACE] ??

 

Przeciez ta kombinacja sluzy do zrestartowania x'ow

1419366[/snapback]

Manual X'owy mówi, że nie do restartowania a do zatrzymania X-serwera. Jeśli jest włączony jakiś xdm, to i owszem dojdzie do restartu X. Zakładam, że chodzi o standardową instalację bez tweakowania ustawień.

 

Używanie xdm to jak dla mnie żaden bajer a po prostu bardzo przydatna rzecz :-)

Rozwiązaniem problemu będzie zatrzymanie procesu xdm, jak to już wcześniej sugerowano (/etc/init.d/xdm stop - ew. w miejsce xdm gdm lub kdm - nie pamiętam, jak to w Ubuntu zrobili). Można również killować, ale wtedy trzeba ubić proces xdm, bo inaczej X serwer będzie się uruchamiał w kółko bez końca.

Edytowane przez bigfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra problem rozwiązałem zatzymując xdm i ctrl+alt+backspace;)

 

mam za to teraz inne pytanie otóż jeśli system ustawie aby startowal w trybie tekstowym to jak uruchomić dane środowisko graficzne?tzn standartowe jest KDE więc jak wpisze startx to uruchamia się KDE. a co wpisac aby uruchomić np. Xfce? lub gnome? /oba środowiska oczywiście zainstalowane/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a spróbuij moze w /etc/inittab zmien domyślny run level na 3 - wtedy starujesz w konsoli (z tego co pamietam, to wygladac to ma tak id:3:initdefault: ) nie bedzie zabawy z x'ami, a gdy zainstalujesz co trzeba , to przywróć wczesniejsze ustawienia..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra problem rozwiązałem zatzymując xdm i ctrl+alt+backspace;)

 

mam za to teraz inne pytanie otóż jeśli system ustawie aby startowal w trybie tekstowym to jak uruchomić dane środowisko graficzne?tzn standartowe jest KDE więc jak wpisze startx to uruchamia się KDE. a co wpisac aby uruchomić np. Xfce? lub gnome? /oba środowiska oczywiście zainstalowane/

1420989[/snapback]

man startx

 

Może nie do końca elegancki ale szybki sposób:

 

Trzeba w katalogu domowym użytkownika utworzyć plik .xinitrc i w tym pliku np.:

#!/bin/shexec startxfce
Dla Gnome trza wklepać zdaje się gnome-session a dla KDE startkde. Po zapisaniu tego pliku po wpisaniu startx zostanie uruchomione to środowisko, które wybrałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...